Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podsłuch na telefon komórkowy - da się tak?

loki554 01 Lis 2010 12:36 18481 14
  • #1 01 Lis 2010 12:36
    loki554
    Poziom 11  

Witam.
    Ostatnio zastanawiam się czy dałoby radę zrobić (w ostateczności kupić) jakieś urządzenie do podsłuchiwania rozmów przez telefon komórkowy.
    Pomyślałem, że przecież telefon nadaję sygnał radiowy do anteny operatora i chyba dało by się zrobić taką antenę i podsłuchiwać czyjąś rozmowę.
    Więc czy można zrobić coś podobnego czy to w ogóle nie możliwe?

nawet jeżeli to nielegalne ale możliwe to powiedzcie

2 14
  • #2 01 Lis 2010 12:41
    karolark
    Poziom 40  

loki554 napisał:
    Witam.
    Ostatnio zastanawiam się czy dałoby radę zrobić (w ostateczności kupić) jakieś urządzenie do podsłuchiwania rozmów przez telefon komórkowy.
    Pomyślałem że przecież telefon nadaję sygnał radiowy do anteny operatora, i chyba dało by się zrobić taką antenę i podsłuchiwać czyjąś rozmowę.
    Więc czy można zrobić coś podobnego czy to w ogóle nie możliwe?

nawet jeżeli to nielegalne ale możliwe to powiedzcie

Oczywiscie ze jest nielegalne
    Jest mozliwe przechwycenie rozmow GSM ale skoro zadajesz takie pytanie to zapomnij o tym ze sam dasz rade to zrobic :-(

0
  • #3 01 Lis 2010 21:01
    JALA
    Poziom 28  

Sam nie da rady, ale kupić można gotowca... Koszt kilka dziesiąt tysięcy pln i drugie tyle za obsługę, jeśli nie bardzo ogarniasz tematy związane z programowaniem itp.

1
  • #4 02 Lis 2010 09:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 02 Lis 2010 09:54
    JALA
    Poziom 28  

Temat nie jest "legalne czy nie" tylko czy da się... Więc da się.

@Elektryk2009 - o jakim podsłuchu mówisz, który można ukryć w obudowie telefonu? Chyba tylko coś co działa na FM? Bo reszta to rozmiar raczej uniemożliwia ukrycie

1
  • #6 02 Lis 2010 10:16
    loki554
    Poziom 11  

...a przypomniało mi się takie urządzenie "radio detektorowe" które łapię falę bodajże długie, a z tego co pamiętam chyba kolega mi mówił że telefony nadają na falach długich. jeżeli to prawda no to chyba mam odpowiedź, ale chciałbym się upewnić od osób bardziej orientujących się w tych tematach. Albo jak koś zna coś podobnego do radia detektorowego bo do niego chyba potrzeba diod germanowych.

-1
  • #7 02 Lis 2010 10:23
    JALA
    Poziom 28  

Samej rozmowy nie "przechwycisz" w ten sposób a jeśli nawet to algorytmu nie znajdziesz...

0
  • #8 02 Lis 2010 10:25
    darek_wp
    Poziom 28  

Skoro odpowiednie służby mogą podsłuchiwać to znaczy, że się da. Tylko, że taki sprzęt sporo kosztuje. Co do ostatnich przemyśleń Kolegi dotyczących fal długich to błędne informacje. Telefony komórkowe nie nadają na falach długich i nie da się ich podsłuchać żadnym radyjkiem czy to detektorowym czy heterodyną.

0
  • #9 02 Lis 2010 10:30
    JALA
    Poziom 28  

Oczywiście, że się da, tyle że służby idą przeważnie na łatwiznę, i robi to za nich operator... We własnym zakresie też można... musimy "tylko" posiadać własnego BTSa, którego dodatkowo nie wykryje operator, musi więc "udawać" przed nim komórkę... I wtedy telefonik (telefoniki) logują się do naszego BTS, za jego pomocą wykonują połączenia a wtedy to już wiadomo, mamy pełną moc sprawczą jak operator... I takie urządzenia są oczywiście... Cena mniej więcej jak podałem wyżej. Zależy od mocy. Oczywiście jeśli chcemy "podsłuchiwać" telefony z więcej niż 1 sieci to musimy mieć BTS więcej niż jeden... Tak jak operatorzy.

