Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wyłączaniem telewizora Daewoo DMQ-14A1TXT

djbk 27 Wrz 2004 17:40 1788 9
  • #1 27 Wrz 2004 17:40
    djbk
    Poziom 2  

Witajcie!

Mam problem z telewizorem Daewoo DMQ-14A1TXT. Co jakiś czas pojawia się problem z wyłączeniem odbiornika. Po wysłaniu z pilota sygnału "wyłącz", wyłącza się jedynie fonia w telewizorze, a obraz nie. Wyciągnięcie wtyczki z gniazda, bądź wyłączenie TV przyciskiem na obudowie nie rozwiązuje problemu. Po ponownym pojawieniu się zasilania telewizor od razu sam wraca do poprzedniego stanu, a więc "włączonego", bądź "włączonego bez fonii" (jeśli wcześniej była np. próba wyłączenia TV pilotem). Co ciekawe po kilkunastu, a często kilkudziesięciu wyłączenia problem znika, jednak za jakiś czas pojawia się ponownie.

Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, bo niestety moja wiedza o TV jest znikoma i nie potrafię samodzielnie zlokalizować usterki. Przypuszczam jednak, że to po prostu uszkodzony jakiś układ scalony, a z wymianą scalaka to już sobie poradzę (jeśli tylko będę wiedział jaki to scalak) :).

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź, za co z góry dziękuję.
    DJBK

0 9
  • #2 27 Wrz 2004 19:38
    falkos
    Poziom 21  

Witam.Nie kojaze tego modelu wiec jesli mozesz to napisz jak jest realizowane przejscie ze stanu STB do stanu pracy(chodzi mi o sposob zalaczania z procka)Ja zaczal bym tam poszukiwania.prawdopodobnie procek na jakis tranzystor wystawia stan i poprzez niego zalacza reszte.Sprawdz to i na dzien dobry wymien ten tranzystor.
    Jaest jeszcze mozliwe ze cos sie stalo ze wsadem.Jesli w czyms pomoglem to :)
    Pozdrawiam

0
  • #3 28 Wrz 2004 12:03
    h jaworski
    Specjalista AGD

większość tv daewoo układ wyłączenie TV ma na przekaźniku prawdopodobnie styki przekaźnika ci się zespawają (zwierają na stałe ) tak że raczej wymień przekaźnik na nowy i sprawdź czasami przyczyną spawania styków przekaźnika są uszkodzone kondensatory elektrolityczne w gałęzi zasilania 115v bo to napięcie jest wyłączane i dlatego TV się wyłącza na procek bym nie stawiał bo on przyjmuje funkcję i ją realizuje bo przeciecz po traci ci się głos a to jest informacja że procek działa jeżeli nie ma przekaźnika w tym TV to czasami taki objaw mogą też dawać wyschnięte elka w gałęzi zasilania 115v wtedy przy złej filtracji tego napięcia może zacząć przewodzić tranzystor odpowiedzialny za wyłączenie tego napięcia i raczej tranzystor nie był by uszkodzony bo wtedy nigdy nie dało by się wyłączyć tego TV a piszesz że czasami idzie ja osobiście stawiam na przekaźnik ale załóż nowy nie naprawiaj bo przy wypalonych stykach może się znowu zespawać

0
  • #4 28 Wrz 2004 17:40
    djbk
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedzi. Jakiś przekaźnik szczerze mówiąc też był brany pod uwagę :). Postaram się więc sprawdzić ten przekaźnik i kondensatory. Nie wiem tylko, czy wszystko uda mi się poprawnie zlokalizować, bo niestety nie posiadam żadnego schematu do tego telewizora. Dlatego jeszcze prosiłbym o schemat, jeśli oczywiście ktoś posiada. Byłbym naprawdę wdzięczny.

Nie mniej przy następnym wystąpieniu usterki zaraz zabiorę się za rozkręcanie TV i sprawdze wyżej wspomniane. Postaram się dać znać, jak przebiegły oględziny.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!

