Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kiedy wynik formułu w excelu =tekst

03 Lis 2010 20:23 1801 10
  • Poziom 9  
    Jak napisać formulę w Excelu żeby: JEŻELI w komórce B1 znajdzie się "pokój nr 1" to wynik w C1 = A1 ( kiedy w kolumnie A znajduje się lista nazwisk)

bardzo proszę o pomoc
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki. formuła działa podstawiałem komórki w odwrotnej kolejności :).
    Oczywiście wynik formuły pojawia się innym arkuszu, jednak żeby miała zastosowanie w pełni musi działać w kolumnach. Niestety nie udało mi się tego zrobić.
    Formuła wygląda tak =JEŻELI('lista nazwisk'!G3="F-1";'lista nazwisk'!B3;"") i działa poprawnie.
    Próbowałem zrobić coś takiego =JEŻELI('lista nazwisk'!G3:G50="F-1";'lista nazwisk'!B3:B50;"") niestety to nie tak powinno być. Czy to ogóle możliwe żeby działało to w ten sposób?
    Chodzi o to żeby wpisując w liście nazwisk w kolumnie "nr pokoju" nazwisko znalazło się w odpowiednim miejscu w grafiku pokoi.

Pozdrawiam
  • Moderator Programowanie
    Może WYSZUKAJ.PIONOWO wystarczy...
  • Poziom 9  
    Witam

Oto przykładowy arkusz, myślę że będzie jasne o co mniej więcej mi chodzi.
    Z góry dziękuje za pomoc i zainteresowanie.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Na podstawie arkusza "lista pokoi" mamy pokoje F-2, F-4 i F-5, które są kolejno 4, 2 i 4 osobowe? Tyle miejsc na nazwiska jest przy tych pokojach. Jeśli tak jest, to w jaki sposób ma być ta tabela wypełniana? Na liście nazwisk mamy na przykład Kowalskiego, ale ilość osób 2. Czy to oznacza, że gdybym przy kowalskim wpisał F-2, to powinien go wpisać dwa razy obok pokoju F-2? Tym samym jeśli koło Wiśniewskiego również wpiszę F-2, powinien również go wpisać w tym samym pokoju 2 razy (i tym samym zapełnić go)? Czy w jakiś inny sposób ma to działać? Moje działanie może dałoby się zrobić na formułach, ale aż prosi się to o użycie makro :)
  • Poziom 9  
    Wystarczyłoby żeby nazwisko pojawiło się tylko raz, chodzi o zasygnalizowanie recepcji ze pokój jest zajęty. Opcja o której Pan pisze gdzie ilość nazwisk zgadza się z liczbą osób i w dodatku są to różne nazwiska byłaby świetna. Niestety z makrami nie pracowałem jeszcze, widzę że muszę się zacząć uczyć.

Pozdrawiam :)
  • Poziom 28  
    Po cóż makra, gdy wystarczą formuły i to wcale nie skomplikowane :D Widać to w załączniku. Sprawdź czy takie rozwiązanie jest zadowalające i baw się dobrze.

Dodane:
    Cytat:
    widzę że muszę się zacząć uczyć

A na naukę nigdy nie jest za późno. :D
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Załączam przykładowe rozwiązanie z użyciem makr. Raczej jako ciekawostkę. Koder ze mnie marny, ale działa jak chciałem.

Plusy:
    - sprawdzanie poprawności nazwy pokoju
    - sprawdzanie, czy przydzielona liczba osób zmieści się w pokoju
    - można przydzielić dwa nazwiska do jednego pokoju
    - makro działa na dowolnej liczbie pokoi zdefiniowanej w arkuszu (max 100)
    - makro działa na dowolnej liczbie klientów zdefiniowanych w arkuszu
    - nie trzeba redefiniować formuł przy zmianach arkuszy, automatycznie liczy ilość pokoi, ilość klientów i rozmiary pokoi (ale wymaga dokładnie takiego formatu listy pokoi, jaki jest teraz - ze scaloną z kilku komórek nazwą pokoju oraz obok niej tyloma wierszami, ile osób ma pokój pomieścić)

Minusy:
    - po zmianie danych w arkuszu z nazwiskami trzeba uruchomić makro ręcznie (dodałem przycisk, ale można ALT+F8)
    - makro nadpisze wszystkie dane w arkuszu z pokojami (ale o to w zasadzie chodzi).
  • Poziom 9  
    Dziękuje bardzo.

Arkusz spełnia wszystkie moje oczekiwania, dziękuję i pozdrawiam.