Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router Planet BM 500 słaba wydajność

sawka9 01 Dec 2006 09:51 191160 1247
IGE-XAO
    boni77
    Level 12  
    Co użytkownicy BMek sądzą o Repotec IP-1910 bo ma troche więcej wodotrysków niż BMka, może ktoś go używa to niech napisze jak mu sie sprawuje, poza tym może ma więcej RAMu i szybszy procek no i co za tym idzie czy ma softy kompatybilne z BMką jeżeli tak to dużo wodotrysków w BMce by sie uaktywniło dla zwykłych ludków, Oto co znalałżem na karcir katalogowej: Router został zaprojektowany do kompleksowej obsługi małej lub średniej firmy podłączonej do Internetu. Oprócz typowych funkcji routera z NAT i switchem 4 portowym 10/100Mbps posiada on dodatkowo:
    - firewall z rzeczywistym SPI, DoS i wykrywaniem intruzów
    - filtracja zawartości WWW na bazie słów kluczowych
    - filtracja portów, blokowanie URL, zaufane IP
    - monitorowanie poczty e-mail
    - kontorola przepustowości dla danych wysyłanych (upstream)
    - VPN programowy z IPSec 3DES
    - wbudowane serwery drukarki, kamery i FTP
    - 4 porty USB do dołączenia drukarki, kamery, dysku, flash drive itp.
    - DMZ, DDNS, DHCP, UPnP, NTP
    - QoS

Router może pracować jako print server, serwer FTP (po przyłączeniu dysku HDD, pamięci USB Flash itp.) oraz po podłączeniu kamery USB jako WebCamServer.
  • IGE-XAO
    halif
    Level 26  
    dj_pielgrzym wrote:

2. Bmka nie ma radiusa ( tzn ma ale jest w opcjach ukrytych i niedostepnych dla zwykłych ludków )

Jesteś pewien, że można na BM postawić Radiusa? Wydaje mi się, że można tylko wskazać mu adres IP serwera, który miałby certyfikować uwierzytelnianie użytowników. Mogę się jednak mylić.
  • IGE-XAO
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    boni77 wrote:
    Co użytkownicy BMek sądzą o Repotec IP-1910 bo ma troche więcej wodotrysków niż BMka, może ktoś go używa to niech napisze jak mu sie sprawuje, poza tym może ma więcej RAMu i szybszy procesor no i co za tym idzie czy ma softy kompatybilne z BMką jeżeli tak to dużo wodotrysków w BMce by sie uaktywniło dla zwykłych ludków, Oto co znalałżem na karcir katalogowej: Router został zaprojektowany do kompleksowej obsługi małej lub średniej firmy podłączonej do Internetu. Oprócz typowych funkcji routera z NAT i switchem 4 portowym 10/100Mbps posiada on dodatkowo:
    - firewall z rzeczywistym SPI, DoS i wykrywaniem intruzów
    - filtracja zawartości WWW na bazie słów kluczowych
    - filtracja portów, blokowanie URL, zaufane IP
    - monitorowanie poczty e-mail
    - kontorola przepustowości dla danych wysyłanych (upstream)
    - VPN programowy z IPSec 3DES
    - wbudowane serwery drukarki, kamery i FTP
    - 4 porty USB do dołączenia drukarki, kamery, dysku, flash drive itp.
    - DMZ, DDNS, DHCP, UPnP, NTP
    - QoS

Router może pracować jako print server, serwer FTP (po przyłączeniu dysku HDD, pamięci USB Flash itp.) oraz po podłączeniu kamery USB jako WebCamServer.

Można sobie kupić malucha ( który jak wiemy i tak ledwo zipie )
    ale też mozna kupić malucha z przerobioną naczepą od tira, o ladowności 40T, która można podłączyć do ów maluszka. Niezly wodotrysk :)

Wniosek - by urządzenie podołało tym wszystkim opcjom o których piszesz na 30 userków potrzebny jest następujący hardware:
    - proc min 500mhz
    - ram min 128mb

