Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router Planet BM 500 słaba wydajność

sawka9 10 Cze 2009 00:42 185973 1247
  • #1231 10 Cze 2009 00:42
    wrda
    Poziom 10  

Witam....
    Planet służy...ł mi przez 2 lata i...
    problem polega na tym, iz po podłączeniu go do routera z modemem, rozłącza ów modem...
    dzisiaj wielki problem, technik z tps'y stwierdził, iż jest to wina oddalenia centrali od mojego modemu.... sprawdzał testował i orzekł iz jedynym wyjściem jest zmiana łącza na wolniejsze, troszkę nie uwierzyłem, skoro przez miesiąc działało nagle przestało to chyba nie to pomyślałem.... i nagle modem się zsynchronizował.....
    okazało się, że jest oki po odłączeniu planeta BM500... po zresetowaniu do ustawień fabrycznych i podłączeniu router z modemem się rozłącza....
    czemu???
    BM-ka padła?
    internet z dialogu na linii tps'y, router z modemem linksys wag160n, do niej linksys wrt54x2 i planet - winowajca....
    jakiś ratunek istnieje dla planeta?
    jakiś serwis? (reperuje to ktoś?)
    wszelkie wskazówki poproszę... troszkę się do niego przywiązałem (robił to co potrzeba....)

pozdrawiam

• #1232 10 Cze 2009 12:40
    dj_pielgrzym
    Poziom 24  

drogi kolego, gość z tpsa wciskal ci niesamowity kit :)

Synchronizacja modemu nie ma nic wspólnego z urządzeniem które jest za modemem.

Załatw sobie modem który jest transparentalny i posiada diody wskazujące na synchronizacje i zestawienie sie z centralą ( w dslach jest to tak - dioda DSL oznacza synchronizacje z DSLAMEM natomiast internet o poprawnym zalogowaniu na usługach polpaka )

Przy takim modemie będziesz miał widoczność co się dzieje na lini modem - sprzet tpsa.

Nie wiem jaki modem masz teraz... Opisz jak to wygląda.

• #1233 10 Cze 2009 15:37
    wrda
    Poziom 10  

dzięki za odpowiedź....
    tak jak pisałem wcześniej, jako modem - linksys wag160n, 2 diody posiada.... pierwsza odpowiedzialna chyba za synchronizację... świeci jak się zsynchronizuje, miga jak jest problem, druga miga jak jest połączenie, świeci na czerwono jak np. wpisane źle hasło.
    i jak Planet BM500 nie jest podłączony jest wszystko oki, synchronizuje sie i wszystko fajnie działa...
    po podłączeniu planeta wszystko pada.... tzn łączenie się modemu z tps'ą, dioda odpowiedzialna za synchronizację miga kilkakrotnie, chwila ciemności i znowu miga.... i ta w kółko....wystarczy, że odłączę planeta wszystko za chwile wraca do normy...... Próbowałem z różnymi konfiguracjami planeta.... normalnie mogę go konfigurować, po podłączeniu do linksysa pinguję linksysa z planeta (wan działa) ale modem się rozłącza....

możliwe, że uszkodzenie planeta polega na tym, iż "miesza z modemem wbudowanym w linksysa"?

dzięki dj_pielgrzym za zainteresowanie, pozdrowienia dla ":*Moje Kochanie :)"

Dodam jeszcze, że planet pracował fajnie na 2M po podłączeniu 6M działał miesiąc i padł (NAGLE).... oczywiści nie zarządzał całą 6-ką miał na wejściu 3 M/300k

Proszę poprawić pisownie!
    Gusioo.

p.Gusioo co mam poprawić? pisownię?

• #1234 01 Wrz 2009 23:46
    L.mArK
    Poziom 9  

Witam

proszę o pomoc

nie wiem jak skonfigurowac zeby działało tak:
    mam neo 6 mb i jest pięciu urzytkowników.. i teraz jak skonfigurowac to wszystko zeby w dzien powiedzmy od godz 7 do 23 kazdy mial w miare równe pasmo a po 23 zeby mi przydzielało powiedzmy prawie całe bo duzo wtedy sciagam

• #1235 10 Wrz 2009 12:32
    przemek_555
    Poziom 2  

Witam, mam taki problem z moją siecią. Teraz jest tak:
    a) Internet
    b) Platforma (router do którego nie mamy dostępu)
    c) Switch 24 porty
    d) Switch 24 porty

