Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do samochodu ze środkową cewką przedłużającą.

chemol 03 Lis 2010 20:18 6561 17
  • #1 03 Lis 2010 20:18
    chemol
    Poziom 14  

Witam.
    Czy ktoś wie, lub już próbował zrobić antenę powiedzmy 1,5m ze środkową cewką przedłużającą? Proszę o wypowiedzi osoby, które mają wiedzę w budowie anten. Ile zwojów i na jakiej średnicy trzeba by nawinąć, aby cewka była w rezonansie? Czy zastosować też cewkę dolną w celu dopasowania impedancji?

Błędy poprawiłem. /Olek II/

0 17
  • #2 03 Lis 2010 23:12
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 04 Lis 2010 00:38
    chemol
    Poziom 14  

Oczywiście że łatwiej zastosować cewkę na dole ale środkowa ma pewną ważną zaletę...
    kąt promieniowania i tak się zmieni jak przesuniesz cewke w górę ale dzięki za informacje.

0
  • #4 04 Lis 2010 07:29
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

chemol napisał:
    Oczywiście że łatwiej zastosować cewkę na dole ale środkowa ma pewną ważną zaletę...

O jakich tu zaletach jest mowa. ???

Triadon napisał :
    Cytat:
    Antena wydłużona cewką może mieć długość falową 1/4, 1/2 lub nawet 5/8L

Jak np. antena (promiennik) około 1 metra może mieć długość falową 6,5 metra.
    Cytat:
    Zastosowanie anten wydłużonych cewką do 5/8L stosuje się ze względu na charakterystykę promieniowania, tzn. wydłużeniem i obniżeniem listka głównego charakterystyki promieniowania anteny względem ziemi

Cewka to szczególna forma transformacji impedancji promiennika do impedancji źródła w.cz. (obciążenia), które (na KF) przyjęte jest jako 50Ω .

Przypomnę tylko, że promiennik ¼λ jest tego ładnym przykładem bo jego impedancja jest zbliżona do 50Ω.

Tu masz - co i jak - dla pewnych typów anten i ich długości (anteny pełno-wymiarowe a nie skracane) :

Można by się pokusić o stwierdzenie, że (na 27MHz) im krótsza antena tym kąt promieniowania jest wyższy, tym zysk takiej anteny staje się Ujemny, tym większy problem dopasowania (cewka) do 50Ω .

Pozdrawiam.

0
  • #5 04 Lis 2010 09:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 04 Lis 2010 09:48
    twazny
    Poziom 26  

W dawnych czasach kiedy bawiłem się modelarstwem, wiele elektroniki do tych celów robiło się samemu włącznie z antenami.
    Cewki dopasowujące stosowano często bo ponad 30 lat temu tranzystory nie były
    takie jak dziś i każde kilka procent zasięgu warte było trudów.
    Z literatury wynikało że umiejscowienie cewki ma duży wpływ
    na położenie brzuśca promieniowania.
    I tak im wyżej umiejscowiona była cewka tym większy zasięg niestety musiała mieć więcej zwojów.
    Najlepsza była na szczycie ale była ciężka ze względu na ilość drutu,
    chowało się ją w piłeczkę pingpongową i podobne opakowania.
    Niepraktyczna ale skuteczność miała nieco lepszą niż z cewką u dołu.
    A potem pojawiły sie dobre tranzystory i niepraktyczne anteny znikły.

0
  • #7 04 Lis 2010 09:53
    chemol
    Poziom 14  

Krótka antena a krótka z środkową cewką to jest spora różnica. Do ręczniaków na CB stosuje się takie teleskopówki. Dlaczego? Odpowiedz jest prosta. Inny rozkład prądu w antenie. Dla niedowiarków mogę dołączyć skan z mądrej książki. Jeszcze lepszy jest helikal jak np. tak zachwalana DV-ka. Krótka antena a sprawność na niezłym poziomie.

0
  • #8 04 Lis 2010 10:22
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 04 Lis 2010 12:52
    chemol
    Poziom 14  

Triadon- Czy do tej anteny którą znalazłeś podłącza się przewód goracy bezpośrednio od dołu czy jeszcze jest dolna cewka? Zastanawiam się czy nie dać dolnej jako dopasowanie i zwarcie dla ładunków elektrostatycznych.Można by było też zrobić ją jako elektrycznie 5/8 tylko czy to ma sens? Sporo więcej zwojów będzie z 1/4 na 5/8 lambda.

0
  • #10 04 Lis 2010 13:15
    1MAc
    Poziom 16  

Triadon napisał:
    Długość falowa anteny jest długością elektryczną anteny, nie fizyczną, która jest ściśle związana z mechanizmem jej promieniowania.
    Długość falową tzn. elektryczną anteny można wydłużyć za pomocą indukcyjności/cewki wydłużającej lub/i pojemnością na wierzchołku promiennika.

