Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna

kompresator 12 Nov 2010 15:38 126774 131
 • #61
  luke-z
  Level 16  
  Zrób jeszcze osłonę na przekładni i będzie gites.
 • #62
  tbw
  Level 11  
  Witam wszystkich. Jakiś czas temu także zrobiłem sprężarkę. Wrzucam fotki i proszę o opinie.
  Pompa czterocylindrowa dwustopniowa o P max= 12bar. Wydajność na ssaniu ok. 1150l/min. Silnik 7,5kW 1450obr/min. Przełożenie 2:1. Zbiornik LPG 130l + 2x55l. Wyłącznik ciśnieniowy z dekompresją. Zawór bezpieczeństwa 1/2" 10bar na zbiorniku + zawór bezpieczeństwa 1/4" 10bar na pompie. Filtr 5µ + reduktor 1/2" umieszczony na ścianie.
  Ciśnienie robocze wył. 9 bar zał. 6bar.

  W celu wyeliminowaniu drgań wywoływanych przez pompę i silnik całą konstrukcję umieściłem na oddzielnej ramie która przykręcona jest do zbiornika przez gumowe odboje resorów do przyczepy. Dodatkowo silnik jak i pompa przykręcone są do ramy przez gumowe podkładki. Całość waży ok 200kg.
  Naciąg paska zrealizowany jest poprzez ruchomy zawias na którym umieszczona jest rama trzymająca silnik. Ciężar silnika samoczynnie napina pasek za kontrowany jest on jedynie śrubą.

  Obroty sprężarki wynoszą ok. 760obr/min. Pracuje podobnie jak es. :D
  Sprężenie powietrza w 240l zbiorniku do ciśnienia 9bar zajmuje 2min 15sek.

  Przy połączeniu silnika w gwiazdę sprężarka nabija do 4bar, potem silnik staje.
  Przy połączeniu w trójkąt śmiało nabija do 10bar (więcej nie sprawdzałem).
  Zawór spustu kondensatu umieściłem w tylnej dolnej części zbiornika, zaletą tego jest to, że możliwy jest dokładny spust wody po uprzednim podłożeniu czegoś pod przednie koła.
  Rura łącząca pompę ze zbiornikiem to tura miedziana Fi 22 lutowana lutem twardym. Z obu stron umieściłem śrubunki 3/4" z grzybkiem bez uszczelek gumowych.
  Zawór zwrotny sprężarkowy 3/4" na 1".
  Przewód dekompresji łączący zawór zwrotny z wyłącznikiem ciśnieniowym wykonany jest z rurki miedzianej fi6 (ze starej lodówki).

  Dodatkowe zbiorniki 2x55l zespawałem do kupy. Na ich dole znajdują się zawory spustowe.

  Sprężarka służy mi głównie do zasilania piaskarki także własnej konstrukcji (piaskarka z dyszą fi 4mm pracuje na ciśnieniu 7bar).

  Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna
 • #63
  SAWEK101
  Level 31  
  Konstrukcja bardzo fajna, ale wprawne oko :D zawsze znajdzie jakiegoś zonka, zwróć uwagę że te poduszki pod ramą nic nie dają bo i tak śruba trzyma sztywno, ja bym dał poduszki od zagęszczarki takie poduszki bardzo dobrze pochłaniają drgania, kojarzysz o co chodzi ,(uchwyt guma 3cm uchwyt).
 • #64
  elektryku5
  Level 39  
  Czy gdy użyje rurek miedzianych będę musiał użyć lutu twardego czy może cyna starczy?
  Nie mam ochoty spędzić całego weekendu na gwintowaniu rurek stalowych.

  Butlę mam już taką około 30l.


  Co do projektu autora to jest bardzo fajny, no poza wspomnianym wężem.
  Po co użyłeś tylu rurek i kolanek, na pewno dałoby radę zrobić to prościej (znaczy lepiej)?
 • #65
  SAWEK101
  Level 31  
  Jak porządnie zalutujesz z pastą to wystarczy, ale nie lutował bym cyną rurki wychodzącej ze sprężarki bo raczej długo cyna nie wytrzyma.
 • #66
  tbw
  Level 11  
  Ja z góry założyłem użycie lutu twardego z powodu znacznego nagrzewania tej rury. Nie miałem pewności czy lut miękki nie rozlutowałby się (wolałem nie sprawdzać, żeby w razie czego nie narobić sobie dodatkowej roboty).

