Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kompakt problem z cisnieniem

damhaxor 31 Oct 2010 20:05 2657 5
 • #1
  damhaxor
  Level 12  
  Witam może ktoś wie czy jest to normalne, mianowicie mam piec dwu funkcyjny beretta 12/22i, w piecyku jes zawór napełniający sprawny lecz "fachman" który zakładał piec lekko to przedobrzył bo od zasilania cwu nie wiem po cholere poprowadził rurke do wyjścia C.O z zaworem, zaworek ten mi puszcza wode do instalacji i z tym wzrasta mi ciśnienie na manometrze w piecyku, mniej wiecej wyglada to tak

  kompakt problem z cisnieniem  Chciałbym się dowiedzieć dlaczego się dzieje tak że odcielem calkowicie wode w mieszkaniu tak aby ten uszkodzony zaworek nie przepuszczal wody do obiegu CO, ustawilem na manometrze cisnienie ok 1.3 bar (zalecane max1,5b dla tego pieca) po czym wlaczylem piecyk na samo CO i po chwili cisnienie te mi wzrasta. Czy tak zawsze sie dzieje gdy woda zaczyna byc podgrzewana? (oczywiscie na zimnej wodzie nie wzrasta cisnienie jak doplyw wody calkowicie jest zamkniety)
 • #2
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Jeżeli zawór napełniania przepuszcza, to należy go wymienić, lub zlikwidować jeżeli jest zawór napełniania w kotle, ponieważ stałe dolewanie świeżej wody z nowym kamieniem szybko zakamieni kocioł. To że ciśnienie nie przyrasta na zimnej wodzie CO gdy zawór główny wody użytkowej wchodzącej do kotła jest zamknięty, świadczy o uszkodzeniu zaworu napełniania (nie koniecznie tego na instalacji, może to być ten w kotle) lub nieszczelności wymiennika w kotle po między wodą CO i użytkową.
  Przyrost ciśnienia w kotle podczas rozgrzewania się wody jest normalnym zjawiskiem (rozszerzalność termiczna wody), pod warunkiem że zachodzi to w rozsądnym zakresie ciśnień. Jeżeli natomiast przy zimnej wodzie masz 1,3 bar, a po nagrzaniu przyrasta bardzo dużo (do ponad 2-3bar i więcej), to świadczy o braku powietrza w naczyniu przeponowym CO, lub uszkodzeniu tego naczynia. Ciśnienie powietrza w naczyniu powinno być kontrolowane co rok podczas przeglądu kotła, i ubytek uzupełniany.
  Może też być naczynie za małe do zładu wody w instalacji CO - wtedy problem by występował od samego początku ( chyba że od początku ciśnienie powietrza w naczyniu było nie właściwe lub uszkodzone naczynie).
  Kiedy ostatnio odbył się przegląd kotła?
  Pozdrawiam.
 • #3
  damhaxor
  Level 12  
  Ja te mieszkanie kupiłem w kwietniu nie mam pojecia, lecz to co mówisz wina może leżeć w tym naczyniu wzbiorczym, poniewaz pól roku kocioł nie chodził i sie uspił ale juz go naprawiłem ze sie zapala. Problem mam tylko z tym ciśnieniem i te naczynie wzbiorcze to taki okragły zamkniety czerwony talerz z tylu kotła ? Jeżeli tam ma być powietrze to je usunąłem bo wcześniej jak kocial mi nie chodzi to je odpowietrzylem bo myslalem zetak trzeba. Wiec musze je napelnic powietrzem przez wentylek np. pompka do roweru ?


  A co do tego zaworu napelniania to uszkodzony jest ten na instalacji. Gdy walczylem z uruchomieniem kotla to ten zawór napełniania na instalacji był zakrecony i brakowało w nim motylka to go odkrecilem ;/ . Teram mam juz do niego orginalny motylek ale nic z tego dzisiaj pare godzinek go probowalem wyregulować. I myslę że go wykrece i zaślepie końce przyłącza do tego zaworu.

