Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrofor wybija bezpieczniki

maro191 04 Lis 2010 18:16 7690 14
  • #1 04 Lis 2010 18:16
    maro191
    Poziom 10  

Mam hydrofor (Grudziądz) który pracuje z silnikiem 230v, całość znajduje się w piwnicy, wszystko było ok, ale ostatnio hydrofor się włączył i wybiło bezpieczniki, nie zorientowałem się w czym rzecz, włączyłem bezpieczniki i zaś wywaliło, dopiero jak zacząłem szukać przyczyny wyczaiłem że to wina hydroforu.
    myślałem, że to wina kabla (był lekko pogryziony przez szczury) który szedł od wyłącznika ciśnieniowego do silnika, wymieniłem na inny, musiałem odwrotnie podpiąć kabel bo hydrofor zaczął strasznie wyć, przepiąłem kable na wyłaczniku ciśnieniowym zaś wywaliło prąd. Odpiąłem silnik i podłączyłem do prądu i chodzi bez problemu. co może być przyczyną wybijania prądu ? wyłącznik ciśnieniowy ?

0 14
  • #2 04 Lis 2010 18:29
    stanislaw56
    Poziom 19  

Witam Sprawdzałeś sam silnik, czy z pompą ? może ma za ciężko przy rozruchu.

0
  • #3 04 Lis 2010 18:56
    maro191
    Poziom 10  

probowałem z silnikiem podpiętym do pompy z pominięciem wyłacznika ciśnieniowego i szło, sam silnik bez obciazenia tez idzie bez problemu

0
  • #4 04 Lis 2010 20:45
    zybie
    Poziom 30  

w tej sytuacji odłącz silnik i sprawdż sam wyłącznik ciśnieniowy

0
  • #5 04 Lis 2010 21:22
    maro191
    Poziom 10  

wiem ze to laicko zabrzmi ale w jaki sposób sprawdzić wyłącznik ciśnieniowy ?

0
  • #6 04 Lis 2010 21:34
    zybie
    Poziom 30  

odłącz kabel i włącz bezpieczniki tak jak byś chciał włączyć hydrofor

0
  • #7 05 Lis 2010 17:03
    maro191
    Poziom 10  

wygląda, że wyłącznik jest Ok, włączyłem prąd i bezpieczników nie wywaliło, podłączyłem żarówkę do kabla i żaróweczka ładnie świeci, sprawdzałem neonówka silnik podpięty na 2 przewodach bez uziemienia i troche podświeca, ale z tego co wyczytałem to świecenie świadczy jednocześnie że obudowa nie jest uziemiona ani uzerowana. oryginalnie tez jest podpięte na 2 przewodach , czy wystarczy jak zrobie zerowanie z neutralnym przewodem ? bo instalacja jest stara i 3 przeowodu nie ma.
    poskladam wszystko do kupy i moze to ruszy, troche ciezko chodzi pompa, ale jedna reka da się wał obracac, uzupełniłem smar w łożyskach na wale moze to była przyczyna.

0
  • #8 06 Lis 2010 11:18
    maro191
    Poziom 10  

podpiąłem silnik do hydrofora i podłączyłem do prądu z pominięciem wyłącznika ciśnieniowego to pompa idzie bez problemu ale jak podepne do wyłacznika ciśnieniowego to albo pompa strasznie wyje albo jak przepne kable w silniku od wyłacznika cisnieniowego to wywala mi prad.
    oddzielnie wszystko działa ale jak złącze do kupy to jest problem

Dodano po 19 [minuty]:

zdjęcia wyłącznika ciśnieniowego i podpiecie w silniku

Hydrofor wybija bezpieczniki Hydrofor wybija bezpieczniki

1
  • #9 06 Lis 2010 20:18
    wodyn
    Poziom 18  

W takim razie wymień włącznik i kup kota.

0
  • #10 08 Lis 2010 17:22
    orionbenny
    Poziom 13  

Styki upalone na włączniku - przy włączaniu ciągnie łuk i wywala "esa" .
    Albo wyczyść styki (pilnik i papier) albo wymień cały włącznik.

1
  • #11 11 Lis 2010 18:22
    maro191
    Poziom 10  

jest problem z zasilaniem, jak podpiąłem wyłacznik ciśnieniowy pod zasilanie z innego gniazdka to pompa włącza i wyłącza się bez problemu, bez wywalania bezpiecznika, sprobuje podmienić kabel zasilający który idzie od włacznika ciśnieniowego do włacznika głównego hydroforu, jak to nie da skutku to podciągne zasilanie z innej puszki, bo nie moge znaleźć puszki z której wychodzi zasilanie hydroforu może tam sie cos poluzowało i w chwili startu pompy wywala bezpiecznik

0
  • #12 15 Lis 2010 21:44
    zybie
    Poziom 30  

kolego podłącz pod stare gniazdko zasilanie tylko zamień przewody "faza zero" i podaj czy wtedy wybija

0
  • #13 21 Sie 2017 16:58
    m_zembrzuski
    Poziom 5  

Witam,

Chciałbym podłączyć się pod ten wątek bo mam podobny problem. Hydrofor działał bez zarzutu. Ostatnio gdy został załączony wywaliło korek. Po ponownym włączeniu chwilę jakby działało, ale silnik nie wykonywał żadnej pracy. Chwilę jakby głośniej coś się w nim działo po chwili ustało i zaczął się z niego tzn. z miejsca gdzie są połączone kable, wydobywać lekko dym. Prosiłbym kolegę który założył ten wątek o podzielenie się tym jak rozwiązał swój problem.

Pozdrawiam
    Mariusz

P.S poniżej załączam zdjęcia hydroforu,

0
  • #14 01 Lis 2017 12:56
    demsy
    Poziom 22  

Witam
    Również mam problem z wybijaniem bezpiecznika od hydroforu z tym że na 5 włączeń silnika czasami 2 razy wybije, a czasami ani razu.
    Sprawdziłem:
    - czy silnik(1F) nie ma za ciężko(ręką go obracałem, nie czułem oporu)
    - wyłącznik ciśnieniowy wymieniony na nowy
    - kondensator rozruchowy również nowy

Ostatni pomysł jaki mi zostaje to soft-start. Widziałem kiedyś jak ktoś podłączył 4 rezystory pod wyłącznik ciśnieniowy
    Po 2 równolegle od styków ciśnieniowego, tylko nie pamiętam jakiej wartości były, kojarzy mi się że były to 100R 1W, ale nie jestem pewny. Może widział ktoś ten post

Nikt nie widział tego postu?

0
  • #15 01 Lis 2017 13:37
    750kV
    Poziom 22  

Zmierz rezystancję między zaciskami zasilania silnika i jego korpusem. Zrób to przy odłączonych przewodach zasilających. Da Ci to odpowiedź, czy nie masz zwarcia między uzwojeniami i korpusem.

maro191 napisał:
    podpiąłem silnik do hydrofora i podłączyłem do prądu z pominięciem wyłącznika ciśnieniowego to pompa idzie bez problemu ale jak podepne do wyłacznika ciśnieniowego to albo pompa strasznie wyje albo jak przepne kable w silniku od wyłacznika cisnieniowego to wywala mi prad.
    oddzielnie wszystko działa ale jak złącze do kupy to jest problem ...

Wskazuje to na zwarcie w pobliżu, lub na samym końcu, uzwojenia do masy silnika. Odwrotne połączenie L ➛ N znosi zadziałanie zabezpieczeń, więc zrób pomiar jak napisałem.

0