Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja w bloku - czy poprawny projekt?

cmepro 31 Paź 2010 22:55 6442 21
  • #1 31 Paź 2010 22:55
    cmepro
    Poziom 14  

Witam
    Po zasięgnięciu troszkę wiedzy postanowiłem od nowa położyć instalację w mieszkaniu (blok, 62m2) tym bardziej, że mieszkanie będzie remontowane (gładzie, płytki, panele) szkoda by było później wszystko kuć.
    Okazja jest podwójna, bo jak pisałem robię remont a ostatnio w naszym bloku były wymieniane całe piony, także całą instalacja główna idąca na klatce jest nowa.

Wiadomo jak była kładziona instalacja domowa w latach '90 byle jak najmniej przewodu i wszystko na jednaj fazie (oświetlenie całego mieszkania, 1 bezpi. topikowy)

Poniżej schemat jak to sobie wymyśliłem

Teraz kilka pytań:
    1. Czy przepięciówka B+C jest konieczna?
    2. Nie wiem czy w pionie jest WSG, jeśli nie to gdzie mam uziemić PE?
    3. Czy do kuchni gniazdo do płyty grzejnej potrzebna jest różnicówka czy sama Ska?
    4. Czy nie przesadziłem z ilością różnicówek na inne pomieszczenia?

I to chyba na tyle, jak macie jeszcze jakieś uwagi piszcie.

0 21
  • Pomocny post
    #2 31 Paź 2010 23:17
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Ad1. Nie jest konieczna.
    Ad2. Na forum wróżek nie ma, musisz sprawdzić sam. Jeśli blok jest z lat 90-tych to PE powinno być.
    Ad3. Wystarczy sama eska.
    Ad4. Im więcej, tym mniej problemów jednak jedna też by wystarczyła.

0
  • Pomocny post
    #3 31 Paź 2010 23:19
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 31 Paź 2010 23:46
    cmepro
    Poziom 14  

Łukasz-O napisał:
    Ad2. Na forum wróżek nie ma, musisz sprawdzić sam. Jeśli blok jest z lat 90-tych to PE powinno być.
    To tyle widać przez szybkę od licznika na klatce:
    4 przewody (szary, brązowy, czarny) L1, L2, L3; niebieski - N, obok idzie płaskownik pomalowany na zielono-żółto więc PE i stąd moje pytanie o uziemienie RG.

Bronek22 napisał:
    Obecnie każdy obwód ma wisieć na RCD.
    Wniosek z tego, że zgodnie z przepisami RCD jednak na płytę powinna być.

Bronek22 napisał:
    Jak chcesz coś robić bez uprawnień, to przynajmniej zapoznaj się z normami. Bo post na forum to nie jest interpretacja Sądu Najwyższego i może być błędna.
    Sądzę że skupie się na położeniu samych przewodów (3x1,5mm2 oświetlenie i 3x2,5mm2 gniazda + 5x4 na płytę) resztę pewnie zostawię komuś z uprawnieniami.
    Głównie chodziło mi o to czy przewody są dobrze rozplanowane i czy nie przesadziłem z ich ilością.
    Myślę jeszcze nad dodaniem pkt oświetleniowych w pokojach bo obecnie przy 1yn bywa że pokoje nie są dostatecznie doświetlone i tu pytanie czy przejdzie patent z podłączeniem dwóch żarówek na łańcuszek czy polecacie jakieś inne rozwiązanie?
    Zastanawiałem się czy w łazience nie dać jakiś halogenów 12V albo LEDów.
    Niestety pralka musi stać w łazience, wiem że to może mało bezpieczne ale po wstawieniu zmywarki do kuchni i wciśnięciu na siłę gdzieś obok pralki nie będę miał miejsca na szafki.

Pokoje są bardziej jak tramwaj, długie i wąskie więc myślę że przynajmniej w: pokój 1, pokój 2 i kuchnia przydałoby się dołożyć jakaś żarówkę. O łazience pisałem może jakieś halogenki 12V.

0
  • #5 01 Lis 2010 00:06
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Bronek22 napisał:

(...)Obecnie każdy obwód ma wisieć na RCD.(...)

A to ciekawe. Bronku, mógłbyś coś więcej o tym napisać?

0
  • #6 01 Lis 2010 10:43
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Cytat:
    1. Czy przepięciówka B+C jest konieczna?

