Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powtarzający sie restart - XP SP3.

02 Lis 2010 11:47 2850 30
  • Poziom 18  
    Witam. Problem polega na powtarzającym się restarcie kompa. Nie można uruchomić systemu w żadnym trybie ponieważ cały czas powtarza się ta sama procedura czyli: startuje BIOS, pojawia się ekran z logo XP, na ułamek sekundy mignie blue screen i znów ponowne ładowanie BIOS-a. Na kompie mam zainstalowane dwa dyski. Kilka dni temu samoistnie zniknął jeden dysk(slave), łącznie z ,,widzialnością,, w BIOSie. Myślałem, że może taśma. Podmieniłem taśmę, pokombinowałem zworkami, ustawiłem jego bootowanie jako 2-gi i dysk się pokazał ale tylko do momentu ponownego uruchomienia kompa. Odłączyłem więc ten dysk i pracowałem na tym systemowym. W trakcie instalacji wirtualnej drukarki nagle ekran zrobił się czarny. Zrestartowałem więc komp i niestety już winda się nie podniosła. Odpaliłem live CD, sprawdziłem pamięć memtestem. Pamięć jest ok. Gdzie szukać przyczyny; dysk, zasilacz czy płyta ?
  • Poziom 26  
    Jaki dysk, jaki zasilacz, jaka płyta? Podałeś tyle informacji o konfiguracji komputera, że odpowiedzi to nawet wróżka Sabina ci nie udzieli. Opisz dokładnie konfigurację! Co napisane w bluescreenie? Mi to wygląda na to, że naruszony jest jakiś plik systemowy i system nie może się załadować.
  • Poziom 18  
    Dysk Seagate Barracuda 7200.7 80Gb ( ST380011A), płyta Asrock K7VT4A+, zasilacz 300W ale nie pamiętam nazwy (jestem w pracy i piszę z pamięci), Athlon XP Sempron 2200+. Z blu screena nie da się nic odczytać bo jak już pisałem pojawia się na ułamek sekundy i znika. Wziąłem dysk do pracy i jak będę miał okazję to go podepnę i zobaczę czy winda wstanie. Jeśli będzie podobnie jak w domu to przynajmniej będzie wiadomo, że to nie wina płyty, czy zasilacza.
  • Poziom 26  
    Windows XP instaluje się do danego komputera więc jeśli wepniesz do innego to nie wstanie. Wywali komunikat, że dysk jest nieprawidłowo skonfigurowany. Podstaw zasilacz i taśmę oraz sprawdź czy masz dobrze ustawione zworki. Nie zaszkodzi też wpiąć dyski w inny komputer i sprawdzić HD Tunem.
  • Poziom 18  
    O kurcze, nie wiedziałem że na innym kompie XP nie wstanie ( niepotrzebnie targałem dysk do roboty, no ale nic się nie stało). Zworki są dobrze wpięte bo w tym dysku systemowym nie ruszałem zworek i wcześniej dysk na tych ustawieniach śmigał, poza tym sprawdziłem je jeszcze dla pewności. Są ustawione na MASTER. Zmianę taśmy już mam sprawdzona, niestety bez powodzenia, więc pozostało podłączyć inny zasilacz, ale najpierw pomierzę napięcia na tym moim podczas startu. Zobaczymy czy trzyma napięcia pod obciążeniem.
  • Poziom 26  
    W OBU DYSKACH NA MASTER?! To dlatego nie działa! Systemowy ma być na master a ten drugi na slave.
  • Poziom 18  
    Sorry, nie dość precyzyjnie się wyraziłem. Ten drugi miał oczywiście zworkę na SLAVE ale teraz jest całkowicie odłączony, a działania prowadzone są tylko na dysku z systemem (MASTER).
    P.S Napisałeś, że na innym kompie XP nie ruszy. Otóż, mając już dysk pod ręką zapiąłem go z ciekawości i okazało się, że dysk startuje i zachowuje się identycznie jak na moim kompie, czyli ciągle się restartuje. Wiem już przynajmniej, że to nie wina płyty ani zasilacza. Spróbuję zrobić S.M.A.R.T w MHDD i wrzucę loga.
  • Poziom 26  
    Nie ma szans żeby ruszył na innym komputerze niż był instalowany. Chyba, że drugi komputer ma taką samą płytę główną jak ten na którym był XP instalowany. Według mnie wyświetla ci się inny bluescreen na kompie w pracy a inny na twoim domowym. Przydałyby się kody błędów. Podłącz dysk do twojego kompa w pracy, zapuść system operacyjny z kompa w pracy, poszukaj na tym dołączonym kompie folderu MiniDump, zainstaluj WinDbg i otwórz po kolei wszystkie pliki z MiniDump. Wstaw w załączniku to co ci wyświetli WinDbg.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    predom napisał:
    Nie ma szans żeby ruszył na innym komputerze niż był instalowany.