2
  • #10 02 Lis 2010 10:47
    qdot
    Poziom 15  

Znajdziesz, znajdziesz.

Systemy GSM (w szczególności pre-3G czyli faktyczny GSM) są banalne do złamania. Da się to zrobić aparaturą kosztującą 20-30tyś złotych (+ oprogramowanie), czyli w zasadzie grosze jeśli chodzi o zastosowania do celów szpiegowstwa przemysłowego.

Algorytmy są dość dawno złamane, potrzebne moce obliczeniowe są dostępne dość tanio.

Co gorsza, większość telefonów przejdzie z 3G do GSM jak nie może odebrać sygnału GSM - czyli wystarczy zagłuszyć 3G i gotowe.

Oczywiście, wykorzystywanie w opisany wyżej sposób jest niezgodne z prawem. Co nie znaczy że nie jest wykorzystywane - dość głośno było parę lat temu o przechwytywaniu przez zorganizowane grupy przestępcze bankowych kodów jednorazowych SMS.

0
  • #11 02 Lis 2010 12:31
    loki554
    Poziom 11  

Zrozumiałem że jak chcesz coś takiego zbudować to muszą się liczyć z kosztami 1000zł i więcej. A jak by wyglądało przechwytywanie SMS-ów ? Łatwiej,trudniej drożej,taniej? Może jakaś aplikacja java do wysyłania otrzymanych SMS-ów. chyba jest o możliwe bez wiedzy użytkownika bo jak dostałem telefon albo przekładałem kartę SIM to od razu wysyłał mi się bez mojej zgody SMS do operatora a potem dostawałem konfigurację w wiadomościach. To rozwiązanie też chyba było by nielegalne, ale i tak chciałbym wiedzieć.

1
  • #12 02 Lis 2010 12:35
    JALA
    Poziom 28  

Cytat:
    budować to muszą się liczyć z kosztami 1000zł i więcej.

Kilkadziesiąt tysięcy.. i wiecej, nie wiem skąd wziąłeś cenę 1000zł ;)

a co do SMS itp itd to zobacz to...

podsłuch, nagrywanie i wysyłanie na email, kopie sms i cała reszta...

Podam linka bo nie będę wklejał 10 strona A4 ;)

http://www.polphone.pl/u/category.php?id=10045

0
  • #13 03 Lis 2010 20:59
    loki554
    Poziom 11  

Dobra może zostawmy telefon, i trochę odbiegnijmy od tematu. Nie chce robić nowego wątku na forum ale do rzeczy: przypomniał mi się taki link:

http://www.wonderhowto.com/how-to-build-laser-microphone-77427/

(przepraszam że nie po polsku ale chyba zrozumiecie) czy takie urządzenie rzeczywiście będzie działać jak podłącze do wzmacniacza? i czy laser będzie się odbijał jak od lustra czy będzie wracać do mnie pod tym samym kątem?
    Albo jeszcze coś takiego:
    http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-urzadzenie-podsluchowe-paraboliczny-mikrofon
    to chyba nawet wykonał ktoś z elektroda.pl ale czy to też podłączone pod wzmacniacz będzie działać?

0
  • #14 03 Lis 2010 21:08
    JALA
    Poziom 28  

A dlaczego ma nie działać... Sa nawet gotowce za jakieś 100-200zł na śmietniku z możliwością nagrania plików nawet... Ja jednak nie wydałbym drugi raz na "to" 100zł... Jakość marna, 50m może i się da - jeśli akurat nie jeżdżą w koło samochody, ćwierkają ptaki, wieje wiatr i tak dalej i tak dalej...

0
  • #15 03 Lis 2010 21:38
    loki554
    Poziom 11  

Okej zrozumiałem. A teraz chyba już moje ostatnie pytanie na ten temat: wiem że istnieje kilka rodzajów wzmacniaczy. ja mam zastosować wzmacniacz mikrofonowy? czy może jakiś inny?

0