Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja elementu - żelazko SGR Professional K123

05 Lis 2010 15:03 3064 4
 • Poziom 24  
  Proszę o pomoc w identyfikacji elementu będącego czujnikiem w żelazku z wytwornicą pary SGR Professional K123.
  Z pewnością jest on stosowany nie tylko w tym urządzeniu.

  Czujnik ten jest wsunięty do metalowej rurki, która znajduje się wewnątrz zbiornika (wytwornicy pary).
  Najprawdopodobniej jest on odpowiedzialny za rozpoznawanie osiągnięcia odpowiedniej wartości temperatury pary w zbiorniku i podawanie tej informacji do układu sterownika, który włącza/wyłącza zasilanie grzałki w zbiorniku.

  Wnętrze czujnika jest zamknięte w szklanym kloszu zakończonym (prawdopodobnie) ceramiczną, białą podstawką, z której wychodzą 2 przewody.

  W temperaturze pokojowej rezystancja na zaciskach czujnika wynosi ok. 180 kΩ. Po dotknięciu do obudowy czajnika i gotowania w nim wody spada, osiągając w chwili zagotowania ok. 50 kΩ. W trakcie stygnięcia wody, rezystancja zaczyna wzrastać.
  Najprawdopodobniej jest to termistor typu NTC w obudowie szklanej.

  Jeżeli ktoś się orientuje, proszę o podanie nazwy tego elementu i jeżeli to możliwe jego oznaczenia (parametrów).
  Identyfikacja elementu - żelazko SGR Professional K123 Identyfikacja elementu - żelazko SGR Professional K123 Identyfikacja elementu - żelazko SGR Professional K123 Identyfikacja elementu - żelazko SGR Professional K123

  Pytania dodatkowe
  Czujnik jest owinięty folią izolacyjną, podobną do tej jaka jest stosowana do izolacji uzwojeń w transformatorach. Jak fachowo nazywa się taka folia i czy można ją kupić z tzw. metra, a jeżeli tak to gdzie?
  Jaka jest odporność temperaturowa takiej folii? W wytwornicy pary powinna wytrzymać przynajmniej ok. 300°C (bezpieczniki termiczne są na 227°C), trafo raczej tyle nie osiąga. Dlatego nie mam pewności czy można taką zastosować.

  Czujnik owinięty w folię jest dodatkowo posmarowany jakąś pastą. Co to jest za pasta, może ktoś zna nazwę?
  Prawdopodobnie jej zadaniem jest poprawienie styku czujnika z obudową wytwornicy. Jeżeli tak, to czy można zastosować pastę termoprzewodzącą, taką jak np. stosuje się pomiędzy tranzysotrem i radiatorem. Nie wiem jak wygląda wytrzymałość tej pasty na wysokie temperatury, ponad 200°C.
 • Poziom 9  
  hej i jak poradziłeś sobie z tym żelazkiem ?? właśnie takie rozkręcam i poszukuje takiego czujnika ... prawdopodobnie
 • Poziom 24  
  Nie - dostęp do tego typu elementów, poza pkt. serwisowymi, jest bardzo trudny.
  Brak konkretnych oznaczeń identyfikujących elementy oraz jak widać brak chęci dzielenia się wiadomościami przez tych, którzy je posiadają.
 • Poziom 2  
  witam.
  Mam takie żelazko SGR 123 no i niestety nie działa.
  Sprawdzałem też rezystancje tego czujnika w temp pokojowej i u mnie wynosi ok 310kΩ.
  Doszedłem do tego że u mnie nie wychodzi sterowanie ze sterownika(płytki) na pompkę i grzałkę, elektrozawór po naciśnięciu w żelazku działa (pstryka). Nie wiem co może być uszkodzone, tzn albo sterownik albo ten czujnik. Wartości podobne jak u kolegi, po podłaczeniu na krótko na płytce (zmostkowanie zera) grzałka działa i rezystancja czujnika spada do kilkunastu kΩ.
  Mam pytanie czy u kolegi nie grzeje grzałka a pompka chodzi cały czas?
 • Poziom 24  
  Minęły 3 lata. Niestety poza opisem, który zamieściłem powyżej nic więcej nie pamiętam. Obecnie używam żelazka innej firmy.