Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak audio w słuchawce domofonu.

manhattan 31 Paź 2010 23:35 4830 18
  • #1 31 Paź 2010 23:35
    manhattan
    Poziom 11  

Mieszkam w budynku w którym jest 6 mieszkań,3 piętra.
    Mam domofon taki jak na foto poniżej oraz unifon Laskomex LF-3.
    Problem polega na tym,ze nie mam audio w słuchawce unifonu,nie słysze tego co ktoś na dole mówi.
    Mogę natomiast otwierać drzwi elektromagnesem,słyszę dzwonek do mnie ,a ludzie na dole słyszą mnie.
    Sąsiad z piętra ma wszystko ok.
    Wymieniłem unifon na nowy i zmieniłem przewód od unifonu,po rozgałęzienie na klatce schodowej mojego piętra.

Od domofonu na dole biegną trzy przewody i podejrzewam,że każdy przewód to osobne piętro.

1-Gdzie szukać rozwiązania?
    2-Jak dostać się do wnętrza domofonu ? (specjalny kluczyk-foto)
    3-Czy jest możliwe,że sąsiad jest podpięty pod jakiś inny obwód i to ,że u niego działa nie znaczy,że u mnie też musi ?
    Z tego co sie dowiedziałem to niby jak u niego jest ok to u mnie tez musi być wszystko w porządku,a jednak nie jest....Dlatego podejrzewam,że każdy lokator to osobny hmmm obwód czy jak to nazwać ....
    4-Możecie rozszyfrować model tego domofonu/centralki tak żebym znalazł jakiś schemat i mógł szukac pomocy na goglach?

Dzieki :!:

Brak audio w słuchawce domofonu. Brak audio w słuchawce domofonu. Brak audio w słuchawce domofonu. Brak audio w słuchawce domofonu.

ps.pierwsza fotka to jeszcze nie podłączone kabelki i nie przecięta zwora (instalacja 6 przewodowa)po prostu robiona przed podłączeniem.
    Temat edytowałem i zebrałem do kupy z poprzednich wątków.Ma skromna nadzieje,że może teraz mi Ktoś pomoże :cry:

0 18
  • #2 01 Lis 2010 09:31
    Lucjan52
    Poziom 27  

Ten panel to Mifon. Układ rozmówny jest wspólny dla wszystkich. To oczywiście wiesz. Skoro każde piętro ma swój przewód, a u sąsiada jest OK, unifon wymieniony, to pozostaje tylko błąd w podłączeniu od puszki na korytarzu do unifonu.Cudów niema.

0
  • #3 01 Lis 2010 11:16
    manhattan
    Poziom 11  

No teraz to już widzę przynajmniej jak to wygląda w środku i to proste jak budowa cepa :)
    Złe podłączenie przewodów od puszki po unifon raczej wykluczam bo wszystko sprawdzałem. (puszki nie mam bo 10 lat temu robił to chyba jakiś amator i wszystko jest na skrętkę :/ )
    A może być powodem tego awaria u jakiegoś innego sąsiada w budynku ?
    Np. powiedzmy,że masa styka się u niego z mikrofonem i hmmm głośnikiem ?

0
  • #4 01 Lis 2010 11:18
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W ogóle nie powinieneś otwierać panelu przy drzwiach wejściowych. To zupełnie niepotrzebne.
    To czego ci brak (czyli audio) najłatwiej ustalić. Tak zawsze zaczynam montaż unifonu w nieznanej instalacji. Trzymając słuchawkę unifony przy uchu musisz odnaleźć przewód masowy i słuchawkowy.
    Co do tego nie przeciętego mostka, to nawet nim sobie głowy nie zawracaj. To zupełnie inny nie związany z audio obwód.
    Być może przy tej zmianie przewodu brakuje ci ciągłości na żyle słuchawkowej.

0
  • #5 01 Lis 2010 11:38
    manhattan
    Poziom 11  

zybex napisał:
    Trzymając słuchawkę unifony przy uchu musisz odnaleźć przewód masowy i słuchawkowy.

Mam dobrze podłączone.
    Jedynie co mogę dodać to przy naciśnięciu przycisku otwierania ,słychać to brzęczenie w słuchawce.
    Słychać to bardzo cicho ale jest to ewidentnie brzęczenie które wraca do mnie z dołu właśnie poprzez mikrofon z Mifonu.
    ...chyba dobrze to opisałem.
    Jak puszcze otwieranie to w słuchawce cisza.
    Podczas regulacji poziomu natężenia głosu nic się nie zmienia.Jedynie słychać w słuchawce takie drobne "tryknięcia" jak zaczynam tym kręcić.

zybex napisał:
    Co do tego nie przeciętego mostka, to nawet nim sobie głowy nie zawracaj. To zupełnie inny nie związany z audio obwód.

No do tego akurat doszedłem.Gdybym nie przeciął to by brzęczyk otwierania drzwi,elektromagnes działał na okrągło.

zybex napisał:
    Być może przy tej zmianie przewodu brakuje ci ciągłości na żyle słuchawkowej.

