Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik 20A automatyczny - grzeje się i często wyłącza

03 Lis 2010 13:07 20409 16
 • Poziom 10  
  Witam

  Mam taki problem. Jest to stara sieć-aluminium i od dłuższego czasu zauważyłem ze gdy zostaną włączone kilka odbiorników(tV, odkurzacz, i lodówka) to bezpiecznik automat 20 A wybija, staje się gorący. Powiem tak że wcześniej gdy były robione remonty nikt nie pokusił się o wymianę instalacji na miedź, cóż szkoda. Ostatni czasy upalił się przewód we włączniku światła z którego jest brana faza na gniazdko,a mianowicie 3 gniazda. Kiedyś myślałem ze może wina wybicia bezpiecznika była w luźnym przewodzie w gniazdku i w kilku włączonych odbiorników.
  Naprawiałem gniazdo lecz ostatnio bezpiecznik również wybił.
  Mam takie pytanko czy to może być wina luźnego styku przy samym bezpieczniku czy szukać gdzie indziej przyczyny. Wszystko jest na jednej fazie na jednym bezpieczniku. Dodam iż bezpiecznik jest cepły i sama obudowa gniazda.

  Szukać przyczyny przy samym liczniku z tego powodu. Chociaż dojście mam nie korzystne bo przewody są pod panelami-których ktoś niepotrzebnie założył.

  Co radzicie?
 • Sklep HeluKabel
 • Moderator Energetycy
  Witam.
  szimano1 napisał:
  Co radzicie?

  (Założyć różnicówkę. Podobno, jak ręką odjął !)

  A tak poważnie - wykonać przegląd instalacji i sprawdzić powód grzania się bezpiecznika. Pomocny do tego amperomierz cęgowy/kleszcze Dietza.
  Oczyścić, podokręcać zaciski.
 • Poziom 35  
  Może sam bezpiecznik nie do końca dobrze styka się z gniazdem, co powoduje jego nagrzewanie (wskutek małej powierzchni styku) i temperatura powoduje odgięcie bimetalu w bezpieczniku i rozłącza się. No bo przeciążenie 20 A to rzadko kiedy się zdarza, a może i by się instalacja sfajczyła...
 • Poziom 10  
  Pamiętam że w jednym momencie "chyba święta" musiałem kilka razy wymieniać bezpiecznik.Jak jeden automat wybił to wkładałem 2 automat i później zmiana. Czy to może być teraz przyczyna zużytego bezpiecznika?
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 15  
  Koledzy powyżej napisali co należy zrobić w pierwszej kolejności.

  Twoje tasowanie automatami nie usunie przyczyny, jedynie może pogłębić uszkodzenie instalacji oraz doprowadzić do pożaru.

  Wezwij elektryka. Bo po twoich wypowiedziach wnioskuje, że nie powinieneś sam grzebać w puszkach.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Powracając do tematu. Chciałbym powiedzieć że sprawdziłem przedwczoraj przyczynę grzania i wybijania. To znaczy odkręciłem obudowę bezpieczników i co się okazało przewód przewód zasilający jest czarny :). Wiem że za późno ale nie mieszkam w tym mieszkaniu na co dzień. Przyjeżdzam ze studiów raz na miesiąc.
  Powiem tak przewód idący od licznika do bezpiecznika jest czarny, nie ma już izolacji.

  Moje pytanie w tej kwestii jest następujące, bo zaraz w poniedziałek chce się za to zabrać, znaczy wołać elektryka bo nie obędzie się bez odkręcenia licznika.

  Moje pytanko jest następujące, czy muszę zgłosić awarię w energetyce i dopiero zabierać się za naprawę czy mogę wezwać elektryka, on zrobi i dopiero zgłoszenie naprawy i nowe założenie plomby. Pierwszy spotykam się z energetyką, nie wiem jak to załatwić.
  Tak przy okazji Wesołych Świąt:)
 • Moderator
  szimano1 napisał:
  czy muszę zgłosić awarię w energetyce i dopiero zabierać się za naprawę


  Oczywiście. Bez ich zgody każde naruszenie plomb może zostać uznane za kradzież energii elektrycznej, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
 • Poziom 10  
  Chociaż ja rozmawiałem z jednym elektrykiem który powiedział że niby można to zgłosić w trakcie naprawy. Ale ja raczej najpierw wybiorę się do energetyki a dopiero za dzwonie do elektryka.
 • Moderator - Elektryka
  retrofood napisał:
  szimano1 napisał:
  czy muszę zgłosić awarię w energetyce i dopiero zabierać się za naprawę

  Oczywiście. Bez ich zgody każde naruszenie plomb może zostać uznane za kradzież energii elektrycznej, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

  Z całym szacunkiem dla moderatora ale tym razem kolega palnął bzdurę:
  Naruszenie plomb na listwie zaciskowej licznika, zabezpieczeniu przedlicznikowym itp. nie jest traktowane "z urzędu" jako kradzież energii. Kolega pomylił naruszenie plomb legalizacyjnych licznika - w tym wypadku licznik idzie do badania celem sprawdzenia czy nie dokonano nielegalnego poboru poprzez manipulację przy nim. Natomiast NPEE poprzez pominięcie pomiaru to inna bajka. Samo naruszenie plomb na wlz o tym nie świadczy - trzeba jeszcze złodzieja "złapać za rekę".
  Oczywiście o fakcie zerwania plomby trzeba powiadomić dostawcę, jednak w sytuacji zagrożenia porażeniem lub pożarem, życie, zdrowie i mienie są ważniejsze niż plomby!
 • Moderator
  zbich70 napisał:

  Z całym szacunkiem dla moderatora ale tym razem kolega palnął bzdurę:
  Naruszenie plomb na listwie zaciskowej licznika, zabezpieczeniu przedlicznikowym itp. nie jest traktowane "z urzędu" jako kradzież energii.


  Z całym szacunkiem dla Kolegi, napisałem:

  Cytat:
  każde naruszenie plomb może zostać uznane za kradzież


  Swoje zdanie podtrzymuję.
 • Moderator - Elektryka
  retrofood napisał:

  Cytat:
  każde naruszenie plomb może zostać uznane za kradzież

  Swoje zdanie podtrzymuję.

  A ja podtrzymuje swoje zdanie, że nie może. Brak plomby na wlz i oskarżenie przez ZE o kradzież to dobry materiał dla początkującego nawet prawnika.
  Swoje zdanie podtrzymuję z tego powodu, że znam trochę realia panujące w energetyce i wiem dokładnie, że:
  1. w przypadku uszkodzenia plomb legalizacyjnych, licznik idzie do wora, do badania itd. - i tu są możliwości nadużyć, mataczenia, niesłusznych oskarżeń,
  2. w przypadku NPEE z wlz sprawa wygląda inaczej, bowiem na pracownikach ZE, którzy wykryli nielegalny pobór (i tylko na nich) ciąży obowiązek udowodnienia i udokumentowania tego faktu (również przed sądem).
  Znam wiele przypadków, gdy klient faktycznie kradł, ale wywinął się bo ZE miał za słabe dowody - oparte tylko na braku/uszkodzeniu plomb na wlz.

  Wracając do tematu - autor zastanawia się czy najpierw powiadomić ZE i przystąpić do naprawy? Wskazane i zalecane. Oczywiście jeśli uda mu się do energetyki dodzwonić.
  Ale skoro zabezpieczenie się grzeje to za chwilę może zacząć sie topić i palić!!! W pierwszej kolejności należy ratować życie, zdrowie i mienie. A przy zrywaniu plomb nie ma sie co bać, ale warto mieć świadków, którzy w razie czego potwierdzą jakie były okoliczności.
 • Poziom 42  
  Witam!

  Cytat:
  ...przewód idący od licznika do bezpiecznika jest czarny, nie ma już izolacji.
  Czy na całej długości?
  Skąd więc pomysł, że należy demontować pokrywę licznika?
  Być może powód tego przegrzania leży właśnie w feralnym połączeniu w.l.z. z zabezpieczeniem obwodu (obwodów). Więc zakładanie iż konieczne będzie zerwanie plomb listwy zaciskowej licznika jest założeniem być może (najprawdopodobniej) na wyrost.
  Nie mniej jednak ewentualne ich zerwanie powinno zostać wcześniej zgłoszone niezależnie od tego czy są możliwe lub nie jakiekolwiek konsekwencje.
  Jednak decyzję o tym podejmie na miejscu elektryk i to on powinien kontaktować się z ZE.
 • Moderator
  zbich70 napisał:

  A ja podtrzymuje swoje zdanie, że nie może.