To są parametry dla 30 osób.
    marek_zieleniak
    Level 2  
    Witam panowie/panie mam problem z BM-500 ;] otóż jestem totalnym głąbem wszystko do tej pory ustawiał mój brat ale teraz sie wyprowadził i całą powinność spadła na mnie. No więc wygląda to mniejwięcej tak: mam w domu 2 kompy ( jeden to laptop ) i necik 2mbps. Do BM-500 mam podpiętego Planet Access pointa WAP-4030, modemik D-linka DSL-300T i print server HP Jetdirect 170x. Otóż niedalej jak 2 dni temu wszystko działało jak trzeba głównie chodzi mi o print server i nagle dupa nie chce drukowac.. drukarka hp deskjet970cxi no i oczywiscie nie mam pojecia co sie zjeb.... kombinowalem na wszystkie znane mi sposoby ale nie chce tego bardziej popier... wiec sie dalej chwilowo nie dotykam. Czy ktos wie czy jak wchodzie na menager pasma to powinien mi sie wyswietlac adres print servera? Gdzie co i jak bo wyswietla mi w Adress/LAN tylko dwa kompy i jakies cos zwane Inside_Any. Czy ktoś mogłby mi pomóc to ogarnąć? możliwe jest też że poprostu print server sie spieprzyl bo nic nie zmienialem a dzialac juz nie chce. HELP!!!! :!::!::!:
    marek_zieleniak
    Level 2  
    Sie okazalo ze print server dziala tylko ustawienia mam popieprzone
    koyotr
    Level 10  
    DJ-Pielgrzymie DZIEKIIIIIIIII

"Jakby Ci to wytłumaczyć prosto...
    Ok więc wjezdzasz w ulice jednokierunkową i dojezdzasz do konca drogi, nagle ktoś zmienia znaki i teraz chcąc z niej wyjechać nie możesz bo masz zakaz. Zapewne zrobiłes coś podobnego w virtual server ( czyli przekierowania adresów IP i portów )
    BM-500 domyślnie jako port logowania ( zarządzania ) ma port 80. Jesli ten port komuś mapowałeś ( na jakies inne IP ) to teraz wpisując np http://192.168.1.1/ urzadzenie automatucznie zastosuje wpis z virtual server i polaczenie przekieruje na tą maszyne do której ten port został przypisany. Dlatego nie możesz się zalogować na bm 500 a net działa :) "

normalnie zapodalem 192.168.1.1 i wlazlem na moja BM :D:D

1. jak powrocic do starego IP 83.15.253.18 ?? bo nadal nie loguje /wystarczy usunac virtual server ktory utworzyłem ??/ - własnie sie udalo wystarczylo usunac Virtuala :D
    2. jaki jest najnowszy update i prosze o link mam 2,19 jest sens zmieniac ?
    3. jak utworzyc login ktorym moge pokazac ustawienia a nikt nie zrobi mi "kuku" czyli uzytkownik bez praw konfiguracji

WIELKIE DZIEKI

Dodano po 32 [minuty]:

DJ-Pielgrzymie DZIEKIIIIIIIII

"Jakby Ci to wytłumaczyć prosto...
    Ok więc wjezdzasz w ulice jednokierunkową i dojezdzasz do konca drogi, nagle ktoś zmienia znaki i teraz chcąc z niej wyjechać nie możesz bo masz zakaz. Zapewne zrobiłes coś podobnego w virtual server ( czyli przekierowania adresów IP i portów )
    BM-500 domyślnie jako port logowania ( zarządzania ) ma port 80. Jesli ten port komuś mapowałeś ( na jakies inne IP ) to teraz wpisując np http://192.168.1.1/ urzadzenie automatucznie zastosuje wpis z virtual server i polaczenie przekieruje na tą maszyne do której ten port został przypisany. Dlatego nie możesz się zalogować na bm 500 a net działa :) "

normalnie zapodalem 192.168.1.1 i wlazlem na moja BM :D:D

1. jak powrocic do starego IP 83.15.253.18 ?? bo nadal nie loguje /wystarczy usunac virtual server ktory utworzyłem ??/
    2. jaki jest najnowszy update i prosze o link