Mam przed sobą trzy aparaty Laskomexu LF-3.
    Każdy sprawdzałem i to samo.
    Ten co wisi teraz na ścianie jest kupiony w sklepie w zeszłym tygodniu...

0
  • Pomocny post
    #6 01 Lis 2010 11:53
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Może masz zwarcie żyły słuchawkowej z masową. To by wszystko tłumaczyło. Przecież zamieniałeś unifon na inne.

0
  • #7 01 Lis 2010 15:30
    manhattan
    Poziom 11  

Dodam jeszcze ,że pomiędzy słuchawką,a masą mam napięcie ~2V
    Nie wiem czy to dobrze czy źle.
    Pozamieniałem kabelki na różne sto milionów sposobów i nic to nie dało.
    Jedno co mi jeszcze przychodzi do głowy to to,że sąsiad z góry lub z dołu ma jakieś zwarcie które wpływa na tą usterkę...
    Idę ich chwilowo poodcinać i zdam relację.
    Na dole niby wychodzą 3 przewody ale tu i tak jest dżungla w tej "puszce" i niby z mojego kompletu sześciu kabli w przewodzie dwa idą na górę do sąsiada,więc coś tu jest nie tak jak wskazuja na to te trzy przewody na dole...

0
  • Pomocny post
    #8 01 Lis 2010 18:10
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Poszczególni "abonenci" powinni mieć wszystko zrównoleglone poza jedną żyłą, która jest żyłą wywołania (dzwonienie). Inaczej to ujmując, gdy do ciebie ktoś zadzwoni to inny z lokatorów może sobie z nim pogadać, a jeszcze inny otworzyć zamek. To nie ma żadnego znaczenia. Tak jest w popularnych systemach analogowych.

0
  • #9 01 Lis 2010 18:24
    manhattan
    Poziom 11  

No masz rację.Odciąłem sąsiadów i nic to nie dało.

Jeszcze bym musiał dwie sprawy zrozumieć bo na razie to się tylko domyślam:

1-żyła wywołania pełni też funkcję słuchawki,mikrofonu ?
    Dziwne bo tym przewodem od centralki do aparatu leci kilka kabelków a tylko jeden jest podłączony.To byłaby właśnie ta żyła wywołania.

2-i pytanie typowego amatora :) jak sprawdzić który kabelek to masa ?
    W samochodzie to umie sprawdzić,a tu w domowych instalacjach myślę i nie wiem jak :cry: Cały czas jestem pewny o tą masę,a jednak chciałbym być na 200%...kto wie czy czasami w tym nie tkwi błąd,choć juz i tak pozamieniałem kabelki i nic to nie dało.

0
  • Pomocny post
    #10 01 Lis 2010 18:35
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Żyła wywołania w większości unifonów nie pełni żadnej dodatkowej funkcji.
    Masę najprościej ustalić za pomocą woltomierza (przykładowo multimetru). Gdybyś nie miał masy, to nie działałby ci mikrofon i dzwonek. Zapewne to masz a jedynie brakuje tej poszukiwanej żyły słuchawkowej. Czasem zamieniona z masą może nie jednego zmylić.

0
  • Pomocny post
    #11 01 Lis 2010 20:30
    karl102
    Poziom 27  

zybex napisał:
    ..Czasem zamieniona z masą może nie jednego zmylić.

Taka pomyłka wyklucza działanie elektrozaczepu, jeżeli nie ma gdzieś po drodze jakiegoś przejścia do masy.
    Raczej przerwa w kablu, chociaż dziwne jest to napięcie na linii słuchawek..

0
  • #12 01 Lis 2010 21:03
    manhattan
    Poziom 11  

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem co napisałeś karl102 ale jeśli odepnę,skręce itd. kabelki 1,2,3,4 to kabelki 5 i 7 od elektrozaczepu i tak działają czyli otwierają drzwi.One są tak jakby niezależne od reszty.
    Przerwę w kablu wykluczam na 300%.Podpinałem na krótko przy puszce,bez efektu.

Pomyślałem ,że zacznę od podstaw czyli ustalę najpierw masę i słuchawkę na kablach.
    Wziąłem słuchawkę z innego aparatu i mając w rękach dwa kabelki dotykałem pomiędzy tymi 1,2,3,4.Coś tam pobrzęczało ale problem pozostał.
    To taka loteria niestety...
    Jutro tą metodą popodpinam się w kable sąsiada.U niego działa więc napewno znajdę tą masę.

Mam jeszcze jedną prośbę-możecie mi wytłumaczyć łopatologicznie jak multimetrem odnaleźć tą masę ?
    Najpierw gdzie i co poprzepinać w samym multimetrze,a potem jak odszukać masę pomiędzy kablami ?

Brak audio w słuchawce domofonu.Brak audio w słuchawce domofonu.

