Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router Planet BM 500 słaba wydajność

sawka9 10 Oct 2005 23:13 192222 1247
Testo
    slyboots
    Level 12  
    Czy jest jakis spozob aby poradzic sobie z czatami gdyz gdy jest duzy ruch w sieci to nie idzie ich normalnie uzytkowac wyskakuje ze porty nie udostepnione itd. gdy obciazenie spadnie wieczorem to bezproblemowo czaty działaja jest na to jakis sposob ???
  • Testo
    gacek102
    Level 13  
    spróbuj pobawić się prioryterami,oczywiście sobie najwyższy a pozostałym średni.A jak masz podzielone łącze?,na ilu użytkowników oraz jakie w ogóle masz łącze?
    paawel
    Level 21  
    ponawiam pytanko o przekierowanie IP zewnętrznego na IP wewnętrzne- czy może ktoś już się tym bawił ?
    slyboots
    Level 12  
    Łacze jest 1 megowe na 12 uzytkownikow. NAT poprzez komputer a podział pasma poprzez BM-500 i własnie mam problem z ustawieniem przekierowania portow w trybie przezroczystym a taki tylko wchodzi w gre. Zobacze co da sie zrobic z tymi priorytetami.
  • Testo
    tkordus
    Level 21  
    też chciałbym wiedzieć jak to zrobić. Jesli mam na routerze przekierowany port to aby planet go przpuszczałw obie strony musze POLICY Incoming i Outgoing poustawiać. Jednak w serwice wstawię ANY - wszysko smiga, jednak gdy to zmienie na konkretny numer portu to już nie działa. Dlaczego ?
    mcz1
    Level 19  
    Być może nie masz jakiegoś protokołu potrzebnego do nawiazywania połaczeń jak np.DNS. Zdefiniuj swoje porty w Custom, a następnie w Group dodaj to wcześniej zdefiniowane i dodatkowo DNS i może jakieś następne potrzebne do danej usługi. Na końcu to stworzone w Group wpisz do Policy->Service. Powinno zadziałać.
    kqba
    Level 12  
    A ja mam takie pytanie. Czy możliwe jest administrowanie BM500 z komputera który nie jest podłączony do sieci w której działa BM? Jest taka opcja Permit IP, ale nie wiem dokładnie do czego służy.
    kasi44
    Level 2  
    Witam,
    Czy znajdzie się osoba która fachowym okiem zerknie na moje ustawienia w BM-500?? Z chęcią porozmawiam na GG, mam kilka problemów do rozwiązania z tym sprzętem. Liczę na pomoc. Pozdrawiam Paweł

Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

W takim razie opisze wam. BM-500 skonfiguriowałem na NAT a nat na static. W Address wybrałem LAN, a następnie New Entry. W Name (dodałem nazwisko), w IP Adres wpisałem IP, w Netmask 255.255.255.255, w Mac Address wpisałem adresy (potem te adresy powpisywałem we wszystkich komputerach). Nie używałem Clone MAC ponieważ nie wszyscy mieli włączone komutery,), oraz zaznaczyłem Add In Static DHCP, i na koniec "OK"
    Następnie przeszedłem do konfiguracji Qos dla każdego uzytkownika osobny (a wszytko tylko po to aby miec możliwość ograniczeń w ściąganiu na dobry początek zanim lepiej poznam ten sprzęt.)
    Na koniec utworzełem Policy z konfiguracją Qos.
    A także zaktualizowałem wersje programu.
    Problem w tym że jak nawet wywale kogoś z policy to i tak ma on neta tylko wtedy jest poza moją kontrolę a tego nie chce. Oczekuje że pomożecie mi w odnalezieniu błędu.
    gacek102
    Level 13  
    na GG napisałem Ci w czym może tkwi problem.Daj znać czy pomogło

