Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz SIEMENS jak dostać się do łożyska ?

rpkuba 03 Lis 2010 08:16 4649 15
  • #1 03 Lis 2010 08:16
    rpkuba
    Poziom 11  

Jak w temacie.Może ktoś z szanownych forumowiczów po obejrzeniu fotek doradzi mi czy wentylatory da się bezpiecznie zdemontować z wirnika i wymienić łożysko czy w tym modelu występował może wirnik ze śmigłami jako jeden element. Odkurzacz Siemens 889 prawdopodobnie z 1998roku. Dodam że szanowna małżonka kupiła niedawno bezworkowy Zelmer produkcja chiny i ten stary Siemens przy najsłabszym ciągu wciągnie tego zelera jedną dziurką od nosa. Dla ostrzeżenia innych nawet po zdemontowaniu z bezworkowego zelmera wszystkich filtrów ja szybciej wciągne piwo niż on piórko.
    Odkurzacz SIEMENS jak dostać się do łożyska ? Odkurzacz SIEMENS jak dostać się do łożyska ? Odkurzacz SIEMENS jak dostać się do łożyska ?

0 15
  • #2 03 Lis 2010 08:51
    frank 68
    Poziom 17  

To jest silnik jednorazowy , wymieniany w całości . Co do bezworkowego to nie znaczy że jest bezobsługowy. Po każdym odkurzaniu trzeba wyczyścić filtry. Wtedy zacznie ciągnąć. Powodzenia

0
  • #3 03 Lis 2010 09:13
    rpkuba
    Poziom 11  

Dzięki za odzew. Jak napisałem w pierwszym poście po wymontowaniu wszystkich filtrów słabiutko ten zelmerek ciągnie, ale może taka jego uroda. Co do tematu to może wiesz frank 68 okrągły łeb w wentylatorze to nit wprasowany w wirnik czy raczej roznitowana końcówka osi wirnika. Chodzi mi o to czy np. mogę to rozwiercić lub zeszlifować a potem wkręcić śrubę. Fajnie by było gdyby ten 21latek jeszcze trochę poszumiał.

0
  • #4 03 Lis 2010 11:40
    axxx
    Specjalista AGD

To jest nakrętka z roznitowaną ośką wirnika.Dasz radę.

0
  • #5 03 Lis 2010 20:46
    rpkuba
    Poziom 11  

axxx chyba zabolała cię moja wypowiedź na temat zelmera, ale takie jest moje zdanie, mam roboty kuchenne tego producenta, krajalnice młynki ale ten odkurzacz bezworkowy to jakieś nieporozumienie natomiast co do tematu to nie bardzo "widzę" okrągłą na zewnątrz nakrętkę grubości 1,5mm - ale zawsze możesz to zwalić na złą jakość fotek

0
  • #6 03 Lis 2010 21:11
    karol3
    Poziom 25  

Niema żadnej nakrętki. Turbinka wraz z tuleją dystansową jest wtłoczona na prasce na gładką oś.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 03 Lis 2010 21:37
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 04 Lis 2010 07:22
    rpkuba
    Poziom 11  

Dziękuje za podpowiedzi. Plan mam taki-rozwiercić lub zeszlifować łeb, w zależności od obrotów zrobić w osi wirnika gwint a prawym nie ma problemu ale nie mam dostępu do gwintownika śr.5mm do lewego gwintu i ostatnia wersja założyć podkładkę i "zapunktować" migomatem. Jak coś wymyślę i będzie działać to się tu pochwalę.

0
  • #9 04 Lis 2010 07:55
    mczapski
    Poziom 38  

Godne [pochwały twoje intencje. Efektów jestem też ciekaw. Prawdopodobnie nie uda się bezszkodowo zdjąć wirnika z osi silnika. A każde odkształcenie zemści się. Podobnie jak wiercenie, gwintowanie i śruba. Inaczej mówiąc masz niewielkie szanse zachować wyważenie zespołu turbiny. A niewyważona turbina to źródło hałasu. Ponadto jakoś ciekawie brzmi to określenie Zelmer chiński.

