Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie telefonu nokia 3310 z zasilacza bez baterii

thomas863 05 Lis 2010 23:50 4511 3
  • #1 05 Lis 2010 23:50
    thomas863
    Poziom 2  

witam,

Ostatnio kupiłem kilka telefonów w komisie nokia 3310 - robię transmiter SMS do bazy danych MySQL na serwerze. Chcem podłączyć zamiast akumulatora zasilanie stabilizowane z zasilacza PC 5V. Słabo się znam na elektronice, 2 telefony poszły już z dymem.

Robię według tego schematu:

zasilanie telefonu nokia 3310 z zasilacza bez baterii

http://shaddack.twibright.com/projects/hw_nokiabat/

Pytanie mam takie: jakich konkretnie parametrów powinny być te diody i rezystory (kondensator pomijam, bo mam stabilizowane zasilanie). Na wejściu mam 5V 25 A, na wyjściu (Vbat, GND) będzie pobierało 3,7 V 2 A.

Kupiłem już rezystory, jakieś tam diody zenera, zmontowałem a i tak szlag trafił cały układ i znowy wietrzenie chaty z dymu. Szkoda mi psuć kolejne telefony, dlatego pytam was, fachowców.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 3
  • #2 06 Lis 2010 00:41
    TelBit GSM
    Poziom 13  

Diody połączone szeregowo mają na tym schemacie zmniejszyć napięcie do wymaganej wartości 3,7V. Tu muszą być zwykłe diody prostownicze a nie "zenera".
    To jakie zastosujesz zależy od napięcia jej przewodzenia i jeśli jest taka konieczność trzeba będzie wstawić trzy sztuki a nie dwie jak na schemacie.
    Pomimo tego że masz stabilizowane napięcie zasilania wstaw ten kondensator jednak o wartości od 47uF do 100uF

0
  • #3 06 Lis 2010 12:38
    thomas863
    Poziom 2  

no dobra wstawie kondensator 3000µF. Chodzi mi o dokładne parametry tych diód i rezystorów tzn rezystory - jakia moc, a diody - jakie napięcie, jaki prąd i ile ich powinno być.

Cytat:
    To jakie zastosujesz zależy od napięcia jej przewodzenia i jeśli jest taka konieczność trzeba

a skąd mam wiedzieć czy jest taka konieczność? Ja wiem tylko, że napięcie na wejściu 5V na wyjściu 3,7. Wybacz, ale nie jestem zbytnio rozgarniety w tej branży.[/quote]

0
  • #4 08 Lis 2010 01:32
    TelBit GSM
    Poziom 13  

Ten układ jest tak uproszczony że bez drobnych komplikacji oraz własnych pomiarów i tak się nie obejdzie.

Cytat:
    tzn rezystory - jakia moc, a diody - jakie napięcie, jaki prąd i ile ich powinno być.

Zwykła krzemowa dioda prostownicza. np. 1N4001 lub 1N4007
    Rezystory 0.25W

Jest to minimalne napięcie przewodzenia diody powyżej którego gwałtownie rośnie prąd przepływający przez nią w kierunku przewodzenia.
    Sprawdzisz to zwykłym multimetrem. Np dioda 1N4007 którą mam pod ręką posiada minimalne napięcie przewodzenia 0,6V.
    Odejmujesz tę wartość od 5V tyle razy aż uzyskasz odpowiadające Ci napięcie. Czyli po dołożeniu kolejnej sztuki w szereg napięcie będzie mniejsze co 0.6V
    Dla mojego egzemplarza 1N41007
    5V - 0,6 = 4,4V
    5V - 0,6 - 0,6 = 3,8V
    5V - 0,6 - 0,6 - 0,6 = 3,2V
    Rozwiązaniem byłoby użycie dwóch diod o napięciu przewodzenia 0,65V
    Weź pod uwagę że w zasilaczu komputerowym napięcie nie zawsze jest idealnie równe 5V i mogą być wahania nawet +/- 0,5V

0