To zależy od typu ochronników (odgromników) zastosowanych w RG. Różni bowiem producenci różnie zalecają. To czy zastosujesz C czy B+C uzależnione jest od odległości od rozdzielni głównej.
    Cytat:
    2. Nie wiem czy w pionie jest WSG, jeśli nie to gdzie mam uziemić PE?
    Ty nie masz nic uziemiać. Ty masz wykonać miejscowe połączenia wyrównawcze w łazience, jeżeli inne instalacje tam doprowadzone wykonane są z materiałów nieprzewodzących. Połączenia te należy połączyć z szyną PE rozdzielni z której zasilane są obwody doprowadzone do tego pomieszczenia. Przy czym nie należy tych połączeń wykonywać, gdy w budynku nie ma połączeń głównych. Nie wolno też w takim przypadku łączyć pomiędzy sobą części przewodzących obcych i nie przyłączać ich do szyny PE do czasu wykonania połączeń głównych.
    Cytat:
    3. Czy do kuchni gniazdo do płyty grzejnej potrzebna jest różnicówka czy sama Ska?
    Jeżeli jest gniazdo (moim zdaniem zbędne) wyłącznik RCD w tym obwodzie jest obowiązkowy. Jeżeli gniazda nie ma to również RCD nie jest wymagany.
    Cytat:
    4. Czy nie przesadziłem z ilością różnicówek na inne pomieszczenia?
    Im ich jest więcej tym instalacja jest bardziej funkcjonalna.

0
  • #7 01 Lis 2010 12:49
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

To ty decydujesz jakich i ile opraw oświetleniowych zamontujesz.
    Co do łazienki to należy pamiętać o tym, bu źródło obniżonego napięcia było umieszczone poza strefą 0; 1 i 2. Ponadto proponuję usunięcie pralki z łazienki.

0
  • #8 01 Lis 2010 21:19
    piotrek g
    Poziom 9  

witam jestem elektrykiem już parę lat instalację się zmieniają ,zmieniają się wymagania klientów. twój projekt nie jest zły, zależy jaki jesteś zamożny. Bo wydaję mi się że trochę przesadziłeś z RCD. Składam rozdzielnie na różne obiekty przemysłowe o różnych wymaganiach technicznych wtedy zwraca się uwagę na przepisy bezpieczeństwo i funkcjonalność.U Ciebie jest potrzebne bezpieczeństwo funkcjonalność i ekonomia. kolego jeśli masz kasę to nie żałuj na ochronniki BCD, RCD daj jeden główny,na wszystkie obwody , ewentualnie możesz dać drugi na obwody oświetlenia,to wystarczy. jak masz jakieś pytania do mnie to proszę .

Regulamin pkt 15. Proszę poprawić post. [Łukasz]

0
  • #9 01 Lis 2010 21:23
    grzesdc
    Poziom 16  

Po pierwsze ortografia.... Po drugie: jesteś elektrykiem i proponujesz jedną RCD na wszystkie obwody? jaki w tym sens?

0
  • #10 01 Lis 2010 22:01
    piotrek g
    Poziom 9  

koledzy ta jedna różnicówka zabezpiecza tak samo jak dziesięć o ile jest sprawna i jest sprawdzana, chodzi o to gdy zadziała to inne pracują . ato jest potrzebne w innych obiektach, chyba ze dom spełnia też zadanie miejsca pracy,np. biura gdzie nie mogą zgasnąć komputery i inne urządzenia. A w domu rozdzielkę mamy pod ręką zawsze możemy załączyć ponownie.

0
  • #11 01 Lis 2010 22:11
    Miniax
    Poziom 30  

piotrek g napisał:
    koledzy ta jedna różnicówka zabezpiecza tak samo jak dziesięć o ile jest sprawna i jest sprawdzana, chodzi o to gdy zadziała to inne pracują . ato jest potrzebne w innych obiektach, chyba ze dom spełnia też zadanie miejsca pracy,np. biura gdzie nie mogą zgasnąć komputery i inne urządzenia. A w domu rozdzielkę mamy pod ręką zawsze możemy załączyć ponownie.

Zwłaszcza jak mamy dom piętrowy i gdy będziemy na piętrze, albo w wannie (w nocy), zgaśnie nam światło, bo na lodówce będzie przebicie. Po drodze się połamiemy, ale dojdziemy w końcu do rozdzielki żeby załączyć RCD. Poza tym stosując takie rozwiązanie, możemy spowodować pojawienie się "pływającego zera" w wypadku, gdy poluzuje się styk przewodu N.

0
  • #12 01 Lis 2010 22:34
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

A ja się "zapytowujem" skoro nie potrzebna jest różnicówka na obwodzie kuchni elektrycznej czy oświetleniu to po co są potrzebnne na obwodach gniazd ?
    Zwłaszcza, że większość urządzęń domowego użytku posiada II klasę ochronności.