Szanse są - choć sam tego nie polecam to niedawno to ćwiczyłem - inna płyta, XP podniósł się bez problemu w trybie awaryjnym, poinstalował sporo urządzeń i bez problemu działał w awaryjnym ale NIE w trybie normalnym. Wykładał się bardzo wcześnie (nie było mowy o zrzucie do \Minidump\*.dmp) przez sterownik ładowany przez jądro - trzeba było wyłączyć w rejestrze (tryb awaryjny).
    Po tym XP 'zadziałał'.

Co do pojawiającego się BSOD na ułamek sekundy - warto wywołać menu startowe (F5/F8) i wybrać opcję z wyłączeniem automatycznego restartu w przypadku awarii.
  • Poziom 18  
    Możliwe, że jest jak piszesz. Ja się na tym nie znam. Dokonałem jedynie oceny wzrokowej. Póki co załączam Loga S.M.A.R.T

http://wklej.org/id/411413/
  • Poziom 18  
    Z odczytaniem Mini Dump będzie chyba problem. Podpiąłem mój dysk z ustawieniem jako SLAVE, a firmowy na MASTER ale w takiej konfiguracji BIOS nie widzi tego firmowego dysku. Być może dlatego, że firmowy jest na SATA, a mój na ATA ?
    Może spróbuję jutro konsoli odzyskiwania ( drugiego R w instalce). Tu mam pytanie, czy po naprawie systemu z konsoli będę miał zachowane pliki, które były na pulpicie ?
  • Poziom 26  
    To zależy co zrobisz. Jak dasz np. format c: to raczej nie będziesz miał :D. Spróbuj zrobić to co zaproponował kolega WojtasJD.
  • Poziom 18  
    Zrobiłem skan w MHDD i oto wynik ( to samo co przed skanem):

Att # 197 : Current pending sectors : 100 100 1
    Att # 198 : Offline scan UNC sectors : 100 100 1

P.S Po skończeniu skanu, pod oknem z informacją o % postępu procesu miałem komunikat( na czerwono) ERROR:55206394
  • Poziom 26  
    Wsadz inny dysk i sprobuj postawić na nim system. Jak sie uda to padniety dysk. Jak nie to obstawiam plyte glowna. Sorry za brak polskich liter ale pisze z telefonu.
  • Poziom 18  
    predom, odpalilem cd live Dr.Web i skanuje. Na razie znalazl jednego Trojana (Trojan.Downloader 1.17085 ) w pliku stream006. Zobaczymy co jeszcze znajdzie. Moze usuniecie tego dziadostwa pomoze ?
    Stawianie systemu na innym dysku, poki co nie jest dla mnie rozwiazaniem problemu.
    Sprobuje jeszcze odzyskac obraz dysku bo mam go na drugiej partycji ( dysk podzielony mam na 2 partycje). Jak sie uda to strace tylko te pliki z pulpitu.

P.S Ja rowniez przepraszam za brak znakow diaktrycznych. Spod cd live nie da sie ich uzyc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Logi załączaj pełne i w poście.
    Program dał Ci jak byk info i to na czerwono...
    Co powinno się zrobić masz w linku wcześniej.
  • Poziom 11  
    Odpal cd live, zaglądnij na swój dysk systemowy do katalogu Windows\system32\config i obadaj pliki:
    default, sam, security, software, system.
    One dość często uszkadzają się, a efektem jest właśnie to, co opisałeś.
    Jeżeli miałeś włączone przywracanie systemu, to ich kopie znajdziesz w System Volume Information\_restore{xxxxxx}\RpXXX\snapshot o nazwach _REGISTRY_MACHINE_xxxxxx.
    Jeżeli będziesz je przywracać, to musisz cały zestaw razem.
    To samo można zrobić w konsoli odzyskiwania z płyty instalacyjnej, ale jest od groma klepania.
    Pozdro.
  • Poziom 18  
    WojtasJD napisał:
    Logi załączaj pełne i w poście.
    Program dał Ci jak byk info i to na czerwono...
    Co powinno się zrobić masz w linku wcześniej.

