Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiatrak i grzałka podpięte na krótko

01 Lis 2010 21:46 21746 32
  • Poziom 12  
    Witam
    zapytam wprost. Czy mogę bezpośrednio prądnice wiatrową podłączyć pod grzałkę?
    W moim zamyśle jest tak, że mam niewielki wiatrak 300 W a grzałka jest na prąd z sieci 3 KW. Chciałem odłączyć grzałkę od sieci i podłączyć bezpośrednio do wiatraka.
    Zawsze spotykałem pełne zestawy. Czyli wiatrak, regulator, akumulator, przetwornica.
    Ja chcę bezpośrednio, będzie grzało jak będzie prąd (wiatr).
    Proszę o Wasze sugestie.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Jeśli prądnica sprzężona z wiatrakiem będzie mieć stabilizację napięcia i dawać 230V. W innym przypadku nie ma to sensu.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Moc grzałek, nie może przekroczyć mocy znamionowej prądnicy.
    Prądnica nie musi posiadać żadnej stabilizacji.Ważne aby nie przekroczyła napiecia pracy grzałki.
    Przy pełnych obrotach wiatraka, ta prądnica po prostu się usmaży.
  • Poziom 12  
    Dzięki za Wasze posty.
    jannaszek - rozumiem, że grzałka nie zadziała przy obecnej mocy 3 KW i napięciu 230 V. Prędzej wiatrak się spali tak...? chyba rozumiem.
    Myślałem, że będzie działać ale słabo, tzn. słabo będzie się grzać i zależne to będzie od natężenia tego prądu z wiatraka.

Ok. czyli lipa.
    Żeby wykorzystać wiatraczek 300 W 24V muszę do niego dobrać grzałkę na 24 V i mniej jak 300 W.
    Zmiana napięcia na 220V nie ma najmniejszego sensu prawda?
    Będę wdzięczny za opinie.
  • Poziom 39  
    Oczywiście że nie ma sensu i zresztą co to jest 300 W. do ogrzewania, nawet frytek byś nie upiekł.
  • Poziom 12  
    zalozmy, ze wieje wiatr. przez caly dzien nie podgrzalo by wody w 80 l bojlerze?
  • Specjalista elektryk
    Żeby podgrzać 80 l wody od temp 10 st C do 55 st C potrzeba ok 4 kWh energii (teoretycznie bez żadnych strat)

Wiatrak ci wytworzy prze 24 godziny ok 7kWh (też teoretycznie), więc (znów teoretycznie) zagrzeje ci tą wodę.

Co do 3 kW grzałki
    Jej rezystancja to ok 16 ohm (R=U^2/P), czyli przy 24V odda ok 36W.
    Czyli musiałbyś z tydzień grzać, żeby podgrzać tą wodę

Pozdrawiam
    KJ1
  • Poziom 12  
    Dzięki za posta KJ1. Z Twojej wypowiedzi wynika, że mogę podłączyć 3 KW grzałke do 300 W wiatraka. To w końcu spali sie prądnica czy nie? Najefektywniej dobrać 300 W grzałke na 24 V do tego wiatraka, zgadza się?
  • Poziom 39  
    Tak to długo podyskutujecie. Jak na początek to warto wiedzieć przy jakich parametrach ruchowych ta prądnica uzyskuje 300 W (jak zrozumiałem przy 24 v napięcia). Pewno okaże się, że średnio to będzie uzyskiwała może 150 W. I oczywiście można podłączyć grzałkę prawie bezpośrednio do prądnicy pod warunkiem, że nie przekroczysz obciążenia, czyli prądu maksymalnego. Jak na razie nie wiemy, czy turbina będzie w stanie uzyskać owe 300 W. A jeśli tak to zachowanie warunku 300/24 = 12,6 A z grubsza załatwi sprawę. Czyli, że grzałka 3000 W, 230 V w takich warunkach uzyska ok 33 W. Wyliczenia bardzo zgrubne, ale dają wyobrażenie o sytuacji. Gorzej, że jak napisałem w praktyce może być mniej. Może dopowiem, że prądy rzędu 10 A pobierają świece żarowe silników wysokoprężnych.
  • Poziom 12  
    Problem w tym, że u mnie prawie cały czas wieje. Co zrobić żeby nie spalić prądnicy? a podłączyć do tej grzałki.

Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego. Znaki przestankowe stawia się bezpośrednio po wyrazie, potem spacja. Zdanie zaczyna się wielką literą. Znaki diakrytyczne /ogonki/ są integralną częścią naszego języka-> popraw swoje posty w tym temacie!
    [Akrzy]

Proszę o wyrozumiałość, ponieważ niektóre posty pisałem z telefonu angielskiego bez słownika polskiego. Dodatkowo dochodzi pośpiech, bo to w pracy i dlatego nie zbyt ładnie to wygląda
  • Poziom 39  
    Na początku nie podałeś napięcia prądnicy i jakie to napięcie, zmienne, czy stałe, dlatego napisałem że się usmaży, zakładając że wytwarza 230V.
    Transformacja na wyższe napięcie odbędzie się z udziałem strat, między innymi na ciepło, więc to bez sensu.
    Przetwornica fabryczna 24/230 i tak nie będzie pracować, bo żadko kiedy będzie 24V.
    W tej sytuacji możesz podłączyć tą grzałkę do 3 KW. ale moc wydzielona na niej będzie 10 razy mniejsza niż by mogło być.
    W krakowie jest firma, która dorabia grzałki na jakie chcesz napięcie, i moc.
    Kiedyś mi dorabiali do wytwornicy etylenu.
    Przyszło mi na myśl, że mógłbyś wykorzystać grzałkę, do czajnika elektrycznego stosowanego w TIR,ach 24V ponad 200 W.
    Ale co z adaptacją mocowania, to nie mam bladego pojęcia.

Najlepiej dwie baterie 12V, przetwornica Azo.pl 500W.24V/230 V. i zasilasz lodówkę i telewizor, lub inne odbiorniki.
  • Poziom 19  
    Jeszcze dopowiem ... aby nie spalić prądnicy najprościej podłączyć ją do obciążenia przez amperomierz i pilnować aby prąd nie przekroczył Imax prądnicy.A jeszcze prościej - zamiast amperomierza wyłącznik automatyczny.
  • Poziom 12  
    Dzięki Wszystkim za odpowiedzi. W sumie dowiedziałem się od Was to na czym mi zależało.

jannaszek - nie mam zamiaru zasilać niczegokolwiek oprócz grzałki.

Natomiast jak sytuacja wygląda z tą grzałką 24V na 200W (niezbędnik tirowca)?? Zestaw wiatrak 300W i owa grzałka będzie jakoś współpracować?
    Proszę Was o objaśnienie tego zagadnienia.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Natomiast jak sytuacja wygląda z tą grzałką 24V na 200W (niezbędnik tirowca)?? Zestaw wiatrak 300W i owa grzałka będzie jakoś współpracować?

Oczywiście, przy słabszym wietrze trochę słabiej, przy mocnym-pełną mocą grzałki.
    Nie powiem ci teraz na 100%, ale te czajniki (niektóre) mają zdaje się blisko 300 W.
  • Poziom 19  
    Przy dużym wietrze i bez regulatora to będzie krótki żywot tej grzałki 24V.Może by tak połączyć dwie szeregowo na 48V?
  • Poziom 39  
    Sokrat58 napisał:
    Przy dużym wietrze i bez regulatora to będzie krótki żywot tej grzałki 24V.Może by tak połączyć dwie szeregowo na 48V?

Ta grzałka pracuje pewnie, nawet przy 28-30V.
    Prędkość maksymalną, należy ograniczyć hamulcem sztormowym.
    Zresztą jest możliwość regulacji prądem wzbudzenia, a i trudno będzie osiągnąć 4000obr/min i więcej.
    :|
  • Poziom 26  
    Jeśli masz napięcie przemienne możesz wpakować trafo 24/230 i nie przejmować się wahaniami częstotliwości - jeśli idzie tylko na grzałkę.
    Podwyższenie napięcia pozwoli ci na umieszczenie grzałki dalej od prądnicy bez ogromych przekrojów przewodu.
    Dobrze jest zastosować kilka grzałek, tak by kolejne załączały sie wraz ze wzrostem obrotów / napięcia. Można to zrobić jakimś regulatorem, ale kilka dobrze dobranych przekaźników też by wystarczyło. Grzałki można też przełączać równolegle/szeregowo.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Grzałki można też przełączać równolegle/szeregowo.