  Dodano po 6 [minuty]:

  damhaxor wrote:
  Ja te mieszkanie kupiłem w kwietniu nie mam pojecia, lecz to co mówisz wina może leżeć w tym naczyniu wzbiorczym, poniewaz pól roku kocioł nie chodził i sie uspił ale juz go naprawiłem ze sie zapala. Problem mam tylko z tym ciśnieniem i te naczynie wzbiorcze to taki okragły zamkniety czerwony talerz z tylu kotła ? Jeżeli tam ma być powietrze to je usunąłem bo wcześniej jak kocial mi nie chodzi to je odpowietrzylem bo myslalem zetak trzeba. Wiec musze je napelnic powietrzem przez wentylek np. pompka do roweru ? (aha z tego co czytałem to w tych berettach 12/22i ciagle sie zdarza ze kapie z naczynia wzbiorczego, u mnie tez kapie ale tyle co kapie to jest naprawde nie duzo raptem kilka kropel)


  A co do tego zaworu napelniania to uszkodzony jest ten na instalacji. Gdy walczylem z uruchomieniem kotla to ten zawór napełniania na instalacji był zakrecony i brakowało w nim motylka to go odkrecilem ;/ . Teram mam juz do niego orginalny motylek ale nic z tego dzisiaj pare godzinek go probowalem wyregulować. I myslę że go wykrece i zaślepie końce przyłącza do tego zaworu.
 • #4
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Tak, to jest taki czerwony płaski okrągły zbiornik z tyłu kotła. Na nim jest wentyl (taki jak w kole samochodowym). Trzeba tam napompować powietrza np: pompką samochodową (rowerową jak się da). Napompuj 1 bar jeżeli wysokość od poziomu kotła do najwyższych części instalacji CO nie przekracza 10 metrów. Pompować należy tylko wtedy, gdy ciśnienia w kotle nie ma (musisz spuścić ciśnienie wody CO z kotła, a podczas pompowania naczynia jeśli będzie przyrastało, to na bieżąco spuszczać (może wylecieć wody cała objętość naczynia jeśli całe jest zalane wodą - jeśli odpowietrzyłeś naczynie wentylem :D to może tak być)).
  Pozdrawiam.
 • #5
  damhaxor
  Level 12  
  Dzięki za pomoc zajmę się tym jutro bo dzisiaj to nie mam siły. Z tego co zrozumiałem, spuścić ciśnienie z kotła do 0 (w moim wypadku to zaworem odpowietrzajacym przy grzejniku, innej opcji nie mam), napompować pompką do 1 bara na manometrze, następnie spuścić znowu ciśnienie i tak w kólko dopóki nie zleci cała woda z naczynia wzbiorczego ?
 • #6
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Najlepiej zamknąć zawory odcinające kocioł od instalacji, i spuszczać wodę z samego kotła. Jeśli nie masz takiej możliwości, to pozostaje tylko
  damhaxor wrote:
  (w moim wypadku to zaworem odpowietrzajacym przy grzejniku, innej opcji nie mam), napompować pompką do 1 bara na manometrze, następnie spuścić znowu ciśnienie i tak w kólko dopóki nie zleci cała woda z naczynia wzbiorczego ?
  W tym przypadku nie musisz spuszczać całkiem do zera bo mocno zapowietrzysz instalację CO. Tak naprawdę jeśli będziesz spuszczał do 0,5 bar, to też wystarczy. Chodzi o to żeby ciśnienie w kotle na wodzie CO było niższe od ciśnienia powietrza w naczyniu przeponowym - tylko wtedy jest pewność że balon z powietrzem w naczyniu przeponowym jest maksymalnie rozprężony, i powietrze wypełnia całą objętość naczynia (w takim stanie ustala się właściwe ciśnienie powietrza w naczyniu).
  Pozdrawiam.