0
  • #13 01 Lis 2010 22:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 01 Lis 2010 22:59
    Miniax
    Poziom 30  

Plumpi napisał:
    A ja się "zapytowujem" skoro nie potrzebna jest różnicówka na obwodzie kuchni elektrycznej czy oświetleniu to po co są potrzebnne na obwodach gniazd ?
    Zwłaszcza, że większość urządzęń domowego użytku posiada II klasę ochronności.

Bo nie wiadomo co taki użytkownik podłączy do gniazda ogólnego przeznaczenia. Przyjdzie taki majsterkowicz, złoży coś, co nie będzie spełniać żadnych wymagań i podłączy do gniazdka w pokoju. Albo zachce mu się lodówkę w pokoju na piwo.
    Natomiast lampy i kuchnia są zamontowane na stałe i wymiana ich (przełączenie) wymaga odpowiednich uprawnień, więc jeżeli są podłączone dobrze, mają już swoją ochronę i różnicówka jest niepotrzebna, bo zwykły Kowalski nie może nic przy nich majstrować.

0
  • #15 01 Lis 2010 23:21
    piotrek g
    Poziom 9  

Koledzy możecie się przemawiać do rana ale odbiegacie od tematu. Minimaks zaczął coś o piętrze jeśli mamy mieszkanie jedno poziomowe bez schodów. Koledze pytającemu w zupełności wystarczy 1 RCD na gniazda a drugi na oświetlenie ale nie konieczne. ta instalacja będzie spełniać normę o samoczynnym wyłączeniu zasilania. Jeśli ktoś chcę wypasioną instalację to może założyć inteligętną EIB,

0
  • #16 01 Lis 2010 23:48
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

piotrek g napisał:
    Koledzy możecie się przemawiać do rana ale odbiegacie od tematu. Minimaks zaczął coś o piętrze jeśli mamy mieszkanie jedno poziomowe bez schodów. Koledze pytającemu w zupełności wystarczy 1 RCD na gniazda a drugi na oświetlenie ale nie konieczne. ta instalacja będzie spełniać normę o samoczynnym wyłączeniu zasilania. Jeśli ktoś chcę wypasioną instalację to może założyć inteligętną EIB,

Widzę przechodzisz z jednej skrajności w drugą skrajność.
    Proponujesz jedną RCD na całość lub od razu EIB co nie ma nic wspólnego z RCD.
    Uważam, że pojedynczy RCD na cały dom czy mieszkanie jest mało praktyczne.
    Dobrze jest chociaz oddzielnie zabezpieczyć obwody gniazd i oświetlenia, a w przypadku 3-fazowego zasilania kuchni oddzielny RCD 3-fazowy.

Natomiast montowanie RCD dla gniazd i brak RCD dla oświetlenia i kuchni uważam za bezmyślność. Z prostego powodu, że RCD nie tylko chroni przed dotykiem, ale przede wszystkim w wielu sytuacjach potrafi wyłaczyć obwód nawet jak PE ulegnie uszkodzeniu i straci kontakt z PEN. W tym przypadku wyłącznik nadmiarowoprądowy nie zadziała, a różnicówka ma duże szanse na to, zeby zadziałać.
    Tak więc Panowie zakładajcie RCD na wszytstkie obwody.

-1
  • #17 02 Lis 2010 00:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 02 Lis 2010 09:18
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 02 Lis 2010 15:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #20 02 Lis 2010 18:08
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Bronek22 napisał:
    Łukasz-O napisał:
    Bronek22 napisał:

(...)Obecnie każdy obwód ma wisieć na RCD.(...)

A to ciekawe. Bronku, mógłbyś coś więcej o tym napisać?

Tyle się naczytałem, że na każdy obwód jest zgodnie z tą norma wymagany RCD.

W zasadzie powinienem zwrócić honor. Źle zinterpretowałem pytanie autora z punktu 3, mianowicie:
    Cytat:

Autor wyraźnie napisał o gnieździe do płyty grzewczej. Zasugerowałem się, że większość płyt podłącza się na stałe, stąd moja odpowiedź o niepotrzebnym RCD.
    Jeśli faktycznie autor tematu płytę grzewczą podłączy do gniazda, wyłącznik różnicowo-prądowy musi być.

0
  • #21 02 Lis 2010 18:40
    cmepro
    Poziom 14  

Rozumiem z tej wymiany zdań co do płyty grzejnej i konieczności zastosowania różnicówki że... jeśli będzie sama płyta podłączana pod gniazdo to różnicówka musi być; zaś jeśli wstawię nową kuchenkę z płytą, gdzie całość będzie podłączana poprzez puszkę na stałe wtedy różnicówka będzie zbędna.

zdjęcie znalezione przy pomocy wyszukiwarki internetowej

0