Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Geforce FX5700 - nie lubi Windows?

31 Paź 2010 21:17 1306 11
  • Spec od drukarek
    Witam. Mam taki dość ciekawy problem z tytułową kartą. Konkretnie jest wersja firmy Prolink, dość "wypasiona", wyposażona w imponujące (jak na tamte czasy) chłodzenie z podświetlanym wiatrakiem oraz wbudowanym wyświetlaczem pokazującym temperaturę GPU i obroty wiatraka. Kupiłem kiedyś jako uszkodzoną - u poprzedniego właściciela nie działała, ale gdy oddał ją do serwisu, zwrócili uznając za sprawną (?) Akurat miałem do sprawdzenia płytę główną z portem AGP, więc postanowiłem zrobić instalację systemu (Windows XP). Karta normalnie się uruchamia, obraz jest idealny zarówno w trybie tekstowym (post i BIOS), jak i graficznym (instalator Windows), jednak przy pierwszym uruchomieniu systemu komputer zawiesił się na ekranie powitalnym ("Zapraszamy"). Po resecie to samo. Tryb awaryjny działa bez zarzutu. Spróbowałem jeszcze w tym trybie zainstalować sterowniki i po restarcie Windows się uruchomił, ale chwilę po wejściu na pulpit znowu zawieszenie. Po jakimś czasie spróbowałem na innej płycie głównej (tym razem Windows był już zaintalowany z inną grafiką) i to samo. Temperatury na wyświetlaczu w normie, wiatrak kręci się normalnie, radiator prawie zimny. Czy ktoś orientuje się co jest nie tak z tą kartą? Myślałem o wgraniu nowego BIOSu, ale nie udało mi się znaleźć w sieci do tego konkretnie modelu. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Witam
    Jakie sterowniki instalujesz , dedykowane z płyty dołączonej , czy te uniwersalne ? Jeśli karta jest sprawna / domniemanie potwierdzone przez gwaranta / , to pokombinuj ze starszym sterownikiem .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    konmaj napisał:
    u poprzedniego właściciela nie działała, ale gdy oddał ją do serwisu, zwrócili uznając za sprawną

To powiedział Ci ten poprzedni własciciel, tak? I od tego poprzedniego własciciela kupiłeś ją na Allegro?
  • Spec od drukarek
    Sterowniki, które instalowałem, były pobrane ze strony producenta - dedykowane do m.in. tego modelu. Ale sterowniki tutaj raczej nic nie mają do rzeczy, ponieważ Windows nie uruchamia się, gdy nie ma jeszcze żadnych zainstalowanych.

Dodano po 4 [minuty]:

Kupiłem ją na Allegro i odebrałem osobiście - wtedy właściciel powiedział mi, że jego komputer w ogóle nie uruchamiał się z tą kartą, a jak oddał ją do serwisu, to zwracając stwierdzili, że u nich działa normalnie.
  • Poziom 14  
    Bo czasem tak jest. Serwis testuje w dobrej płycie do której jest podpięty zajefajny zasilacz i jest O.K. Ty masz mniej fajny sprzęt i lipa.Tak naprawdę to VGA właśnie umiera lub tak na prawdę nie była w żadnym serwisie i umiera bez wizyty w serwisie, ale szwankowała i czas było się jej pozbyć.
  • Spec od drukarek
    Tylko to mnie dziwi, że wyświetla normalny obraz nie tylko po włączeniu komputera, ale i w trybie graficznym instalatora, a z drugiej strony problemy zaczynają się jeszcze przed instalacją sterowników. Dlatego podejrzewam usterkę natury programowej i spróbowałbym wgrać oryginalny BIOS, gdybym go miał.
  • Poziom 31  
    Raczej ubita, miałem kilka takich kart. Działały poprawnie na standardowym sterowniku VGA z Windows(z takiego korzysta instalator i tryb awaryjny) a po instalacji sterowników dedykowanych albo reset przy ładowaniu systemu albo artefakty. Nie trzeba do niej instalować sterowników z osobnej paczki, problem występuje natychmiast po normalnym starcie systemu bo Windows XP ma wbudowany sterownik dla starszych kart NV i ATI.
  • Spec od drukarek
    Może to i racja, ale wydaje mi się, że Windows XP nie posiada jeszcze swoich sterowników do kart Geforce z serii FX5xxx.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    konmaj napisał:
    Kupiłem ją na Allegro i odebrałem osobiście - wtedy właściciel powiedział mi, że jego komputer w ogóle nie uruchamiał się z tą kartą, a jak oddał ją do serwisu, to zwracając stwierdzili, że u nich działa normalnie.

Ja bajki tak lubię ogromnie....
    Karta nawet z daleka nie oglądała serwisu.
  • Spec od drukarek
    W sumie to nie miał powodu zmyślać - kartę kupiłem za 1 zł i to z kompletem kabelków i przejściówek, które to były mi potrzebne do innej karty. Byłem nawet zaskoczony, że ta w ogóle działa :D
  • Poziom 42  
    Skoro serwis oddał ją uznając za sprawną, a nie działa OK to myślę że była tylko byle jak uruchomiona, ewentualnie poleżała obok sprawnej karty.
    Czasem pomaga wyłączenie trybu AGP x8 [jakiś ASROCK i Radeon 9800 PRO na AGP x4 OK] w ostateczności na próbę można włączyć tryb AGPx2.
    Sterowniki Version: 56.72 lub nowsze, lecz nie nowe. Niektóre płyty mają bardzo zaawansowane ustawienia odnośnie AGP, napięcia tryb pracy itd wtedy można się pobawić.

Geforce FX5700 - nie lubi Windows?

Wymiana BIOSu jest trochę ryzykowna, trzeba się dobrze wstrzelić. Natomiast można edytować BIOS, przerobić jeśli taktowania są nieodpowiednie i wgrać. To trochę bezpieczniejsze.
  • Spec od drukarek
    No to już coś - znajdę odpowiednią płytę, popróbuję z ustawieniami AGP i dam znać.