Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Passat vr5] [2.3 agz] Złe wykresy z sondy lambda

namlooc 31 Paź 2010 17:08 5984 9
  • #1 31 Paź 2010 17:08
    namlooc
    Poziom 15  

Witam!
    Mam: Vw Passat 1998rok vr5 agz 150KM benzyna/gaz.
    Problem nie dotyczy ściśle gazu ale ogólnie silnika.

Niepokojące mnie objawy:
    - auto na wolnych potrafi falować
    - silnik na wolnych pracuje troszkę trzęsąc się
    - na bardzo zimnym po naciśnięciu mocniej niż 2tys obr silnik myśli przez 2-3 sek, po czym dopiero jedzie

Wymienione:
    - świece, cewka, ciśnienie sprężania w normie

Puki co sprawdzam wszystko na benzynie:
    Błędy vag: brak sygnału sondy lambda g39 - błąd sporadyczny.

Po skasowaniu błędów mam następujące wykresy:
    ...wydaje się być wszystko sprawne, ale dociekam dalej.

Przeprowadzam wielokrotnie procedurę: "zapalenia silnika, chodzenie na wolnych, przygazowanie".. po czym rejestruje wykresy, sprawdzam błędy.

Po paru razach eureka! stało się wykres wygląda paskudnie:
    ...no i wyskoczył długo oczekiwany błąd:

Nie da się wyczuć kiedy sonda głupieje, po prostu za którymś tam razem tak się dzieje.

................minęło dwa tygodnie............
    Postanowiłem wiec wymienić sondę.Kupiłem i okazało się ze:
    Na benzynie sonda wskazuje 0V i po chwili pojawia się błąd zwarcia do masy.

Na gazie sonda zaczyna pracować ale w sposób wg. mnie nie poprawny:
    [Passat vr5] [2.3 agz] Złe wykresy z sondy lambda Wykres pokazuje 3 krotne przygazowanie, a pomiędzy nimi wolne obroty..

Wymianą sondy pogłębiłem sobie problem...o co chodzi? Sonda nie jest oryginalna, ale nie oznacza to przecież ze nie pokazuje mi nic.. :|

0 9
  • #2 31 Paź 2010 19:43
    car centre
    Poziom 18  

włóż ta starą sondę lambda teraz i zobacz czy wykres będziesz mieć taki sam jak na tej nowej nieoryginalnej to zobaczysz chociaż czy teraz to w ogóle się coś gorzej zrobiło z przebiegiem spalania czy ta nieoryginalna sonda jest zupełnie na nic. tak po tym pierwszym wykresie to wychodzi że ta poprzednia to zupełnie dobrze działa.

jakby po włożeniu poprzedniej był wykres jak poprzednio to ją zostaw. wydaje mi się że raczej wymieniłeś tą sondę zbyt pochopnie.

a jak masz ten poprawny wykres z tej starej sondy to też masz te objawy falowania czy tylko przy tym drugim wykresie tak masz?

-1
  • #3 31 Paź 2010 21:01
    namlooc
    Poziom 15  

Jestem w trakcie przekladania zaraz dam znac, a powiedz mi dlaczego czasem mam blad o braku sygnalu z sondy lambda ?

Istnieje jakas adaptacja lambdy albo reset ?

1
  • #4 31 Paź 2010 22:10
    korarm
    Poziom 13  

Adaptacjia sondy to nie wiem.
    Wstaw wykres sondy tej poprzedniej jak auto chodzi na benzynie, ciepły silnik, stałe obroty 2500 tys/minutę.
    Potem możesz wstawić taki sam jak chodzi na gazie.
    Ogólnie na gazowniach to są takie problemy jak opisujesz.
    nie napisałeś jaka pojemność motoru.

Dodano po 6 [minuty]:

Po prześledzeniu wykresów tych na pierwszej sondzie wygląda mi to na uszkodzoną sondę.
    Oczywiście sprawdź też piny w kości sondy.

0
  • #5 01 Lis 2010 08:31
    Piotr520
    Poziom 22  

Najpierw sprawdz wiązke od sondy do sterownika może jakiś kabel się przetarł i robi zwarcie.Na pierwszym wykresie sonda ładnie pracuje,na drugim fakt stoi ale jest reakcja na pedał gazu co by wskazywało że żyje.Jak ją będziesz sprawdzał i znowu stanie na bogato to odepnij jakiś wężyk od podciśnienia tak by silnik ciągnoł lewe powietrze i wtedy będziesz widział czy sonda reaguje i zaczyna pracować.

0
  • #6 01 Lis 2010 15:08
    namlooc
    Poziom 15  

Wrocilem spowrotem na stara sonde.
    Wykresy na starej wrocily do normy.

2.5tys obr na benzynie:

2.5tys obr na gazie:

Widac jedynie ze amplituda na gazie jest wyzsza niz na benzynie
    Wg. mnie wszystko gra na benzynie i na gazie. Sprawdzcie jeszcze prosze.

Ogolnie silnik ciagle pracuje dosc nierowno, trzesaco oraz faluja obroty -/+ 20obr/min. Niezaleznie czy to benzyna czy gaz.
    -Liczniki wypadania zaplonow sa ciagle zerowe wiec wydaje mi sie ze uklad zapolonowy jest ok.
    - przeplywomierz wydaje sie byc "brudny" bo po jego odpieciu auto wciska w fotel dosc znaczaco, ale falowanie na wolnych dalej trwa

...jeszcze nie czyscilem przepustnicy, mam na linke, czy po czyszczeniu bede musial zrobic adaptacje ?

0
  • #7 01 Lis 2010 22:42
    korarm
    Poziom 13  

jak jest na linkę to niema adaptacji.
    Jeśli wykresy wróciły do normy a widzę, że są idealne czyli problemu z sondą nie masz co do falujących obrotów.
    Być może masz jakiś inny problem z sondą ale dodatkowy. (sporadyczny) nie wiadomo z jakiej przyczyny.
    Jeśli chodzi o auto to wyczyść przepustnice i zobaczymy co będzie.

A jeszcze napisz czy na zimnym i na ciepłym falują obroty czy tylko na ciepłym?

Jeśli chodzi o sondę to na zimnym silniku komp nie bierze jej pod uwagę.

0
  • #8 02 Lis 2010 00:24
    namlooc
    Poziom 15  

korarm napisał:

A jeszcze napisz czy na zimnym i na ciepłym falują obroty czy tylko na ciepłym?
    niezaleznie czy na zimnym czy na cieplym i czy na benzynie lub gazie

W trakcie falowania mam odczucie telepania motorem. Nierownej pracy.

0
  • #9 07 Lis 2010 14:39
    car centre
    Poziom 18  

jak ci obroty falują to może być tak że jest jakaś usterka powodująca że mieszanka paliwowa jest niewłaściwa, np. lewe powietrze w układzie dolotowym i sterownik ci próbuje wyrównywać skład i ci obroty mogą tak falować. Sprawdź ewentualne nieszczelności w dopływie powietrza.

0
  • #10 01 Sie 2011 20:10
    pawlo1809
    Poziom 11  

Kolego namlooc podrzuć na jakim bloku robiłeś te wykresy,też muszę u siebie sprawdzić.A pro po falowania sprawdz dolot i odmę mi gazaże rozwalili i też falował.Dodatkowo lpg rozwalało mi mapę pb i sonda durniała wzbogacając mieszankę .POZDRO

0