Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SRS53M02EU Długi czas zmywania

mateo786 06 Lis 2010 11:07 8747 11
  • #1 06 Lis 2010 11:07
    mateo786
    Poziom 9  

Witam.

Mam następujący problem.

Posiadam kilkuletnią zmywarkę Bosch SRS53M02EU, ostatnio zauważyłem że czas pracy się znacznie wydłużył. Nie wiem czy jest to nagła zmiana czy stopniowa, ponieważ zmywarka była włączana na noc. Czas pracy w programie 65° wydłużył się aż do siedmiu godzin! Po sprawdzeniu innych programów, okazało się że jest podobnie. Dodatkowo Zmywarka zaczęła niedokładnie myć.

Może ktoś z was spotkał się z podobnym problemem. Podpowiedzcie gdzie szukać usterki. Dodam że całą zmywarkę rozebrałem na części pierwsze, wyczyściłem, ale to nic nie pomogło.

• #2 07 Lis 2010 00:30
    maniek475
    Poziom 23  

Witam.

A grzeje wodę ?

Pozdrawiam maniek475.

• #3 07 Lis 2010 11:09
    mateo786
    Poziom 9  

Grzeje, ale obawiam się że może nie tak bardzo wydajnie jak powinna. Też nad tym myślałem. Być może wydłużony cykl wynika z tego, iż musi ona dogrzewać wodę do danej temperatury.

Idąc tym tropem podłączyłem ją bezpośrednio do ciepłej wody o temp. ok 50°, ale nie zauważyłem znacznych różnic.

Co w takim przypadku może być problemem, termostat grzałka? Jak to ewentualnie sprawdzić?

• #4 07 Lis 2010 16:41
    birre
    Poziom 20  

najprawdopodobniej pobiera zbyt mało wody

• #5 07 Lis 2010 20:06
    mateo786
    Poziom 9  

Jak to ustalić czy pobiera za mało wody? Co jest za to odpowiedzialne, jaki czujnik?

Może spróbować dolewać wodę zaraz po pobieraniu i zobaczyć skutki?

Jeśli chodzi o ciśnienie i przepływ wody, to myślę że jest ok, bo nie pobiera jej bardzo długo.

Co należało by sprawdzić?

Pozdrawiam
    mato786

• #6 09 Lis 2010 10:16
    mateo786
    Poziom 9  

Widzę że albo temat jest za prosty, albo za trudny.

Nie dostałem żadnej konkretnej odpowiedzi. Jak ustalić przyczynę usterki?

Proszę o jakieś sugestie.

Pozdrawiam
    mateo786

• #7 11 Lis 2010 11:58
    bob369
    Poziom 2  

mam taki sam problem moja zmywarka myje około 6 godzin a naczynia wyciągam brudne nigdy wcześniej tak się nie działo i w ogóle nie słysze żeby pracowała poprawnie jak wcześniej kiedy słychać było jak strumienie wody uderzały w naczynia teraz tego dźwięku nie słyszę może mi ktoś pomuc mam wrażenie jak by ciśnienie było zbyt niskie pozdrawiam i czekam na odpowiedz

• #8 11 Lis 2010 20:26
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Oczyśc filtr ( na wężu) na zasilaniu w wode.
    PO zakończeniu pobierania wody wyłacz maszyne i sprawdż ile wzięąa.
    Zdemij smigła i wyciągnij z diurek resztki jedzonka..

• #9 12 Lis 2010 15:47
    mateo786
    Poziom 9  

Wyczyściłem filtr przy wężu zasilającym. Był rzeczywiście trochę brudny. Ilość wody jest chyba dobra, dno zmywarki było zalane ok 2 cm, mierzone przy filtrze.
    Nie pamiętam jak było wcześniej ale chyba podobnie.

Uruchomiłem zmywarkę na program 65°. Płukanie wstępne trwało 15 minut, więc chyba normalnie, później powinna myć z temperaturą 65°, ale po godzinie woda miała dopiero 40° (na dnie zmywarki).

Jeśli programator działa w ten sposób że np. mycie trwa dopóki nie osiągnie danej temperatury, to myślę że to wina grzałki.

Zmierzyłem opór grzałki i wynosił 126 kΩ. Mierzyłem multimetrem, zmywarka była wyłączona nie odłączałem przewodów od grzałki. Jak trzymam dłużej wartość ta zaczyna spadać. Dlatego nie wiem czy dobrze mierzę.

Jaki powinien być opór grzałki?

Pozdrawiam
    mateo786

• #10 12 Lis 2010 23:13
    maniek475
    Poziom 23  

mateo786 napisał:

Zmierzyłem opór grzałki i wynosił 126 kΩ.

Jaki powinien być opór grzałki ?

Witam.

Grzałka ewidentnie do wymiany .

Opór sprawnej grzałki to 20-33Ω .

Pozdrawiam maniek475.

• #11 13 Lis 2010 16:24
    mateo786
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedzi.

Znacie może jakiś sklep, gdzie można by kupić grzałkę. Najlepiej internetowy, ale może być również w Krakowie.

Po symbolu zmywarki nic nie znalazłem. Chyba że najlepiej będzie wymontować i szukać po oznaczeniach na grzałce.

Czy możliwa jest wymiana grzałki czy trzeba z całą osłoną czujnikami itp.?

Czy taki problem z grzałką jest częsty w kilkuletnich zmywarkach? Czy miałem pecha? Czy może to być związane z rodzajem środków czyszczących?

Pozdrawiam
    mateo786

• #12 23 Lis 2010 23:39
    von_gruber
    Poziom 10  

Witam.

Wg. mnie to nie grzalka bo mowilaes ze grzeje. U mnie zmywarka tez znacznie wydluzyla czas zmywania (kilkukrotnie).
    Zapuscilem ja na"otwartych" drzwiach, obserwujac co sie dzieje, do pierwszych 2 cykli nabierala wody normalnie a do ostatniego z nablyszczaczem wogole i w tym momencie zaczynala sie zapetlac, nie mogla uzyskac odpowiedniej temperatury poniewaz nie bylo wystarczajaco duzo wody. Winnym okazal sie jeden z elektrozaworow, zapiekl sie, zardzewial i zblokowal; po porzeczyszczeniu papierem sciernym dziala jak nowy. Zmywarka zaczela dzialac normalnie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME