Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie - natychmiastowy start odbiornika

03 Lis 2010 14:38 2539 6
  • Poziom 9  
    Witam! Chcę w typowej instalacji domowej "wyłącznik na ścianie + kinkiet" zrobić niewielką przeróbkę. Chcę w obudowę kinkietu wstawić "odbiornik sterowania", który po włączeniu wyłącznika na ścianie, pod wpływem podanego zasilania 220V od razu będzie się aktywował i podawał napięcie na żarówkę. Dalsze wyłączanie-włączanie kinkietu ma być sterowane z radiowego pilota. Przy wyjściu z pokoju wyłączam całość wyłącznikiem na ścianie. Urządzenie "odbiornik sterowania" w kinkiecie na musi zapamiętywać stanu przy jakim zostało wyłączone przy pomocy wyłącznika na ścianie.
    Włącznik ścienny ma po prostu ZAWSZE włączać "odbiornik sterowania" i żarówkę w kinkiecie, oraz wyłączać całość.

Wszystkie tego typu urządzenie na Allegro (sterowalne oprawki na żarówkę lub zdalnie sterowane gniazdka 220V) startują po podaniu zasilania 220V jako "nieaktywne" tzn nie podają od razu napięcia na gniazdko lub żarówkę. Ma to oczywistą zaletę (powrót napięcia po jego zaniku nie włącza urządzeń), ale dla mojej potrzeby jest to wada!!!

Szukałem w droższych rozwiązaniach typu inteligentny dom, ale tam jest podobnie.
    Czy jest jakiś prosty sposób przeróbki takich tanich zestawów z Allegro by od razu po podaniu zasilania na ich wyjściu pojawiało się napięcie???
    A może jakiś inny pomysł? Jakieś inne systemy sterowania?
  • Poziom 15  
    Nie ma prostego sposobu. Ale są "trochę" skomplikowane.

Zaproponuje coś takiego:

W puszce wyłącznika można wykonać połączanie tak żeby na kinkiecie (oprawce żarówkowej) było cały czas napięcie. W tą opawkę wkręcić oprawkę sterowaną z pilota -piloty są takie w kształcie "normalnego" wyłącznika ściennego, a sam pilot zamocować w miejscu gdzie dziś jest "normalny" wyłącznik dodatkowo można sterować z pilota przenośnego.
    I uzyskasz to co chcesz.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że układ będzie non stop pod napięciem i nie będzie możliwości wyłączenia go bez ingerencji w puszkę.
  • Poziom 9  
    ElektoMex napisał:
    ... wykonać połączanie tak żeby na kinkiecie (oprawce żarówkowej) było cały czas napięcie. W tą oprawkę wkręcić oprawkę sterowaną z pilota -piloty są takie w kształcie "normalnego" wyłącznika ściennego, a sam pilot zamocować w miejscu gdzie dziś jest "normalny" wyłącznik dodatkowo można sterować z pilota przenośnego....

I to jest jest klasyczne rozwiązanie "inteligentnego domu", gdzie wszelkie odbiorniki sterowane przeróżnymi pilotami są CAŁY CZAS pod napięciem, i takie rozwiązania można bez problemu kupić. Cały koszt takiego sterowania jednego punktu będzie się wahał od około 100zł do "dużo większej kwoty".
    Problem polega na tym, że ja po prostu nie chcę by mi się coś tam w ścianie "paliło" bez przerwy pod napięciem. Dom jest całkowicie drewniany i żadne napięcie nie może w nim być... Strzeżonego Pan Bóg strzeże i nie chcę kusić licha.
  • Poziom 15  
    Umiejętna ingerencja w układ przekaźnikowy odbiornika sterowanego pilotem może zaowocować zamianą układu na NC. Czyli spowoduje, że w momencie włączenia wyłącznika na ścianie zawsze światło się zaświeci. Potem będzie można sterować już "normalnie" z pilota.
    Wadą w tym wypadku będzie to, że w przypadku zaniku napięcia i nie wyłączeniu wyłącznika na ścianie żarówka będzie się paliła.

To co pisze to teoria. Nie wiem czy da się skutecznie zaingerować w układ odbiornika żeby zmienić stan przekaźnika.
  • Poziom 9  
    ElektoMex napisał:
    ...Wadą w tym wypadku będzie to, że w przypadku zaniku napięcia i nie wyłączeniu wyłącznika na ścianie (po powrocie napięcia) żarówka będzie się paliła.

Całkowicie zdaję sobie sprawę z tej "wady" i ją akceptuję, a wręcz cieszę się, że tak właśnie będzie. Po powrocie napięcia w sieci żarówka się zapali, a ja spokojnie i wygodnie zgaszę świeczkę :)

Wydawało mi się, że mój problem jest banalny, i że każdy odbiornik (a przynajmniej te trochę droższe) będą miały miniaturowy przełącznik "zimny-gorący start". Przecież mój problem jest super zwyczajny, sądzę, że 80% ludzi leniwych :) bardziej by wolała moje rozwiązanie niż system "inteligentny dom". Nie oszukujmy się - cena instalacji "inteligentnego domu" ma tutaj dość istotne znaczenie
    Okazało się, że mój kontakt ze sprzedawcami z tych firm był kompletną porażką. Oni nie mogli zrozumieć, że ja nie chcę instalacji za kilka tysięcy złotych, że mi wystarczy bajerek za powiedzmy 60zł.

Może ktoś przerabiał takie zestawy z Allegro by działały jak opisuję (Allegro, podać w szukarce "bezprzewodowy dom")???
  • Specjalista elektryk
    Szukaj na allegro tego typu sterowników, ale z przekaźnikiem jako elementem wykonawczym. I wykorzystaj styki stale zwarte. Urządzenie będzie działło wówczas odwrotnie tzn. przycisk wyłączający będzie światło zapalał, a włączający gasił.
    Możesz też dołożyć do standardowego urządzenia przekaźnik ze stykami przełącznymi i cewką na 220V.
    Zdalne sterowanie - natychmiastowy start odbiornika

Uważaj. Urządzenie będzie pracowało pod pełnym napięciem sieci, Wszystkie połączenia trzeba wykonać starannie i dobrze zaizolować. Również konstrukcja mechaniczna powinna być solidna.