Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz ( Hiwatt ) pali bezpieczniki zasilacza

02 Lis 2010 18:40 1635 10
  • Poziom 9  
    Witam

Mam problem. Jakis czas temu zakupiłem uzywanego Hiwatta hi gain 50 (2x12 combo). -Jest to wzmacniacz do gitary elektrycznej
    Wszystko jest z nim w porzadku oprocz jednej rzeczy...

Zaczne od tego ze wiem jak obsługiwac piec lampowy. Przełacznik 'on' , czekam 4-5 minut i dopiero włączam 'standby'.

Problem w tym, ze co kilka właczen (roznie) gdy przełaczam włacznik zasilania z pozycji 'off' na 'on' - kontrolka zasilania włacza sie na ułamek sekundy i gasnie - takie mrygniecie. Po tym wzmacniacz zamiera. Nie swieca sie nawet kontrolki na przełaczniku noznym- zupełnie odciety dopływ energii.

Pomaga wymiana bezpiecznika mieszczacego sie we wtyczce kabla zasilajacego. Problem w tym ze sytuacja za pare dni sie powtarza.

Wymieniłem już listwę zasilającą na taką z wszystkimi zabezpieczeniami, ale problem występuje nadal.

Co jest problemem?

Z gory dzieki za szybka odpowiedz
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Myślę, że należy zastosować bezpiecznik zwłoczny i o odpowiedniej wartości prądu "zadziałania". Jeśli obecnie masz zainstalowany bezpiecznik szybki, tzw. F, to w momencie włączenia części zasilacza wytwarzającego napięcie anodowe, w którym są duże pojemności filtrujące, przez bezpiecznik płynie przez chwilę większy prąd niż w czasie normalnej pracy wzmacniacza. Bezpiecznik zwłoczny oznaczony jest literą T. Por. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic669704.html

Jeśli zastosowanie bezpiecznika zwłocznego nie wyeliminuje problemu, należy skontaktować się z serwisem.

GM
  • Poziom 9  
    O...

chyba Pan trafił, bo widzę, że kupiłem bezpieczniki F :/

Zaciekawił mnie natomiast bezpiecznik, który był zamontowany w piecu jak go dostałem. Tam jest tak w kolejności:
    Trójkątne logo a w środku pozioma kreska i pod nią litera T | S | Litera L "na której jest litera F | 1.25A250V

No nic. Spróbuje gdzieś znaleźć odpowiednie bezpieczniki, jeśli nie zadziała to odpisze, ale bądźmy dobrej myśli.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zaprezentuj zdjęcie tego fragmentu tylnego panelu wzmacniacza.

GM
  • Poziom 9  
    Wzmacniacz ( Hiwatt ) pali bezpieczniki zasilacza

Tam widać przy wykrzykniku, że musi być bezpiecznik "t", a ja mam F.
  • Pomocny post
    Dla napięć zasilania z przedziału 110-120V, powinien być zastosowany bezpiecznik typu F czyli szybki, o prądzie zadziałania 2,5A.
    Dla napięć zasilania z przedziału 220-240V, powinien być zastosowany bezpiecznik typu T czyli zwłoczny, o prądzie zadziałania 1,25A.
    AL to tzw. "wykonanie" bezpiecznika.

Weź ze sobą do sklepu bezpiecznik na wzór i poproś o taki sam gabarytowo, ale o parametrach właściwych dla napięcia 240V.

GM
  • Poziom 9  
    Dziś dostałem w sklepie bezpieczniki zwłoczne ( T ) 1,6A , dostałem informację, że taki też będzie dobry - 1,25 nie było.

Mam tylko takie pytanie. Bo jakby ten "uchwyt" bezpiecznika jest w kwadratowy. Można go włożyć na 4 różne sposoby. To widać na zdjęciu. Ta strzałka na dole może być skierowana na 220, 240, (...)

Czy to ma jakies znaczenie?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Ustawić na 240. Czyli tak wsadzić tą nasadkę, żeby napis 240 był do dołu, na strzałce, tak?
  • Pomocny post
    Nie inaczej.

GM
  • Poziom 9  
    Wiec, tak też zrobię w najbliższym czasie. Zamontuje zakupiony dziś bezpiecznik w odpowiedni sposób.

Pozwolicie, że nie zamknę jeszcze tematu, chciałbym tydzień może dwa zobaczyć czy to działa wszystko stabilnie. Jakby coś tam się znów przepaliło, na napiszę.

Dziękuję Panom za pomoc.