Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

punto I radio wyłącza się po włączeniu wycieraczek

thorxahest 04 Nov 2010 14:12 2998 8
    thorxahest
    Level 9  
    Witam, mam dziwny problem, ostatnio podlaczalem radio u elektryka, wszystko dzialalo, jak nalezy.
    Niestety zaczelo dzis padać radio zaczelo sie wylaczac - zauwazylem, ze po wlaczeniu wycieraczej na tryb jednorazowy oraz na tryb ciagly :/
    Jakies spadki napięcia ? Co moze pomoc, kondensator ?
    Z gory dzieki za rady
    Ture11
    Level 38  
    Wyłącza się i nie działa do momentu wyłączenia wycieraczek, czy tylko wyłącza się na moment po włączeniu?
    |Pozdrawiam.
    thorxahest
    Level 9  
    wyłącza sie na moment po uruchomieniu wycieraczek, za chwile odpala samo - problem nie wystepuje gdy wlacze tryb przerywany wycieraczek :| - we wszystkich innych trybach sie wylacza :/
    tzok
    Moderator of Cars
    Co dokładnie ten elektryk tam robił? Auto powinno było mieć fabryczną instalację pod radio, miało? Przerabiał coś, np. żeby radio było sterowane zapłonem (samo się włączało i wyłączało wraz ze stacyjką)?
    thorxahest
    Level 9  
    No majstrował właśnie przy stacyjce (przy kablach bo do stacyjki nie moglismy sie dostac :)), chyba doprowadzał masę stamtad i poprzecinał jakies kabelki zeby znaleść ten z napięciem :/ radio mi sie wlącza wraz z odpaleniem samochodu ze stacyjki,
    fabrycznie mialo instalacje zapewne, ale w kablach z instalacji brakowalo chyba kabla z napieciem, nie był doprowadzony i musial szukac pod kierownicą :/ kaszana
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    W fabrycznej instalacji nie ma tylko 12V "po stacyjce" (są dwa przewody ale obydwa są podłączone pod "stałe" 12V). O ile pamiętam należy go wziąć z bezpiecznika opisanego jako SERVICES. Co to za elektryk był, że nie umiał się dostać do stacyjki w Punto mk.1, chyba nie samochodowy?!? Dostęp jest bardzo prosty.

Masę się bierze z karoserii i wszystko wskazuje właśnie na jej nieprawidłowe podłączenie lub na przeciążenie obwodu z którego wziął 12V po stacyjce...
    thorxahest
    Level 9  
    no wlasnie bylo tak jak mowisz, powiedzial, ze nie ma po stacyjce, ale skad dokladnie to wzial to nie wiem, z jakiejs wiazki i faktycznie wskazuje na to przeciazenie - jak sie wezmie wyczeraczki w gore na "pojedyncze", to tylko na 1 sekunde sie wylacza, ale jak na "ciągłe" to juz radio całkiem sie wylącza

Czyli to napięcie powinno się wziąść z bezpiecznika ? wpiac kabel w bezpiecznik ?:/ a masę przylutować gdzieś do karoserii jedynie ?

Elektryk dyplomowany, ale nie samochodowy :) Robilismy do w garazu i zabraklo klucza do odkrecenia, bodajże długiego ampola :) To pojade do niego jutro i niech zrobi od nowa :/ Dzieki za pomoc!!
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Masa to powinna była być, w końcu były kostki ISO do radia, a jak nie było niczego się nie lutuje - potrzebna jest końcówka oczkowa i są w paru miejscach punkty masy - złącza śrubowe przyspawane do nadwozia, jedno masz przy skrzynce bezpieczników za schowkiem po stronie kierowcy.

Z zasilaniem wpinasz się w przewody złącza skrzynki bezpieczników - bierzesz schemat i patrzysz który przewód na którym złączu idzie do jakiego bezpiecznika... szukając właściwego przewodu "probówką" możesz się naciąć. Jak nie masz schematu to możesz się wpiąć w stacyjkę, ale pamiętaj, że jeden z plusów po stacyjce "ginie" przy włączaniu rozrusznika i to jest ten właściwy (na czas kręcenia rozrusznikiem radio się wyłączy, żeby nie "wariowało" w tym czasie z powodu spadków napięcia).
    thorxahest
    Level 9  
    Ok, bylem u tego Speca, juz wszystko dziala jak nalezy
    Odpial kabel ktory laczyl sie tam z innym przy stacyjce i podpiąl radio poprostu do napiecia ciaglego, juz nie mam z pod stacyjki, tylko odpalam i wylaczam recznie (tak jak chcialem),

polaczyl razem 2 przewody wychodzace z kostki (czerwony z napieciem12V i zolty, tj. chyba od napiecia stalego :);p) no jest juz git, wycieraczki nie obciazaja radia

ogolnie mowil, ze radia niefirmowe maja duzy pobor w stand by, ja mam "dignity" czyli najtansze i ma pobor 25mA :) W kazdym razie nie musialem placic ponownie, poprawil i ogolnie bardzo sympatyczny czlowiek, nie odwala jak popadnie tylko stara sie poradzic, doradzic itp.

Dzieki za wszelaka pomoc tzok! Pozdrawiam serdecznie!!