Czyli można inaczej Internet podłączony jest do Platformy z platformy idzie kabel do Switcha i do Switcha idzie kabel do serwera DHCP. Teraz między platformą a Switchem chce dać dodatkowy Router Planet BM-500 aby lepiej zarządzać siecią ustawiać blokady portów i podział łącza. Moje pytanie:
    1. Czy da rade tak zrobić,
    2. Czy wyłączyć DHCP na routerze BM-500 bo DHCP ustawione jest na Serwerze
    3. Czy nie będzie komplikacji z DHCP zarządzanym przez serwer czy lepiej włączyć DHCP na BM-500 lub nawet nie włączać i ustawiać adresy ręcznie

• #1236 15 Wrz 2009 00:16
    far
    Poziom 2  

L.mArK napisał:
    Witam
    proszę o pomoc
    nie wiem jak skonfigurowac zeby działało tak:
    mam neo 6 mb i jest pięciu urzytkowników.. i teraz jak skonfigurowac to wszystko zeby w dzien powiedzmy od godz 7 do 23 kazdy mial w miare równe pasmo a po 23 zeby mi przydzielało powiedzmy prawie całe bo duzo wtedy sciagam

Witaj
    Sądzę, że musiałbyś bardziej precyzyjnie napisać co masz - czy chciałbyś ich połączyć w jakieś wspólne grupy, czy też każdy ma mieć niezależnie ustawiane pasmo max. oraz min. - czy chcesz wszystkim przydzielić IP na podstawie MAC karty sieciowej?
    No i ostatnie pytanie ale chyba najważniejsze - co znaczy w miarę równe pasmo - czy to ma być ściśle sztywny podział, czy też w miarę elastyczny. Naturalnie jeśli to pierwsze rozwiązanie i masz w sumie 6 userów to sztywny podział jest głupim rozwiązaniem - jeśli będzie elastycznie to też z tym 'w miarę' będzie ciężko, ale da się coś wymyśleć.
    Napisz odpowiedź i ewentualnie mnie popędź na priv jakbym się ociągał ze swoją odpowiedzią :)
    faar

Dodano po 12 [minuty]:

przemek_555 napisał:
    Witam, mam taki problem z moją siecią. Teraz jest tak:
    a) Internet
    b) Platforma (router do którego nie mamy dostępu)
    c) Switch 24 porty
    d) Switch 24 porty

Czyli można inaczej Internet podłączony jest do Platformy z platformy idzie kabel do Switcha i do Switcha idzie kabel do serwera DHCP. Teraz między platformą a Switchem chce dać dodatkowy Router Planet BM-500 aby lepiej zarządzać siecią ustawiać blokady portów i podział łącza. Moje pytanie:
    1. Czy da rade tak zrobić,
    2. Czy wyłączyć DHCP na routerze BM-500 bo DHCP ustawione jest na Serwerze
    3. Czy nie będzie komplikacji z DHCP zarządzanym przez serwer czy lepiej włączyć DHCP na BM-500 lub nawet nie włączać i ustawiać adresy ręcznie

Pytanie na początek mam tylko jedno - po co Ci ten serwer w sieci? Tylko do przydzielania adresów IP? Jeśli do czegoś innego to tak czy owak funkcje DHCP przekazałbym bez chwili namysłu do routera. Skoro serwer nie wykonuje routingu (tak rozumiem) to robienie z niego serwera DHCP raczej nie ma sensu.

pozdrawiam
    faar

• #1237 16 Wrz 2009 07:24
    przemek_555
    Poziom 2  

Witam, serwer mi jest potrzebny do tego ponieważ jest to firma i na nim stoi parę programów księgowych, wiele osób korzysta z miejsca na dysku na umieszczanie plików swoich no i jeszcze jedna rola serwera to pełni on role domeny.

• #1238 19 Gru 2009 17:30
    artrem
    Poziom 10  

Witam. Czy jest ktoś wstanie powiedziec co robię nie tak ... przez długi czas korzystałem z BM-500 w trybie NAT i było wszystko OK, ale czasy się zmieniają łącze jest coraz szybsze i pojawił się problem. Przy NAT max wyciągałem 2Mb wyczytałem że przy tej funkcji powinno byc 8Mb lub 3Mb z załączonymi logami. Wyłączanie logów nic nie dało więc postanowiłem postawic router (D-Link DI-604) przed BM-500 i zmienic ustawienia na Transparent Mode mając nadzieje , że w koncu to zadziała z pełną prędkością na łączu. I co ? i nic dalej jest max 2Mb . Nie wiem juz co robię nie tak , jak podłącze BM500 z routerem przez port WAN mam te 2Mb ale regułki działają natomiast jak podłącze po porcie LAN eureka jest moje 6Mb ale... wszyscy mają te 6Mb bo regułki juz przestają działac i wszyscy w sieci korzystają z dobrodziejstwa BM-500. Bardzo proszę o wszelką pomoc może w końcu będę mógł się cieszyc i łączem takim za który płacę i tym , że nadal mam możliwośc ustawiania prędkości dla każdego użytkownika osobno.Pozdrawiam

