Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw zl3avr oraz programator zgodny z stk200/300

rambo83 05 Lis 2010 12:51 2086 14
  • #1 05 Lis 2010 12:51
    rambo83
    Poziom 12  

Witam

Od niedawna jestem posiadaczem zestawu jak w temacie. Jako że są to moje początki zabawy z avr'ami proszę o wyrozumiałość. Rozpocząłem od przeglądnięcia przykładów z książki Baranowskiego. Kompiluję program w avrstudio natomiast pony progiem chcę wysłać plik hex do atmegi32 i tu zaczyna się problem, ponieważ kalibracja pony proga przebiega ok, jednak nie mogę ustawić Interface setup. Wybieram opcję parallel avr isp api czy też I/O i przy próbie testu za każdym razem mam failed test. Port lpt jest sprawny. Dlaczego nie mogę połączyć się z procesorem? Jeśli ktoś posiada taki zestaw i zna dobrze temat prosiłbym o radę dla początkującego.

0 14
  • #3 05 Lis 2010 15:24
    walek33
    Poziom 28  

Wypróbuj ten program. Do tej pory używam starszej wersji i nie miałem problemów z programowaniem. Pony nie chciał działać tak jak Tobie.

0
  • #4 06 Lis 2010 22:51
    rambo83
    Poziom 12  

Witam ponownie

Sprawdziłem program waleka33 i przy wyborze autodetect wyskakuje mi komunikat : Device signature : not known (FF,FF,FF). Kombinowałem juz z rówznymi ustawieniami portu lpt i nic. Do tego zauważyłem że przy wyłączonym lapku i podłączonym programatorze do zl3avr oraz zasilonej płycie dioda przy spi kanda się świeci, natomiast jak tylko uruchomię laptopa dioda jeszce parę razy mrygnie i po uruchomionym systemie przestaje świecić. Czy cos jest nie tak z programatorem czy płytą zl3avr? Caly czas jest problem ze znalazieniem procka i jeżeli żaden z programów sobie nie radzi więc musi być coś nie tak.

0
  • #5 07 Lis 2010 01:27
    xury
    Poziom 38  

Zaraz, zaraz, bo czegoś nie rozumiem. Masz LPT w laptopie ?

0
  • #6 07 Lis 2010 03:26
    walek33
    Poziom 28  

Cytat:
    Masz LPT w laptopie ?

A czemu nie? Ja też mam. Zależy od daty urodzenia.
    Wracając do tematu. Jaki masz zainstalowany system?

0
  • #7 07 Lis 2010 10:56
    rambo83
    Poziom 12  

Laptop ma lpt (ibm t23). System to xp sp3. Czy programator powinien być widzialny pod portami lpt i com? bo nic tam nie ma.

0
  • #8 07 Lis 2010 16:57
    walek33
    Poziom 28  

Czy masz zainstalowane Giveio? Na tej stronie jest dość dobrze opisany. I oczywiście można go pobrać.

0
  • #9 07 Lis 2010 21:00
    rambo83
    Poziom 12  

Ściągnąłem programik ale nie chce się zainstalować i nie widać go w sterownikach niezgodnych z plug and play

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam że aktualnie mam takie ustawienia dla portu lpt w biosie:

Parallel port - enabled
    mode - bi- directional
    Base I/O adress - 378
    Interrupt - IRQ 7

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Zagooglowałem jeszcze trochę,gdyż problem nie daje mi spokoju i na elektrodzie znalazłem tester stk200.Po odpaleniu testu program sprawdza działanie programatora i dalsze linie (program pokazuje instrukcje co i jak zrobić). Wystarczy że sprawdzi działanie programatora i zaraz zaświeca się moja dioda kontrolna w złączu kanda i po tym dopiero pony prog jak też i isp programmer może komunikować się z procesorem. Zapewne po restarcie bedę musiał znowu załączać test i teraz pytanie dlaczego dopiero zaczęły działać programy tzn nie do końca bo ponyprog wysyła i diody (mały progarmik) się palą tak po wysłaniu pliku przez isp programmer diody się nie świecą?

0
  • #10 08 Lis 2010 07:19
    walek33
    Poziom 28  

Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że udało się rzeczony programator uruchomić. Myślę, że po drobnej kosmetyce będzie chodził. Port LPT musi być ustawiony w biosie na ECP/EPP. Giveio w sterownikach widoczne nie jest. W folderze instalacyjnym jest plik, którym możesz testować czy sterownik jest zainstalowany, czy nie. Giveio można też uruchomić ręcznie. Próbowałeś zaprogramować jakiegoś procka? A przynajmniej odczytać sygnaturę? To, że dioda świeci nie jest jeszcze full sukcesem. U mnie "niby dioda" działa jak sama chce a niezależnie od tego procki się bezproblemowo programują. Myślę, że ów tester programatora uruchamia sobie sterownik i dla tego po jego odpaleniu masz połączenie z programatorem.

