Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor LG 42LH7000 - odtwarzanie z zewn. źródeł

artuditu2 05 Nov 2010 09:57 4997 8
    artuditu2
    Level 12  
    Witam,
    od razu się usprawiedliwię... używałem szukajki ale w związku z nazwą mojego tv dała kilka tematów tylko... czytam obecnie troszkę AVforumsdotcom ale z uwagi na to że jestem w pracy, powinienem się zabrać do roboty :). Myślę że te pare pytań nie sprawi kłopotu.
    Problemy są następujące i dotyczą filmików w "wyższej rozdzielczości":
    1) odpalam film z dysku przez USB (*.mkv) i pojawiają się "duże kolorowe piksele", po czym tv wraca do menu wyboru filmów
    2) film się odtwarza ale jest napis - niekompatybilny format dźwięku.

Troszkę poszukałem i poczytałem... ale są pytania.
    Instrukcja mówi, że tv odtwarza filmy do 20Mbps, z kolei na AVforum ktoś w odp. na pytanie "dlaczego film nie chodzi?" napisał, ze ponieważ ma bitrate powyżej 10 to nie da rady.
    Co do pktu 2 to już też doczytałem, że nie odtwarza formatu DTS i najlepiej przekonwertować na AC3
    Czy jeśli te filmy, których mi tv nie odtwarza, puszczę przez kabel z komputera do tv, to będą działać? (oczywiście na kompie wszystko śmiga aż miło)
    Pozdrawiam
    artuditu2
    Level 12  
    Gwoli uzupełnienia mam win7.
    Po drodze do domu kupiłem kabel HDMI, podłączam do kompa i do karty graficznej (Nvidia GF GTS 250) i... kurka wodna jest lipa. Na tv mam obraz z kompa ale widać tylko tło pulpitu (tzw. tapeta) nie ma żadnych ikon ani okienek oO.
    Chwilkę poklikałem i w rezultacie w panelu sterowania w ustawieniach rozdzielczości na rozwijanej liście pt. "wiele monitorów", gdy zmienię ustawienie z "rozszerz te ekrany" na "powiel te ekrany" pojawia mi się pełen obraz pulpitu choć rozdzielczości się chyba troszkę rozjeżdżają (monitor natywnie ma 1600x1050 a tv 1920x1080).
    Oczywiście o dźwięku nie ma na razie mowy...
    Po ciężkim tygodniu idę teraz troszkę pograć w kosza, natomiast proszę o ewentualne dalsze podpowiedzi.
    1. czy kartę graficzną podpinać do płyty głównej w celu uzyskania dźwięku (2-żyłowy kabelek)
    2. jak uzyskać filma na tv a normalny pulpit na kompie...
    3. jaki ma być format pliku *.mkv aby odtworzył sie z dysku podłączanego na USB
  • Helpful post
    1 PAWEL
    Level 42  
    Dźwiek - prawym klawiszem na ikonę głośności ( głośnik ) powinno być urządzenia do odtwarzania - otwarzanie digital output. Lub w panelu sterowania.
    Co do dźwięku „po HDMI” w podanym linku.
    Oczywiście każde podłączenie kabli wykonujemy przy wyłączonym sprzęcie (najlepiej wypięciem wtyczek/ odłączonym wyłącznikiem sieciowym

Podłączasz oczywiście przy obu urządzeniach wyłączonych, włączasz TV, włączasz PC, zmieniasz na TV źródło obrazu na złącze HDMI, do którego podpięto PC (w instrukcji ponadto powinno być wyróżnione złącze HDMI, do którego najlepiej PC podłączyć - przeważnie jest to HDMI2)?

W panelu sterowania karty graficznej musisz ustawić sobie sposób wyświetlania. klon, scalenie czy pojedyczny ekran i który z nich jest pierwszy a który drugi. (monitor czy TV)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1213507.html
    artuditu2
    Level 12  
    W sumie jest częściowy sukces. Zrobiłem "rozszerzenie" pulpitu, tak że główny mam na kompie, natomiast przesuwając myszkę poza brzeg ekranu pojawiam się na telewizorze, gdzie filmiki *.mkv wyglądają świetnie ;).
    Ale...
    1) dźwięk --> jak rozumiem, żeby przez kabel hdmi z gniazda na grafice dźwięk poszedł do tv, to ten dźwięk musi być "skądś" pobrany... na grafice mam miejsce na wpięcie kabelka (2 piny) ale nie wiem gdzie go wpiąć do płyty. Mam front panel i cd... na które piny powinienem zapiąć ten kabelek, zważywszy, że FP ma 9 pinów a cd - 4?
    Poniżej zdjęcie tego kabelka (chodzi o kabelek nie o przejściówkę ;))
    Telewizor LG 42LH7000 - odtwarzanie z zewn. źródeł
    Na tą białą wtyczkę mam miejsce na GPU, ale gdzie wpiąć drugi koniec...
    Płyta to ABIT AB9... przeglądałem w miarę instrukcję do płyty, oglądałem ją też przed chwilą i... nie bardzo widzę tam wyjście na te 2 kabelki... SPDIF.

Oczywiście czytałem i próbowałem z urządzeniami audio. Przełączyłem również w biosie... zamiast AC97 na HD audio. Obecnie w panelu źródeł dźwięku gdy odpalam filmik widzę, że pracuje zarówno źródło domyślne czyli głośniki, jaki i Realtek Digital Output - Realtek HD Audio (ruszają się paski od eq). Niestety dźwięk słyszę tylko w słuchawkach a na tv on nie leci.
    Swoja drogą chyba i tak będzie lepie brzmiał dźwięk puszczony z wieży przez wyjście z kompa.
    Pytanie brzmi / chciałbym tak zrobić / aby można przez hdmi puścić film na tv razem z dźwiękiem przez tv, natomiast żebym na głównym pulpicie mógł odpalić gierkę, z dźwiękiem niezależnie lecącym ze słuchawek.
    1 PAWEL
    Level 42  
    Jeśli kabel jest pełne hdmi to dżwięk na Realtek Digital Output
    w/g http://free.of.pl/x/xboxik/HDMI/HDMI2.html

Co do dźwięku „po HDMI” (w wielkim skrócie):

- karta dźwiękowa w komputerze musi obsługiwać sterownik „HD Audio”

- karta grafiki gotowa na taki dźwięk i podłączona z takim dźwiękiem (czasami osobnym kabelkiem – wewnątrz PC), ATI HD ma własny sterownik - kabelka brak

(dodatkowa grafika NVIDII w PC ma wejście Audio np. SPDIF na płytce , które jest zapięte z ww. wyjściem SPDIF dźwięku np. płyty głównej….)

- często informacja o zastosowanym zabezpieczeniu HDCP oznacza także że dźwięk powinien tez być na złączu HDMI

(polecam, jak potrzeba przelotkę „pełną” DVI na HDMI i potem kablem HDMI do TV, by nie było kłopotu że jakieś nóżki nie podłączone)

(ATI czasami ma „własne” przelotki)

- nie zapomnieć na koniec w filmach itp. też wybrać w sterowniku audio odtwarzacza wyjście HDMI dla dźwięku (gdyż może pracować niezależnie…)

PRZYKŁAD USTAWIEŃ DŹWIĘKU PRZEZ HDMI Z GF8400Gs SPIĘTEGO KABELKIEM „SPDIF” Z MAINBOARDEM NA REALTEKU ALC888

(w takim układzie mam dźwięk „po HDMI” już od startu Windows i także równolegle na podłączonych głośniczkach PC….)

Sprzętowo zainstalowany ….. Wybrany jako odtwarzacz…. Menadżer Realteka ustawiony na wyjście cyfrowe audio

………………

Przy karcie graficznej „ATI HD” ozn. sterownika audio będzie miało taką formę – „ATI High Definition Audio Device”…., ”ATI HD Audio Output”….itp. .
    artuditu2
    Level 12  
    ...W rezultacie jestem w stanie obejrzeć filmy w rozdzdielczości HD (1920x1080) na ww. telewizorze. Jest jednak kilka "ale".
    Dźwięk leci z tylnego panela kompa do wieży... nie udało mi się go puścić bezpośrednio po kablu HDMI. Rozumiem, że tutaj "błędem" jest brak podpięcia kabelka SPDIF z płyty głównej do karty NVidia. Czy poza dedykowanym wyjsciem na płycie można ten kabelek wpiąć w inne miejsce? (np. front panel?) Nie potrafię znaleźć na mojej MoBo wyjścia SPDIF (Abit AB9-pro)... Czy to możliwe że takiego tam nie ma?
    A tak poza tym, to w sumie po co ten kabelek, skoro grafa jest teoretycznie (i praktycznie) i tak wpięta już w MoBo przez PCI... moze jakiś sterownik powinien wystarczyć?
    Dziwi mnie też troszkę, że obraz po HDMI na telewizorze mam dopiero w windowsie... niektórzy piszą, że już obraz z biosu im się pojawia.
    Czy cokolwiek by się zmieniło, gdybym z karty graficznej wychodził przelotką DVI i wtedy wpinał się do tv przez gniazdko nr 1 oznaczone opisem DVI?
    artuditu2
    Level 12  
    Podsumujmy...
    TV przez gniazdo USB (pendrive, HDD) nie odtwarza każdego formatu filmu. Trzeba dopasować zarówno format dźwięku jak i obrazu. Szczególnie miałem problemy z filmami w formacie *.mkv.
    Podłączenie komputera pod TV przez gniazdo HDMI rozwiązuje powyższy problem...
    Ogólnie telewizorek działa od kilku miesięcy i zastrzeżeń nie mam.
    Doskonale można również na telewizorku pograć w gierki i jakość jest świetna.