Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oswietlenie 12V - czy jest oszczędne, ile prądu to pobiera?

06 Lis 2010 19:02 20738 26
  • Poziom 10  
    Witajcie.
    Ja "zielony" zwracam się z prośbą o odpowiedź czy to co mam zamontowane jest oszczędne w stosunku do zwykłego oświetlenia 230V czy też nie, ile toto kilowatów pozera faktycznie i czy montując żarówki diodowe w miejsce obecnych halogenów 20 watowych ten zestaw będzie zużywał mniej prądu czy nie ma wielkich różnic.
    Wybaczcie jeśli zadaję głupie pytania ale jestem zielony w tych sprawach.
    Oto co mam zamontowane:
    1 - do tego podpięte są 2 halogeny 12V 20 wat

2- do tego podpięte są 4 halogeny 12V 20 wat
  • Poziom 25  
    Co masz na myśli pisząc oszczędne?

1. 2 * 20 = 40 wat. Tak jakbyś zaświecił tradycyjną żarówkę o mocy 40 wat.

2. 4 * 20 = 80 wat. Analogicznie, żarówkę o mocy 80 wat.

Pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    xE5150 napisał:
    Co masz na myśli pisząc oszczędne?

1. 2 * 20 = 40 wat. Tak jakbyś zaświecił tradycyjną żarówkę o mocy 40 wat.

2. 4 * 20 = 80 wat. Analogicznie, żarówkę o mocy 80 wat.

Pozdrawiam!

Hmmm, a to że toto działa na 12 V to nie ma znaczenia? to po co się robi takie oświetlenie? już nie tylko zielony jestem ale chyba zbaraniałem.
  • Poziom 13  
    Zysków nie ma. To co otrzymujesz, to niższe napięcie (bezpieczniej) i to wszystko. Oszczędniej będzie jedynie na tej zasadzie, że halogen świeci jaśniej niż żarówka tej samej mocy.
  • Poziom 10  
    Czyli 40 watowa żarówka na 230V = 40 watowa żarówka na 12V ? dobrze zrozumiałem?
  • Poziom 31  
    Instalując "żarówki" diodowe będziesz miał niższe zużycie energii.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    goldfinger napisał:
    czyli 40 watowa żarówka na 230V = 40 watowa żarówka na 12V ? dobrze zrozumiałem?

Tak, ponieważ jakoś to napięcie musi zejść do 12V. Moc nie może uciec z układu. Najprościej obniżyć napięcie transformatorem. Po jednej stronie 230V i 0,17A, a po drugiej 12V i 3,33A. Za każdym razem przemnożenie tych wartości da Ci 40 (W).
  • Poziom 28  
    goldfinger napisał:
    czyli 40 watowa żarówka na 230V = 40 watowa żarówka na 12V ? dobrze zrozumiałem?

Dokładnie tak. Różnica jest w bezpieczeństwie - 12V bezpieczne a 230V nie, i w stratach przy 12V większy prąd w obwodzie = większe straty w przewodach + straty w transformatorze (nie ma urządzeń idealnych).
  • Poziom 10  
    herrRendezV napisał:
    goldfinger napisał:

Tak, ponieważ jakoś to napięcie musi zejść do 12V. Moc nie może uciec z układu. Najprościej obniżyć napięcie transformatorem. Po jednej stronie 230V i 0,17A, a po drugiej 12V i 3,33A. Za każdym razem przemnożenie tych wartości da Ci 40 (W).

O właśnie, co prawda miałem na myśli mam oszczędne światło ale widzę że to kiszka nie oszczędność, a Twoja odpowiedź wyjaśniła moje "zielone zbaranienie"
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
  • Poziom 13  
    Oszczędzasz na jak największej jasności z jak najmniejszej mocy. Czyli LEDy, lub energooszczędne (ale wtedy musisz się przestawić na niewyłączanie światłe na krótkie okresy czasu).
  • Poziom 10  
    W takim razie ostatecznie chciałbym się dowiedzieć czy zasilacze czy tam transformatory z pierwszego posta na 100% nadają sie do diodowych żarówek oferowanych na serwisach aukcyjnych? nie popalą mi takich żarówek LED-owych?
  • Poziom 12  
    Przy niższym napięciu - zgodnie z prawem Ohma - prąd będzie większy. Ale moc ta sama.
  • Poziom 10  
    dawtepl napisał:
    Przy niższym napięciu - zgodnie z prawem Ohma - prąd będzie większy. Ale moc ta sama.

Czy to odpowiedź na moje pytanie:
    W takim razie ostatecznie chciałbym się dowiedzieć czy zasilacze czy tam transformatory z pierwszego posta na 100% nadają się do diodowych żarówek oferowanych na serwisach aukcyjnych? nie popalą mi takich żarówek LED-owych?
  • Użytkownik obserwowany
    Nie, krótko i zwięźle.
    Ps: Jak kupisz żarówki w supermarkecie to się nie zdziw jak będę się palić jak głupie , lepiej zapałać więcej i kup porządne np: w hurtowni elektrycznej w pobliżu jakieś ;)
  • Poziom 10  
    gts1991 napisał:
    Nie, krótko i zwięźle.
    Ps: Jak kupisz żarówki w supermarkecie to się nie zdziw jak będę się palić jak głupie , lepiej zapałać więcej i kup porządne np: w hurtowni elektrycznej w pobliżu jakieś ;)

Czyli nie ma sie co gapić, kupić ledy z gwarancją i w liczniku przestanie się "ośka grzać" .
    :D[/b]
  • Poziom 13  
    goldfinger napisał:
    dawtepl napisał:

czy to odpowiedż na moje pytanie:
    W takim razie ostatecznie chciałbym się dowiedzieć czy zasilacze czy tam transformatory z pierwszego posta na 100% nadają sie do diodowych żarówek oferowanych na serwisach aukcyjnych? nie popalą mi takich żarówek LED-owych?