IP BM500 192.168.1.1
    IP Routera 192.168.1.2

ustawienia są następujące w Interface:
    IP Address 192.168.1.1
    Netmask 255.255.255.0
    Default Gateway 192.168.1.2
    DNS Server 1 192.168.1.1

Pozdrawiam

Wystarczyło poczytac trochę forum i bym wiedział że BM-500 wyciąga max 3-4Mb ... chociaż te 4 to jak dla mnie jakaś abstrakcja.Po tym co się dowiedziałem przymierzam sie do kupna czegoś innego.Mam pytanie dla użytkowników Ovislinka RS-2000 czy on w NAT wyciągnie te moje 6Mb ???

• #1239 01 Lut 2010 14:36
    selekt
    Poziom 9  

Nabyłem wczoraj planet bm-500 no i mam taki motyw.
    ruter(edimax ar-7084a jako modem)+planet bm-500=Ap ovislink5450

planet bm-500 w trybie transport czy jakoś tak.

no ustawić to można jak się chce ale połączyć to dopiero dla mnie motyw bo jeśli modem dam na lan (jeden z czterech) i ap tez na lan to otrzymuje swith i bm-ka nic nie daje zero jakiejkolwiek filtracji.

więc próbuje modem na wan reszta na lan ( czyli ap i 1 komp) i widać reakcje na komp ale ap dalej robi swoje i nikt nie może się połączyć no i zero filtracji.

tego ustawienia nie próbowałem ale wnioskuje ze też lipa żeby ap dać na wan a modem i 1 komp na lan ale wnioskuje z tego ze ten jeden komp będzie miał max up a ap pewnie tez nie pozwoli nikomu się połączyć dobrze myślę?

no i teraz sedno sprawy w jakim trybie ma pracować ap i czy filtracje mac czy zabezpieczenie hasłem off czy jak? i pod jakie porty ap (lan czy wan) i pod jakie porty modem i 1 komp?

W sieci mam 5 komp i pda (wifi) 1 komp kablem reszta bezprzewodowo odległość około 1 km. Prodze o pomoc na forum lub gg777077

• #1240 18 Lip 2010 17:57
    far
    Poziom 2  

selekt napisał:
    Nabyłem wczoraj planet bm-500 no i mam taki motyw.
    ruter(edimax ar-7084a jako modem)+planet bm-500=Ap ovislink5450

planet bm-500 w trybie transport czy jakoś tak.

Pewnie transparent ;)

selekt napisał:
    no ustawić to można jak się chce ale połączyć to dopiero dla mnie motyw bo jeśli modem dam na lan (jeden z czterech) i ap tez na lan to otrzymuje swith i bm-ka nic nie daje zero jakiejkolwiek filtracji.

Bardzo dziwne połączenie, nie wiem po co w takim przypadku BM500 ;-)

selekt napisał:
    więc próbuje modem na wan reszta na lan ( czyli ap i 1 komp) i widać reakcje na komp ale ap dalej robi swoje i nikt nie może się połączyć no i zero filtracji.

To jest prawidłowe połączenie, a nie działa Ci, bo w BM500 jest taki jeden drobny szkopuł, że trzeba uruchomić w Policy Outgoing przynajmniej jedną regułkę :)
    Inside_Any Outside_Any
    Jak tego nie zrobisz to Ci nie ruszy :)
    Poza tym nie sądzę, aby tryb transparent był potrzebny - nie napisałeś po co Ci to potrzebne, ale przy 5 komputerach tryb transparent jest zdecydowanie zbyteczny.

Przepraszam za zwłokę, ale przez kilka miesięcy nie zaglądałem na forum :)

pz
    far

• #1241 24 Sie 2010 20:37
    selekt
    Poziom 9  

Czytałem trochę forum i mam pytanie w sprawie Authentication w tym urządzeniu (bm-500). A mianowicie ktoś napisał żeby dać sobie z tym spokój bo nie działa to tak jak powinno i dopiero w mh-2000 zostało to udoskonalone.

