Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do adminów: Pomysł na nowe subforum: ALGORYTMY - CEGIEŁKI

dondu 06 Lis 2010 19:47 3069 34
  • #1 06 Lis 2010 19:47
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Proszę o rozważenie dodania subforum dotyczącego tylko i wyłącznie algorytmów tzw. cegiełek. Zamieszczane byłyby tam tematy dot. algorytmów które składają się na jakieś drobne funkcjonalności z zaznaczonym w tytule językiem. Na przykład:

Assembler - Algorytm wyczytywania z pamięci znaków do wyświetlenia
    C - Algorytm wyczytywania z pamięci znaków do wyświetlenia
    Assembler - Algorytm obsługi matrycy klawiatury
    itd

Czyli w ramach forum "Mikrokontrolery ogólnie" dodać subforum "ALGORYTMY".

To powinno uporządkować wiedzę i ułatwić szukanie rozwiązań.

Forum miało by być forum wiedzy a nie zadawania pytań, a zakładający temat powinien umieścić w nim poprawnie działający algorytm wraz z opisem krótkim lub wyczerpującym.

W nowym subforum nie będzie można zadawać pytań np.:
    Dlaczego nie działa .....?
    itp

0 29
  • #4 06 Lis 2010 21:30
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Jak chcesz zamieścić algorytm w assemblerze, to siłą rzeczy będzie on specyficzny dla konkretnej rodziny układów. Jak chcesz zamieścić algorytm który korzysta z jakichś układów peryferyjnych (niech będzie Twoja obsługa klawiatury matrycowej, obsługiwana przez porty i/o), to również będzie specyficzne dla danej rodziny układów.

Jak dla mnie bezsensu.

Chcesz zamieszczać takie algorytmy, to napisz temat w dziale Mikrokontrolery Ogólne i wrzucaj co masz. Jeśli liczysz na to, że tylko brak działu powstrzymuje setki osób od zamieszczania swoich algorytmów, to IMO jesteś w błędzie.

4\/3!!

0
  • #5 06 Lis 2010 21:50
    janbernat
    Poziom 38  

No nie- Twoja obsługa debouncingu dla ARM sprawdza się też dla AVR.
    I pewnie dla innych rodzin- bo jest w C.
    Podobnie program Dr.Vee do obsługi silników krokowych.
    Takich "perełek" jest na El trochę.
    Gdyby je pozbierać w jednym miejscu to byłoby o czym myśleć.
    I z czego się uczyć.

0
  • #6 06 Lis 2010 22:06
    dondu

Freddie Chopin napisał:
    Jak chcesz zamieścić algorytm w assemblerze, to siłą rzeczy będzie on specyficzny dla konkretnej rodziny układów.

Masz rację - można zrobić takie fora dla każdej rodziny osobno.

Freddie Chopin napisał:
    Chcesz zamieszczać takie algorytmy, to napisz temat w dziale Mikrokontrolery Ogólne i wrzucaj co masz. Jeśli liczysz na to, że tylko brak działu powstrzymuje setki osób od zamieszczania swoich algorytmów, to IMO jesteś w błędzie.

Nie mam zamiaru nikogo powstrzymywać przed wrzucaniem tak jak dotychczas. Chodzi mi jedynie o to, aby CEGIEŁKI łatwo było odnaleźć bo powtarzają się w większości projektów i są różnie rozwiązywane. Warto zebrać je w jednym miejscu i tematycznie pogrupować.

Dla przykładu niech ten temat będzie dotyczył pobierania znaku z tablicy znaków i wyświetlenia (dla Ciebie to banalne, ale dla początkującego nie).

