Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolorowe oświetlenie LED elewacji budynku szeregowego

01 Lis 2010 21:40 5768 8
  • Poziom 16  
    Witam.
    Mam do wykonania kolorowe oświetlenie elewacji LEDami albo czymś innym. Wykonałem okablowanie do oświetlenia białego ale wolałbym zmienić to na oświetlenie kolorowe / zmiana koloru itd. W załączniku prosty schemat elewacji.Wszystkie ściany będą obłożone płytkami granitowymi. Proszę o podpowiedź jak umiejscowić podświetlacze i jakiego typu,oraz jakie wykonać okablowanie jaki sterownik itd. żeby to miało ręce i nogi i żeby efekt był "tłusty". Budynek jest w zabudowie szeregowej, na schodach i tarasie będzie murek ok 1 metrowy zamiast poręczy, schody będą podświetlone listwami LED w stopniach na fotokomórkę. Proszę o podpowiedzi, pozdrawiam.

• OptexOptex
  • OptexOptex
  • Poziom 16  
    Duże kafle, jeszcze nie wiem jaki kolor raczej czarno-białe.
  • Poziom 13  
    Instalacja najlepiej w rurkach. Jak niema dylatacji, to trzeba będzie coś wyfrezować. tylko jeszcze pytanie z poprzedniego postu: to są listwy, czy jakieś zbiorcze punkty oświetleniowe? Tam w uskoku elewacji, to się jakieś wtynkowe w ten uskok wciśnie, a po środku trzeba poszukać jakiś natynkowych opraw. Rurka sobie idzie pod kafelkami, w jednym (kafelku) robimy dziurkę, wyprowadzamy przewody, z powrotem wpuszczamy i idziemy do następnego. Jak to mają być diody RGB, to moja wolna sugestia jest taka, żeby zasilać je skrętką internetową. Obciążenie do 1,5 A, czyli tylko do 75 diod.

• Poziom 16  
    Mnie chodzi głównie o rozmieszczenie świateł żeby to jakoś wyglądało.NIe są to listwy chociaż też o nich myślałem.Kafle będą na kleju na styropianie.Na górnym gzymsie myślałem żeby dać natynkowe spoty świecące w dół. Na środku ściany natynkowe oprawy palone w górę i w dół. Pod uskokiem myślałem o światłach natynkowych w dół zapalanych czujnikiem ruchu - mają podświetlać podjazd dla auta parkującego przed domem chociaż światła wpuszczone w uskok byłyby fajne i świeciły na ścianę.Czyli skrętką powinienem położyć właściwie oddzielnie do każdej oprawy?
  • Poziom 13  
    Przepraszam ze tak późno. Gapię się co chwila na tę zakładkę, tylko że odświeżyć zapomniałem...
    Nie koniecznie do każdej oprawy osobna skrętka. Zależy ile diod mamy w każdej oprawie. Po prostu połączyć je równolegle. Poza tym, w jednej skrętce są 4 pary przewodów. Wszystko zależy od mocy jaką ten układ będzie pobierał. Czy można wiedzieć ile tej mocy ma być? Ciągnięcie skrętki osobno do każdej oprawy mija się z celem. Wtedy lepiej już jakiś YDY 2*1,5 lub więcej, tzn.w zależności od mocy, bo widzę, że tu jest bardziej oświetleniowo niż dekoracyjnie. Generalnie to proszę o moc. Wtedy podam przekroje i przewody.

Zależy jeszcze, czy to ma być jednokolorowe, czy RGB.

Nie wiem po co spoty natynkowe. Jakieś własne upodobania, czy uwarunkowania techniczne?
  • Poziom 16  
    Ze wszystkim dowolnie bo jeszcze nic nie kupione. Raczej RGB bym wolał bo ma być kolorowo. Lepiej oprawy natynkowe ze względu na problemy w wierceniu otworów w granicie.

Najbardziej mnie interesuje rozmieszczenie świateł i jakich? Z resztą, wykonaniem i uruchomieniem dam sobie radę bez problemu.

Dodano po 9 [minuty]:

dodam schemat z wymiarami i kilka zdjęć ale wieczorem.

kolorowe oświetlenie LED elewacji budynku szeregowego kolorowe oświetlenie LED elewacji budynku szeregowego kolorowe oświetlenie LED elewacji budynku szeregowego kolorowe oświetlenie LED elewacji budynku szeregowego kolorowe oświetlenie LED elewacji budynku szeregowego

proszę o podpowiedzi. Kampera oczywiście nie będzie po budowie.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Problem z wierceniem granitu jest zrozumiały. Ale on występuje tylko w środkowym rzędzie. Jeśli spoty mają być w występie u góry, to jak najbardziej można je tam umiejscowić wtynkowo. Tam jak na mój gust marmur nie jest potrzebny, chociaż już chyba wykraczam poza swoje kompetencje. Natomiast wtedy świtny staje się spot z linku poniżej. W ogóle ta strona to bogata oferta tego co akurat jest tobie potrzebne.

http://slvbyspotline.pl/main.php5?g_page=209&...53&PHPSESSID=95a72be266c870a757f66b1f6778b362

to samo można zrobić z najniższym rzędem. O ile w tym górnym ktoś może zwrócić uwagę na brak granitu, to tam już tego widać nie będzie. Chociaż przy wcale nie jest powiedziane że wszędzie muszą być granity. Biały baranek lub kornik wygląda równie dobrze.

Kolejna kwestia, najbardziej zaawansowana komplikacyjnie to środkowy rząd. Mogą to być spoty natynkowe. Musiałyby świecić naraz w górę i dół. Powiem szczerze,że oferty tej strony dogłębnie nie badałem, ale z taki się nie spotkałem. Można je umieścić 2 razy gęściej, jeden w górę, drugi w dół. Drugi wariant, to dodatkowy rząd suporeksów. w przekroju poprzecznym trzeba by je wyfrezować mniej więcej tak:

Rowki są pod rurki, krokami oznaczyłem puszki występujące co jakiś tam czas. Czarne kreski to kafelki granitowe, brązowa linia to ściana. To tak, żeby wszystko było jasne... :D

Jeśli podejmujemy się tej opcji, to górę i dół uzupełniamy też jaki tynkiem ozdobnym (baranek, kornik). Warto górę zrobić lekko skośną, żeby woda ewentualnie mogła spływać. Należy pamiętać oczywiście, że ta półka NIE SŁUŻY DO CHODZENIA. Dla pewności można suporeksy przykręcić do muru. Ale to już osobna sprawa, póki co zarys koncepcji. Skos dobrać tak, żeby z zewnątrz nie był widoczny. Spoty oczywiści trzeba kupić zewnętrzne, bo wtedy są odpowiednio izolowane od atmosfery.

Jeśli chodzi jeszcze o wiercenie w granicie, to jak dla mnie przy takiej inwestycji kupno otwornicy do kamienia to kropla w morzu wydatków.

Ważna uwaga, jeśli chodzi o układanie rurek. Chodzi o to, żeby miały delikatny skos z puszką umiejscowioną na dole, żeby ewentualna woda nie stała w nich.

To chyba wszystko, co miałem do napisania...