To jest często powtarzane uproszczenie.
    Cewka nie wydłuża i nie "dodaje długości" antenie.
    Antena jest w rezonansie jak składowa urojona jest równa 0 (zero). Jeżeli nasz promiennik jest za krótki, to trzeba część urojoną skorygować cewką - tym samym sprowadzając antenę do rezonansu. Oczywiście pozostanie nam jeszcze składowa rzeczywista, która wcale nie musi wynosić 50 ohm - i tą składową powinniśmy przetransformować - żeby antena była dopasowana (czyli (znowu upraszczając) żeby SWR był niski).
    Jeżeli umieścimy cewkę na dole, to możemy ją jednocześnie wykorzystać i do kompensacji składowej urojonej i do transformacji składowej rzeczywistej.
    Powyższe oraz prosta konstrukcja mechaniczna to w zasadzie jedyne zalety takiego rozwiązania.

Jeżeli wsadzimy cewkę wyżej, -to pomijając trudności mechaniczne - zyskujemy na sprawności anteny. Rezystancja promieniowania rośnie (to nie to samo co składowa rzeczywista!!!), maleją straty. Antena pracuje lepiej a my się cieszymy.
    Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pojemność dachowa, ale to już inna opowieść...

MAc\sp9mrn
    (z resztą się zgadzam)

do obliczeń proponuję program mobile.exe

0
  • Pomocny post
    #11 04 Lis 2010 15:12
    Marcin Stos
    Specjalista - spawarki

chemol jeżeli ta antena ma być na CB to spójrz na konstrukcję anteny o nazwie Orbitor Centre Load (bądź jej odpowiedników) czy też Predator 10K (i również jej odpowiedników).

Jeżeli upierasz się jednak przy cewce nawiniętej na jakimś małym karkasie to zastanów się jaką ona będzie miała dobroć i czy pozorny zysk z umiejscowienia cewki wyżej nie zostanie zniwelowany przez niską dobroć cewki.

P.S. Jak nie odpowiada Ci cewka "otwarta powietrzna" to zobacz jak można ją zabudować w antenach Wilson Trucker (i podobnych).

0
  • #12 04 Lis 2010 15:36
    chemol
    Poziom 14  

O to mi właśnie chodziło:-) Cewkę chce zamontować centralnie pośrodku promiennika a karkas posiadam ceramiczny rowkowany nawinięty srebrzanką 1,5mm. Myślę że straty niewielkie tylko jakoś trzeba to będzie zabezpieczyć przed wilgocią i połączyć z stalowym batem.

0
  • #13 04 Lis 2010 15:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 04 Lis 2010 19:39
    c2h5oh
    Moderator

Gdzieś w starych papierach znalazłem opis takiej anteny:
    Może się przyda.

Nie jest to moja konstrukcja, nie robiłem jej ale jest tak prosta, że można wykonać i sprawdzić jak działa.

1
  • #15 04 Lis 2010 20:07
    SP5ANJ

Witam.

Tu chyba kolega SP3NGV troszeczkę przesadził w tym zdaniu ( w czerwonym polu ) :

Jego pojęcie o 1S (z funkcji równej 6dB) w porównaniu do anteny 5/8 λ , to lekka "przesada".

Chciał dobrze zareklamować produkt, ale i tak cześć i chwała Mu za to, że ktoś coś pomyślał i zrobił. :D

Pozdrawiam.

0
  • #16 04 Lis 2010 21:00
    SP5IT

Nie od dziś wiadomo, ze anteny center loaded (z cewką pośrodku) czy top loaded mają dużo wyższą sprawność niż anteny z cewką u podstawy.
    Problem w przypadku anten samochodowych polega na mechanicznym rozwiązaniu umieszczenia cewki o dużym Q na wiotkim promienniku.
    W antenach Predator 10k i Monkey Made udało się to skutecznie rozwiazać.
    Michał

0
  • #17 14 Lis 2010 23:09
    józef wiśniewski
    Poziom 14  

Moja zmodyfikowana antena kupiona za parę złotych w AVT. Osiągi raczej przyzwoite, w połowie drogi między Kałuszynem a Siedlcami rozmowa z mobilkiem znajdującym się w Mińsku Mazowieckim. Sygnał 5s do 7s. Antena znajdowała się w tylnym rogu dachu samochodu. Cewka ma 39 zwojów , średnica drutu 0,75mm , karkas 10mm , dł. cewki 30mm , indukcyjność ok. 4uH. Długość promiennka licząc od cewki 70cm (dospawany odcinek elektrody spawalniczej nierdzewnej 1,5mm o długości 40 cm). Wysokość całej anteny 110cm. Dolna konstrukcja anteny jest dość solidnie wykonana (wytrzymała prędkość 160km/godz, szybciej nie jechałem). SWR anteny 1.1 na kanale 20 tak ze zestroiłem ją do minimum fali odbitej. Na kanałach 1 i 40 swr nieco większy ale to normalne. Jeżeli ktoś by chciął umieścić antenę na środku dachu należało by odwinąć ok 2-3 zw cewki wdłużającej mięrząc przy tej operacji swr. Powodzenia w konstrukcjach.

0
  • #18 25 Paź 2011 11:13
    chemol
    Poziom 14  

Nabyłem w promocji ML-145 i zamykam wątek.

0
  Szukaj w 5mln produktów