Ja zamieszczam taki kod:

Code:

.include "m8def.inc"   ;ATMega8

.cseg

.org $0000         ; początek programu po starcie zasilania lub resecie
          rjmp Reset    ; Reset vector

;tablica znaków wyświetlacza
    znak2: .DB 0xBC  ;0b10111100
    znak3: .DB 0xBD  ;0b10111101
    znak4: .DB 0xBE  ;0b10111110

;START po włączeniu zasilania lub resecie

Reset:
          ;ustaw porty C i D jako wyjścia
          ser    R16
          out    DDRC,    R16
          out    DDRD,    R16

;wczytaj znak do wyświetlenia
          ldi      xl,   LOW(znak2)
          ldi      xh,   HIGH(znak2)
          ld      r16, x

;wyślij cyfrę do wyświetlacza
          out    PORTC,   r16

;włącz segment wyświetlacza (jedna z cyfr)
          ldi      r17,   0b00010000   
          out    PORTD,   r17

loop:
          rjmp    loop

a ktoś inny coś innego. I już mamy wszystko na ten temat w jednym miejscu.

Oczywiście kody są specyficzne dla danego projektu, ale zasada działania jest przedstawiona i ułatwia początkującym odnalezienie rozwiązania.

janbernat napisał:
    Takich "perełek" jest na El trochę.
    Gdyby je pozbierać w jednym miejscu to byłoby o czym myśleć.
    I z czego się uczyć.

Właśnie o to mi chodzi, bo jako początkującemu trudno jest szukać tych cegiełek na których chciałbym się wzorować. A tak wszystko byłoby w jednym miejscu.

0
  • #7 06 Lis 2010 22:14
    Freddie Chopin

Nie żebym był specjalnie złośliwy, ale ani ten algorytm uniwersalny (brak obsługi parametru wybierającego znak), ani nie opisany zbyt wylewnie (szczególnie podoba mi się komentarz "nie działa" tak apropo "poprawnie działający algorytm"), a już na pewno nikt nie będzie takowego szukał w temacie o zakładaniu nowego forum... Owszem, przedstawia on pewną ideę, ale jeśli ktoś nie potrafi znaleźć w manualu do układu jak wczytać stałą z pamięci, to... ma problem.

Jeśli masz żyłkę dydaktyczną, to załóż swoją stronę (choćby na serwerze elektrody) i zamieszczaj tam różnorakie tutoriale. Ewentualnie po prostu załóż temat, nazwij go jakoś ładnie i poproś moderatora o przyklejenie - jeśli będzie miał pewną zawartość "wstępną" to na pewno się zgodzi...

4\/3!!

0
  • #8 06 Lis 2010 22:31
    dondu

Freddie Chopin napisał:
    Nie żebym był specjalnie złośliwy, ale ani ten algorytm uniwersalny (brak obsługi parametru wybierającego znak), ani nie opisany zbyt wylewnie (szczególnie podoba mi się komentarz "nie działa" tak apropo "poprawnie działający algorytm"), a już na pewno nikt nie będzie takowego szukał w temacie o zakładaniu nowego forum... Owszem, przedstawia on pewną ideę, ale jeśli ktoś nie potrafi znaleźć w manualu do układu jak wczytać stałą z pamięci, to... ma problem.

Jeśli masz żyłkę dydaktyczną, to załóż swoją stronę (choćby na serwerze elektrody) i zamieszczaj tam różnorakie tutoriale. Ewentualnie po prostu załóż temat, nazwij go jakoś ładnie i poproś moderatora o przyklejenie - jeśli będzie miał pewną zawartość "wstępną" to na pewno się zgodzi...

4\/3!!

1. Kod wrzuciłem jako przykład więc uwagi nie na miejscu.
    2. Pokazuje ideę i o to chodzi.
    3. Po co zakładać następne strony - forum elektrody jest właśnie po to i wystarczy tylko subforum na Algorytmy.

Tak jak już pisałem wcześniej - Ty jako "stary wyjadacz" nie masz zbyt wielu problemów. Ja jako początkujący mam problem by na forum znaleźć tego czego szukam czyli cegiełki. Stworzenie subforum na zasadach określonych w moim pierwszym poście załatwi tą sprawę.

