Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router z modemem DSL sieć 30 kompów

04 Lis 2010 10:08 3242 21
  • Poziom 17  
    Witam!!!

Mam obecnie router Gibabyte GN-BR01G.

Zrywa net i przy udostępnianiu plików dość często nie wyświetla w otoczeniu sieciowym kompów, które są w sieci (30 sztuk). W związku z tym są problemy z udostępnianiem plików. Wyczytałem na forum, że przyczyną jest kiepski router.

Chcę wymienić. Potrzebny Router z modemem DSL + Wifi.

Co wybrać, żeby net chodził stabilnie i przede wszystkim, żeby nie było takich sytuacji, że nie widać kompów w sieci (kompy służą do pracy).

Dzięki
    pozdrawiam/smalski
  • Poziom 42  
  • Poziom 14  
    Oczywiście że Linksys, są w internecie też TP-LINK(z linią adsl) ale te przy 30 komputerach bedą się zacinać.
  • Poziom 43  
    I otoczenie sieciowe też Ci nie będzie dobrze działało przy 30 komputerach - limit połączeń 10, każdy próbuje być serwerem i dlatego dzieje się kaszana.
    Tylko serwer WINS Cię tutaj uratuje albo jakieś motywy ze zmianami w rejestrze. Zagooglaj za tym...
  • Poziom 11  
    Co wybrać, żeby net chodził stabilnie i przede wszystkim, żeby nie było takich sytuacji, że nie widać kompów w sieci (kompy służą do pracy).

kup modem siemens 4100 na allegro 60-100 zł
    i ovslink 1600gl lub asus rt-n10 i wgraj tomato z sambą cena ok 100-130
  • Poziom 15  
    Witam,
    Było już kilka pomysłów ale uważam że trzeba podejść do tematu poważniej, 30 komputerów w sieci to nadal malutka sieć ale już wymuszająca zastosowanie pewnych prawideł i dodatkowych działań żeby działała sprawnie i bezproblemowo.

Cytat:
    przy udostępnianiu plików dość często nie wyświetla w otoczeniu sieciowym kompów

To wskazuje raczej na nieprawidłową konfiguracje grupy roboczej a nie na problemy z routerem.

Wklej jakiś schemat obecnej sieci ze wszystkimi urządzeniami jakie w niej posiadasz (kompy, drukarki, routery, inne) oznacz też jak łączą się stacje: LAN, WiFi.

Napisz też czy problemy które opisałeś są stanem permanentnym czy pojawiły się w którymś momencie

Oczywiście opisz też założenia całego systemu.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    przy udostępnianiu plików dość często nie wyświetla w otoczeniu sieciowym kompów

Jasne, że to nie problem routera.
    Najbardziej prawdopodobne są problemy z ustawieniem udostępniania plików i firewalli na tych komputerach.
    Jak pisze mbat, podaj schemat sieci oraz OS'y z komputerów.
  • Poziom 15  
    Co do routera to powodów zrywania połączenia z netem może być kilka,
    1. Problemy z łączem po stronie dostawcy
    2. Problemy z routerem
    3. Uszkodzona karta sieciowa w którejś ze stacji
    4. Zbyt duży lub podejrzany ruch w sieci (w tym wirusy, robale, płazy gady i inne szkodniki nawiedzające komputery ;)

Nie podałeś żadnych szczegółów które pozwolą coś ustalić

Zacznij od sprawdzenia czy podczas rpoblemów z netem jest synchronizacja na modemie ADSL (sprawdzisz to w konfiguracji routera).

Jak będzie ok. to jeśli to możliwe wykonaj testy przy zmniejszonym obciążeniu - chyba że będzie z tym problem organizacyjny. wtedy dwie drogi albo monitoring sieci żeby zobaczyć co się dzieje w momencie kiedy net znika lub najprostsza "na pałę" podmiana routera na inny i obserwacja, potem opisz i zobaczymy dalej.

Przyznam że najlepszy byłby monitoring ponieważ pomoże ustalić od razu co się dzieje w sieci w momencie problemów ( uszkodzona karta- sztormy broadcastów, pętla na switchu zrobiona przez urzyszkodnika- unicasty, robale wirusy i ruch P2P- duże ilości sesji nawiązywane przez stacje), do tej części opisanego problemu dopisz dokładne parametry łącza i pochwal sie czy wiesz co userzy tak naprawdę przez nie robią (jeśli na kompach mają uprawnienia administracyjne nie zdziwię się jeśli na kilku kompach jednocześnie działa jakaś alpikacja P2P, przy braku sterowania ruchem sieci i niezbyt wydajnym łaczu problemy gotowe)

Więc jeśli starczy czasu i zapału zapal w sieci Etherala i pozbieraj dane
  • Poziom 17  
    Witam!!!
    Przepraszam,że tak długo nie odpowiadałem,ale nie miałem dostępu do netu na wyjeździe.
    DSL 2Mbit/sek.
    Synchronizacja modemu ok.

