Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl NagłośnienieNapad.pl Nagłośnienie
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorskie domowe studio nagraniowe?

02 Lis 2010 20:13 5141 15
  • Poziom 9  
    Witam!

Z kolegą zabraliśmy się za pisanie piosenek w rytmie hip hopu (coś więcej niż HWDP i JP na 100%) i chcielibyśmy je nagrać. Do tej pory nagrywaliśmy na tanim mikrofonie pojemnościowym AKG D 55 S ale na szczęście się popsuł. Teraz chcemy kupić już dobry i półprofesjonalny sprzęt. Ale ponieważ nie znamy się na dźwięku chcę zapytać co możemy kupić. Czy wybrać mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny? Czy jeśli pojemnościowy to lepiej podpiąć go do miksera czy zwykłego interfejsu USB? Chodzi mi głównie o uzyskanie jak najlepszej jakości dźwięku za cenę DO 700zł (sprzęt może być oczywiście używany ale na chodzie). Bardzo proszę o pomoc ponieważ w temacie nagrywania dźwięku jestem zupełnie zielony. Słyszałem wiele głosów na temat nagrywania i jedni mówią aby kupić Kamerę pogłosową, inni Mikser, jeszcze inni stawiają na Efekt a ostatni na rejestrator dźwięku.

Te oto pozycje obiły mi się o uszy:

Alesis io2 (rejestrator dźwięku pod USB)
    Behringer XENYX 1002 FX (mikser, kamera pogłosowa)

A jeśli chodzi o mikrofon to czy w niewyciszonym pomieszczeniu (15m²) będzie się sprawdzał?

Bardzo zależy mi na szybkiej i rzetelnej odpowiedzi ponieważ zależy nam na czasie.
  • Napad.pl NagłośnienieNapad.pl Nagłośnienie
  • Poziom 11  
    Jak już wspomniałeś można kupić tego Alesiska i
    np. T.Bone SC450 (około 390 zł),
    T.Bone SC400 (około 240 zł),
    czy T.Bone SC600 (który kosztuje mniej więcej jakieś 320 zł)

W sumie najlepiej dołożyć trochę i kupić tego SC450, bo naprawdę jak za ta cenę to brzmi bardzo dobrze.
    Pisze głównie o T.Bone, bo w takim przedziale cenowym ciężko spotkać mikrofon, który będzie brzmiał tak jak te od T.Bone.

Ewentualnie można kupić mikrofon na USB, SC440 czy SC450, ale sam osobiście jakoś nie jestem przekonany do tego typu rozwiązań.

Co do interfejsu na USB, to ciężko spotkać jakiś w cenie mniej więcej 400 zł, który będzie miał dwa wejścia mikrofonowe, zasilanie fantomowe i gniazdo insertowe, tak jak ten Alesis. Osobiście jestem w tej cenie przekonany do tego Alesisa, który wydaje mi się być bezkonkurencyjny w stosunku do np. YAMAHA AUDIOGRAM 3, czy M-AUDIO FAST TRACK MKII.

Dodano po 6 [minuty]:

