Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podsłuch na telefon komórkowy - da się tak?

loki554 01 Nov 2010 12:36 19651 14
 • #1
  loki554
  Level 11  
  Witam.
  Ostatnio zastanawiam się czy dałoby radę zrobić (w ostateczności kupić) jakieś urządzenie do podsłuchiwania rozmów przez telefon komórkowy.
  Pomyślałem, że przecież telefon nadaję sygnał radiowy do anteny operatora i chyba dało by się zrobić taką antenę i podsłuchiwać czyjąś rozmowę.
  Więc czy można zrobić coś podobnego czy to w ogóle nie możliwe?

  nawet jeżeli to nielegalne ale możliwe to powiedzcie
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  karolark
  Level 42  
  loki554 wrote:
  Witam.
  Ostatnio zastanawiam się czy dałoby radę zrobić (w ostateczności kupić) jakieś urządzenie do podsłuchiwania rozmów przez telefon komórkowy.
  Pomyślałem że przecież telefon nadaję sygnał radiowy do anteny operatora, i chyba dało by się zrobić taką antenę i podsłuchiwać czyjąś rozmowę.
  Więc czy można zrobić coś podobnego czy to w ogóle nie możliwe?

  nawet jeżeli to nielegalne ale możliwe to powiedzcie


  Oczywiscie ze jest nielegalne
  Jest mozliwe przechwycenie rozmow GSM ale skoro zadajesz takie pytanie to zapomnij o tym ze sam dasz rade to zrobic :-(
 • #3
  JALA
  Level 28  
  Sam nie da rady, ale kupić można gotowca... Koszt kilka dziesiąt tysięcy pln i drugie tyle za obsługę, jeśli nie bardzo ogarniasz tematy związane z programowaniem itp.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  JALA
  Level 28  
  Temat nie jest "legalne czy nie" tylko czy da się... Więc da się.

  @Elektryk2009 - o jakim podsłuchu mówisz, który można ukryć w obudowie telefonu? Chyba tylko coś co działa na FM? Bo reszta to rozmiar raczej uniemożliwia ukrycie
 • #6
  loki554
  Level 11  
  ...a przypomniało mi się takie urządzenie "radio detektorowe" które łapię falę bodajże długie, a z tego co pamiętam chyba kolega mi mówił że telefony nadają na falach długich. jeżeli to prawda no to chyba mam odpowiedź, ale chciałbym się upewnić od osób bardziej orientujących się w tych tematach. Albo jak koś zna coś podobnego do radia detektorowego bo do niego chyba potrzeba diod germanowych.
 • #7
  JALA
  Level 28  
  Samej rozmowy nie "przechwycisz" w ten sposób a jeśli nawet to algorytmu nie znajdziesz...
 • #8
  darek_wp
  Level 28  
  Skoro odpowiednie służby mogą podsłuchiwać to znaczy, że się da. Tylko, że taki sprzęt sporo kosztuje. Co do ostatnich przemyśleń Kolegi dotyczących fal długich to błędne informacje. Telefony komórkowe nie nadają na falach długich i nie da się ich podsłuchać żadnym radyjkiem czy to detektorowym czy heterodyną.
 • #9
  JALA
  Level 28  
  Oczywiście, że się da, tyle że służby idą przeważnie na łatwiznę, i robi to za nich operator... We własnym zakresie też można... musimy "tylko" posiadać własnego BTSa, którego dodatkowo nie wykryje operator, musi więc "udawać" przed nim komórkę... I wtedy telefonik (telefoniki) logują się do naszego BTS, za jego pomocą wykonują połączenia a wtedy to już wiadomo, mamy pełną moc sprawczą jak operator... I takie urządzenia są oczywiście... Cena mniej więcej jak podałem wyżej. Zależy od mocy. Oczywiście jeśli chcemy "podsłuchiwać" telefony z więcej niż 1 sieci to musimy mieć BTS więcej niż jeden... Tak jak operatorzy.
 • #10
  qdot
  Level 15  
  Znajdziesz, znajdziesz.

  Systemy GSM (w szczególności pre-3G czyli faktyczny GSM) są banalne do złamania. Da się to zrobić aparaturą kosztującą 20-30tyś złotych (+ oprogramowanie), czyli w zasadzie grosze jeśli chodzi o zastosowania do celów szpiegowstwa przemysłowego.

  Algorytmy są dość dawno złamane, potrzebne moce obliczeniowe są dostępne dość tanio.

  Co gorsza, większość telefonów przejdzie z 3G do GSM jak nie może odebrać sygnału GSM - czyli wystarczy zagłuszyć 3G i gotowe.

  Oczywiście, wykorzystywanie w opisany wyżej sposób jest niezgodne z prawem. Co nie znaczy że nie jest wykorzystywane - dość głośno było parę lat temu o przechwytywaniu przez zorganizowane grupy przestępcze bankowych kodów jednorazowych SMS.
 • #11
  loki554
  Level 11  
  Zrozumiałem że jak chcesz coś takiego zbudować to muszą się liczyć z kosztami 1000zł i więcej. A jak by wyglądało przechwytywanie SMS-ów ? Łatwiej,trudniej drożej,taniej? Może jakaś aplikacja java do wysyłania otrzymanych SMS-ów. chyba jest o możliwe bez wiedzy użytkownika bo jak dostałem telefon albo przekładałem kartę SIM to od razu wysyłał mi się bez mojej zgody SMS do operatora a potem dostawałem konfigurację w wiadomościach. To rozwiązanie też chyba było by nielegalne, ale i tak chciałbym wiedzieć.
 • #12
  JALA
  Level 28  
  Quote:
  budować to muszą się liczyć z kosztami 1000zł i więcej.


  Kilkadziesiąt tysięcy.. i wiecej, nie wiem skąd wziąłeś cenę 1000zł ;)

  a co do SMS itp itd to zobacz to...

  podsłuch, nagrywanie i wysyłanie na email, kopie sms i cała reszta...

  Podam linka bo nie będę wklejał 10 strona A4 ;)

  http://www.polphone.pl/u/category.php?id=10045
 • #13
  loki554
  Level 11  
  Dobra może zostawmy telefon, i trochę odbiegnijmy od tematu. Nie chce robić nowego wątku na forum ale do rzeczy: przypomniał mi się taki link:

  http://www.wonderhowto.com/how-to-build-laser-microphone-77427/

  (przepraszam że nie po polsku ale chyba zrozumiecie) czy takie urządzenie rzeczywiście będzie działać jak podłącze do wzmacniacza? i czy laser będzie się odbijał jak od lustra czy będzie wracać do mnie pod tym samym kątem?
  Albo jeszcze coś takiego:
  http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-urzadzenie-podsluchowe-paraboliczny-mikrofon
  to chyba nawet wykonał ktoś z elektroda.pl ale czy to też podłączone pod wzmacniacz będzie działać?
 • #14
  JALA
  Level 28  
  A dlaczego ma nie działać... Sa nawet gotowce za jakieś 100-200zł na śmietniku z możliwością nagrania plików nawet... Ja jednak nie wydałbym drugi raz na "to" 100zł... Jakość marna, 50m może i się da - jeśli akurat nie jeżdżą w koło samochody, ćwierkają ptaki, wieje wiatr i tak dalej i tak dalej...
 • #15
  loki554
  Level 11  
  Okej zrozumiałem. A teraz chyba już moje ostatnie pytanie na ten temat: wiem że istnieje kilka rodzajów wzmacniaczy. ja mam zastosować wzmacniacz mikrofonowy? czy może jakiś inny?