  Użyłem ok 1,3m rury miedzianej, mogłem użyć mniej, ale chciałem zwiększyć powierzchnię chłodzenia owej rury przez wentylator.

  Zawsze można użyć rury z miedzi miękkiej i ograniczyć lutowanie do minimum lub łączenia wykonać ze złączek zaciskowych do miedzi miękkiej.

  Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

  Mam pytanie do "tajpansl"

  W twojej sprężarce na rurce łączącej pompę ze zbiornikiem, masz zainstalowany spiralny radiator. Gdzie coś takiego można dostać i czy są różne średnice?
 • #67
  User removed account
  User removed account  
 • #68
  tbw
  Level 11  
  Kiedyś widziałem taką nakładkę w jakimś chińskim kompresorze ale na małą średnicę rurki. I ciekaw jestem czy można to gdzieś oddzielnie dostać?
 • #69
  tajpansl
  Level 11  
  Rurkę z radiatorem wykorzystałem ze starego klimatyzatora NRDowskiego , którego rozbroiłem na złomie
 • #70
  kpir20
  Level 10  
  Witam
  kompresator Bardzo fajna sprężarka a pomysł z 2 butlami praktyczny.Również zastanawiam się nad wykonaniem podobnej sprężarki, i chciałbym zapytać o parę rzeczy;
  Posiadam silnik 3 fazowy 2.2KW 2850obr/min i sprężarkę od c-330 oraz butlę LPG 60l, i teraz pytanie czy silnik ze sprężarką połączyć za pomocą sprzęgła (np.kołkowe) czy lepiej zast. przekładnię pasową i zmniejszyć obroty na sprężarce (np.o połowę) po przeczytaniu paru wątków zrobił mi się mały mętlik:) i czy do takiej butli i takiego silnika nie zastosować jakiejś innej sprężarki(bardziej wydajnej). Prosił bym o porady:D
 • #71
  manieksoma
  Level 11  
  wkleje zdjecie i prosze zeby mi ktos napisal czy moze ta sprezarka obsluzyc klucz pneumatyczny na takim polaczeniu i co zmienic zeby bylo dobrze. dodam tylko ze sprezarka jest oryginalna z 1963r produkowana we Wroclawiu ja dolaczylem tylko butle po LPG. jak obliczyc wydajnosc bez rozkrecania

  Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna
  Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna
  Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna
 • #72
  kompresator
  Level 10  
  Kpir 20 jaśli masz zastosować taki silnik dość duży to zastosuj też większą sprężarke
 • #73
  kpir20
  Level 10  
  kompresator A z czego na przykład taki kompresor?polecicie coś??
 • #74
  kompresator
  Level 10  
  Ciężka sprawa, z jakiegoś samochodu ciężarowego lub dużego ciągnika ale tam często zastosowane jest smarowanie z silnika a z tym jest problem. Sa na rynku wydajne pompy sprężarkowe z własnym smarowaniem, małe fajne ale niestety dość drogie
 • #75
  kpir20
  Level 10  
  No dokładnie wtedy są drogie. a nie będę kompresora (na razie) wykorzystywał codziennie i nie jest mi potrzebny do pracy. Także kupno samej sprężarki za 200-400 zł nie wchodzi w grę. Popytam jeszcze na szrotach może znajdę 2 np.od stara i je połączę, lub jedną 2 cylindrową, może się "coś" trafi:D
 • #76
  kompresator
  Level 10  
  Dokładnie. Dwie sprężarki to też dobry pomysł tylko musiałbyś je zsynchronizować tak żeby jedna wykonywała ruch tłoka w dół podczas gdy druga w góre
 • #77
  kpir20
  Level 10  
  ale najlepsza była by od razu 2 cylindrowa. Ale zobaczymy czy coś znajdę:|
 • #78
  xxanquxx
  Level 13  
  Witam i tez ja się pochwale :) jestem w trakcie budowy sprężarki ale wstępnie udało mi sie ja uruchomić i jestem bardzo zadowolony zostały takie rzeczy jak dosłownie kosmetyka, Butla 150l sprężarka 2-tłokowa od ziła a jeśli chodzi o silnik to jest on starszej produkcji lecz działa wyśmienicie niestety mocy nie znam :/ pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