Dobry rozwiązaniem co do interfejsu, ale na firewire byłoby zakupienie ESI DUAFIRE, ale zakup ten pewnie wiązałby się z dokupieniem do komputera karty firewire, która kosztuje mniej więcej 20-30 zł.
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o te mikrofony to pewnie brałbym tego SC450 bo chcę od razu stawiać na jakość. ESI DUAFIRE jest dla mnie trochę za drogi. Wydaje mi się że lepiej nie kupować takiego sprzętu używanego bo jeśli coś się zepsuje to naprawa będzie bardzo kosztowna. A co jeśli chodzi o pomieszczenie? Czy nie będzie zbyt dużego echa lub czegoś w ten deseń?
  • Napad.pl NagłośnienieNapad.pl Nagłośnienie
  • Poziom 11  
    Jakiś tam pogłos będzie zawsze. Nie koniecznie musi to być problem. Problemem natomiast może być wentylator w komputerze, ponieważ mikrofon to zbiera i brzmi to jak szum. Radzę więc zainwestować w dłuższy kabel do mikrofonu. Jeżeli chodzi o kabel do mikrofonu, to radzę kupić coś lepszego. Różnica między kablem za 40, a tym za 80 zł jest ogromna. Osobiście używam kabli proel. Warto szukać czegoś pokroju proela, ponieważ na kabel jest dożywotnia gwarancja producenta.
  • Poziom 9  
    A na przykład nagrywanie na laptopie? w końcu on nie robi takiego hałasu jak PC
  • Poziom 13  
    Ale robi. Moja rada, to wystaw komputer za drzwi i zainwestuj w przedłużki do myszy, klawiatury i monitora, plus przewody do wejścia liniowego lub mikrofonowego.
  • Poziom 10  
    jeśli chałasuje Ci wentylator w obudowie lub zasilaczu to wymień na niskoobrotowy np jakiś NoiseBlocker za niecałe 40 zł i będziesz miał cisze
    jeśli chodzi o chłodzenie procesora to również dało by się coś zrobić niedużym nakładem finansowym (do 70zł np Xigmatek Loki SD963, SilentiumPC Spartan HE923, Tagan TG1366/1156)
  • Poziom 9  
    Ale wiecie. Mój pokój ma 4-5 metrów długości więc myślę że jak podłącze majka do laptopa i ustawię go w odległości jakichś 3-4 metrów to chyba nie nagra się szum?
  • Poziom 11  
    Jeżeli chodzi o lapa to on nie hałasuje zbytnio. A jeżeli chodzi o mój komputer to chodzi cicho i do tego jest wyciszony, a mimo to w nagraniach kiedyś było słychać "syczenie". Teraz szum jest niesłyszalny, ale mam bramkę w mikserze i również zewnętrzną.
  • Poziom 9  
    A co możecie mi powiedzieć o mikrofonach MXL? Dziś gość w sklepie muzycznym mi je polecił.
  • Poziom 9  
    jeśli jest w nienaruszonym stanie to chętnie wezmę go za 350zł
  • Poziom 11  
    Mikrofony MXL są całkiem dobre. Np. mikrofon MXL 2003 wygrał w teście z mikrofonami do 2000 zł, a sam kosztuje 700. Jeżeli chodzi o MXL 707 i 909, to są całkiem dobre za małe pieniądze, ale ja i tak osobiście wolałbym chyba T.Bone w tej cenie.
  • Poziom 1  
    Powiem Ci tyle odpusci sobie z badziewiamy na usb. Mikrofon to pojemnosciowy polecam MXL 770/990 lub BEHRINGER C-1 a mixer BEHRINGER XENYX 802 PHANTOM tak zebys mogl podlaczyc mikrofon pojemnosciowy ;] Wiesz co zreszta zajrzyj na www.domowe-studio.pl Pozdrawiam ;]
  • Poziom 9  
    Słyszałem że sprzęt na "B" jest dość awaryjny. A co do strony to jedynym postem na niej jest regulamin więc nie wiem o czy mogę poczytać..
  • Poziom 11  
    Mikrofony MXL są dobre, ale co do miksera behringera to nie polecam. Lepiej kupić kartę muzyczną na USB czy firewire z wejściem mikrofonowym i zasilanie phantom. Jeżeli chodzi o karty wewnętrzą, to raczej się nie spotka czegoś za niska cenę z wejściem mikrofonowym i zasilaniem phantom.

Dodano po 8 [minuty]:

emes768 napisał:
    Powiem Ci tyle odpusci sobie z badziewiamy na usb. Mikrofon to pojemnosciowy polecam MXL 770/990 lub BEHRINGER C-1 a mixer BEHRINGER XENYX 802 PHANTOM tak zebys mogl podlaczyc mikrofon pojemnosciowy ;] Wiesz co zreszta zajrzyj na www.domowe-studio.pl Pozdrawiam ;]

To, że odradzasz zewnętrze karty, a polecasz mikser Behringera swiadczy o tym, że nie masz pojęcia o nagrywaniu w warunkach domowych. Mikser Behringera ma ogromne szumy i słabą jakość dźwięku. Poza tym trzeba wyjść z cinchów do karty muzycznej. A kolega pewnie ma kartę muzyczną zintegrowana na płycie głównej. Taka karta też jest słaba brzmieniowo.