To jest bardzo mądra rada, ale trzeba wykonać jakąś automatykę z elektronika, która zadba o maksymalne wykorzystanie obrotów prądnicy.
  • Poziom 39  
    Może jednak to ty nam objaśnij z jaką prądnicą będziesz miał do czynienia. Unikasz odpowiedzi a sprawa istotna. Z twoich opisów można wywnioskować, że będzie to jakaś samochodowa 24 V. A może alternator? Sprawa istotna, ponieważ koledzy kombinują z 230 V. I wreszcie jak będzie regulowana wydajność turbiny wiatrowej? Jeśli tego nie uwzględniasz to twoje pomysły szybko skończą się.
  • Specjalista elektryk
    Najlepiej zrób eksperyment: obciąż prądnicę żarówkami (najlepiej
    kilkoma, żeby pobierały ok 150-250W i zmierz napięcie na prądnicy przy różnych prędkościach wiatru. Jeżeli to napięcie będzie w miarę równomierne (mało zależne od prędkości wiatru) i nie przekroczy ok 28V przy najsilniejszym wietrze, to możesz przyjąć, że w prądnica ma wbudowany regulator i możesz tą grzałkę podłączyć bezpośrednio pod prądnicę. Moc oddawaną wówczas przez grzałkę obliczysz ze wzoru U^2/R (wyjdzie ok. 35-50W)
  • Poziom 26  
    jannaszek napisał:
    Cytat:
    Grzałki można też przełączać równolegle/szeregowo.

To jest bardzo mądra rada, ale trzeba wykonać jakąś automatykę z elektronika, która zadba o maksymalne wykorzystanie obrotów prądnicy.

No właśnie kilka przekaźników ustawionych "z głową" może załatwić sprawę bez elektroniki.
  • Poziom 12  
    Witam!
    Widzę, że koledzy bardzo się zaangażowaliście w mojego posta.
    Zapytałem w celu informacyjnym gdyż jeszcze nie posiadam tej prądnicy, ale oto jej właściwości:
    Ten wiatrak posiada dodatkowo regulator ładowania, może to nawet polepszyło by sprawę. Więcej informacji nie posiadam.
    Jeszcze raz dzięki za Wasze odpowiedzi.
  • Poziom 39  
    No tym wiatrakiem to nie pogrzejesz wody.
    Dyskwalifikują go wymiary tego śmigła.
    Chyba że będzie huragan.
    takim gadżetem, to można ładować jakiś akumulator.
    Więc nie radzę tracić pieniędzy.
  • Poziom 2  
    Witam. A co sądzicie o takim zestawieniu...Link i Link
    Czy to połączone będzie podgrzewało wodę w 100 litrowym boilerze do ok 50 stopni? Dodam tylko że wiatru u mnie nie brakuje:)
  • Poziom 39  
    Podgrzejesz, ale nie bawiąc się w przeliczanie, zajmie to pewno ze 4 doby :D
    Przy idealnej izolacji.
  • Poziom 2  
    To chyba faktycznie zabawa w małe przydomowe wiatraczki przy dzisiejszej technologi to raczej hobby niż wymierne korzyści. Jedynie co to można by tym wspomagać, tylko czy gra warta świeczki? Dzięki.
  • Poziom 32  
    Podgrzewanie wody wymaga Minimum turbiny Φ 3,5 m, prądnicy 20 kg oraz wiatru 10m / sek.
    Obrazowo to Minimum mniej wiecej tak wygląda.
    Jeżeli chociaż jeden warunek jest nie spełniony to nie warto z tym grzaniem się zaczynać.
  • Poziom 21  
    JESIOTR1 napisał:
    prądnicy 20 kg .

Rozumiem że to pomyłka, prądnicy 2KW, potrzeba?.
  • Użytkownik usunął konto