Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie piwniczne

27 Sep 2004 15:57 3704 11
 • Level 11  
  Prosz o poradę jak najtaniej wykonać ograniczenie poboru prądu w piwnicach bloku mieszkalnego.nagminnie spotykamy się z załączaniem tam różnych maszyn elektrycznych o znacznych mocach , co powoduje zwiększenie opłat za energię el. przez całą wspólnotę mieszkaniową.Czy jest sens założenie trafo na 24 V, czy też ograniczenia diodowego?
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.

 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Przyznam się ciekawy temat rozpoczołeś. Lecz ja uważam, że rozpoczniesz wojnę z pozostałymi lokatorami gdy założysz trafo jak wspominasz 24V, nikt się nie zgodzi na dodatkowe koszty z tą zmianą.
  Powiedzmy, że dojdzie do realizacji tej instalacji na 24V, to inny lokator zainstaluje sobie trafo 24/220V i jedzie wiertarką czy piłą elektryczną i smoli Twoje ograniczenia. A jakie te trafo musiało by być. W bloku powedzmy jest na klatce i w piwnicy ok 20 żarówek, każda po 40W, to masz już 800W, do tego domofon, a klatka i piwnica to jednorodna instalacja.
  Uważam, że problem ten mógłby rozwiązać wyłącznik termiczny z ograniczeniem prądu.
  Samo najmniejsze zabezpieczenie na klatce ma 6A, a to 1,3kW.

  Zupełnie nie rozumię tego jak piszesz "ograniczenia diodowego?"

  PS. Arnoldk_20, ja mam w piwnicy stołową piłę 150W, a i wiertarka Celma nie wiele więcej ma, rżnę deseczki jak się patrzy. A co do przygasanie światła przy tak małym trafku na 24V, to Ty zapłacisz mi odszkodowanie jak niedojrzę schodka przy tej "świeczce" i połamię sobie nogi? (nie obraż się). Trzeba tu też wziąść pod uwagę sprawę bezpieczeństwa. A na klatce jest automat i na każdym piętrze są praktycznie 2 żarówki, 8 pięter to bez piwnicy 16 żarówek.

  Czesiek - napisałeś "Prąd szczytowy mostka 400A wytrzyma wszystkie lodówki i zamrażarki", a może miało być ""Prąd szczytowy mostka 400A wstrzyma wszystkie lodówki i zamrażarki", bo jeśli tak to ja założę sobie przetwornicę.

  No i misiosoft nas załatwił, należą Ci się punkty. Warto te www zapamiętać, dzięki.
 • Level 35  
  U mie w piwnicy jest oświetlenie na 24V ale musieli zastosować jakieś małe trafo 220/24V i jak zapali się trzy żarówki którę są na korytażu i ze dwie w piwnicy to światło przygasa . Co do obliczeń użytkownika Miglusa zę cały pobór 800W to wszystkie żarówki w piwnicy nie świecą się na raz.
  Wystarczyło by ok 150W a nawet jeżeli któryś z lokatorów zastosował trafo z 24/220V to ma za małą moc żeby używać piły i sobie dodatkowo zapalić światło.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 28  
  Uważam, iż najtańszym rozwiązaniem tego problemujest właczenie obwodów oświetlenia przez tani mostek np. 50A (KBPC5010F - około 11zł) uzupełniony zabezpieczeniem S302B6A. Prąd szczytowy mostka 400A wytrzyma wszystkie lodówki i zamrażarki. Na początku może zbyt często trzeba będzie kasować zabezpieczenia ale z czasem zostaną same żarówki.
 • Level 11  
  Pisząc o rozwiązaniu diodowym miałemna myśli pbcięcie jednej połówki sinusoidy.Wojana z lokatorami nie wchodzi w grę , bowiem zostało to zaakceptowane przez większość mieszkańców.Bardzo dziękuję wam za cenne wskazówki myślę ,zejeszcze pojawią się ciekawe wypowiedzi.Przypominam ,ze głównie chodzi o tanie i skuteczne rozwiązanie więc trafo można pominąć w tych rozważaniach.Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki .
 • Moderator
  U nas w bloku spółdzielnia w piwnicach założyła zasilanie przez trafo 220/110V ( odpada problem specjalnych żarówek na 24V).Żarówki świecą słabiej i nic nie chodzi. :wink: (Może dioda też by załatwiła ten problem?)
 • Level 37  
  Witam.
  misiosoft napisał:
  Quote:
  Mój kolega miał identyczny problem rozwiązał go bardzo prosto tzn założył ogranicznik mocy firmy F&F. Może jest to rozwiązanie brutalne (tak twierdzą lokatorzy) ale napewno skuteczne.

  Wydaje mi się że jest to rozwiązanie godne polecenia.

  HenryK3 zasugerował zastosowanie przekaźnika priorytowego. Jednak przekaźniki tego typu w tym przypadku raczej się nie nadają.
 • Level 11  
  Skłonny jestem wziąć pod uwagę rozwiązanie proponowane przez misiosofta (wp przypadku zwiększonego zapotrzebowania na moc, można ją podnieśc w prosty sposób przez podkręcenie regulatora).Jednak co kilka głow to nie jedna -zapraszam do dalszej dyskusji.Miglus-wielkie dzięki za ostrzeżenie o ewentualnych krzywdach w wyniku zbyt slabego oświetlenia piwnicy.
 • Level 29  
  Sorry
  Niedokładnie przeczytałem o wyłączniku priorytetowym.

  Spotkałem kiedyś dawno zasilacz warsztatowy z ograniczeniem prądu.
  Działał tak, ze odpowiedni (regulowany) spadek napięcia na rezystorze szeregowym powodował zadziałanie przekaźnika, który przerywał zasilanie.
  Przekaźnik zachowywał się jak brzęczyk do czasu zmniejszenia obciążenia w obwodzie.
  Może to zwariowany pomysł, ale gdyby cos takiego zastosować - stycznik + zwłoka czasowa to przekroczenie zadanego prądu spowodowałoby załączanie i wyłączanie obwodu oraz niezły hałas ;)
  Przy takim zasilaniu żadne elektronarzędzie nie będzie pracować......

  p.s.
  Oświetlenie klatek schodowych też jest z licznika administracyjnego ale nie zwraca się uwagi jak czasem cały dzień i całą noc zapalone jest światło. Natomiast sąsiadom przeszkadza jak ktoś sobie w piwnicy na chwilę włączy elektronarzędzie.
  Co innego jak to jest zbyt często a bywa, że zarobkowo.
 • Level 11  
  Zapytanie do Cześka:Jeśli mozesz,to przybliż mi swój pomysł bardziej szczegółowo w szczególności jeśli chodzi o zabezpieczenie przez ciebie wymienine.Dzięki.Proszę o dalsze rady jeśli ktoś jest łaskaw je udzielić.Skłaniam się do rozwiązań sterowań fazowych , jednak jak najtańszych.
  -----------------------------------------------------------
  No cóz...jeszcze nie wiem co może być tanie.OeM kosztuje ok 100zł z hakiem a jest ok 6 liczników zasilajacych pomieszczenia niemieszkalne (piwnice,garaże).jak to widzicie?
  -------------------------------------------------------------
  2 posty scalono
  j.