Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STIHL MS 390. Regulacja gaźnika.

06 Lis 2010 13:06 22912 9
 • Poziom 8  
  Witam.
  Mam pilarkę STIHL MS 390. I mam co do niej jedno pytanie.
  Co oznaczają litery H oraz L? (Chodzi mi o litery przy regulacji)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Obydwie śrubki służą do regulacji gaźnika w całym zakresie obrotów silnika. L (low), jest używana do regulacji wolnych obrotów, a H (high) do regulacji w zakresie wysokich obrotów. Bez wyraźnej potrzeby lepiej ich nie ruszać.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  L do regulacji składu mieszanki na wolnych obrotach. Wg producenta powinno się za jej pomocą ustawić (na wolnych obrotach) maksymalne obroty a następnie wykręcić ok 1/4 obrotu. Dzięki temu pilarka na wolnych obrotach będzie odpowiednio smarowana (pamiętaj że smarowanie jest zależne od ilości spalanego paliwa).
  H jest śrubą do regulacji składu mieszanki na wysokich obrotach. Za jej pomocą ogranicza się również maksymalne obroty pilarki. W większości przypadków jest ona zabezpieczona specjalnym kapturkiem, i można jedynie delikatnie skorygować fabryczne ustawienia. Oczywiście kapturek można zerwać ale zmiana położenia tej śruby regulacyjnej może skutkować uszkodzeniem pilarki spowodowane zbyt dużymi obrotami lub zatarciem. Niestety smarowanie silnika dwusuwowego jest zależne od ilości spalanego paliwa, a tym bardziej w przypadku Stihla lub Husqvarny gdzie jest stosowana mieszanka uboga w olej.
  Próbując regulować pamiętaj że za pomocą tych śrub dawkujesz ilość paliwa, więc wykręcając wzbogacasz, a wkręcając zubożasz mieszankę paliwowo-powietrzną.
 • Poziom 25  
  Wspaniale kol. opisał sposób regulacji gaźnika pilarki. Należałoby tylko wspomnieć, że do prawidłowej regulacji wypadałoby użyć miernika obrotów, gdyż nie każdy ma słuch absolutny i w przypadku regulacji obrotów na "oko" , bardzo szybko możemy uszkodzić pilarkę. Wykręcenie o 1/4 obrotu dotyczy moim zdaniem regulacji wysokich obrotów, a nie wolnych i jest to zalecenie w przypadku regulacji bez obrotomierza. Mieszankę 1:50 trudno uznać za ubogą, gdyż są silniki do których jest dedykowana mieszanka 1:100. Odpowiednie smarowanie silnika dwusuwowego to temat bez końca i najlepiej trzymać się zaleceń producenta. Dlatego nadal uważam, że bez wyraźnej potrzeby nie należy poprawiać fabryki, i nie prowokować użytkowników do ulepszania prawidłowo działającego sprzętu.
  Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 25  
  Rycho T napisał:
  karol3 napisał:
  Mieszankę 1:50 trudno uznać za ubogą, gdyż są silniki do których jest dedykowana mieszanka 1:100.


  Może kolega podać jakiś model pilarki, do którego stosuje się mieszankę 1:100.
  W każdej instrukcji obsługi Stihla, jest opisany sposób regulacji gaźnika.

  Przepraszam, ale niezbyt jasno sformułowałem wypowiedź i można z niej mylnie domyślać się, że mieszanka 1:100 dotyczy pilarek. Pisząc, że są silniki do których dedykowana jest mieszanka 1:100 miałem na myśli silniki Sachs 301A produkowane w kilku wersjach, pracujące na takiej mieszance.
 • Poziom 16  
  Wysokie obroty w przypadku Stihla ustawia się tylko za pomocą obrotomierza. Zależnie od modelu pilarki jest to w granicach 13-14 tys.obr/min.(z zamontowanym i poprawnie naciągniętym łańcuchem. Jeśli nieco zubożysz mieszankę wkręcając wkręt H maksymalne obroty szybko wzrosną. Co do regulacji wolnych obrotów będę uparty :). Na obudowie są symbole mówiące o poprawnym ustawieniu wkrętów, lecz są to dane początkowe od których regulację powinno się rozpocząć.Taki bajer ułatwiający wystartowanie np. po czyszczeniu gaźnika.
 • Poziom 22  
  Dolmar i makita zalecają w pilarkach tej marki mieszankę 1: 100 pod warunkiem stosowania ich olejów.
  Slawek
 • Poziom 25  
  Należy jednak cały czas śledzić nowości ukazujące się na rynku. Kol. Sławek K ma niestety rację. Do Makity pojawił się olej HP100 i jest zalecany przez producenta, zwłaszcza w okresie gwarancyjnym. A to jeden z przykładów i dowód na to, że całe życie się człowiek uczy i..........
  http://www.makita.pl/index.php?page=katalog&produkt=241
 • Poziom 22  
  Najgorsze w 2T to nie rygor 1:50( 1:40, 1:30) ale namieszanie tej mieszanki 5litrów i lanie do piły przez dwa lata, bo jest już gotowa. Niestety kończy się ta praktyka zatarciem....
  Sławek