Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MZ 150; instalacja elektryczna; brak ładowania

03 Lis 2010 11:50 4768 4
 • Poziom 9  
  Witam. Chciałbym poradzić się w sprawie instalacji elektrycznej w MZ 150. Konkretnie chodzi o działanie układu ładowania, a właściwie jego brak. Odkąd posiadam ten motocykl nie było w nim ładowania, przy sprawdzaniu instalacji okazało się że uszkodzony był grafitowy komutator, który w dodatku był odwrotnie przylutowany (co powodowało zwarcie). Skutkiem tego był rozmagnesowany wirnik. Komutator został wymieniony na nowy, miedziany, wymieniłem również regulator napięcia na elektroniczny, co w efekcie nie dało żadnych znaczących zmian. Ładowania dalej nie ma.
  Przy nowym regulatorze napięcia kontrolka ładowania słabiej świeci w porównaniu do starego regulatora. Po przekręcenieniu kluczyka w stacyjce na zielonym przewodzi dochodzącym do styku DF na stojanie mam napięcie ok 6V. Po podłączeniu go do styku DF ( cały czas przy przekręconym kluczyku i wyłączonym zapłonie) napięcie spada do ok 0,3V. Przy zapalonym silniku na styku DF cyfrowy miernik wskazuje napięcie od ok -18 do +18 V.... zarówno dla prądu zmiennego jak i stałego. Wartośći napięcia na stykach U,V,W są takie same i wynoszą ok 1V i nieznacznie wzrastają wraz z zwiększeniem obrotów silnika.
  Prostownik diodowy został sprawdzony przy obciążeniu i jest sprawny.
  Chciałbym się dowiedzieć, czy przez złe podłączenie komutatora, wirnik lub uzwojenia w stojanie mogły zostać uszkodzone? Co może być przyczyną braku ładowania? Pozdrawiam.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Spróbujmy krok po kroku. Nie wszystko na raz!
  1. Sprawdź stojan i wirnik wzrokowo. Czy uzwojenia nie są "przypalone", poprzecierane, uderzone itp. uszkodzenia mechaniczne. Powąchaj je czy nie czuć smrodu spalonej izolacji. To nie żart!
  2. Zmierz rezystancje i podaj wyniki:
  a) między stykami XYZ parami XY XZ i ZY - zakres 200 Ohm lub mniej jak masz taki
  b) między X,Y, Z a obudową stojana - różne zakresy pomiarowe od 200 Ohm do 2 M Ohm
  c) między pierścieniami wirnika (200 Ohm)
  d) między pierścieniem wirnika a jego stalowym korpusem w miejscu gdzie nie ma rdzy i lakieru
  3. Podaj typ regulatora napięcia.
  4. Sprawdź bicie pierścieni. Musi być mniejsze od 0.05 mm! W zasadzie trzeba to zrobić czujnikiem zegarowym, ale ostatecznie trzeba obserwować szczotki czy przy obracaniu wałem się nie przesuwają.
  Poczytaj:
  Link
  Link
  Napisz jak sprawdzałeś prostownik - dokładny opis!
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 9  
  Wyniki pomiarów:
  a) międzu stykami UV, VW, WU: 0,4 Ohm
  b) między U, V, W, a obudową stojana: PRZERWA
  c)pierścienie wirnika: 4,3 Ohm
  d)pierścienie wirnika a stalowy korpus pierwszy - (+) 4,4 Ohm
  drógi - (-) 0,1 Ohm
  Prostownik został sprawdzony przy obiążeniu go żarówką. Instalacja poza stojanem i wirnikiem wydaje się być sprawna. Sprawidzłem ją przez podanie na przewód dochodzący do styku DF prądu zmiennego, motor przy odłączonym akumulatorze zapalił co oznacza że prostownik i pozostałe połączenia są prawidłowe. Niewiadomą pozostaje regulator napięcia (http://hoth.amu.edu.pl/~intr/regulator.htm ) dokładnie taki jak na ww zdjęciu.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Czy przy pomiarze wirnika miałeś odłączone szczotki? Wygląda jakby jedna szczotka była podłączona do masy lub jeden pierścień z nią zwarty. Jeżeli jeden pierścień jest zwarty do masy, a były takie wersje wirników, to on musi odpowiadać szczotce podłączonej do masy!
  Najbardziej podejrzany jest regulator. To jakiś dziwoląg. I bardzo mnie ciekawi jak realizowany jest ogranicznik prądu. Z resztą zupełnie niepotrzebny! Najlepiej spróbować regulator od alternatora samochodowego. Warunek. Musi być dostosowany do alternatora z "umasowioną" jedną szczotką. Tak miały stare 125p i Polonezy. Np. RNA1
  Sprawdź skrzynkę bezpieczników!
 • Poziom 9  
  Temat do zamknięcia. Mz chodzi bardzo ładnie z prawidłowym ładowaniem. Rozebrałem i przejrzałem jeszcze raz wirnik i stojan, poprawiłem luty, wymieniłem szczotki sprężyny które je dociskają, wymieniłem regulator napięcia na stary tzn oryginalny. Czerwona kontrolka zgasła a wskazania miernika na stykach akumulatora przy zapalonym silniku wskazują ok 14V.
  Jeszcze chciałbym dodać że w mojej Mz przy braku ładowania prędkość obrotowa wzrastała maksymalnie do 4 tys obr na min. Kiedy ładowanie jest prawidłowe praca silnika jest bardziej płynna a obroty bez problemu wkręcają się tak, jak powinny. Może komuś przyda się taka informacja.
  Dziękuję za pomoc;) Pozdrawiam.