0
  • #11 08 Lis 2010 15:30
    rambo83
    Poziom 12  

Walku33 otóż oprócz tego że dioda świeci się podczas programowania to dodam iż z powodzeniem mogę teraz odczytać sygnaturę (wcześniej nie mogłem). Programowałem także procka i program działa. Programowałem ponyprogiem oraz bascom avr i udało sie, natomiast przy isp programmmer wczytało program (komunikat program ok) i nie otrzymałem rządanego efektu. Poza tym w isp programmer mam zablokowane opcje read user sig, prg user sig., verify user sig. W jaki sposób zatem mogę spradzić czy zainstalowany jest giveio jak okienko mignie tylko na chwile i nic się nie dzieje?

Dodano po 1 [minuty]:

BTW nie mogę ustawić opcji ecp/epp ponieważ nie mam ich razem zestawionych, mam natomiast bi directional i to jest chyba te ecp/epp

0
  • #12 08 Lis 2010 21:31
    walek33
    Poziom 28  

Cytat:
    Poza tym w isp programmer mam zablokowane opcje read user sig, prg user sig., verify user sig

Bo nie jest to dostępne w Twoim procku. :cry: Baw się z Xmega. :D
    Cytat:
    okienko mignie tylko na chwile

Wywołaj cmd i uruchom program w tym oknie. Nie mignie i nie zniknie dopóki go sam nie zamkniesz. Jeżeli chodzi o ISP prog to w ustawieniach jest możliwość pokombinowania z kabelkologią. Mój chodzi na standardowych nastawach zwanych STK200/300 Evalu... Do sprawdzenia prawidłowego podłączenia użyj prostego programu, który zwie się STK200_300_test. Ustawienie Resetu też ma znaczenie. Jeżeli płytka pod innymi programami działa to masz pełne szanse uruchomienia także ISP proga.
    A tak na marginesie to w ramach edukacji możesz pobawić się bitami danych LPT za pomocą programiku, który nazywa się simplelpt.

0
  • #13 08 Lis 2010 21:41
    rambo83
    Poziom 12  

simplelpt nie jest przypadkiem podobne do lptcontrol, który ściągnąłem -tam jest zabawa z bitami właśnie. co do testowania mam stk200test oraz stk200/300 test, ale dzięki za porady i za dostarczenie pomocnych informacji. Powoli będę badał proste programy, ale jeszcze się zastanawiam nad językiem programowania. Niby w książce opisują ćwiczenia bodajże w asm. ale myślę też o c - co Ty na to? Który lepszy?

0
  • Pomocny post
    #14 09 Lis 2010 06:54
    walek33
    Poziom 28  

Cytat:
    Który lepszy?

Zadaj głośno to pytanie a zaraz rozpęta się burza mózgów i opinie udowadniające wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Odpowiedź na nie jest indywidualną sprawą każdego, kto chce się bawić w kodowanie. Osobiście do programowania AVR-ów używam Win AVR z całym jego dobrodziejstwem inwentarza (C). Do zabaw an kompie środowisko Delphi Borlanda (Pascal). W pracy VBA (jako składnik Office). Assembler był dla mnie zawsze zagadką. :D Nie podjąłbym się napisania w nim całego programu (jakieś małe wstawki ok). Tak więc sam musisz spróbować i wybrać to co dla ciebie najlepsze. Jeżeli jednak mogę coś zasugerować to moim zdaniem, ze szczególnym podkreśleniem moim, wbrew ogólnie przyjętej opinii Basic nie jest dobrym przykładem na start. Mam nadzieję, że Cię nie zanudziłem i za dużo nie namieszałem. :D A co do podziękowań to nie przesadzaj (to forum jest podobno po to żeby sobie pomagać). Najlepszym jest naciśnięcie takiego małego guziczka w poście. :D

0
  • #15 27 Mar 2011 17:12
    rambo83
    Poziom 12  

Ostatecznym rozwiązaniem problemu jest u mnie zastosowanie programu sky live stk200/300 tester. Po pierwszej próbie sprawdzenia tym programem mogę zaprogramować procka wszystkimi dostępnymi programami (bascom, ponyprog, isp programmer). Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale ten mały soft pomaga.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów