Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel 2000 Problem z wykresem

03 Lis 2010 23:12 3414 6
  • Poziom 19  
    Witam potrzebuje koniecznie pomocy, gdyż sam już próbowałem kombinować ale widocznie jeszcze za słabo znam excela. Na osi x mam normalne wartości ale na oś ''y'' muszę wstawić wartości wyrażone w 10 do minus siódmej potęgi, jak to zrobić, próbowałem index górny tam w excelu ale coś jeszcze do tego nie doszedłem chyba.Próbowałem też apostrof czyli: '5,15*10-7 zaznaczam te -7 i ustawiam w formacie czcionki na indeks górny. Ale coś mi się to nie udaje. Kolejny kłopot to jak zapis 10 do potęgi -7 wprowadzić na wykresie przy opisie osi ''y'' i chce ten problem właśnie rozwiązać i proszę o pomoc. Oto mój przykład i na osi y muszą się znaleźć te wartości z pierwszej kolumny:
  • Poziom 19  
    Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc bo mam do zrobienia 8 wykresów tego typu a niestety to zadanie mnie przerasta
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Wydaje mi się (ale może tylko wydaje), że formatowanie osi Y bez użycia podstępnego VBA (przynajmniej w starszych wersjach Office-a) jest niemożliwe. W załączniku podsyłam Ci próbki wykresów. Może cię przydadzą.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam!

Kolego lukasz506, czy nie próbujesz wyważyć otwartych drzwi?
    Dostępny jest zapis naukowy np. 2,27E-7, który bez problemu tutaj wstawisz do wykresu. Jak wynika jednak z treści postu, ten Cię nie interesuje.
    Dawno temu wymyślono już przedrostki i nimi należy się posłużyć przy opisie osi (przecież osie należy opisać jednostkami) prawda?
    Tutaj musisz sobie odpowiednio dobrać przedrostek np. 2,27•10^-7 J/mm³ =0,227µJ/mm³.
    W tabelę do wykresu wpisujesz oczywiście przykładowe 0,227 i dalsze przeliczone wartości.
    Tak bym to rozwiązał.

Pozdrawiam

Jan
  • Poziom 19  
    Ale pozostaje kłopot jak zapis 10 do potęgi -7 wprowadzić na wykresie przy opisie osi y i o to się rozchodzi bo nie mogę do tego dojść
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam!

Jedyny pomysł, jaki mi przychodzi do głowy, to potęgę zamieścić w opisie osi Y.
    Należy wpisać w tytule osi x10-7 (dokładnie tak) i zatwierdzić.
    Następnie klikasz w x10-7, tak, aby pojawiła się ramka oznaczająca możliwość edycji.
    Zaznaczasz -7 i z prawokliku wybierasz "Formatuj tytuł osi", w oknie zaznaczasz indeks górny.
    Przykład w załączniku.
    Co do zapisu naukowego w komórkę wprowadzasz wartość np. 2,27E-7, jeżeli po zatwierdzeniu pojawi się zapis 0,000000227 musisz zmienić jej format na "naukowe".
    Taki format znajdzie się również na wykresie. Jeżeli nie (niezbadane są wyroki Excela :cry: ), to w formatowaniu wykresu też jest możliwość jej zmiany.

Pozdrawiam

Jan
  • Poziom 19  
    Koledzy wszyscy pomogliście bardzo dziękuję za pomoc a w szczególności koledze
    "jdjan1" problem rozwiązany