Nie, nie, nie. Jeżeli po stronie wtórnej transformatora będzie pobierana mniejsza moc, np. poprze obniżenie prądu w obwodzie, to mniejsza moc będzie pobierana z sieci przez stronę pierwotną. Chodzi o to, że moce pobierane są zawsze takie same. Zmienia się tylko stosunek prądu i napięcia.
  • Specjalista elektryk
    W temacie oświetlenia istnieje jeszcze pojęcie wydajności, to znaczy (kolokwialnie): ile lumenów uzyskuje się z wata. Wydajność świetlna jest różna dla różnych źródeł. Z takiej samej ilości energii elektrycznej można uzyskać różne natężenie oświetlenia (I od razu uprzedzę : różną barwę i temperaturę światła).
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Kolega HeSz podniósł bardzo ważny aspekt nie poruszany do tej pory w dyskusji. Tzw żarówki energooszczędne potrzebują znacznie mniej mocy, aby dostarczyć taką samą ilość światła jak "zwykła" żarówka. Ile mniej to zależy od producenta. Zwykle by dostarczyć tyle światła co np żarówka 100W potrzebują ok 24W mocy. Żarówki diodowe do tego celu potrzebują jeszcze mniej mocy.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Chodzi o to, że moce pobierane są zawsze takie same. Zmienia się tylko stosunek prądu i napięcia.

A gdzie kolega znalazł idealny transformator ?? Nie słyszał kolega że występują straty podczas transformacji energii ??
  • Poziom 10  
    Z dyskusji wynika że lepiej pominąć transformatorki i zamontować zwykłe żarówki 230V, lub bardziej oszczędnie - większą ilość diodowych (też na 230V) aby uzyskać oświetlenie podobne jak obecne halogeny.

Czy tak?
  • Poziom 13  
    karolq napisał:
    Cytat:
    Chodzi o to, że moce pobierane są zawsze takie same. Zmienia się tylko stosunek prądu i napięcia.

A gdzie kolega znalazł idealny transformator ?? Nie słyszał kolega że występują straty podczas transformacji energii ??

Tak, wiem że są straty. Chodzi o samą zależność. Chłopak nie rozumie (przynajmniej nie rozumiał) co to jest moc, a my tu ze stratami będziemy wchodzić. Dla uściślenia: w żelazie czy w miedzi...?:D

goldfinger napisał:
    Z dyskusji wynika że lepiej pominąć transformatorki i zamontować zwykłe żarówki 230V, lub bardziej oszczędnie - większą ilość diodowych (też na 230V) aby uzyskać oświetlenie podobne jak obecne halogeny.

Czy tak?

Mniej więcej tak. Tu właśnie należałoby wziąć pod uwagę wspomniane wyżej lumeny, ale to wyższa technologia.

Osobiście polecam energooszczędne, z założenie wspomnianym wyżej.
  • Poziom 10  
    herrRendezV napisał:
    ...Dla uściślenia: w żelazie czy w miedzi...?:D
    ...

Jesli to było pytanie o instalacje w moim mieszkaniu to odpowiedź brzmi: 100% w miedzi

Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Albo Kolego poprawisz wszystkie posty, albo... kosz. [retrofood]
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Witam,
    Żarówki LED jeśli są zrobione zgodnie z sztuką to są oszczędne i trwałe.
    Ale producenci chińscy idą po kosztach to robią taką tandetę, że szkoda słów.
    Zajmuje się oświetleniem LED-owym i dobrze zaprojektowana żarówka kosztuje dużo więcej niż wyprodukowana w RCH. Chińczycy nie dają żadnych zabezpieczeń ograniczających prąd.

Więcej o oświetleniu LED na

http://wszystkooelektronice.blogspot.com/

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Tak, wiem że są straty. Chodzi o samą zależność. Chłopak nie rozumie (przynajmniej nie rozumiał) co to jest moc, a my tu ze stratami będziemy wchodzić. Dla uściślenia: w żelazie czy w miedzi...?Very Happy

I tu i tu :)

Cytat:
    Jesli to było pytanie o instalacje w moim mieszkaniu to odpowiedź brzmi: 100% w miedzi

Ciężko by było znaleźć przewód stalowy 3x1,5 mm^2 albo 3x2,5 mm^2 a potem to jeszcze w puszce połączyć :]
  • Poziom 10  
    Zakończyło się tak:
    Tam gdzie świeci się długo (salon i pokoje dzieci) trafiły energooszczędne ale jasne świetlówki, tam gdzie krótko i w miarę jasno (łazienka) 35W halogeny, do przedpokoju 20W halogeny a do salonu na czas oglądania TV gdy śpią dzieci - diodowa 2,5W skierowana w biały sufit - wystarcza. Do tego taryfa G12W i jakoś daję radę.
    Dzięks wszystkim za rady.