WIELKIE DZIEKI
    doomelek
    Level 16  
    Witam
    Ja mam troszeczkę inny problem a mianowicie czasami zdarza się tak że czasem sprawdzając statystyki WAN okazuje się ze upstream zapchany jest maksymalnie (ok 250kbit/s), downstream w normie (ok 200kbit/s) ... sprawdzam kto siedzi w sieci i tym osobom włączam statystyki policy i okazuje się że sumarycznie obciazenie upstream tych aktywnych uzytkownikow wynosi ok kilka kilkanascie kb/s. Dlaczego wiec przy statystykach WAN jest az tak duze obciazenie upstream, skąd to się bierze ?
    BM500 pracuje w trybie transparent a jako router jest D-link DI624+, uzytkownikow ok 15 i kazdy ma po jednym Qos, łącze to Tpsa DSL 2Mb.
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    Po pierwsze napisz jaką masz wersje softu.
    Po drugie - urządzeniu nie zalezy na okłamywaniu cię.
    Po trzecie - włącz staty zobacz ile w czasie godziny wypluło z siebie twoje łącze i porównaj to z wykresami.
    Pablos
    Level 13  
    Mam takie dosc dziwne pytanie i pewno nie bedzie to mozliwe ale zapytac nei zaszkodzi.
    A mionowicie mam w siec wpieta BM w trybie NAT i jest ok ale poniewaz kilka osob uzywa w sieci serwera proxy który każdy sam sobie ustawia w przegladarce. Jest to obecnie serwer w3cache naszego dostawcy. Lecz serwer ten posiada pewne ograniczenia jak chyba i kazdy z serwerow mianowicie działa tylko na adresach IP z sieci dostawcy. a poniewaz ostatnio testowac bedziemy lacze od innego operatora albo nawet i 2 roznych to w chwili zmiany lacza serwer wpisany w przegladarce przestanei dzialac. pomimo iz reszta adresow np. DNS zostanie pobrana automatycznie z routera za pomoca DHCP ale juz z proxy niestety nie i nie usmiecha mi sie latac do kazdego albo dzwonic w sprawie zmiany.

Wiec chodzi mi o przypisanie konkretnego adresu np 192.168.1.100 na adres serwera w3cache jaki ustawie sobei np w routerze tak aby jak u kazdego usera zostanie wpisany adres np. 192.168.1.100 jako adres serwera w3cache to juz nei bedzie miala znaczenei czy jest to serwer jednego czy drugiego dostawcy.

Pytanie kieruje szczegolnie do Dj bo on jest dosc dobrze obcykany w sprawach BM i MH :D
    doomelek
    Level 16  
    dj_pielgrzym wrote:
    Po trzecie - włącz staty zobacz ile w czasie godziny wypluło z siebie twoje łącze i porównaj to z wykresami.

Soft chyba najnowszy v2.20.3. Wprowadziłem drobną zmianę a mianowicie teraz BM pracuje w trybie NAT a router D-linka postawiłem za BM i pracuje jako AP. Efektem tego jest że od dwóch dni jest znaczna poprawa i już nie ma tego efektu zapychania upload'u łącza. Ciekawe co miało na to wpływ.
    Teraz walczę z odblokowaniem odpowienich portów dla danych IP. Na routerze d-linka DI624+ to było banalne a tutaj napotkałem na problem ... ale najpierw jeszcze raz przejrzę cały wątek żeby się przypadkiem nie powtarzać ;-)
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    doomelek wrote:
    dj_pielgrzym wrote:

Soft chyba najnowszy v2.20.3. Wprowadziłem drobną zmianę a mianowicie teraz BM pracuje w trybie NAT a router D-linka postawiłem za BM i pracuje jako AP. Efektem tego jest że od dwóch dni jest znaczna poprawa i już nie ma tego efektu zapychania upload'u łącza. Ciekawe co miało na to wpływ.
    Teraz walczę z odblokowaniem odpowienich portów dla danych IP. Na routerze d-linka DI624+ to było banalne a tutaj napotkałem na problem ... ale najpierw jeszcze raz przejrzę cały wątek żeby się przypadkiem nie powtarzać ;-)

Efektem tego jest że od dwóch dni jest znaczna poprawa i już nie ma tego efektu zapychania upload'u łącza. Ciekawe co miało na to wpływ. <- ktoś jechał na lewo na fula ? :)

Teraz walczę z odblokowaniem odpowienich portów dla danych IP. Na routerze d-linka DI624+ to było banalne a tutaj napotkałem na problem ... ale najpierw jeszcze raz przejrzę cały wątek żeby się przypadkiem nie powtarzać ;-) <- jak najbardziej znajdziesz odpowiedz :) Pisaliśmy o tym kilka razy.

Zdrówka.
    adamlublin
    Level 11  
    mam pytanko mam w tej chwili BM na transparent a chciałem zrobić NAT jak zrobiłem wszystko miałem poustawiane jak w trans. a tu strony sie nie otwierały tylko gg biegało
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    NAT od TRANSPARENT różni się dość bardzo i wymaga wpisania opowiednich ustawień.

