Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Peugeot 106 1,1] Pytanie o luz pier軼ienia w rowku t這ka

04 Nov 2010 17:35 5808 9
  • Level 24  
    Witam!
    Pytanie z zakresu remontu kapitalnego silnika benzynowego 1124cm³ TU1M.
    Jaki jest dopuszczalny luz pier軼ieni t這kowych w rowkach t這ka? Nie chodzi o luz na zamku pier軼ieni ale ten co na rysunku:
    [Peugeot 106 1,1] Pytanie o luz pier軼ienia w rowku t這ka
    Ewentualnie jak to jest w innych silnikach i w jakich granicach zawiera si ten luz monta穎wy?
    Wszystkie dane metryczne dotycz帷e kapitalki silnika znalaz貫m w podr璚zniku do AX'a (ten sam silnik), poza tym jednym wymiarem.
    Odpowied na to pytanie potrzebne jest do podj璚ia decyzji czy kupowa nad wymiarowe pier軼ienie i przetacza rowki w t這kach.
  • Level 32  
    Witam,standartowo ten luz zawiera sie w przdziale 0,025-0,055mm, 0,06mm te jest dopuszczalny, powodzenia
  • Level 24  
    Z pomiar闚 szczelinomierzem wychodzi 0,07mm.
    Dygresja/ Silnik zrobi 180kkm i podpali這 gniazdo zaworowe co spowodowa這 remoncik. Tuleje zostaj STD przehonowane. Luz zamka nowego pier軼ienia w tulei po honowaniu 0,3mm. / koniec dygresji.

Przy okazji mia bym jeszcze pytanie co do dolnego pier軼ienia olejowego.
    Kt鏎e s lepsze? Czy te sk豉dane trzy-elementowe (pier軼ie / spr篹ynuj帷a przek豉dka / pier軼ie) czy takie jak orygina jednoelementowe nacinane naprzemiennie?
    Jak por闚nywa貫m to te sk豉dane s bardzo lu幡ie tzn ma這 spr篹ynuj i z nimi t這ka zak豉da si 豉two.
    Natomiast z tym oryginalnym nacinanym jest trudniej. Jest cia郾iejszy i wydaje si by szczelniejszy. Jak go w這篡 do tulei cylindra (tak jak do sprawdzania luzu zamka) to ko鎍e zachodz na siebie ~6mm czyli tyle trzeba go 軼isn望 na obwodzie, 瞠by w這篡 t這k.
    Mniej wi璚ej takie r騜nice wykazuj i czy mo瞠 si kto na ten temat wypowiedzie.
  • Level 32  
    Witam ,ja preferuje te "jednoelementowe"
  • Level 26  
    Ja tez uwazam ze te nacinane sa lepsze. A dol tez robisz w tym silniku? Pytam z ciekawosci bo tez mam rozlozony silnik z serii TU z tym ze 1,4, z przebiegiem ok 250 000 km (udokumentowanym) i gora nie wymaga w zasadzie remontu, na tulejach sa jeszcze slady po honowaniu, a panewki korbowe juz bylo slychac
  • User removed account  
  • Admin of Cars group
    ma3-4ysz wrote:
    Witam!
    .
    Jaki jest dopuszczalny luz pier軼ieni t這kowych w rowkach t這ka?
    Odpowied na to pytanie potrzebne jest do podj璚ia decyzji czy kupowa nad wymiarowe pier軼ienie i przetacza rowki w t這kach.
    Nadwymiarowe pier軼ienie s chyba wi瘯sze 鈔ednic nie grubo軼i.Po kupnie nowych nie trzeba przetacz rowk闚 w t這kach
  • Level 24  
    Quote:
    a tez uwazam ze te nacinane sa lepsze. A dol tez robisz w tym silniku? Pytam z ciekawosci bo tez mam rozlozony silnik z serii TU z tym ze 1,4, z przebiegiem ok 250 000 km (udokumentowanym) i gora nie wymaga w zasadzie remontu, na tulejach sa jeszcze slady po honowaniu, a panewki korbowe juz bylo slychac

Te. Na "oko" to czopy g堯wne by造 dobre, korbowodowe te ale klekota delikatnie ju od 140kkm. Pan w motoszlifie po pomiarach zakwalifikowa wszystko do szlifu - po dwa czopy by造 podjedzone. Ale powodem remontu by這 gniazdo zaworowe. Posta d逝瞠j i musia這 zardzewie chyba a potem go podpali這.
    W kad逝bie by這 tyle b這ta, 瞠 nie sz這 tego wymy bez rozebrania skrzyni korbowej wi璚 si zrobi豉 kapitalka.
    Pier軼ionki uszczelniaj帷e mia造 luz zamka oko這 0,6mm wi璚 na g鏎 p鎩d nowe a na d馧 olejowe zostawi stare bo nic im nie brakuje. Chyba, 瞠 po豉mie przy zak豉daniu:cry:

Quote:
    A jakie to s te "nacinane"?

jak b璠 mia zdj璚ie to wsadz.

Quote:
    Nadwymiarowe pier軼ienie s chyba wi瘯sze 鈔ednic nie grubo軼i.Po kupnie nowych nie trzeba przetacz rowk闚 w t這kach

S nad wymiarowe do nad wymiaru 鈔ednicy tulei oraz te jest opcja z nad wymiarem do szeroko軼i rowka w t這ku.
    Ale w tym silniku ze wzgl璠u na konstrukcj to trzeba by nowe t這ki i regenerowa korby - potem sk豉da si to na gor帷o na amen.
  • Level 31  
    Pier軼ionki uszczelniaj帷e mia造 luz zamka oko這 0,6mm wi璚 na g鏎 p鎩d nowe a na d馧 olejowe zostawi stare bo nic im nie brakuje. Chyba, 瞠 po豉mie przy zak豉daniu:cry:

ju widz ten remont. pier軼ienie na sztuki? ciekawe. a to ostatnie o nadwymiarach to o co chodzi?
  • Level 24  
    Quote:
    pier軼ienie na sztuki?

Nie.
    Komplet grant piston rings, ale nie wszystko co amerykanckie podoba mi si w ca這軼i.
    Quote:
    ju widz ten remont. ... a to ostatnie o nadwymiarach to o co chodzi?
    pogaw璠ka co do zasadniczego zagadnienia tego tematu.

W innym temacie kto mi napisa (nie wiem kto bo temat poszed do kosza a na skrzynce dosta貫m tylko tre嗆):
    Poni瞠j tre嗆 wiadomo軼i: "Jaki jest dopuszczalny
    luz pierscienia tlokowego w rowku ?"
    ========================
    Licz帷 od g鏎nego:
    1. 0,077
    2. 0,072
    3. 0,062
    ========================