WojtasJD, chyba źle zrozumiałem twój wcześniejszy post. Miałem zamieścić logi ze skanu i S.M.A.R.T , a nie tylko te dwie linijki z logu, które zamieściłem, tak ?

Dodano po 7 [minuty]:

perzan napisał:
    Odpal cd live, zaglądnij na swój dysk systemowy do katalogu Windows\system32\config i obadaj pliki:
    default, sam, security, software, system.
    One dość często uszkadzają się, a efektem jest właśnie to, co opisałeś.
    Jeżeli miałeś włączone przywracanie systemu, to ich kopie znajdziesz w System Volume Information\_restore{xxxxxx}\RpXXX\snapshot o nazwach _REGISTRY_MACHINE_xxxxxx.
    Jeżeli będziesz je przywracać, to musisz cały zestaw razem.
    To samo można zrobić w konsoli odzyskiwania z płyty instalacyjnej, ale jest od groma klepania.
    Pozdro.

perzan, jeśli możesz to napisz ( step by step), jak przywrócić te pliki całym zestawem ? Niestety, nie jestem informatykiem tylko zwykłym użytkownikiem i nigdy tego wcześniej nie robiłem . Czy należy zaznaczyć te pliki i wszystkie skopiować do odpowiedniego katalogu? Jeśli tak to poproszę o wzór komendy.
  • Poziom 26  
    Cytat:
    Jeśli możesz to napisz ( step by step), jak przywrócić te pliki całym zestawem? Niestety, nie jestem informatykiem tylko zwykłym użytkownikiem i nigdy tego wcześniej nie robiłem . Czy należy zaznaczyć te pliki i wszystkie skopiować do odpowiedniego katalogu? Jeśli tak to poproszę o wzór komendy.

Ściągasz hiren's boot cd, wypalasz, uruchamiasz mini windows xp i kopiujesz (zaznacz, kopiuj, wklej). A z tym dyskiem to chodziło mi o to żebyś skombinował skądś jakiś czysty dysk, podpiął do kompa i sprawdził czy XP się poprawnie zainstaluje. Jeśli tak to padł dysk. Jeśli nie to coś innego w komputerze.
  • Poziom 18  
    perzan, chyba nie miałem zaznaczonej opcji przywracania systemu bo nie znalazłem tych kopii plików. Mniejsza z tym. Ostatecznie zdecydowałem się na najszybszą opcję przywrócenia systemu z obrazu dysku, który kiedyś zrobiłem na wypadek takiej właśnie awarii. Okazało się, że twój trop był chyba prawidłowy bo awaria nie była po stronie sprzętu, a uszkodzone zostały jakieś pliki systemowe. Pojawił się natomiast inny problem. Z poziomu systemu nie mogę uruchomić jednej ( druga jest ok.) z partycji na dysku SLAVE. Przy próbie otwarcia pojawia się komunikat, że uszkodzony jest plik. Mam dojście do zawartości tej partycji z poziomu liveCD ale potrzebuję ok. 20Gb wolnego miejsca ( niestety nie mam wolnego dysku aby czasowo skopiować zawartość partycji) Teraz pytanie. Czy istnieje możliwość utworzenia wirtualnego dysku o takiej pojemności aby tam wyeksportować zawartość partycji i po jej naprawieniu zaimportować jej zawartość z tej wirtualnej przestrzeni ?
  • Poziom 11  
    mario205 napisał:
    [...]
    perzan, jeśli możesz to napisz ( step by step), jak przywrócić te pliki całym zestawem ? Niestety, nie jestem informatykiem tylko zwykłym użytkownikiem i nigdy tego wcześniej nie robiłem . Czy należy zaznaczyć te pliki i wszystkie skopiować do odpowiedniego katalogu? Jeśli tak to poproszę o wzór komendy.

Nie ma wzorów komendy. Tak jak napisał predom, czyli kopiuj-wklej albo F5 w Total Commanderze czy jakimś innym, dowolnym menadżerze plików.
    Całym zestawem czyli wszystkie cztery. "default" nie jest kopiowany i poprzednio napisłąem go z rozpędu. A tak na przyszłość i dla innych z takim problemem opiszę co i jak. Wszystko co będzie poniżej jest do wykonania pod warunkiem, że w systemie była włączona i działająca usługa "Przywracanie systemu" na dysku systemowym. Jeżeli była wyłączona, to można sobie darować moje wypociny i łapać za płytę instalacyjną czy obraz dysku ;)
    Zakładam, że masz odpalony liveCD czy coś w tym stylu lub swój dysk podpięty do innego komputera z działającym systemem. Na dysku z uszkodzonym systemem, w katalogu \Windows\system32\config trzeba sprawdzić rozmiary plików:
    sam, security, software, system.
    Następnie w katalogu \System Volume Information\_restore{xxxxx}\ (gdzie xxxxx to bardzo długi ciąg znaków i może być kilka takich katalogów) odnaleźć najświeższy katalog RpXXX (gdzie XXX to liczba 3-4 cyfrowa, a tych katalogów może być kilkadziesiąt), a w nim podkatalog "snapshot", w którym siedzą m. in. pliki:
    _REGISTRY_MACHINE_SAM
    _REGISTRY_MACHINE_SECURITY
    _REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE
    _REGISTRY_MACHINE_SYSTEM
    To są odpowiedniki wcześniej wymienionych plików z katalogu \Windows\system32\config i trzeba je sobie porównać. Powinny się znacznie różnić rozmiarami. Jeżeli są porównywalne, to trzeba znaleźć nieco starszy katalog RpXXX i znowu analogicznie porównać. W końcu w którymś RpXXX trafisz na właściwe pliki. Teraz trzeba skopiować gdzieś na bok pliki z system32\config lub zmienić im nazwę na np. sam_zly, system_zly itd. Następnie z wybranego wcześniej RpXXX\snapshot skopiować w/w pliki _REGISTRY_.... do system32\config i pozmieniać im odpowiednio nazwy, czyli usunąć "_REGISTRY_MACHINE_" z nazw.
    Teraz tylko zostaje spróbować uruchomić system.
    Osobom bez doświadczenia i "wyczucia" w porównywaniu plików proponuję po prostu wykonywać powyższe począwszy od najmłodszego katalogu RpXXX i w razie niepowodzenia, przywracać pliki z coraz starszych RpXXX.
    Uff... nie wiem czy to dość jasno opisałem, bo dla mnie to rutynowe czynności ;)

mario205 napisał:
    [...]
    Z poziomu systemu nie mogę uruchomić jednej ( druga jest ok.) z partycji na dysku SLAVE. Przy próbie otwarcia pojawia się komunikat, że uszkodzony jest plik. Mam dojście do zawartości tej partycji z poziomu liveCD ale potrzebuję ok. 20Gb wolnego miejsca ( niestety nie mam wolnego dysku aby czasowo skopiować zawartość partycji) Teraz pytanie. Czy istnieje możliwość utworzenia wirtualnego dysku o takiej pojemności aby tam wyeksportować zawartość partycji i po jej naprawieniu zaimportować jej zawartość z tej wirtualnej przestrzeni ?

A tutaj nie bardzo rozumiem w czym problem. Jeżeli masz na dysku systemowym albo nawet na tej sprawnej, drugiej partycji jakieś 20GB wolnego miejsca to po prostu zrób tam jakiś katalog i skopiuj do niego wszystko co się uda z tej uszkodzonej przy użyciu liveCD. Kasujesz uszkodzoną partycję, zakładasz od nowa, pełny format i przywracasz wszystko z powrotem. Nie potrzeba tu żadnych wirtualnych dysków.
    A jeżeli wywali przy formacie jakieś uszkodzone sektory, to lepiej od razu zamów sobie jakiś nowy dysk, bo będzie tylko coraz gorzej.
    Pozdro.
  • Poziom 18  
    perzan napisał:
    mario205 napisał:
    [...]

