Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tanie żarówki energooszczędne - warte kupna?

02 Lis 2010 10:03 7428 26
 • Poziom 12  
  Witam,
  potrzebuję trochę żarówek do domu, zwróciłem uwagę na energooszczędne na Allegro i zobaczyłem dość tanie świetlówki philipsa:


  Czy takie żarówki są warte kupna? Jaka jest ich trwałość i jakość światła? Czy taka żarówka jest porównywalna z klasyczną 60W?

  Są trwałe w ilości godzin świecenia, ale jak to wypada w praktyce, kiedy np. w pokojach czasem zapala się je na 20 sekund i gasi?

  Czy wysyłka pocztą jest dla nich bezpieczna?

  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam.

  P.S Co myślicie o tanich ledach? Wydaje się, że to chiński szajs, a może jednak są opłacalne?

  Regulamin pkt 10.11. Linki skasowałem. [Łukasz]
 • TestoTesto
 • Poziom 2  
  Witam, obecnie używam takich samych świetlówek kompaktowych w swoim domu. Moim zdaniem są warte kupna a to np dlatego, że charakteryzuje ich mała moc pobierana z sieci. Jakość światła uważam, ze jest lepsza niż w zwykłych wolframowych.
 • TestoTesto
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Też mam chyba z 5 tych świetlówek już jakiś czas (ok 2 lata) tego producenta. Kupowałem je chyba po 12pln. Co do ich żywotności to jedna mi już padła, pozostałe nadal świecą.
 • Poziom 12  
  A czy 2 takie sztuki są w stanie zastąpić zestaw 2x60w zwykłych?
  Pozdrawiam.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Wszystko zależy od natężenia światła jakie emituje dana świetlówka i żarówka zamontowana na danej wysokości. Światło światłu nie jest w końcu równe.
  Ale myślę że efekt natężenia światła będzie porównywalny.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  temacik3 napisał:
  ...Przykładowo zwykłą żarówkę 60W zastąpimy świetlówką kompaktową o mocy dedykowanej 18W i rzeczywistym poborze mocy ok. 36W, lub świetlówką liniową o mocy dedykowanej 13W i rzeczywistym poborze mocy ok. 25W....

  Kolego, mógł byś naświetlić czym jest "moc dedykowana" oraz skąd masz dane dotyczące rzeczywistego poboru mocy?
 • Poziom 23  
  Cytat:
  Żarówki led,które znalazłeś,według producenta zastępują żarówkę 35W przy poborze mocy 2,5W.Zakładając,że dane nie są naciągnięte,to chcąc zastąpić 2 żarówki 60W musiałbyś tych ledowych kupić 4.

  Nie oszukujmy się, lampami LED ciężko jest cokolwiek dobrze oświetlić :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 24  
  Dużo pieniędzy i nerwów wyrzuciłem na współczesne nowinki. Wróciłem do żarówek i halogenów.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  temacik3 napisał:
  Witam. Mocą dedykowaną nazwałem moc,którą podaje producent na opakowaniu.Teoretycznie powinna to być moc zamieniana w światło....

  No właśnie nie wiem. Zawsze wydawało mi się, że producent podaje moc czynną wciąganą z sieci. Przynajmniej było tak w przypadku żarówek i świetlówek zasilanych przez dławik.

  temacik3 napisał:

  A pobór mocy możesz zmierzyć,zawsze jest wyższy od mocy wykorzystanej,bo w praktyce żadne urządzenie nie ma sprawności 100%.
  Ja mam akurat ciekawy licznik energii elektrycznej (elektroniczny),ma bardzo ciekawe opcje,np.pomiar natężenia prądu czy pobieranej mocy.

  Najprościej zmierzyć natężenie prądu stałego uzyskanego z wyprostowania i wyfiltrowania napięcia sieci. Dziś wieczorem zmierzę i napiszę co wyszło, bo obecnie myślę, że wątpię.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  temacik3 napisał:
  Witam.
  Kolego gajowy01,kto Tobie powiedział,że świetlówka zasilana przez dławik ma podany pobór mocy? Przecież świetlówka z dławikiem to obciążenie sieci głównie indukcyjne.A urządzenia indukcyjne pobierają z sieci moc pozorną podawaną w VA (woltoamperach),będącą sumą mocy czynnej (Wat), zużywanej przez urządzenie i mocy pozornej (Var). Żeby dla obciążenia indukcyjnego obliczyć pobór mocy czynnej,musimy znać cos fi....

  Kolego - a co to ma do istoty problemu? Przeciętnego użytkownika nie interesują inne rodzaje mocy poza czynną, albowiem liczniki energii taką zliczają. Ponadto czym według kolegi jest "40W" w oznaczeniu świetlówki? Bo mi sie zdaje że elektryczną mocą czynną doprowadzoną do rury. Nie wnikając przy tym jaka jest sprawność zamiany tej energii na światło.

  Biorąc jednak pod uwagę rozmiar rury 18/20W, a w szczególności stosunek jej temperatury, będącą wykładnią energii traconej w postaci ciepła do jej rozmiarów, zadałem sobie następujące pytanie:

  W jaki magiczny sposób świetlówka kompaktowa, (która od rury 18/20W jest zdecydowanie mniejsza) "o mocy dedykowanej 18W i rzeczywistym poborze mocy ok. 36W" odprowadzi moc pobraną z zasilania zachowując bardzo podobną do długiej rury temperaturę?