Pozdrawaim
    kasi44
    Level 2  
    Witam, bezpieczniej bedzie jak otrzymam wiadomość na maila, ta na gg z jakiś powodów nie dotarła do mnie. Pozdrawiam Paweł
    torm
    Level 2  
    Czy da sie w nim wyłaczyc nat? I jak jest z przekierowaniem portów?
    tkordus
    Level 21  
    możesz przełączyć z trybu nat na transparent mode - np. ja tak mam :) wtedy przekierowywujesz porty na routerze
    kasi44
    Level 2  
    Witam,
    W takim razie opisze wam. BM-500 skonfiguriowałem na NAT a nat na static. W Address wybrałem LAN, a następnie New Entry. W Name (dodałem nazwisko), w IP Adres wpisałem IP, w Netmask 255.255.255.255, w Mac Address wpisałem adresy (potem te adresy powpisywałem we wszystkich komputerach). Nie używałem Clone MAC ponieważ nie wszyscy mieli włączone komutery,), oraz zaznaczyłem Add In Static DHCP, i na koniec "OK"
    Następnie przeszedłem do konfiguracji Qos dla każdego uzytkownika osobny (a wszytko tylko po to aby miec możliwość ograniczeń w ściąganiu na dobry początek zanim lepiej poznam ten sprzęt.)
    Na koniec utworzełem Policy z konfiguracją Qos.
    A także zaktualizowałem wersje programu.
    Problem w tym że jak nawet wywale kogoś z policy to i tak ma on neta tylko wtedy jest poza moją kontrolę a tego nie chce. Oczekuje że pomożecie mi w odnalezieniu błędu.

Oczywiście dzieki pomocy Gacka rozwiązałem ten problem. "Diabeł tkwi w szczegółach", w zakładce Policy należy umieszczać tylko ludzi z sieci.
    torm
    Level 2  
    Mój Bm-500 jest podłaczony bezposrednio do modemu z tpsa. Jest ruterem i menadzerem pasma. Czyli jaki mam ustawic tryb? Nat czy transparent?
    tkordus
    Level 21  
    jak jest więcej komputeró w sieci a modem od tpsa nie ma routera to w trybie nat
    Versus
    Level 11  
    Witam wszystkich Forumowiczow !
    Mam zamiar kupic BM-500 a widze ze jestescie niezle obeznani z tym Routerem, wiec mam do Was pytanie. Obecnie mam iDSL (TPSA) 1Mbit a od grudnia przechodze na iDSL (TPSA) 2 Mbit/s. Do tej pory mialem tylko 1 zewnetrzny adres IP a teraz bede mial ich 5 i bede chcial je wykorzystac. Czy bedzie taka mozliwosc na BM-500 aby czesc uzytkownikow miala zewnetrzne adresy IP ( 80.53.x.x) a reszta wewnetrzne (192.168.x.x) ? Bardzo prosze o odpowiedz.
    Pozdrawiam.
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    zacznę pierw od nr 1:
    - jeśli jest możliwość wykorzystania kliku IP to ( bynajmniej do tej pory )
    nie w trybie NAT

Jesli bm obsluguje kilka IP zewnetrznych ( tego nie wiem ) w trybie transparent ( moze jest to mozliwe, w wersji v2,15 w NAT jest NIEMOŻLIWE ) to i tak każdy będzie mial IP sieciowe, ale forwarding portów ( virtual server ) w zakresie od 1 do 65535 na konkretny IP sieciowy rozwiąrze sprawe ... bedzie ( poprzez forwarding - virtual server ) widziany na kazdym porcie na zewnątrz ....

Nie wiem czy dobrze piszę :)
    Bo ów manager mam 1,5 miecha i dalej coś tam sie walczy :)

Teraz kolej na moje pytanie ...
    Czy BM dzieląc łącze dynamicznie ... ma jakąś opcje by powiedzmy podzielić grupy ... czyli nie bierze ilosci userów z ARP ale dzieli dynamicznie lącze na dane grupy userów ?
    przykładowo
    DSL 1 Mbit
    grupa1 ( XX osob )
    grupa2 ( xx osob )
    grupa3 (xx osob )
    grupa4 ( admin :) )

i czy bm jest w stanie podzielić łącze na 4 części jesli w sieci bedą uzytkownicy ( jacykolwiek ) z kazdej grupy, na 3 jesli beda osoby z trzech grup, na 2 jesli beda osoby z dwóch grup i dac komus ( badz podzielić łącze na xx osob ) z danej grupy ...

Moze zakreciłem wiec w liczbach to bedzie tak:
    są ludki z 2 grup grupa1 i grupa2 czyli manager dzieli po 512 na kazdą grupe. Ale dodatkowo te 512 ( 1 mbit, badz256 - w zaleznosci od tego ile grup jest aktywnych ) jest wstanie podzielić na ilość osob w grupie ?

