Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antene na Białołęce w Warszawie

02 Lis 2010 20:53 3824 11
 • Poziom 14  
  Witam! Widzę dużo ludzi tu jest z warszawy więc pewnie mi pomożecie :) Mieszkam na Białołęce (konkretnie 52°19'28''N, 20°58'50''E) i mam mały dylemat. Używam zwykłej anteny siatkowej z jakimś starym wzmacniaczem zamontowanym na dachu + 3m sztycy tak, że wyżej nie można, a i tak sygnał jest gorzej niż średnio zadowalający ponieważ dookoła są wyższe zabudowania + drzewa. Czytałem nawet sporo o antenach ale jest ich za dużo i nie wiem na jaką się zdecydować. W mojej okolicy widziałem dużo anten podobnych do ATX-91 + jakieś 11 - elementowe VHF + FM na jednej sztycy na podobnej wysokości do mojej siatkowej i kilka szerokopasmowych logarytmiczno - periodycznych. Dylematy nasuwają się od momentu kiedy nie wiem czy trzeba będzie i ewentualnie jakich używać wzmacniaczy do momentu samych typów anten. Zdecydować muszę się dosyć szybko, bo rodzina się buntuje :) Z góry dziękuję i pozdrawiam

  PS - w międzyczasie przeczytałem, że za niecały rok nadajniki telewizji analogowej zostaną wyłączone więc jestem skłonny iść z biegiem czasu i zakupić dekoder do dvb-t i wtedy chyba tylko ATX-91 lub jakaś logarytmiczno - periodyczna byłaby potrzebna, mam racje? Jeżeli nie to proszę sprostować :)


  Wydzieliłem post z innego tematu. [SP5ANJ]
 • Poziom 16  
  Czy antena ma być do DVB-T czy analogowej?
  Wzmacniacz raczej nie jest wskazany a nawet zabroniony.
  Problem może być z wysokością zabudowy.
  Można prosić o nazwę ulicy, wtedy można ustalić dostępność nadajnika.
 • Poziom 14  
  Podałem współrzędne przecież... Ul. Kołacińska. I zapomniałem dodać, że sygnał będzie rozdzielony na 4-5 telewizorów. Już myślę, że będę się kierował w stronę DVB-T.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Jak na kilka telewizorów to żeby nie stosować wzmacniacze dobrze by było zastosować mocniejszą antenę.
  Można sygnał odebrać z PKiN, ale z Łazów pod Raszynem jest mocniejszy sygnał.
  Można się udać do sklepu Dipola al. Prymasa Tysiąclecia 76G, 01-424 Warszawa. Tam można uzyskać poradę i kupić odpowiednią antenę.
  Moja skromna osoba by doradziła tą antenę:
  Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  fluger napisał:
  Moja skromna osoba by doradziła tą antenę:
  Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T

  A po co na Warszawę taka antena?
  Dipol 19/40-60 będzie zdecydowanie lepsza. Do niej kabel TRISET-113 PE żelowany na zewnątrz i TRISET-113 1,13/4,8/6,8 w mieszkaniu.
  Rozgałęźniki:
  - na 4 telewizory: Signal R-4
  - na 6 telewizorów: Signal R-6
  Nieużywane wyjścia rozgałęźnika należy zamknąć rezystorem zakończeniowym.
  Zobacz też: http://przelaczenie.eu/?s=kiedyigdzie&woj=mazowieckie
 • Poziom 14  
  Ale ta antena nie będzie za słaba? I chciałbym już taką odbierającą do końca pasma (do k. 69)
 • Moderator
  Zanim w Warszawie będą stosowane kanały 61-69 to ta antena dawno zgnije i się rozpadnie.
  Antena ma docelowo odbierać "w cyfrze" następujące kanały: 51, 27, 29, 58, 34, 48, 55, 64, z tym że ten 64ty to bardzo odległa przyszłość o ile w ogóle będzie stosowany.
  Z uwagi na otoczenie zacząłbym od tego że najpierw zaopatrzył się w najprostszy dekoder MPEG4 i podłączył do niego możliwie małą i "słabokierunkową" antenę typu YAGI (w tego typu terenie antena logarytmiczna jest zbyt kierunkowa). To standardowe działanie gdy nie mamy odbioru bezpośredniego a tylko sygnał odbity i rozproszony. W takich warunkach przekaz cyfrowy wykazuje swoja zdecydowana przewagę nad sygnałem analogowym.
 • Poziom 38  
  irekr napisał:
  ...Antena ma docelowo odbierać "w cyfrze" następujące kanały: 51, 27, 29, 58, 34, 48, 55, 64, z tym że ten 64ty to bardzo odległa przyszłość o ile w ogóle będzie stosowany.

  Jak znam życie, to skończy się na odtworzeniu "stanu posiadania" z analogu, tj. MUX2 i MUX3. Być może dożyjemy do uruchomienia MUX1.:D:D:D
 • Moderator
  Mam podobne odczucia. Funkcjonujący na rynku nadawcy zrobią wszystko by nie dopuścić do rynku jakiegokolwiek nowego gracza.
  W najgorszym przypadku wykupią koncesje na multipleksach i postawią parę komputerów więcej by tylko nikt nowy się nie pojawił. Tonący brzytwy się chwyta....
  Zresztą dziś istniejący nadawcy "produkują" wystarczającą liczbę programów by zapełnić nawet 8 multipleksów naziemnych. Pozostaje tylko problem kasy...

  Dodano po 40 [minuty]:

  A tak delikatnie mówiąc, działania mają znamiona zmowy monopolistycznej, a ta jest nielegalna i ścigana z Urzędu...
 • Poziom 14  
  To w piątek wieczorem napiszę wyniki co cyfrowego udaje mi się złapać.
 • Poziom 14  
  W domku byłem, tv z dekoderem podłączyłem. okazało się, ze na teraźniejszej antenie (szerokopasmowa ze wzmacniaczem), która jest zamontowana 4m nad ziemią i sygnałem rozdzielonym na 6 gniazd rozgałęźnikiem (zatarte napisy) łapię tylko MUX-2 i działa tylko Polsat, który i tak znika/ zawiesza się. I ta instalacja obejmuje tylko parter. Teraz zostałem poproszony o poprawienie jakości odbieranego sygnału i wraz z tym o wymianę anteny i zrobienie instalacji na 1 piętrze.

  Teraz potrzebuję anteny, która będzie zawieszona na dachu + 3m sztycy, oraz która możliwie bez wzmacniacza złapie mi MUX 2 i 3 i sygnał będzie na tyle silny, żeby starczył na rozdzielenie na 10 gniazd (schemat instalacji robiony na szybko). Prosiłbym również o napisanie mi czy rozgałęźniki R-4 i R-6 jako rozdzielenie sygnału na sieci na dole i na górze będą pasować. Główny rozgałęźnik miałem na myśli R-2.


  Regulamin pkt. 10,7 i pkt. 14 i pkt. 16 .
  Wszystkie informacje o tłumienności poszczególnych elementów instalacyjnych masz podane w sieci (np. na stronie Dipol-a) .
  Nie będziemy przecież przepisywać Dipola.

  [SP5ANJ]

  Dodano po 3 [godziny] 16 [minuty]:

  Szanowny Panie SP5ANJ, co z tego, że mam napisane na stronie Dipola, bo wiem, że tam jest szczegółowo przedstawiony każdy element, skoro nie wiem jak to się ma do poziomu sygnału? Gdybym to wiedział nie zadawałbym pytania...
 • Poziom 14  
  Super odbiór DVB-T na Białołęce koło ratusza zapewniony dzięki antenie telewizyjnej DIPOL 19/21-69 bez wzmacniacza. Dziękuję wszystkim zainteresowanym. Temat do zamknięcia.