  Ten drobny szczegół jest bezpośrednią przyczyną mojego zwątpienia w wiarygodność kolegi miernika.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Niestety, ale ten miernik nie posiada TrueRMS, czyli pomiar prądu pobieranego przez świetlówkę może być bardzo niedokładny. Czy to tym miernikiem robiłeś pomiar mocy? Jeśli tak, to wyniki takich pomiarów raczej nic nie mówią.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 39  
  Wszystkie działania pseudo oszczędzania świata, to ściema, to tylko zapobieganie wzrostowi poboru prądu, bo to nieuchronna wizja zmiany przekroju przewodów.
  To zagraża interesom każdego dostawcy energii na całym świecie.
  Dlatego eko, eko.
  To trafia na podatny grunt łatwowiernych, prostych ludzi.
  Nigdy nie przejdę na to martwe śiatło:D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 31  
  temacik3 napisał:
  wyciągnąłem z piwnicy stary,analogowy amperomierz prądu przemiennego,który mierzy tylko wartość skuteczną i o dziwo wynik pomiaru jest niemal identyczny.
  Pozdrawiam.


  Bo ten analogowy amperomierz również został wyskalowany dla wartości skutecznych prądu o przebiegu sinusoidalnym. Jakiekolwiek odkształcenie od sinusoidy powoduje w nim błąd pomiaru. Kiedyś nie było tylu urządzeń, które wymuszały impulsowy pobór prądu z sieci lub powodowały odkształcenie przebiegu prądu od sinusoidy, dlatego nie było konieczności używania mierników TrueRMS. Obecnie tylko takie mierniki sa w stanie prawidłowo zmierzyć wartość skuteczną prądu lub napięcia jeśli przebieg jest różny od sinusoidy.
  Zmierzyłem pobór mocy kilku moich świetlówek kompaktowych za pomocą cyfrowego miernika mocy i wyniki nie odbiegają znacznie od tego co producenci podają na świetlówce. Różnice wynoszą maksymalnie +/- 2W
 • Poziom 13  
  temacik3 napisał:
  Witam. Jak kolega kolu$ wytłumaczy fakt,że kiedyś nie było mierników trueRMS,a prądy mierzono? Czyżby wszystkie pomiary robiono błędnie? Nie sądzę.
  Ku satysfakcji kolegi wyciągnąłem z piwnicy stary,analogowy amperomierz prądu przemiennego,który mierzy tylko wartość skuteczną i o dziwo wynik pomiaru jest niemal identyczny.
  Pozdrawiam.

  Kolego, kiedyś urządzenia pobierały prąd w sposób liniowy.

  Wynik pomiaru 2 różnych (i różnych producentów) świetlówek energooszczędnych zasilanych DC 324V: (dziwnie wysokie dziś mam napięcie w gniazdach - niemal 240V AC)

  1. 58mA
  2. 57mA

  Zostawiam już koledze zanabycie odpowiedniej wiedzy co, jak i dlaczego właśnie tak. W każdym razie jedno jest pewne - żarówka energooszczędna 18W pobiera z sieci energetycznej około 18W mocy czynnej, a pojęcie mocy dedykowanej nie istnieje .

  jannaszek napisał:
  Wszystkie działania pseudo oszczędzania świata, to ściema, to tylko zapobieganie wzrostowi poboru prądu, bo to nieuchronna wizja zmiany przekroju przewodów.
  To zagraża interesom każdego dostawcy energii na całym świecie.
  Dlatego eko, eko.
  To trafia na podatny grunt łatwowiernych, prostych ludzi.
  Nigdy nie przejdę na to martwe śiatło:D


  Ja nie lubię być w lecie dogrzewany żarem żarówki. Jak również mam gdzieś interesy dostawców energii i pierwszą czynnością po zakupie zasilacza jest wywalenie PFC, jeśli posiada. Natomiast wątpię, żeby kogokolwiek interesowały twoje kolego preferencje oświetleniowe. Przynajmniej nie interesują tak prostych i łatwowiernych ludzi jak ja
 • Poziom 12  
  Czyli można brać te tanie świetlówki philipsa 14w - 85 w?
  Czy w ogóle warto zmieniać żarówki na energooszczędne? Z tego, co tu czytam, to wychodzi na to, że świetlówka żre więcej niż 14w 0_o.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  O tym decyduje ilość punktów świetlnych, im więcej tym bardziej tak.
  Jednak należy brać pod uwagę, że częste zapalanie i gaszenie, skraca życie do pół roku i mniej, tym cackom.
  (Z własnego podwórka) Dlatego tak ich nie lubię.
 • Poziom 13  
  jabol07 napisał:
  ....Z tego, co tu czytam, to wychodzi na to, że świetlówka żre więcej niż 14w 0_o.

  Nie. Przeczytaj jeszcze raz.
 • Poziom 9  
  Witam. Ja niedawno kupiłem świetlówki firmy polux i jeszcze działają :) ale mam pytanie ponieważ posiadam jedną świetlówke którą mam już kilka lat i ona uległa takiemu przyciemnieniu jakby osad wewnątrz... Czy ktoś mogłby mnie oświecić czy to zjawisko naturalne i o co w tym chodzi :)

  może to kurz :)
 • Poziom 39  
  Zużycie włókien żarników, nadciąga koniec tej rury.
 • Poziom 9  
  jannaszek napisał:
  Zużycie włókien żarników, nadciąga koniec tej rury.


  o niee :) jak to strasznie zabrzmiało, ale dzięki za info :)