Sieć jest banalna:
    1.Wspomniany router
    2. W gwieździe wpięte 3 switche.
    3. Kiedyś net się nie zrywał, a otoczeniu sieciowym zawsze była loteria.

Niestety userzy to w wiekszości na prawach administratora pracują na kompach.
    Co do programów P2P to ich nie ma.(jedynie gg,tlen itp.)

Konfiguracja kart standartowa :

Router z modemem DSL sieć 30 kompów

Dzięki za zainteresowanie.
  • Poziom 20  
    2bit na 30 userów, niech każdy odpali neta, połowa coś pociągnie z serwera i łącza nie ma :)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Cytat:
    2bit na 30 userów, niech każdy odpali neta, połowa coś pociągnie z serwera i łącza nie ma :)

... i tak i nie, wszystko zależy od łącza i stopnia ogarnięcia sieci.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

To trochę więcej informacji ale nadal mało, domyślam się że sieci nie są Twoja najmocniejszą strona więc monitoring który proponowałem może być kłopotliwy do realizacji (tym bardziej przy 3 przełącznikach).

Na początek proponuję kwestię netu ogarnąć w ten sposób:
    1. Jednak zakup innego routera... ale nie byle jakiego, osobiście mam doświadczenie z tym jest też dostępna tańsza wersja bez Wi-Fi.

Uzasadnienie: Przy 30 kompach i takim łączu musisz jakoś opanować ruch. Nawet jeśli w tym przypadku nie jest to do końca przyczyna zapychania się sieci to przy takiej konfiguracji problemy mogą się pojawiać często (tym bardziej że użytkownicy posiadają na stacjach przywileje administracyjne a sieć pewnie ma tendencje do rozrastania a nie do kurczenia). Porządne urządzenie dostępowe w tym pomoże.

Proponowany sprzęt poza rozbudowanymi opcjami sterowania i filtrowania ruchu posiada dodatkowe możliwości, z ciekawszych to:
    1. dwa porty WAN mogące działać w tyrbie load-balace lub fail-over (jeden z modemem ADSL)
    2. multifunkcyjny port USB umożliwiający wystawienie urządzenia "storage" (SMB i/lub FTP), zrzucanie rozbudowanych logów sieciowych na takie urządzenie (u mnie w jednej firmie lądują na ośmio gigowym pendrive). Udostępnianie drukarki sieciowej oraz podłączenie netu przez modem GSM. Co ciekawe- jak użyjesz huba USB możesz podłączyć i korzystać z tych wszystkich urządzeń na raz.
    2. Obsługa VLAN
    3.Obsługa VPN - oprócz standardowego łączenia zdalnych sieci można tworzyć konta do "wdzwaniania się" co umożliwia realizację tzw. "zdalnej pracy"
    4. Możliwość klonowania ruchu na wybrany port LAN (+ w zestawie soft umożliwiający wygodne monitorowanie sieci)

Poza tym dużo dużo więcej- odsyłam do instrukcji (niestety ponad 220 stron)
    lub na stronie producenta po prawej jest opcja "panel konfiguracyjny" i tam możesz poklikać w konf. danego routera
    ------------------------------------------------------------------------------
    Na razie tyle żeby nie lecieć w koszty i robotę, podmień, przyłóż się do konfiguracji (grupy obiektów, filtry, limitery sesji, QoS, filtry MAC- tak żeby nikt nie mógł przynieść dowolnego urządzenia sieciowego z zewnątrz i się podłączyć). Sklonuj też ruch na jeden port i na stacji do niego podłączonej zapuść dedykowany soft monitorujący, jak się okaże że łącze za słabe to albo można ograniczać uprawnienia userów (chodzi o ruch) lub kupić mocniejsze łącze. Tak czy tak będziesz miał podkładkę pod to co powiesz (z doświadczenia wiem że osoby decydujące o wydaniu kasy traktują cię z góry jak naciągacza i maksymalistę ;) )

Jeśli jednak nadal będą problemy trzeba będzie ruszyć z monitoringiem, przy 30 kompach ciężko będzie namierzyć metodą prób i błędów uszkodzoną kartę sieciową w jednym kompie albo uszkodzone okablowanie

Teraz nieszczęsne otoczenie sieciowe...
    Możesz spróbować na początek tak jak napisałem poniżej ale nie dam na 100% gwarancji że przy 30 kompach będzie to śmigać... ponadto wymaga aby jeden komp był na stałe włączony.

