Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda NTC a Czujnik NTC. Czy to to samo? Kociło Beretta Kompakt II 24 Si.

01 Lis 2010 17:35 12708 9
  • Poziom 2  
    Witam,

Sonda NTC i czujnik NTC to jest to samo?

Otóż posiadam kocioł Beretta Kompakt II 24 Si i wymiennik Galmet (nr kat. 26-309000). Serwisant podczas pierwszego uruchomienia kotła podłączył sondę NTC do wymiennika, coś takiego (zdjęcie poglądowe):Link. Problem przejawia się w tym, że ta sonda nie bardzo chce pasować do wymiennika - krótka i posiada gwint.

Czy jest możliwość wymiany na taki czujnik? Link. Oczywiście przy zachowaniu tej samej charakterystyki 10KΩ w 25°C dla kotła Berett'y.
  • Poziom 13  
    Czemu ta sonda nie pasuje do wymiennika ?
    Nową i tak trzeba jak tylko możliwe w głąb wymiennika umieścić ale jak w twoim przypadku bez gwintu, sonda czy tam czujnik zależy od nazwy, powinien pasować ważne są parametry. Ten stary jest z tzw. pochwą, nowy trzeba by wkręcić samą pochwę i wsadzić tam czujnik, no jeżeli w zasobniku takowej rzeczy fabrycznie nie zastosowano.
  • Poziom 2  
    Obecnie sondę w wymienniku trzyma tylko guma osłonowa tejże sondy, nie ma możliwości wepchnięcia jej głębiej w tzw. pochwę wymiennika (blokuje gwint). Chciałbym się tylko dowiedzieć czy ten czujnik NTC, który podałem będzie współpracował bez problemów z kotłem, bo konstrukcyjnie jest odpowiedni do wymiennika.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Jak ma te same parametry to tak, tylko czy serwisant zastosował poprzednią odpowiednią ,bo jak napisałeś to trzyma się na gumie? -kicha, albo dał coś podobnego aby sterownik kotła odpalił tz. widział zasobnik CWU.
    Ale jak wiesz jaki to czytałeś w dostarczonych papierach lub mierzyłeś.
  • Poziom 2  
    Wymieniłem sondę na ten czujnik co podałem wyżej i wszystko śmiga jak należy.

delgo dziękuję za zainteresowanie.
  • Poziom 17  
    Witam
    jeśli masz jeszcze wątpliwości, to powiem tak sonda czy czujnik - parametry są istotne i miejsca ich montażu. Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    majfa napisał:
    Witam,

Otóż posiadam kocioł Beretta Kompakt II 24 Si i wymiennik Galmet (nr kat. 26-309000). Serwisant podczas pierwszego uruchomienia kotła podłączył sondę NTC do wymiennika, coś takiego (zdjęcie poglądowe):Link. Problem przejawia się w tym, że ta sonda nie bardzo chce pasować do wymiennika - krótka i posiada gwint.

Czy jest możliwość wymiany na taki czujnik? Link. Oczywiście przy zachowaniu tej samej charakterystyki 10KΩ w 25°C dla kotła Berett'y.

Do kotła Kompakt II 24 Si Beretta stosuje się czujnik NTC z gwintem i podkładką R10027352 wkręcany w wymiennik. Często w kolorze niebieskim lub rzadko w krwistoczerwonym, z oznaczeniem kodu serwisowego producenta kotła. Pokazany czujnik NTC w L i n k u. jest to jakiś czujnik NTC, z oferty jakiegoś producenta czujników, a nie kotła. Kupowanie tego rodzaju czujników NTC i innych podzespołów na podstawie obrazka, nieznanego pochodzenia oraz bez znajomości charakterystyki oryginalnego czujnika NTC do kotła Beretta itp. skutkuje nieudanym zakupem i w rezultacie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
    Właściwy czujnik NTC do twojego kotła wygląda tak jak na wskazanym Z d j ę c i u
  • Poziom 13  
    Witam!

Podepnę się pod ten temat bo moje pytanie dotyczy tez 24Si i zasobnika CWU.
    Od kilku lat używamy Beretty 24Si do ogrzewania mieszkania córki i Jej rodziny, kocioł pracuje z prostym pokojowym regulatorem temperatury (tak zalecił serwisant uruchamiający kocioł), kocioł do tej pory spisuje się dobrze.
    Kocioł zamontowany w piwnicy, zasobnik CWU zamontowałem pod nim.

Do tej pory cały dom w szczytach 6 dorosłych i czworo wnucząt korzysta z CWU z naszego gazowego objętościowego podgrzewacza.
    Ponieważ są kłopoty z rozliczaniem jak i z ilością CWU postanowiłem rozdzielić zasilania obu mieszkań co pociąga za sobą konieczność zastosowania zasobnika CWU do kotła 24Si.
    Udało mi się kupić dość tanio używany lecz w b.dobrym stanie zasobnik SDP-100 f-my Saunier Duval, co do układu i pojemności jest identyczny do stosowanych w oryginalnych zastawach.
    Mam w związku z tym pytanie jak wykorzystać(włączyć) zamontowany w zasobniku nastawny termostat do układu sterowania kotła. Ze schematów zawartego w instrukcji kotła Beretta wynika, że w kotle zastosowano tylko czujnik NTC a w zasobnik nie jest montowany żaden czujnik temperatury.
    O ile się nie mylę montowany jest gdzieś obiegu CWU wewnątrz pieca, czy jest on standardowo zamontowany w tym kotle czy trzeba dokupic?

Liczę na możliwie szybką odpowiedź pozdrawiam Marek
  • Poziom 11  
    W zasadzie może być nawet termistor o NTC bo to oznacza tylko tyle ,że w miarę wzrostu temperatury maleje rezystancja elementu. Tak więc termistor NTC o rezystancji 10 K przy 25 st.C spełni swoją rolę niezawodnie pod warunkiem ,że zamontowany zostanie w odpowiednim miejscu.
    omnixwp napisał:
    majfa napisał:
    Witam,

Do kotła Kompakt II 24 Si Beretta stosuje się czujnik NTC z gwintem i podkładką R10027352 wkręcany w wymiennik. Często w kolorze niebieskim lub rzadko w krwistoczerwonym, z oznaczeniem kodu serwisowego producenta kotła. Pokazany czujnik NTC w L i n k u. jest to jakiś czujnik NTC, z oferty jakiegoś producenta czujników, a nie kotła. Kupowanie tego rodzaju czujników NTC i innych podzespołów na podstawie obrazka, nieznanego pochodzenia oraz bez znajomości charakterystyki oryginalnego czujnika NTC do kotła Beretta itp. skutkuje nieudanym zakupem i w rezultacie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
    Właściwy czujnik NTC do twojego kotła wygląda tak jak na wskazanym Z d j ę c i u
  • Poziom 12  
    Jest jedna różnica sonda kosztuje ok. 50zł a termistor 1,50zł