Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp LC-42XD1E - startuje przekaźnik i od razu wyłącza się

06 Lis 2010 00:03 3233 12
  • Poziom 13  
    Witam.
    TV po wymianie matrycy.
    Tuż po wymianie wszystko działało, jednak w momencie włączania słychać było dość głośny odgłos (sekundowe "brzęczenie" ).
    W końcu, podczas oglądania wyłączył się, zgasła także dioda.
    Od tej pory, TV nie reaguje na przyciski zarówno z klawiatury lokalnej jak i z pilota. Po podłączeniu do sieci, startuje przekaźnik, dioda zapala się na zielono i od razu się wyłącza (ponownie pyka przekaźnik, dioda gaśnie).

Elementy z zasilacza przemierzone - OK.
    Nie widać także żadnych innych usterek, dostrzegalnych gołym okiem.

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Cytat:
    ponownie pyka przekaźnik

To będzie wina przekaźnika, że raz styka, a raz nie styka.
  • Poziom 13  
    Jest jeszcze jedna ważna sprawa:

po odłączeniu od inwertera wtyczki zasilającej, TV uruchamia się normalnie i nie wyłącza się (dioda cały czas świeci się na zielono i TV reaguje na klawiaturę oraz pilota). Wyklucza to uszkodzenie przekaźnika.

Napięcie z zasilacza na inwerter to -60.5V.
  • Poziom 40  
    Co to za inwerter podać typ jego i matrycy. Typowe napięcie zasilające inwerter to 24V.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Ale w tym przypadku nie jest "typowe 24V". Nie jest też -60V. Jest 60V, inaczej mówiąc +60V. Proszę pisać poprawnie! Elektronika to dział nauk ścisłych.

Zasadnicze pytanie chyba, to jaką matrycę włożono zamiast oryginału.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Proszę sprawdzić mosfety na inwerterze, czy aby nie ma zwarcia któryś
  • Poziom 13  
    Matryca to: LK420D3LW80Y.

Inwerter:
    PCPV0047
    MPV8A044

Dodano po 6 [minuty]:

Przy próbie wejścia w tryb serwisowy, TV także od razu się wyłącza, gaśnie także zupełnie dioda czuwania.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Inverter RUNTKA271WJZZ Backlight ma także takie oznaczenia MPV8A044, PCPV0047,

Pracuje z panelem LK420D31Z1A2/ jest np. w SHARP LC-42XD1EA

Sharp LC-42XD1E - startuje przekaźnik i od razu wyłącza się

Resztę wysłałem na PW.
  • Poziom 13  
    Mosfety sprawdzone - OK...
    Próbowałem też podmianę logic board - bezskutecznie.
    Posprawdzałem bezpieczniki - są OK.

Po trzech próbach uruchomienia telewizora, ostatecznie gaśnie dioda st-by i TV nie reaguje już na żadne przyciski.

I jeszcze jedno pytanie: czy opisane objawy mogą wskazywać na uszkodzenie main-board? Mógłbym pożyczyć ją od kogoś na podmianę, ale nie wiem, czy jest sens...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    dzagorski4 napisał:

po odłączeniu od inwertera wtyczki zasilającej, TV uruchamia się normalnie i nie wyłącza się (dioda cały czas świeci się na zielono i TV reaguje na klawiaturę oraz pilota).

I co wtedy? Obraz i głos jest? Może tak pracować non stop? Czy właśnie po trzeciej takiej próbie przestaje reagować?
    Zajrzałeś do procedur naprawy w serwisówce?

Przecież to wydaje się stosunkowo proste, przynajmniej na podstawie tego co napisałeś - albo uszkodzony inwerter widziany jako całość wraz z podświetleniem, albo niewydajny zasilacz.
    A podmiany logiki to już całkiem nie rozumiem. To działanie po omacku - a temat w dziale dla fachowców.
  • Poziom 13  
    Tak, po odłączeniu zasilania od invertera, TV uruchamia się (nie ma rzecz jasna obrazu), ale dioda cały czas świeci się na zielono.
  • Poziom 43  
    Co Ty opowiadasz?
    Nie rozumiesz, nie rozróżniasz, nie wiesz?
    Nie ma podświetlenia - to jasne. A ja pytałem o obraz i głos.
    Jest czy nie ma? I z powodzeniem powinieneś to ocenić bez pracy inwertera. Bo to w jakimś stopniu świadczy o poprawnej pracy main.
    Co z tym zasilaczem dla inwertera? Obciążyłeś sztucznie? Wyrabia się czy nie?

W trybie serwisowym się uruchamia? Może licznik błędów lamp trzeba skasować?
  • Poziom 13  
    mirex napisał:
    A ja pytałem o obraz i głos.
    Jest czy nie ma? I z powodzeniem powinieneś to ocenić bez pracy inwertera. Bo to w jakimś stopniu świadczy o poprawnej pracy main.

Najmocniej przepraszam, pisząc poprzedni post miałem na myśli brak podświetlenia. Jeśli chodzi o obraz i głos, to mimo, że TV na odłączonym inwerterze nie przechodzi od razu do stanu czuwania, tylko uruchamia się normalnie i dioda St-by cały czas świeci się na zielono (tak, jakby pracował), to nie ma ani obrazu ani dźwięku...

Problem rozwiązany. Wina leżała po stronie zasilacza. TV naprawiony. Dzięki wszystkim za pomoc.