Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalnie sterowany wózek do przewozu towarów

01 Lis 2010 22:10 1821 6
  • Poziom 8  
    Witam
    Potrzebuję zbudować zdalnie sterowany wózek do przewozu towaru po płaskich powierzchniach. Chcę wykorzystać do tego aparaturę i odbiorniki pochodzące z modeli RC.

Sam wózek będzie ważył kilkadziesiąt kg, a w sumie z obciążeniem jego waga nie powinna przekroczyć ok. 100 kg.
    Wymagania wobec niego, to czas pracy ok 6-8 godzin na dwóch akumulatorach, akumulatory będą pochodziły z samochodu osobowego. Silniki które chcę wykorzystać pochodzą ze skuterów elektrycznych, których mnóstwo na Allegro.

Właściwie większość konstrukcji mam już z grubsza przemyślaną, problemy właściwie są 2:

1) Czy jest możliwość sterowania aparaturą modelarską silnikami o tak dużej mocy, rzędu 300-500W? Odbiornik aparatury steruje serwem, które popycha ramię regulatora obrotów... ale czy są na rynku tak "mocne" regulatory?

2) Jak zrealizować rozmieszczenie kół tak, aby zapewnić maksymalną zwrotność wózka, najlepiej aby była możliwość jego obrotu wokół własnej osi. Czyli coś na kształt wersji nr 1 (z obrazka). Przy czym mamy 2 osobne silniki napędowe na koła nr 1 i 2, a czarne kropki to koła swobodnie obracające się (jak w sklepowych wózkach). Czy aparaturą modelarską da się sterować silnikami w taki sposób aby spełniły one swoje zadanie? Tzn przy maksymalnym skręcie w prawo lub lewo aby silniki obracały się w przeciwnym kierunku umożliwiając obrót wózka (względnie zatrzymać jedno koło a drugiemu nadać maksymalne obroty, aby zmienić kierunek ruchu wózka).

Może macie lepsze pomysły na zrealizowanie takiej konstrukcji? Musi ona być dostatecznie wytrzymała i zwrotna, koszty są mniej istotne.

Zdalnie sterowany wózek do przewozu towarów
  • Poziom 33  
    Cytat:
    Wymagania wobec niego, to czas pracy ok 6-8 godzin na dwóch akumulatorach, akumulatory będą pochodziły z samochodu osobowego.

Silnik 300W przy napięciu 24V będzie brał 12,5A, żeby to pracowało przez 8h potrzebujesz akumulatorów przynajmniej 100Ah- a te ważą ok. 20kg/sztuka i kosztują minimalnie 3-4 stówki... Mało to korzystnie wypada...
    BTW- 300W to dość optymistycznie dobrana moc, skoro ma to ruszać zestawem ważącym blisko 200kg...

Cytat:
    Czy jest możliwość sterowania aparaturą modelarską silnikami o tak dużej mocy, rzędu 300-500W?

Znajdziesz dwukierunkowe na takie prądy- nie są bardzo tanie, ale odpada kombinowanie z regulowaniem prądu przez ruszanie dźwigni serwem :)

Cytat:
    Czy aparaturą modelarską da się sterować silnikami w taki sposób aby spełniły one swoje zadanie? Tzn przy maksymalnym skręcie w prawo lub lewo aby silniki obracały się w przeciwnym kierunku umożliwiając obrót wózka (względnie zatrzymać jedno koło a drugiemu nadać maksymalne obroty, aby zmienić kierunek ruchu wózka).

Odpowiednie ustawienie aparatury i zabawa mikserem załatwi Ci ten problem.
  • Poziom 9  
    co do podwozia to radził bym zastosować metalowe rury ( niezbyt lekkie) Co do układu napędu to taki jak w czołgu tzn. koła prawe przednie i tylne połączone ze sobą łańcuchem np rowerowym to samo dotyczy drugiej strony .
    Gdy jedna strona staje to pojazd skręca. Takie rozwiązanie gwarantuje przyczepność i wytrzymałość.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jesli to ma działać, jako automatyzacja, to zamiast sterowania RC zrobiłbym "światłoluba" jeżdżącego po ustalonej trasie. Dodatkowo zastosować trzeba czujniki zatrzymujące pojazd przy zetknięciu z dowolną przeszkodą.
    Można próbować eksperymentować z układem kół jak w wózku sklepowym - dwa napędzane i dwa samoskrętne. Choć precyzja takiego prowadzenia może pozostawiać do życzenia...
  • Poziom 33  
    Jeżeli gąsienice to tylko coś dedykowanego- np. podwozie od minikoparki. Można wyrwać sprawne za rozsądne pieniądze- wtedy albo zostawiasz napęd spalinowy, albo przerabiasz na elektrykę... Plusem jest to, że masz całe przeniesienie napędu, wały, dyfry, no i jest to iście pancerne.
  • Poziom 8  
    Hej :)
    Dzięki za podpowiedzi i ciekawe propozycje. Po głębszym ogarnięciu tematu, pozostanę przy konstrukcji którą zaproponowałem na początku, tzn nr 1 z rysunku.

Wczoraj odwiedziłem sklep modelarski gdzie dostałem potwierdzenie opinii Lorda, że można zrealizować takie sterowanie za pomocą aparatury RC.
    Co więcej mam nawet konkretne modele sprzętu który powinien się tu sprawdzić, są to: aparatura Optic 6 lub Dx6i natomiast regulatory obrotów wraz z silnikami Dragon 7,4V.
    Co myślicie o tym zestawie, ja mam dość blade pojęcie o modelarstwie samym w sobie, może jest jakieś lepsze rozwiązanie.
    Zaproponowano mi fajny zestawik regulator 2 kierunkowy+silnik (Evil Reverse + Dragon 13.5 T).
    Muszę teraz znaleźć jakiś reduktor do silnika, aby zmniejszyć prędkość poruszania się wózka do ok 4-6 km/s. Czy znacie jakieś firmy produkujące/sprzedające takie reduktory? Koło napędowe będzie miało ok 20-30cm średnicy.