A więc moje pierwsze pytanie to czy w ogóle ktoś to używał lub używa że tak mówi?

Moje drugie pytanie to takie że postanowiłem pobawić się tą opcją i na zabawie się skończyło bo zrobiłem użytkownika w dziale Authentication (login i hasło)

https://obrazki.elektroda.pl/66_1282675262.jpg

i w Policy zaznaczałem opcje Authentication danemu użytkownikowi

https://obrazki.elektroda.pl/37_1282675262.jpg

i intuicyjnie myślałem ze jeśli otworzy przeglądarkę będzie mu się pokazywał monit o podanie loginu i hasła i dopiero wtedy będzie miał neta ale takie ustawienie było równoważne z odpięciem kabla od kompa i brakiem netu.

Po przeczytaniu instrukcji for English dokonałem masakrycznego odkrycia a mianowicie w opcjach jest zaznaczone ze Authentication działa tylko na 82 porcie i o dziwo przy próbie zmiany wywala mi ze nie można zmienić portu na 80 a to pech niżej załączam fotkę i idę bawić się może przekierowanie portu 80 na 82 coś da jestem laikiem proszę mnie nie krytykować.

https://obrazki.elektroda.pl/69_1284674135.jpg

• #1242 14 Gru 2010 19:32
    el_beton
    Poziom 14  

Małe pytanko do konfiguracji, odgrzeje temat :)

Co się stanie jak dam 1 adresowi w sieci 2 regułki w policy jedna pod drugą, 2 osobne QoS middle i High:

1: Komp1 service Http QoS High
    2: Komp1 service ANY QoS Middle

Czy uzyskam to co myślę, że jak ten komp bedzie korzystał z http to wpadnie od razu w pierwsza regułkę i będzie miał na porcie 80 wysoki priorytet ?
    Czy bm-500 to oleje bo linijka nizej są porty ANY i port 80 też tam jest i da priorytet średni??

• #1243 23 Kwi 2011 22:57
    selekt
    Poziom 9  

Kolego el_beton podejrzewam ze bm przy tej konfiguracji z korzystna z reguły 2 moim zdaniem i oczywiście w swojej tak mam ze jak http ma oddzielna regułkę to wszystko inne ręcznie wklepuje do drugiej ale już bez http.

Dodam ze po długich zmaganiach wiem jak działa opcja Authentication.
    a że może komuś się to przyda to podzielę się wiedzą.
    W opcjach system=>setting mamy zaznaczone ze działa na porcie 82 i po 30 minutach wywali nas z sieci żeby jeszcze raz się za logować o ile portu nie udało mi się zmienić o tyle czas w minutach możemy przestawiać dozwoli.

Następnie w głównym menu (po lewej) w zakładce Authentication tworzymy użytkownika np.użytkownik zzz hasło ccc. No i w głównym menu opcja Policy w ustawieniach użytkownika trzeba zaznaczyć kratkę przy Authentication. No i przypuszczam ze do tego momentu większość osób doszła a żeby skorzystać z netu po prostu trzeba się zalogować na bm z portu 82 czyli ip bm-ki xxx-xxx-x-x a my będziemy się logować xxx-xxx-x-x:82 pojawi się okno logowania ale nie na bm tylko Authentication wpisujemy użytkownika zzz z hasłem ccc potwierdzamy enter i pokazuje się napis Authentication sukcyfull(czy jakoś tak) zamykamy okno i swobodnie przeglądamy siec przez 30 min jeśli nie zmienimy czasu domyślnego.

• #1244 07 Maj 2011 16:27
    spy86
    Poziom 2  

Mam pytanie do wszystkich

Mianowicie dlaczego w kolumnie "Configure" zamiast dwóch opcji "Modify" , "Remove" mam tylko opcje "In Use" tak jak na załączonym zdjęciu

Router Planet BM 500 słaba wydajność

Proszę o odpowiedź.

• #1245 07 Maj 2011 17:11
    Dariusch
    Poziom 18  

musisz w zakładce "POLICY: usunąć wpis który chcesz modyfikować, pokażą Ci się wówczas "Modify" i "Remove"

• #1248 12 Sie 2015 23:00
    sawka9
    Poziom 9  

Router dawno sprzedany. Zamykam temat. Dziękuję za dyskusje.