  Pewnie mamy różnych dostawców energii...
 • Moderator - Elektryka
  retrofood napisał:
  zbich70 napisał:

  A ja podtrzymuje swoje zdanie, że nie może.

  Pewnie mamy różnych dostawców energii...

  Raczej napewno;-)
  Nie mniej jednak obowiązuje ich to samo prawo...
  Ja swoje doświadczenia wynoszę z kontaktów z Energa-Operator Oddział Toruń i jak narazie, z małymi wyjątkami, nie mam zastrzeżeń (przynajmniej w omawianym temacie).
  PS. A propos tematu - odbiegamy. Żeby nie było na mnie, kolega Mod sam prowokuje :-)
 • Poziom 23  
  Cytat:
  Nie mniej jednak obowiązuje ich to samo prawo...

  Też tak kiedyś myślałem, ale jak wiemy interpretacje mogą być skrajnie różne.

  A tak w temacie to elektryk będzie wiedział co, jak i czy zrobić, oczywiście o ile jest ogarnięty. Nie ma co panikować.
 • Poziom 36  
  szimano1 napisał:
  Jest to stara sieć-aluminium i od dłuższego czasu zauważyłem ze gdy zostaną włączone kilka odbiorników(tV, odkurzacz, i lodówka) to bezpiecznik automat 20 A wybija, staje się gorący. Powiem tak że wcześniej gdy były robione remonty nikt nie pokusił się o wymianę instalacji na miedź, cóż szkoda. Ostatni czasy upalił się przewód we włączniku światła z którego jest brana faza na gniazdko,a mianowicie 3 gniazda. Kiedyś myślałem ze może wina wybicia bezpiecznika była w luźnym przewodzie w gniazdku i w kilku włączonych odbiorników. Naprawiałem gniazdo lecz ostatnio bezpiecznik również wybił. Mam takie pytanko czy to może być wina luźnego styku przy samym bezpieczniku czy szukać gdzie indziej przyczyny. Wszystko jest na jednej fazie na jednym bezpieczniku. Dodam iż bezpiecznik jest cepły i sama obudowa gniazda. Szukać przyczyny przy samym liczniku z tego powodu. Chociaż dojście mam nie korzystne bo przewody są pod panelami-których ktoś niepotrzebnie założył.
  Co tu mamy: zabezpieczenie nadprądowe 20A, instalacja aluminiowa, przeciążona i stara, pomieszane obwody i wszystkie połączone razem. Przydało by się wysłać maila do Straży Pożarnej z opisem dojazdu, może szybciej przyjadą dogasić pogorzelisko...
  O zadziałaniu SWZ dla 20A w tych warunkach ciężko mówić. Wcale bym się nie zdziwił ze izolacja przewodów jest już w niektórych miejscach częściowo zwęglona i robi za ogrzewanie ścienne, może przy "zakładaniu paneli" doszło do uszkodzenia izolacji (trzeba by porównać zużycie prądu miesiąc po miesiącu przez wiele lat do tyłu). Oddzielną sprawą jest wyczyszczenie stopki gniazda bezpiecznika, zacisków przewodów jego gniazda i samych końcówek przewodu (trzeba pewnie skrócić o 1cm, tylko okaże się że nie ma z czego/ aluminium się ułamie...).
  Tyle postów i nikt nawet nie zakwestionował zabezpieczenia 20A. Teraz wyjdzie na to że jestem przewrażliwiony i za chwilę ktoś zaproponuje zabezpieczenie 25A...

  "Co radzicie" - Natychmiastową wymianę instalacji na spełniającą obecne wymagania (przewody 3x2.5mm2 do gniazd (TV i PC też tego wymagają !) i 5x1.5mm2 do oświetlenia (pisałem nie raz dlaczego), a do tego czasu: bardzo dużą dyscyplinę w jednoczesnym włączaniu urządzeń, zwł. takich >1kW, zmianę odkurzacza na taki o mniejszej mocy (podobnie z oświetleniem), założenie alarmu termicznego zasilanego z podtrzymaniem akumulatorem - z czujką termiczną na obecnym bezpieczniku (do zrobienia nawet samemu za kilka zł, schematów pełno)...