Nie ma wzorów komendy. Tak jak napisał predom, czyli kopiuj-wklej albo F5 w Total Commanderze czy jakimś innym, dowolnym menadżerze plików.
    Całym zestawem czyli wszystkie cztery. "default" nie jest kopiowany i poprzednio napisłąem go z rozpędu. A tak na przyszłość i dla innych z takim problemem opiszę co i jak. Wszystko co będzie poniżej jest do wykonania pod warunkiem, że w systemie była włączona i działająca usługa "Przywracanie systemu" na dysku systemowym. Jeżeli była wyłączona, to można sobie darować moje wypociny i łapać za płytę instalacyjną czy obraz dysku ;)
    Zakładam, że masz odpalony liveCD czy coś w tym stylu lub swój dysk podpięty do innego komputera z działającym systemem. Na dysku z uszkodzonym systemem, w katalogu \Windows\system32\config trzeba sprawdzić rozmiary plików:
    sam, security, software, system.
    Następnie w katalogu \System Volume Information\_restore{xxxxx}\ (gdzie xxxxx to bardzo długi ciąg znaków i może być kilka takich katalogów) odnaleźć najświeższy katalog RpXXX (gdzie XXX to liczba 3-4 cyfrowa, a tych katalogów może być kilkadziesiąt), a w nim podkatalog "snapshot", w którym siedzą m. in. pliki:
    _REGISTRY_MACHINE_SAM
    _REGISTRY_MACHINE_SECURITY
    _REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE
    _REGISTRY_MACHINE_SYSTEM
    To są odpowiedniki wcześniej wymienionych plików z katalogu \Windows\system32\config i trzeba je sobie porównać. Powinny się znacznie różnić rozmiarami. Jeżeli są porównywalne, to trzeba znaleźć nieco starszy katalog RpXXX i znowu analogicznie porównać. W końcu w którymś RpXXX trafisz na właściwe pliki. Teraz trzeba skopiować gdzieś na bok pliki z system32\config lub zmienić im nazwę na np. sam_zly, system_zly itd. Następnie z wybranego wcześniej RpXXX\snapshot skopiować w/w pliki _REGISTRY_.... do system32\config i pozmieniać im odpowiednio nazwy, czyli usunąć "_REGISTRY_MACHINE_" z nazw.
    Teraz tylko zostaje spróbować uruchomić system.
    Osobom bez doświadczenia i "wyczucia" w porównywaniu plików proponuję po prostu wykonywać powyższe począwszy od najmłodszego katalogu RpXXX i w razie niepowodzenia, przywracać pliki z coraz starszych RpXXX.
    Uff... nie wiem czy to dość jasno opisałem, bo dla mnie to rutynowe czynności ;)

mario205 napisał:
    [...]
    Z poziomu systemu nie mogę uruchomić jednej ( druga jest ok.) z partycji na dysku SLAVE. Przy próbie otwarcia pojawia się komunikat, że uszkodzony jest plik. Mam dojście do zawartości tej partycji z poziomu liveCD ale potrzebuję ok. 20Gb wolnego miejsca ( niestety nie mam wolnego dysku aby czasowo skopiować zawartość partycji) Teraz pytanie. Czy istnieje możliwość utworzenia wirtualnego dysku o takiej pojemności aby tam wyeksportować zawartość partycji i po jej naprawieniu zaimportować jej zawartość z tej wirtualnej przestrzeni ?

A tutaj nie bardzo rozumiem w czym problem. Jeżeli masz na dysku systemowym albo nawet na tej sprawnej, drugiej partycji jakieś 20GB wolnego miejsca to po prostu zrób tam jakiś katalog i skopiuj do niego wszystko co się uda z tej uszkodzonej przy użyciu liveCD. Kasujesz uszkodzoną partycję, zakładasz od nowa, pełny format i przywracasz wszystko z powrotem. Nie potrzeba tu żadnych wirtualnych dysków.
    A jeżeli wywali przy formacie jakieś uszkodzone sektory, to lepiej od razu zamów sobie jakiś nowy dysk, bo będzie tylko coraz gorzej.
    Pozdro.

perzan, ja to wszystko wiem, co napisałeś odnośnie kopiowania z uszkodzonej partycji. Gdybym miał tyle wolnego miejsca na drugiej partycji to bym nie pytał o dysk wirtualny. Jeśli jednak w XP nie da się takiego dysku utworzyć ( mam 1GB RAM ) to nie pozostanie mi nic innego jak poszukanie wśród znajomych jakiegoś wolnego dysku. Wolałbym jednak załatwić problem we własnym zakresie.