0
  • #10 04 Lis 2010 11:38
    karol3
    Poziom 25  

Z tym sposobem naprawy jaki przewidujesz, daj sobie spokój. Tak będzie naprawdę bezpieczniej. W tym silniku są dwie turbinki i to wyważone razem. Już sama zmiana położenia jednej względem drugiej powoduje kłopoty. Wymiana łożyska jest możliwa bez rozwiercania, ale musiałbyś wykonać specjalne oprzyrządowanie, którego koszt przekroczy znacznie koszt odkurzacza. Wymieniając łożysko metodą jaką opisujesz, zrobisz z silnika jedynie doskonały wibrator o wątpliwym zastosowaniu i całość bardzo szybko się rozsypie. W swoich przymiarkach do naprawy nie wziąłeś pod uwagę obrotów silnika.

0
  • #11 04 Lis 2010 13:12
    rpkuba
    Poziom 11  

Niewątpliwie macie panowie dużo racji, ale łożysko jest w takim stanie, że odkurzacz pracuje jak mała sieczkarnia. Jeśli wirnik ma prawe obroty to do zabezpieczenia można użyć wkręta mocującego uchwyt wiertarski w urządzeniach z prawymi i lewymi obrotami, problem tylko z takim gwintownikiem. Nawiercenie wirnika w tokarce (tak myślę) nie zrobi większego bałaganu w wyważeniu zespołu niż kurz, który zbiera się na wentylatorach, a przecież tych łopat nie czyści się raz w tygodniu. Mam teraz mieszane uczucia jak zięć nad studnią, do której wpadła teściowa-dobrze, że teściowa, ale szkoda zanieczyścić wodę.

0
  • #12 04 Lis 2010 15:51
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Wklej zdjęcie całego silnika, z wymiarami. (wysokość, średnica osłony turbin) Mam jeszcze jakieś pozostałości po starych simensach (silniki), więc może znajdę w dobrym stanie.
    Ten silnik będzie trudno naprawić, kiedyś próbowałem i to syzyfowa praca jest.
    pozdrawiam

1
  • #13 21 Kwi 2016 11:24
    lutek34
    Poziom 12  

Panowie podepnę się pod temat, posiadam przeszło 10letni odkurzacz Siemens Dino który zaczął mocno huczeć, Rozebrałem silnik i wymontowałem wirnik. Ewidentnie łożyska wirnika są do wymiany, jedno ma oznaczenie 608Z i nie ma problemu z jego zakupem, natomiast drugie jest powleczone gumą i ma przymocowaną sprężynę. Może ktoś pomoże w doborze tego łożyska? Poniżej zamieszczam zdjęcia

Odkurzacz SIEMENS jak dostać się do łożyska ?13009797_4...6269_o.jpg Download (133.98 kB)
    Odkurzacz SIEMENS jak dostać się do łożyska ?13035406_4...0683_o.jpg Download (173.16 kB)
    Odkurzacz SIEMENS jak dostać się do łożyska ?13062823_4...9066_o.jpg Download (184.28 kB)
    Odkurzacz SIEMENS jak dostać się do łożyska ?13035603_4...1486_o.jpg Download (237.96 kB)
    Odkurzacz SIEMENS jak dostać się do łożyska ?13062726_4...2977_o.jpg Download (370.49 kB)

0
  • #14 22 Kwi 2016 12:20
    mczapski
    Poziom 38  

Ale pomiar można wykonać i użyć katalog łożysk. A sprężyna nie jest częścią łożyska.

0
  • #15 22 Kwi 2016 13:13
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Z łożyskiem nie będzie problemu (typowo występuje 608 lub 627), gorzej z ową gumą, którą należy również wymienić żeby łożysko było usztywnione i jednocześnie miało amortyzację w swoim gnieździe.

0
  • #16 06 Maj 2016 05:26
    rpkuba
    Poziom 11  

U Ciebie na 3-im zdjęciu gumowe gniazdo łożyska jest faktycznie w fatalnym stanie w mojej wersji nie było sprężyny a guma tworzyła gniazdo na całości łożyska z otworem tylko na oś wirnika. Poszukaj w dobrym sklepie z częściami u mnie jeden sklep ma części nawet do 20-sto letniego AGD.

0