Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw

AJMDSC 04 Nov 2010 18:44 2022 7
    AJMDSC
    Level 11  
    Witam,

Mam problem z regulacją barw projektora CP-X325W.
    Uległ chyba zalaniu/oblaniu. W każdym razie w torze optycznym znalazł się jakiś płyn i zostawił plamy i zacieki na całej powierzchni wyświetlanego obrazu. Projektor, gdy go dostałem, nie włączał się, więc nie byłem w stanie ustalić, czy obraz miał prawidłową regulacje barw. Cała optyka była do umycia i wyczyszczenia. Udało się zrobić wszystko co potrzeba - projektor znów działa, a na ekranie nie ma plam. Niestety, żeby dojść do tego rezultatu musiałem rozebrać go na "składniki pierwsze". Nie mam niestety żadnej instrukcji opisującej adjustację toru optycznego. Nie potrafię poradzić sobie z ponownym ustawieniem wszystkich kolorów. Obrazy poszczególnych barw składowych są poprzesuwane względem siebie o kilka mm/m.
    Czy ktoś z Koleżanek i Kolegów zetknął się może z tym projektorem i takim, problemem i mógłby pomóc?
    Czy adjustację wykonuje się regulując tor optyczny mechanicznie, czy może można to zrobić na drodze elektronicznej? Czy jest może dostępny opis takiej procedury? Informacje zawarte w dokumentacji dostępnej na naszym forum nie pomogły mi - nie mam pilota zdalnego sterowania i nie wiem czy bez niego coś można z tym zrobić. Z panelu projektora nie są dostępne potrzebne funkcje regulacyjne. Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Pozdrawiam czytających,

AJMDSC
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    kalos
    Level 15  
    O chłopie jak zdejmowałeś wszystkie matryce to będziesz miał dużo roboty z ich ustawianiem
    AJMDSC
    Level 11  
    Wiem, że to co zrobiłem, było "ryzykowne", ale bez tego nie udałoby się wyczyścić toru optycznego. Wcześniej to był po prostu złom, a teraz jest to... bardzo dobrze wyczyszczony złom ;-). Ok!
    Ale tak na serio, dużego wysiłku się nie boję, byle miał sens i prowadził do zamierzonego celu. Czy może jakieś inne sugestie...

Pozdrawiam,

AJMDSC
    androot
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Matryce, lustra, filtry - tor optyczny w LCD jest trudny w ustawianiu. Gra nie warta świeczki.

Ze swojego doświadczenia powiem, że jeśli nie ma żadnych śrubek do wzajemnej regulacji położenia matryc względem pryzmatu to czeka Cię kilkugodzinna walka ze sobą i matrycami :)
    AJMDSC
    Level 11  
    Witam,

To wszystko już wiem!!!
    Czekam z utęsknieniem :( na konstruktywne rady.
    To, że poznałem dogłębnie budowę CP-X325, potrafiłem go rozebrać, wyczyścić i złożyć, też jest dla mnie cennym doświadczeniem. Zaczynałem całą pracę ze świadomością, że być może poświęcę kilkanaście godzin czasu na marne, bo natrafię na uszkodzenie dyskwalifikujące. Tak się nie stało i do pełnego sukcesu brakuje doświadczenia/wiedzy, jak wyregulować w warunkach nielaboratoryjnych optykę projektora. Chętnie podzielę się informacją o rezultatach, ale w tej chwili nie mogę ruszyć z miejsca.
    Pozdrawiam czytających,

AJMDSC
    androot
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To nie masz na co czekać, tylko ustawiaj matryce.
    Producent ma pewnie odpowiednie urządzenie do tego, ale przecież Ty nie.

Może wrzuć zdjęcie jak to wygląda u Ciebie, bo na forum nie ma wróżek.

W moim było tak, że musiałem poluzować śrubki matryc, dać troszkę gęstego, wolno wiążącego kleju i delikatnie opukiwać matryce do uzyskania pożądanego efektu.
    Zapomnij o dokręceniu potem tych śrubek, bo matryce poprzesuwają się...

Napisz jaki efekt udało Ci się uzyskać.
    AJMDSC
    Level 11  
    Witam,

Zgodnie z sugestią przygotowałem kilka zdjęć. Były zrobione dopiero dzisiejszej nocy w zaciemnionym pomieszczeniu, wcześniej nie mogłem się tym zająć. Obraz był rzutowany z ok. 1m na białą ścianę.
    Zdjęcia nie są może najlepsze, ale problem widać na nich wystarczająco dobrze.
    Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw
    Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw Hitachi CP-X325W - problem z adjustacją barw

Czystość barw składowych i bieli nie jest najgorsza, a w porównaniu do stanu wyjściowego to rewelacja. Widać tylko niewielką, ciemniejszą plamę na niebieskim
    pośrodku w górnej części. Równomierność bieli jeszcze muszę poprawić, ale ostrość i wyrazistość jest zupełnie przyzwoita.

Na zdjęciach kraty widać na czym polega problem ze zbieżnością: R jest przesunięte do góry, a G lekko do góry i w lewo w stosunku do B.
    Twoja sugestia androot to będzie pierwsza próba.
    W dalszym ciągu czekam na inne sugestie i pomysły "technologiczne".

Pozdrawiam czytających,

AJMDSC