0
  • #5 08 Sty 2005 01:20
    adik1234
    Poziom 2  

Witam wszystkich.

Mam taki sam TV lecz niestety inny problem.
    1. Po jakimś czasie (różny) blokuje mi się pilot i przyciski na telewizorze - pomaga jedynie wyłączenie i włączenie telewizora spowrotem
    lub
    2. Również po jakimś czasie jak przełącze na inny kanał to tak jakby wykasowały się kanały (przełącza co 2 ( 01,03,05 itd) kanały lecz nic nie ma - śnieży tylko) - również po włączeniu ponownym telewizora wszystko jest ok.
    3.Nie działa również telegazeta.

Najlepsze jest to, że kiedyś się sam naprawił (coś pykło) i wszystko było ok, ale teraz znowu to samo.
    Wdzięczny byłbym za każdą sugestię.

Pozdrawiam

0
  • #6 08 Sty 2005 01:47
    delta_110
    Poziom 19  

Przede wszystkim sprawdź poprawność zasilania gałęzi procesora +5V, w przypadku zaniżonego napięcia (np. wyschnięte elki) będą występowały błędy na procku i TV będzie wariował - podobne problemy miałem w ELEMISIE i FUNAI (elemisa opisałem tutaj : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic12634-540.html
    oczywiście w w/wym. TV nie było przekaźników

podstawa to napięcia zasilające

pozdro

0
  • #7 08 Sty 2005 15:14
    adik1234
    Poziom 2  

Napięcia sprawdzałem są OK.
    Natomiast niepodoba mi się rezonator kwarcowy przy dekoderze teletekstu (jak go porusze to odrazu blokują się przyciski i kanał a przy poruszeniu środku niego coś stuka)
    Narazie musze kupić ten kwarc 27MHz więc sprawdze w poniedziałek
    Czy sądzicie że to będzie tylko to ?

0
  • #8 29 Lip 2005 18:00
    dagascos
    Poziom 12  

Witam.
    Również chciałem spytać się o pewną kwestię odnośnie tego telewizora. Ma go mój brat i coś ostatnio zwalił mu się wyłącznik sieciowy, bardzo rzadko już załapuje, przydałoby się go wymienić, dlatego też prosiłbym może o jakiś kierunek naprowadzenia, gdzie można by kupić taki wyłącznik na necie czy gdzieś i jaki to by był model czy coś, schematu do tego telewizora nie mam. Na wyłączniku jest coś napisane : ME7 5/120A 250V i 10A 250V. Z góry dzięki za odp.

0
  • #9 29 Lip 2005 22:43
    tomko25
    Poziom 18  

Zakładając że procesor jest dobry. Taki efekt może powodować zakłócenie pracy szyny I2C. Na szynie w tym odbiorniku oprócz pamięci jest chyba tylko TXT. Spróbuj odłączyć SDA i SCL od TXT wtedy upewnisz się czy to on jest sprawcą zamieszania. Czasami zdaża się że pracę szyny zakłócają przywierające kondensatory rzędu pF/nF podpięte to SDA/SCL i do masy.

Pozdrowionka
    Tomko

Mam nadzeję, że będziesz miał opis na płycie głównej albo znasz trochę lepiej elektronikę niż na poziomie 2 :D

0
  • #10 31 Lip 2005 16:43
    dagascos
    Poziom 12  

Witam.
    Również chciałem spytać się o pewną kwestię odnośnie tego telewizora. Ma go mój brat i coś ostatnio zwalił mu się wyłącznik sieciowy, bardzo rzadko już załapuje, przydałoby się go wymienić, dlatego też prosiłbym może o jakiś kierunek naprowadzenia, gdzie można by kupić taki wyłącznik na necie czy gdzieś i jaki to by był model czy coś, schematu do tego telewizora nie mam. Na wyłączniku jest coś napisane : ME7 5/120A 250V i 10A 250V. Z góry dzięki za odp.??

0