Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ARISTO Voyager x800 - problem z ekranem dotykowym

@GUTEK@ 03 Nov 2010 20:22 3425 8
    @GUTEK@
    Level 30  
    Witam.
    Nawigacja ARISTO Voyager X800.
    W nawigacji nie działa lewy dolny róg ekranu dotykowego, mniej więcej dokładnie tyle ile zajmuje przycisk "MENU" w AutoMapie (taka jest tam oryginalna mapa). Co za tym idzie z mapy nie da się korzystać, a nieraz nawet uruchomić - jeśli wyświetla się ostrzeżenie przy uruchamianiu i trzeba dać na "OK".

Nawigację rozebrałem, wyciągnąłem cały ekran z obudowy jednak nic nie widać żeby coś z było z nakładką dotykową, żadnych pęknięć, uszkodzeń taśmy.

Jest jakiś sposób żeby coś z tym zrobić?
    Jeśli będzie potrzebna wymiana warstwy dotykowej, gdzie można dostać do tego modelu, jest dość mało popularny.

Pozdrawiam
    Z góry dzięki za pomoc.

EDIT: Reszta ekranu działa bardzo dobrze, kalibracja nic nie pomaga.
    Pontikos
    Level 38  
    Jesli urzadzenie jest odblokowane jednym z bardziej inwazyjnych pakietow, sugeruje calkowite przywrocenie stanu fabrycznego (Rejestr i pliki) a dopiero pozniej diagnostyke Panelu TFT. Byc moze zostal zmieniony programowo jakis zakres wspolrzednych z TFT..

Druga sprawa - Panel sugeruje obejrzec pod dobra lupa i pod swiatlem spolaryzowanym, nie dajacym odblaskow zaciemniajacych obraz.
    @GUTEK@
    Level 30  
    Navi nie jest odblokowane. Jest tam oryginalna mapa na karcie SD. Wszystko żywcem jak zrobił producent.
    Teraz jedynie próbowałem robić kilka razy kalibracje, oraz uruchomiłem painta żeby sprawdzić jaki obszar nie działa.

Patrzyłem pod lupą, jedyne co idzie się przyczepić to zaokrąglona rysa / odciśnięcie z obudowy nawigacji. Jednak to jest na wierzchu, czyżby te ekrany to taki szajs był? Sam mam navi która ma w dużo gorszym stanie ekran i dotyk działa idealnie.

Navi była używana przez osobę która oprócz używania AM kompletnie nic z nią nie robiła.

Raczej sie z tym nic nie zrobi tylko wymiana. Czy wiesz gdzie można dostać taki ekran do tej navi, ma nietypowy ekran bo 4".
    Pontikos
    Level 38  
    Dobrym zrodlem nietypowych czesci sa uszkodzone urzadzenia - wystawiane np. na Allegro, czasem pojawiaja sie tez tutaj.
    Poza tym jest na All kilka firm sprzedajacych same, nowe TFT (nazw nie podam tutaj, Regulamin zabrania reklamy).
    @GUTEK@
    Level 30  
    No tylko tak czekać na okazje to też nie bardzo. Poszukam jeszcze może gdzieś na alledrogo będzie taki ekran.
    Właściciel dzwonił do serwisu Aristo to mu krzyknęli za to 300zł, do tego doliczyć aktualizacje mapy bo jest już stara to wyjdzie tyle co nowa navi.

Ewentualnie jeszcze można narazie zrobić taki numer że dorzucić do AM skrypt który będzie obracał ekran o 180° wtedy przynajmniej jeszcze da się używać tej mapy.
    Pontikos
    Level 38  
    A moze sie jeszcze przyjrzyj, czy cala powierzchnia TFT jest jedna plaszczyzna - czy np. ten rog nie jest jakos opuszczony, or sth..

Czy mozemy tez zalozyc, ze uzytkownikowi nie napadalo na ekran i scieklo w dolny rog (nawet przy wycieraniu), wlazlo miedzy warstwy TFT i wysychajac pozostawilo sole mineralne w krysztalkach..

Z obracalka tez jest fajny pomysl :) Mort + rotate, tylko to chyba z automatu nie pojdzie, trzeba zaznaczyc kat obrotu i kliknac OK (, TRUE) - nie wiem czy opcje da sie z poziomu skryptu zaznaczyc :)
    @GUTEK@
    Level 30  
    Przyglądałem się, i jedyne co widać to z obudowy odciśnięcie. Możliwe że to jest przyczyną bo jest tylko w tym rogu. Te pozostałe ryski to podejrzewam że powstałe już po uszkodzeniu przez próby naciśnięcia tej części mocno żeby zadziałała.

Żadnych śladów zalania nie znalazłem i raczej wątpie by użytkownik to czymś zalał, w dodatku z tego co wiem gps nie był zbyt dużo używany.

Z obróceniem to nie problem, prosty skrypt w miejsce pliku exe z am powinien to załatwić:
    Code:
    Rotate(180)

RunWait("ścieżka do am")
    Rotate(0)

ARISTO Voyager x800 - problem z ekranem dotykowym
    @GUTEK@
    Level 30  
    Jeszcze dwa pytania.
    1. Zauważyłem że ekran w navi piszczy - wysoka częstotliwość, co może być powodem?
    2. Jak ściągnać ten panel dotykowy, nigdy tego nie wymieniałem, a widzę ze po odklejeniu tych żółtych taśm on dalej ani drgnie?
    Pontikos
    Level 38  
    Ja zwykle przecinam b. delikatnie zyletka miejsca sklejenia warstw TFT z LCD.. chyba ze panel jest zespolony, jak w nowych Larkach - wtedy generalnie dupa.

Piszczy przetwornica wcz. - w tak duzych ekranach do podswietlenia LCD uzyta jest zwykle nie listwa diodowa, a swietlowka - a ta potrzebuje do zasilania wysokich napiec lub czestotliwosci (piszczy z tej samej przyczyny co w pociagach PKP :) )