Konfiguracja stacji:
    1. Panel sterownia --> dodaj lub usuń programy --> dodaj/usuń składniki systemu windows --> wejdź w "Usługi sieciowe" i zaznacz opcje "Równorzędne"
    2. Na wszystkich komputerach (oprócz jednego- tego włączonego na stałe) wyłącz usługę "Przeglądarka komputera"
    3. Upewnij się że nie blokują ruchu firewalle inne niż "zapora systemu windows".
    4. Doinstaluj na każdej stacji protokół sieciowy "NWLink zgodny z IPX/SPX/NetBIOS"
    5. Oczywiście wszystkie komputery muszą być w tej samej grupie roboczej a ich nazwy nie mogą być dłuższe niż 15znakow i nie mogą zawierać znaków specjalnych.

Jeśli to nie zadziała to żeby to wyprostować będzie trzeba albo postawić serwer WINS lub DNS albo nadłubać się pisząc i kopiując potem na wszystkie kompy plik HOSTS
    a jak z tymi switchami? musisz mieć 3? jak nie jest to wymuszone odległościami to proponuję zamienić na 1 góra 2 zarządzalne.]Link[/url]
  • Poziom 17  
    Dzięki mbat!!!
    Kurcze niestety router już zamówiłem.

LINKSYS DSL WRT160NLl

Po Twoim opisie widzę, że jestem cienki w sieciach.
    Co do userów to spokojnie, są to moi współpracownicy i wiedzą, że net najmocniejszy nie jest a tym bardziej za niego nie płacą.
    Net jest używany głównie do przeglądania, co najwyżej komunikatorów i poczty.

Aha, nie mam kompa, który stale chodzi.
    Switche niestety muszą być bo odległości są niestety duże.

Powalczę z kartami sieciowymi.

Co proponujecie na lekturę abym trochę więcej zrozumiał?

Dzięki za pomoc
    smalski
  • Poziom 20  
    Nie znam dokładnie tego modelu ale słyszałem i miałem z jednym (adsl) opinie że to strasznie działa.
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Kurcze niestety router już zamówiłem.

LINKSYS DSL WRT160NLl

Mam nadzieję że przed wyborem dobrze się zorientowałeś w temacie, mam w firmie WRT-160N (realizuje sieć Wi-Fi dla klientów którzy od czasu do czasu pojawiają się w firmie), ponadto posiadam jednego linksysa z tej serii w innej lokalizacji... powiem tak... kiedyś można było brać linksysa w ciemno. Teraz niestety producent znacznie obniżył loty (pewnie ma to związek z obniżeniem cen).
    Może jak wgrasz alternatywny soft coś z tego będzie

Konf. grupy roboczej i tak wykonaj wg. opisu z tym że nie trzymaj zawsze włączonego kompa jak nie możesz (ale raczej rachunki za prąd znacząco nie wzrosną ;)
  • Poziom 17  
    Zastanawiałem się nad tym Draytek`iem ,ale on nie ma modemu DSL...
    Nie chcę kupować dwóch urządzeń bo na dwa nie dostanę zgody a na jedno tak...
    Co w takim razie??

smalski
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Zastanawiałem się nad tym Draytek`iem ,ale on nie ma modemu DSL...

Przepraszam, wcześniej podałem link do modelu z wejściem WAN dual-Ethernet TUTAJ masz link do wersji w której jeden z portów WAN jest z modemem ADSL. Oczywiście jest też wersja bez Wi-Fi, poszukaj takiej samej nazwy tylko bez literki "n".
  • Poziom 17  
    Tak Internet DSL 2 Mbit/s
    Cytat:
    Jeśli Internet-DSL w TP to zapomnij o własnym modemie.

Czemu mogę zapomnieć o modemie własnym??
  • Poziom 17  
    Czyli jeśli mam podejrzenia co do niesprawnej pracy modemu to muszą dać inny??
  • Poziom 35  
    Dokładnie, modem jest ich własnością.
    Wiem bo sam przechodziłem te boje z TP i skończyło się na ruterze bez modemu z wejściem na ethernet.
    Modem - Ruter - Switch - Komputery.
  • Poziom 17  
    Modem Linksysa dotarł.
    Sprawa się drastycznie poprawiła. Net jest i nie zrywa.
    Jednakże z otoczeniem sieciowym dalej nie jest najlepiej.
    Propozycje mbat'a wdrożyłem, ale niestety nie poprawiło to sytuacji.
    Pewnie czas pomyśleć o jakimś serwerze.
    Pozdrawiam
    smalski