0
  • #13 02 Lis 2010 07:16
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Ustaw przełącznik multimetru w lewo na napięcie stałe 20V. Jak przyłączysz go do dwóch kabelków z których jeden jest mikrofonem a drugi masą to zmierzysz napięcie rzędu 12-15V. Gdy polaryzacja będzie właściwa, to nie będzie minusa przez cyframi.
    [quote="karl102"]

zybex napisał:

Taka pomyłka wyklucza działanie elektrozaczepu

Przypomnę, że autor tematu ma instalację 6 żyłową. Zatem można w ogóle nie podłączać innych kabelków a otwieranie musi działać.

0
  • #14 02 Lis 2010 11:31
    manhattan
    Poziom 11  

Muszę Was przeprosić bo sąsiad wprowadził mnie w błąd.

Podłączyłem się w jego kabelki i u niego jest to samo.Wcześniej gadał,że jest wszystko wporządku....
    Czasami słychać ale bardzo cicho-z tego co mi tłumaczył.

Teraz to na bank muszę otwierać centralkę tylko pytanie czy to padł wzmacniacz czy może to tylko kwestia regulacji ?
    Jak to pierwsze to chyba bez lutownicy i większej wiedzy chyba sobie nie poradzę ?

0
  • #15 02 Lis 2010 14:28
    Nowart
    Poziom 20  

Jak sam napisałeś jest tam 6 mieszkań. Zapytaj po prostu innego sąsiada bo jeśli to wina centralki to raczej nie kwestia regulacji (przecież wcześniej było dobrze) tylko uszkodzenia wzmacniacza.

0
  • #16 02 Lis 2010 17:42
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Prawdopodobnie jest uszkodzony mikrofon w kasecie, ale coś obok niego (np. przebity kondensator ceramiczny). Myślę, że już sobie poradzisz. Oczywiście sprawdź jeszcze dla pewności u innego sąsiada.

0
  • #17 02 Lis 2010 22:04
    mrowson
    Poziom 9  

Oj, jesli tak jak mówisz jest uszkodzony mikrofon w panelu głownym to latwo to sprawdzić u siąsiada. Tor rozmówny jest ten sam wiec jesli u sąsiada bedzie słychać to znaczy ze mikrofon działa prawidłowo.
    Ostanio sam walczyłem ze swoim domofonem bo wymieniałem u siebie na nowy i miałem dokładnie taki sam odjaw jak w opisanym wyzej przypadku tzn. słyszeli mnie na co mówi, mogłem otwierać rygiem, dziłało wywołanie domofonu, ale ja nic u sibie nie słyszałem . MIeszkam na 3 pietrze wiec moje dziecko trochę sie nabiegało zanim znalałzem co i jak, ale udało sie. W moim przypadku zmieniłem stary domofon 4 przewodowy na 5 przewodowy Unifon.
    Mam gdzies rozrysowany schemat starego domofonu wiec jesli cos to pomoze moge go odszukać i rzucić skan.
    Stary domofon miał przewody:
    1. mikrofon
    2 wywołanie
    3. rygiel
    4 masa.
    Rozwiazanie aby podłączyć moje 4 w/w przeody do Urmetu 5 przedowoego okazło sie banalnie proste, wystraczyło podlaczyć przewody do nowego domofonu jak wyzej a dodatkowo połaczyć kondensatorem 680nF rygiel z zaciskiem nr 1 ( domofonu URMET_) który łaczył słuchawkę.

Podeslij schemat swojego domofonu to postram sie pomóc.

0
  • #18 02 Lis 2010 22:26
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

mrowson napisał:

Stary domofon miał przewody:
    1. mikrofon
    2 wywołanie
    3. rygiel
    4 masa.

Zapomniałeś o słuchawce.
    U kolegi, który próbuje dojść uszkodzenia, jest instalacja 6 żyłowa. Ta o której ty wspominasz nie ma tu odwzorowania.
    Poza tym u innych też nie działa i będziesz każdemu montował kondensator 680nF?
    Kondensator ale o wiele większy, bo rzędu 22µF stosuje się w instalacjach, gdzie otwieranie rygla jest z wykorzystaniem linii słuchawek (instalacja 4 żyłowa). Tu mamy instalację, która ma otwieranie zamka na niezależnych, oddzielnych dwóch dodatkowych żyłach.

0
  • #19 03 Lis 2010 09:22
    mrowson
    Poziom 9  

Ne zapomniałem o słuchawce bo w moim przypadku w starym domofonie 4 przewodowym słuchawka była w linni rygla i domofon miał zamontowany wewnątrz kondensator od lini regla do przełącznika isostat który nastepnie połaczany był do słuchawki.
    Nowy domofon Urmeta miał 5 przeodów i musiałem jakoś zagospodarować brakujący 5 przewód od linii słuchawki i było to proste bo wystarczyło połaczyć kondensatorem linie regla i słuchawki. Zadaniam kondenstatora jest do odzielenia składowej stałej, a pojemnośc jego nie ma az takiego znaczenia. Róznice w pojemnści mogą jedynie wpłynąc na dzwiek, bo obwód z kondensatorem bedzie zachowywał sie jak filtr.
    Masz moze rozrysowany swój domofon?

0