  Przepraszam za zdjęcia no ale jakie sa to sa
  Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna
  Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna
  Kompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własnaKompresor ze sprężarki Ursus C-330 konstrukcja własna
 • #79
  misiekpb
  Level 22  
  Hmmm, nie znam się dokładnie na sprężarkach, ale pomysł wprowadzenia rurki ze sprężarki bezpośrednio do butli nie jest chyba trafiony. Niech fachowcy w temacie się wypowiedzą. Pozdrawiam.
 • #80
  xxanquxx
  Level 13  
  Kolega misiekpb dlaczego tak sadzisz ??
 • #81
  elektryku5
  Level 39  
  misiekpb wrote:
  Hmmm, nie znam się dokładnie na sprężarkach, ale pomysł wprowadzenia rurki ze sprężarki bezpośrednio do butli nie jest chyba trafiony. Niech fachowcy w temacie się wypowiedzą. Pozdrawiam.


  Nawet w fabrycznych kompresorach tak jest.
 • #82
  misiekpb
  Level 22  
  Po prostu wydaje mi się, że ten odcinek jest za krótki i za gorące powietrze trafia do butli. Ale nie twierdzę, że się nie mylę. Zawsze widziałem ten odcinek dłuższy i czasem z chłodniczką.
 • #84
  pio_len
  Level 13  
  misiekpb wrote:
  Hmmm, nie znam się dokładnie na sprężarkach, ale pomysł wprowadzenia rurki ze sprężarki bezpośrednio do butli nie jest chyba trafiony. Niech fachowcy w temacie się wypowiedzą. Pozdrawiam.


  Zawór na pewno ulegnie uszkodzeniu wytopi się grzybek powietrze trzeba dobrze wychłodzić przepuszczając przez chłodnice .
 • #85
  xxanquxx
  Level 13  
  Kolego mylisz sie nic sie nie wytopi z racji wykonywanego zawody < instalacje co i wodne> jest no temat znany zawór zwrotny jest bardzo drogi i jakościowo bardzo dobry a mianowicie jest cały z mosiądzu nie tak jak inne z wklatkami plastikowymi takze bez obaw :)
 • #86
  tbw
  Level 11  
  Z autopsji wiem, że nawet mosiężny zawór zwrotny ulegnie zniszczeniu pod wpływem temperatury gdy sprężarka będzie chodziła ciągle przez dłuższy czas.
  Najlepiej jest zastosować sprężarkowy zawór zwrotny lub pomyśleć nad chłodnicą.
 • #87
  xxanquxx
  Level 13  
  Koledzy ja mam tam luty na miękko na cyne cyna topi sie przy temp. 120 stopni a powietrze wychodzące z sprężarki ma 80-90 stopni mierzyłem to . No ale nie trzeba tego mierzyć ponieważ gdyby miało więcej to nie wytrzymały by luty . a jak stosujesz zawory zwrotne z instalacji c.o to woda wiece ile doskonale ma i zawory jakoś wytrzymują ::)
 • #88
  larson04
  Level 14  
  Do połączeń przy sprężonym powietrzu powinno stosować się lut twardy,nie tyle,że jest odporniejszy na temperaturę,co jest duuużo odporniejszy na uszkodzenie mechaniczne(drgania,duże zmiany temperatur etc.)
  Oczywiście miękkim też da się radę i może wytrzymać,ale to zależy od konkretnego przypadku.


  inventco.eu - post był raportowany. W tekście było kilka błędów merytorycznych. Skasowałem.
 • #89
  PiotrekpPl123
  Level 19  
  kompresator wrote:

  Sprężarki też dostaniesz np od stara za ok 100 zł.


  Jeśli się nie mylę sprężarki od Starów były podłączane do centralnego smarowania silnika więc zastosowanie ich do tego typu konstrukcji wymagało by budowy praktycznie od podstaw układu smarowania.

  Wracając do tematu moim zdaniem udana konstrukcja, w miarę estetycznie wykonana chociaż osobiście oszlifował bym trochę te spawy:) Najważniejsze że działa tak jak powinno i nie trzeba było wydać pieniędzy na kupno gotowego urządzenia:) No i satysfakcja z wykonania ...bezcenna:) Pozdrawiam.
 • #90
  dąbuś
  Level 10  
  witam jestem tu nowy i mam pytanie do tego pana xxanquxx pytanie do ilu barów spręża panu ta sprężarkabo mam taką samą tylko trzeba by bylo doprowadzić ją do kultury :)