Dlaczego nie smigało? Błąd konfiguracji.
    adamlublin
    Level 11  
    jeszcze jedno czy BMka dokładnie zlicza ilośc ściąganych danych czy trochę ściemnia i nie nalicza wszystkiego
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    nie wiem co rozumiesz przez słowo dokładnie? Wydaje mi się że tak, robi to dobrze, nie widzę sensu w tym by nas oszukiwala. Gdybyś np pobrał plik 10mb a ona by pokazywała 9mb to coś nie tak, ale gdy zassasz plik 10 mb a ona pokaze 11mb to wszystko jest ok :)
    mcz1
    Level 19  
    Mam internet z sieci osiedlowej 1Mbit w dzien i 4 w nocy. Dla użytkowników mam założone 2 schedulery, ale na wejściu BM500 mam wpis 4Mbit co powoduje wiadomo kiepskie zarządzanie prędkością w ciagu dnia, a niestety nie zawsze można ręcznie wpisywać. Macie może pomysł na skrypt odpalany z schedulera na dowolnym kompie który logowałby się do BM i zmieniał w automacie wpis prędkości wanu BM 500?
    Dzięki za odpowiedź.
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    jest na to inne rozwiązanie...

QoS-y w dzień i QoS-y w nocy. Jeden za dnia drugi za nocy.

Podaj ile ludków masz w sieci i jakie oni mają prędkości...
    mcz1
    Level 19  
    Mam swoje 3 kompy i kolegi 2, 3 voipy. Predkości gwarantowane 1kbit a maksymalne ustawiane prawie na maksimum łącza przy przy protokołach ważniejszych jak http i ok 50-70% na Any. Quosy dzienne i nocne, dla voipów te same bez zmian. Póki co voipy mają na quosach high, http middle a any low i śmiga fajnie bez przycinania voipów co dla mnie jest najważniejsze. Jednak podobno menager pasma powinien mieć na wejściu ustawioną prędkość taką jak jest łącze żeby dla klientów dawał to fizycznie jest w stanie i stąd pomysł ze skryptem. Te nocne 4 Mbity to też często są w sferze marzeń i wahają się od 2 do 4. Bmka w trybie nata. Pozdrawiam.
    mart123
    Level 11  
    mam 1 pytanie bo czekam na przesylke BM-500 i zastanawiam sie nad łączem. W naszej sieci będzie 3-4 komputery + VOIP czy BM obsłuży 4 Mbit DSL ? Czy jednak wziac 2 mbity ktos kto sprzedaje mi BM napisał ze przy 6 mbitach juz sie nie wyrabia ten sprzet. A co będzie a przy 4 ?
    halif
    Level 26  
    @mart123
    Oczywiście nie czytałeś tematu, bo po co. Za dużo kartek.
    Aby Ciebie zachęcić do szukania napiszę tylko, że jest możliwość aby takie łącze ten menadżer obsłużył. Wszystko zależy czy chcesz aby w tym czasie były robione logi i statystyka.
    sebakaw
    Level 11  
    Mam taki problem. W tabeli z Adresami komputerów LAN mam poszczególnych uzytkowników, ich adresy IP, MAC adresy i n akoncu jest kolumna z opcjami In use, Modify itp......
    Mam ustawione DHCP wg MACów tylko od tygodnia mam kłopot ponieważ chce zmienić jednemu użytkownikowi adres MAC poniewaz zmienilem mu karte sieciowa. Komputer byl normalnie wylaczony, a ja caly czas mam napisane In Use i nie moge go ani usunac z tabelki adresow ani zmodyfikowac. Oprocz podgladu nic wiecej sie nie da.
    Przez weekend cala siec wcale nie pracowala bo wszystkie kompy sa wylaczone, robilem tez restart BM ale caly czas ten uzytkownik jest In Use mimo iz tego kompa juz nie ma w sieci na poprzedniej k. sieciowej i chwilowo wcale nie ma go w sieci nawet na nowej karcie.
    Co zrobic aby zmienil sie status z In Use aby pojawila sie opcja Modify????
    jedynygarf
    Level 20  
    Tak masz racje jedynie przez usunięcie wpisu w policy mozna modyfikować mac-i w MH-2000 jest o tyle dobrze (z tego co pamiętam) że wystarczy włączyc pause w policy czyli dosyć jest to ułatwione

Dodano po 9 [minuty]:

Mam pytanie do serwisantów sprzętu elektonicznego czy ktoś potrafi dostać się do:
    Planet : BM-500 , BM-525 , MH-2000 , lub ich odpowiedników
    Ovislink - a : RS-1000 , RS-1200 , RS-2000 poprzez JTAGA chłównie naciskam na MH-2000 i prosze o shemat oraz opis programowania z naciskiem na flashowanie dla potrzeb strony internetowej którą tworze o naszych ulubionych menadrzerach pasma.

Dodatkowy kontakt ze mną GG:1998910

Dane do wejscia na moje MH :
    IP :83.12.155.26
    try / try soft "abo" (większe możliwości i stabilnośc)
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    mart123 wrote:
    mam 1 pytanie bo czekam na przesylke BM-500 i zastanawiam sie nad łączem. W naszej sieci będzie 3-4 komputery + VOIP czy BM obsłuży 4 Mbit DSL ? Czy jednak wziac 2 mbity ktos kto sprzedaje mi BM napisał ze przy 6 mbitach juz sie nie wyrabia ten sprzet. A co będzie a przy 4 ?

Halif dobrze Ci odpisał. Dodać mogę tylko tyle, że w grę wchodzi poprawna konfiguracja urządzenia oraz dobry soft.

sebakaw wrote:
    Mam taki problem. W tabeli z Adresami komputerów LAN mam poszczególnych uzytkowników, ich adresy IP, MAC adresy i n akoncu jest kolumna z opcjami In use, Modify itp......
    Mam ustawione DHCP wg MACów tylko od tygodnia mam kłopot ponieważ chce zmienić jednemu użytkownikowi adres MAC poniewaz zmienilem mu karte sieciowa. Komputer byl normalnie wylaczony, a ja caly czas mam napisane In Use i nie moge go ani usunac z tabelki adresow ani zmodyfikowac. Oprocz podgladu nic wiecej sie nie da.
    Przez weekend cala siec wcale nie pracowala bo wszystkie kompy sa wylaczone, robilem tez restart BM ale caly czas ten uzytkownik jest In Use mimo iz tego komputera juz nie ma w sieci na poprzedniej k. sieciowej i chwilowo wcale nie ma go w sieci nawet na nowej karcie.
    Co zrobic aby zmienil sie status z In Use aby pojawila sie opcja Modify????

Załapałeś odpowiedz Zeusa? Jeśli nie to w instrukcji obsługi ( można ja pobrać tu http://www.planet.pl/content/download/2850/13169/file/BM-500%2010,2005PL.pdf

Jedynygraf - Pause to my mamy w MH :) BM 500 tego nie zna.
    BM 525 już zna. Wręcz Wam powiem że BM 525 totakie słabsze mh 2000.
    Ale programowo te same możliwości.
    jedynygarf
    Level 20  
    tak na marginesie przecierz napisałem ze pausa to tylko w MH co do BM-525 odkryłem ze to nietosamo co rs-1200 bm ma miej ramu tylko proc ten sam.
    DJ wgraleś nowy sofcik do MH gorący 18 wyszedł ??
    djwatoo
    Level 20  
    Pielgrzym mam pytanie ile osob ci ciagnie MH-2000 Bo u mnie juz po woli zaczynalo sie mulic przy 50x urzytkownik po 640kbit/s na 2x DSL 4Mbit/s Teraz tojuz nie moj prolbem bo MH-2000 stoi tylko juz dla 10 userow zmienilem router na programowy czuje sie troszki barfdziej wolny. Ale Jakos mnie flustruje i ile ustawiasz Concurent Sesions na lba
    dj_pielgrzym
    Level 24  
    Ja nawet nie wiem ile mam osób :)
    Wpisów w policy ( z regułkowaniem stron, dns-ami, strona wyswietlaną komputerom bez dodanego MAC-a - czyli tychspoza mej sieci ) to 36.
    Każdy komp ma QoS i liczbę sesji.

A kompy zaraz policze.
    Jest ich 38.

I zero problema :)

A strony typu wp, onet allegro, wrzuta i inne najbardziej polpularne, dzieki dopisaniu QoS-a smigaja zawsze jak szalone :)
    feri99
    Level 2  
    Przeczytałem wszystkie 34 strony o Planet BM 500 i powiem że czuję się napewno mądrzejszy ale dlaczego ciagle powtarzają się te same pytania?? Czy ludzie nie potrafią czytać czy jak?! Jutro odbieram BM 500 który kupiłem sobie na Allegro i dzięki paru osobom które się tutaj udzielają napewno poradze sobie z większością problemów które mnie napewno czekają :] Dziękuję wszystkim którzy mają BM'kę od dłuższego czasu i podzielili się swoimi doświadczeniami z tymi którzy dopiero je kupują :]