P.S Dzięki za obszerne opisanie problemu w pierwszej części twojego postu. Na pewno się kiedyś ta informacja przyda.
  • Poziom 26  
    Nie do końca rozumiem o co chodzi z tym dyskiem wirtualnym. Może ci się pomyliło z napędem wirtualnym? Dla przypomnienia : napęd wirtualny to taki jakby dodatkowy cd, ale pliki które w nim odczytujesz nie są na płycie cd/dvd, tylko na dysku twardym. Jak chcesz tam zamontować coś co ma np. 5GB, to na dysku twardym musisz mieć wolne min. 5GB. Przydatne, jak masz jakiś pożyczony program na cd a on wymaga płyty. Wtedy robisz obraz, montujesz i już działa. Będziesz musiał więc kupić/pożyczyć dysk.
  • Poziom 18  
    Nie chodzi mi o wirtualny napęd, który można zrobić np. Deamon Tools-em i grać w grę bez wkładania płytki do stacji. Chodzi mi o wirtualny odpowiednik dysku fizycznego, więc chyba pozostaje mi poszukanie drugiego dysku.
  • Poziom 11  
    mario205 napisał:
    Nie chodzi mi o wirtualny napęd, który można zrobić np. Deamon Tools-em i grać w grę bez wkładania płytki do stacji. Chodzi mi o wirtualny odpowiednik dysku fizycznego, więc chyba pozostaje mi poszukanie drugiego dysku.

Tego "wirtualnego odpowiednika" nie zrobisz przecież z powietrza. Dane muszą być gdzieś przechowywane, czy to w RAM czy na HDD więc musisz mieć odpowiednią ilość wolnego miejsca na dowolnym dysku lub odpowiednią ilość RAM ;) Jak masz miejsce na którymś dysku, to nie potrzebujesz wirtualnego dysku, jak nie masz miejsca, to szukaj dysku :|
    A'propos tworzenia wirtualnych dysków, to zapoznaj się z komendą SUBST.
    Pozdro.
  • Poziom 18  
    Wiem, ze dane muszą być gdzieś przechowywane. Udało mi się pożyczyć dysk i przeniosłem dane, potem format partycji i powrót danych. Przetestowałem oba dyski za pomocą HDTune, nie ma żadnych badów, więc myślę, że trochę jeszcze posłużą. Przy okazji zapytam, jakie jest przełożenie odnośnie: wielkość wirtualnego dysku a wielkość RAM ? Czy np. na 2GB RAM można utworzyć dysk jedynie o podobnej pojemności czy można trochę większy ?
    Z komendą SUBST chętnie się zapoznam. Na razie dzięki za zainteresowanie i chęć pomocy.
  • Poziom 26  
    Można dysk wirtualny zrobić trochę mniejszy albo jeszcze mniejszy. :D Kolega perzan już to napisał
    Cytat:
    Tego "wirtualnego odpowiednika" nie zrobisz przecież z powietrza...
    Gdzieś te dane fizycznie muszą być.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Gdzieś te dane fizycznie muszą być.

Wiem, że muszą. Zapytałem o ten dysk wirtualny aby się upewnić co do możliwości jego utworzenia. Ponieważ nie jestem informatykiem i moja wiedza z tej dziedziny jest niedostateczna wyobraziłem sobie, że może do utworzenia takiego dysku da się wykorzystać jakiś serwer w sieci specjalnie do takich celów przeznaczony, coś na podobieństwo poczty email lub serwerów firm oferujących oprogramowanie antywirusowe, gdzie można zrobić backup danych z naszego dysku. Niestety tam tez są ograniczenia pojemnościowe.
  • Poziom 26  
    Też nie jestem informatykiem. Moja przygoda z informatyką zaczęła się gdy siostra dała mi swój stary komputer (duron 950, windows 2000, 256MB ram, K7S5A). Właśnie teraz z niego piszę :D. Oczywiście mam też lepszy. Ten jest tylko to zabawy i testowania tego co znajdę lub dostanę. No, ale nie offtopujmy. Z tym serwerem to też nie taki zły pomysł. Jak masz w firmie serwer do którego masz dostęp to tam możesz zgrać te pliki, przynieść sformatowany dysk i przegrać z powrotem.