Czyli na grupe przypada 512 ( bo akurat są dwie grupy )
    i czy bm podzieli mi te 512 przez ilość osob w grupie ? :)

hehe to wymyslilem co :)
    Zapewne nie jest to mozliwe bo nie widzialem nic takiego w opcjach :)
    adamol
    Level 12  
    Versus

Quote:
    Do tej pory mialem tylko 1 zewnetrzny adres IP a teraz bede mial ich 5 i bede chcial je wykorzystac. Czy bedzie taka mozliwosc na BM-500 aby czesc uzytkownikow miala zewnetrzne adresy IP ( 80.53.x.x) a reszta wewnetrzne (192.168.x.x) ?

W BM-500 nie ma miejsca żeby wpisać te adresy, ale jedynym sposobem jest sprawdzić czy w Virtual Servers (:?:może na podstawie maski sieci:?:) da do wyboru kilka adresów IP a co lepsze może uda ci się tak zrobić powyżej czyli Mapped IP czy jakoś tak - krótko mówiąc taki DMZ - przekierowanie całego ruchu na dane IP z twojej sieci.

Pielgrzymie
    ...to o czym piszesz wydaje się już zbyt "intuicyjnym" ustawieniem BM'a. Na grupy to na pewno podzieli ruch - w końcu ma od tego odpowiednie QoS'y, ale wewnątrz grupy będzie już ciężko...
    ...kombinuj :D.

Pozdro
    Adam
    paawel
    Level 21  
    Swego czsu porobiłem grupy użytkowników i jak puściłem BM-a w ruch to stanął dęba i stł tak przez godzinę i po każdym restarcie też mu 1h zajmowało zanim puścił neta. Dopiero reset twardy i ustawienie od nowa -bez grup-- mu pomogło
    tkordus
    Level 21  
    po co dzielić chcesz na grupy jak i tak chcesz by każdy miał pasmo proporcjonalne? Lepiej każdemu userowi daj odpowiednie gwarantowane i odpowiednie maksymalne. tak jest u mnie i dziala dobrze :)

ustaw gwarantowane na 1024/liczbe userów dla DL i 256/liczbe userów dla UP a max dl i ul możesz wszedzie powpisywać 1024 i 256 albo jak chcesz kogoś ograniczyć to mu zmniejsz i będzie na pewno śmigać. pamiętaj jednak że suma gwarantowanych pasm nie może być wieksza od tego jakie masz zadeklarowane bo urzadzenie głupieje.
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    OK i tak to jest niewykonalne o czym pisałem :)

I jeszcze jedno pytanko .... Czy jeśli ktoś dostał MAX donw/up czy BM
    limituje go z ilością połączeń na sekunde? Wiadomo że łącza mają określoną ilość połączen na sekunde które puszczą. W wypadku gdy 5 siedzi na torrencie ( po kilka duzych plików kazdy z nich ssa ) ilość połączeń jaką generują jest naprawdę spora. I pomimo że łącze ma choćby i 25% upload i download wolnego jednak strony masakrycznie sie wleką ... Fakt ustawienie priorytetow pomaga jednak to nie jest przyjemność pracy ....

Bo opcja ilość poł/sek na usera bardzo by się przydała ...

Pozdrawiam.
    tkordus
    Level 21  
    to też chciałbym wiedzieć. raczej się nie da :/
    adamol
    Level 12  
    Na pewno się nie da.
    Quote:

ustawienie priorytetow pomaga jednak to nie jest przyjemność pracy ....

ale pomaga, 33 osoby na 1MB dawało radę.
    elrafaello
    Level 12  
    Witam wszystkich

Na wstępię chcę pogratulować wszystkim użytkowniko BM500 wytrwałości i determinacji z tym urządzeniem!
    Z całym szacunkiem dla pozostałych chciałem tutaj na forum przestrzec wszystkich zainteresowanych kupnem tego urządzenia, niestety ja już kupiłem :( . Nie liczcie również na konstruktywną pomoc z suportu PLANETA.
    Mam od ponad roku router firmy Draytek model V2900 (żadnych problemów) zachciało mi się rozbudowanego QOS więc kupiłem Planeta BM500, doszedłem szybko do wniosku, że nie warto.
    Jeśli komuś zależy na stabilności pracy sieci i obsłudze większej ilości klientów śmiało mogę polecić VIGORA V2900 lub pokrewne.

Pozdrawiam
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    jak się nie potrafi skonfigurować ... :)
    Albo jak się nie potrafi czytać instrukcji ...
    albo albo sto innych albo.... :)

Jakoś my sobie radzimy z nim. Działa stabilnie ( 18 userów ).
    Sa tu ludki którym działa stabilnie przy 50 osobach ale tryb transparent.
    Oczywiscie bez statystyk i udziwnionego udziwniania.

Dodano po 5 [minuty]:

elrafaello

Napisz co Ci niedziałało, może pomożemy. Może coś przekombinowałeś i dałeś wiekszy łączny gwarantowany niż ustawiona prędkość łącza.

Wtedy oczywscie zdycha - co jest oczywistym.
    Zbyt duza ilośc userów ( ponad 30 ) mocno obciązających sieć ( p-2-p )
    w trybie NAT ze statystykami = taki sam efekt jak wyżej.

Jeśli chcesz natomiast podłączyć większą ilość osób to masz alternatywę:

- BM-2010A

:)

Pozdrawiają zadowoleni uzytkownicy Bm-ów
    elrafaello
    Level 12  
    Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Do tej pory miałem 50 userów na Drayteku 2900 DSL 1Mb NAT chodzi wspaniale. Od kilku dni mam do dyspozycji 4Mb i 5 IP. W związku z powyższym miałem zamiar wykorzystać BM500 z NATem do obsługi drugiego szkieletu sieci, chciałem żeby obsłużył chociaż z 20 klientów,. ale ten ma problem nawet z kilkoma :(

Klientów ustawiłem na DHCP, do dyspozycji BM500 wydzieliłem 1,5Mbs/250Kbps, klienci otrzymali 512/64//128/32 - myślę, że to nie są zbyt wygórowane wielkości jak na 6 klientów.
    Tym bardziej, że w statystykach nie zaobserwowałem jakiegoś poważniejszego obciążenia sieci, pasmo było wykorzystywane max w ok 40%.

Często dochodzi do sytuacji, że wiesza się i wogóle nie ma netu, z moim dotychczasowym routerkiem nie miałem podobnych problemów stąd moje rozgoryczenie co do jego zakupu :(
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    Elrafaello odezwij sie na gg, może po prostu trafił Ci sie jakiś trefny model.
    Przecież i tak może byc.

Aha BM nie obsłuzy Ci więcej niż jednego zewnętrznego IP-ka.
    Poczytaj posty - 30 userów na 1 Mbit priorytety QoS dzienny nocny
    i działało...

Moj numer gadu gadu to 901384.
    adamol
    Level 12  
    elrafaello
    Quote:
    Często dochodzi do sytuacji, że wiesza się i wogóle nie ma netu, z moim dotychczasowym routerkiem nie miałem podobnych problemów stąd moje rozgoryczenie co do jego zakupu
    ....i masz rację - też bym się wkurzył, tylko, że nie jest to normalny objaw...tylko zła konfiguracja albo wada sprzętu. Masz na gwarancji to oddaj najwyżej będziesz miał pewność że sprzęt jest ok. Przy zbyt dużym obciążeniu lub złej konfiguracji to nie zawieszał mi się tylko po prostu restartował i za 1-2 min działał net.
    Pozdro
    Adam
    Versus
    Level 11  
    Witam ponownie !
    Jestem z Wami - juz mam swoj BM-500 :) Odpukac na razie wszystko jest OK (ustawienie wg "bardzo obszernej" polskiej instrukcji :) ). jedyne co zauwazylem to to iz Accounting report zliczalo 2 godziny i liczniki stoja w miejscu - a szkoda bo fajnie bylo by wiedziec kto ile sciaga. Poza tym jak na razie (odpukac) wszystko dziala, tylko mam jedno ALE (nie wina sprzetu tylko mojej niewiedzy), jeden z kompow w sieci musi pelnic role servera www i poczty (na razie na WinGrozie - serwer www to Alacer 2.0 a poczty to Ability Mail Server). w jaki sposob to cos ustawic ? Jak przekierowac te porty? Na razie sam nic nie ruszam oby nie popsuc (moja glowna zasada - nie wiesz - nie ruszaj, spytaj sie madrzejszych od siebie w tej sprawie). Prosilbym o w miare lopatologiczne wyjasnienie co i jak ustawic, gdzie co wpisac. Dodam ze pracuje w trybie NAT a wersja softu to 2.15. Z gory dziekuje.

Pozdro
    Versus