Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zatrzaśnięta kaseta magnetofonowa w radiu OPEL SC202

06 Lis 2010 09:38 4180 9
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich!

Od ponad 6 lat, jestem posiadaczem Opla Vectry z 1995 roku. W samochodziku znajduje się radyjko BLAUPUNKT SC 202. Przez te lata radio działało bez problemów, ale do pełnego relaksu podczas jazdy potrzebowałem własnej muzy, więc zaopatrzyłem się w kasetę-adapter i dzięki niej słuchałem swojej ulubionej muzyki. Tak był przez kilka lat do wczoraj... Przed wyruszeniem w trasę, jak codzień włożyłem kasetę do radia - a ta zablokowała się i nie chciała sie wysunąć. Wielokrotne próby wyjmowania i podważania jej śrubokrętem nic nie dały, więc niepotrzebnie mocno nacisnąłem dwa przyciski po prawej stronie radia (służące do przewijania i/lub wysuwania kasety) aż coś strzeliło i kaseta zablokowała się na amen. W końcu udało mi się ją wyjąć, ale mimo to, radio wciąż pokazuje na wyświetlaczu tryb Cassette. Kombinowałem trochę i gdy naciśnie się z całej siły te dwa przyciski po prawej stronie to w końcu słychać trzask i włącza się radio, ale gdy tylko je puszczę od razu powraca tryb kasety. Co zrobić? Zauważyłem, że taka mini tacka, która znajduje się wewnątrz, jest całkiem opuszczona i naciskanie ww. przycisków nie unosi jej. Teraz robię tak, że wkrętakiem podważam ją do góry, ładuję kasetę i palcem dociskam do głowicy. Tak wszystko działa, ale o radiu mogę pomarzyć. Czasem gdy wyjmę kasetę, uda mi się coś zablokować, że włącza się radio, czasem też dociskanie kasety wewnątrz powoduje, że też włącza się radio (z obecną kasetą) ale boję się, że dojdzie do jakiegoś zwarcia, bo czasem i kaseta i radio działają jednocześnie.

Czy da się coś zrobić? Myślę nad wymontowaniem odbiornika, wiem jak to robić, ale boję się, że radio się rozkoduje i to będzie jego koniec. Co mi radzicie? Czy rozebranie radia coś da?

:cry:

PS Jeśli umieściłem posta w złym dziale to proszę o jego przeniesienie.
  • Poziom 22  
    Myślę że bez wyciągnięcia radia nic nie zrobisz. Trzeba je otworzyć wyprostować to co pogiąłeś, ew. wymienić pasek napędowy i może jeszcze pożyje. Kod w takim zabytku ok. 30zł.
  • Poziom 17  
    Dzięki za info. W najbliższych dniach zabiorę się za wymontowanie radyjka. A czy lepiej po wymontowaniu radia nie odpalać silnika czy nie ma to znaczenia?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Nie ma znaczenia. Możesz jeździć bez radia. Pzdr
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jeżeli radio odłączysz od zasilania to już się rozkoduje. Jeżeli kodów nie masz, to masz wydatek na rozkodowanie u fachowca. Żeby naprawić odtwarzacz kasetowy, musisz wyjąć radio z kieszeni i otworzyć górny "dekielek" radia. Jak są dłuższe kable to może nie będziesz musiał odłączać od napięcia i radio się nie rozkoduje. Po otwarciu sprężynę ustaw na swoim miejscu, bo albo spadła albo się przewinęła.
    Po ustawieniu sprężynki winda kasety sama wskoczy na swoje miejsce.
  • Poziom 17  
    Wymontowałem dzisiaj radio - na szczęście nie rozkodowało się (czy to normalne?). Zamiast kabelków, styka się ono z kostką na końcu deski. Sytuacja wygląda następująco:

Urwała się taka plastikowa część, która „popycha” sprężynę, sprężyna spadła, podobnie jak ta winda kasety. Ustawiłem wszystko jak umiałem, wyczyściłem wnętrze radia, zamontowałem i włączyłem. Radio śmiga, ale jak wrzucę kasetę to ta jakby skacze we wnętrzu – tak jakby nie mogła zatrybić. Dopiero jak lekko ją docisnę to włącza się, ale potem nie mogę jej wysunąć (przyciski są zablokowane). Aby ją wyjąć – wyłączam radio i włączam ponownie – wtedy kaseta powraca do stanu zaraz po włożeniu i elegancko daje się wyjąć. Co mogę na to poradzić?

Zauważyłem, że problem tkwi w tym ramieniu, które dociska głowicę:

Nasmarowałem je WD ale nic to nie dało. Czy mogłem przesadzić ze smarowaniem i dlatego kaseta nie pracuje jak trzeba? Czy ze zdjęcia jest ktoś w stanie określić, czy ramię jest ok.? Znajduję się tam taki biały haczyk bardzo luźno latający - to normalne?
  • Poziom 31  
    Jak kaseta podskakuje to znaczy nie wzębia się z osią napędową, winda kasety nie opadła do końca. Coś źle złożyłeś.
    Jeżeli już musisz smarować to nie olejem tylko wazeliną techniczną.
  • Poziom 17  
    Będę pamiętał o wazelinie technicznej – dzięki :)
    Jak patrzę na tą kasetkę od góry to wydaje się, że wszystko jest ok - kaseta ładuje się bez problemów, trafia do odpowiednich otworów, ale zauważyłem jedną dziwną rzecz: gdy kaseta jest wysunięta i zagląda się do radia od przodu, wyraźnie widać, że dolna część tej windy jest jakby trochę wygięta do góry. Czy to może być przyczyną niewystarczającego dociskania się kasety?

Dodam, że jak ładuję kasetę "na sucho" to widzę, że ładnie wzębia się ona w oś napędową. Co więc może być nie tak?
  • Poziom 31  
    Wygięcie może być przyczyną. Ostro musiałeś go potraktować, że się blaszka wygięła. Odtwarzacz jest raczej urządzeniem precyzyjnym i delikatnym, nie lubi nic na siłę.
  • Poziom 17  
    Wyjąłem kasetkę i zrobiłem co mogłem (problem w tym, że kaseta idealnie przylega od blaszki a po jej zamontowaniu widać, że jest lekko wygięta). Teraz jest tak, że kaseta od razu ładnie zaskakuje ale nie chce tak łatwo wyjść ;) Pomaga to, że wyłączę radio, włączę je na nowo i w tym czasie nacisnę przyciski wyrzucenia kasety. Niech tak już zostanie – ważne, że mam i radio i odtwarzacz kaset :)

Dziękuję wszystkim za pomoc :)