Dodatkowo zmniejszy się ilość tematów typu - Jak zrobić ...?

Czasami warto posłuchać tych co są na początku drogi ...
    Nic nie stoi na przeszkodzie abyś jako wyjadacz nie zaglądał do tego subforum :)

0
  • #9 06 Lis 2010 22:35
    tymon_x
    Poziom 30  

Szczerze, często zaglądam tutaj: Elektroda.pl, gdzie takie propozycje padają, i tam są uzgadniane i większości wypadków są odrzucane przez administrację, zazwyczaj ze względu żeby nie rozdrabniać forum lub nie zwiększać obowiązków moderatora, który i tak ma ciężkie życie (; Ale podwieszony temat, pewnie by się przyjął z pełną aprobatą. Tylko przygotować ciekawą treść i można działać.

EDIT.
    Poprawiono link.

0
  • #10 06 Lis 2010 22:41
    dondu

tymon_x napisał:
    Ale podwieszony temat, pewnie by się przyjął z pełną aprobatą. Tylko przygotować ciekawą treść i można działać.

Problem z podwieszonym tematem jest taki, że nie podzielisz algorytmów na tematy więc szukanie będzie bardzo trudne. Subforum właśnie to by ułatwiło. Szkoda, że elektroda do tego tak podchodzi jak piszesz :cry:

0
  • #11 06 Lis 2010 22:44
    Freddie Chopin

Ależ ja nie mam nic przeciwko, nawet byłoby to ciekawe, tyle że... wg mnie nierealne.

dondu napisał:
    Stworzenie subforum na zasadach określonych w moim pierwszym poście załatwi tą sprawę.

Po pierwsze kto będzie stał na straży tych zasad? Są tutaj "zasady" nazywania tematów i - jeśli ktoś nie zauważył - dokładnie przestrzega ich może 1% zakładających tematy. Jak ktoś się o coś zapyta, to od razu ma dostać bana? Może wszystkie tematy będą zamknięte? Ale wtedy jak poprawić błąd w czyimś algorytmie, skoro niczego nie można napisać? No i jak ktoś ma "bardzo przydatny algorytm", ale nie chce mu się go opisywać (bo jest "bardzo zakręcony"), to nie może go wrzucać? No a przede wszystkim - wg mnie w takim dziale pojawiałby się może jeden algorytm (abstrahując od tego czy przydatny, poprawny i sensowny) na miesiąc, bo - zauważ - na tym forum więcej jest pytań niż gotowych przepisów. Z tego prostego względu przyklejony temat wydaje się bardziej praktyczny, a jeśli by się bardzo rozrósł, to wtedy można planować nowe forum. Poza tym takie na siłę wprowadzane "zasady" i "schematy postów/tematów" nigdy się na żadnym forum nie sprawdzą.

Cytat:
    Dodatkowo zmniejszy się ilość tematów typu - Jak zrobić ...?

Tia, na pewno. Jakby ludzie najpierw szukali, a potem dopiero ewentualnie pytali, to w tym dziale byłby 10x mniejszy ruch.

Cytat:
    Czasami warto posłuchać tych co są na początku drogi ...

Zapewne tak, ale utopijne plany jakoś złośliwie nie chcą się udawać...

EDIT:
    dondu napisał:
    Problem z podwieszonym tematem jest taki, że nie podzielisz algorytmów na tematy więc szukanie będzie bardzo trudne.

Jeśli w tym temacie będzie tyle algorytmów, że szukanie będzie trudne, to wtedy pewnie dział powstanie... Wg Ciebie temat po tygodniu będzie miał 10 stron algorytmów, wg mnie temat po tygodniu będzie miał 10 stron, w tym jeden (Twój - jako pomysłodawcy tematu) algorytm i reszta postów będzie "jak to zrobić?", ewentualnie poprawki i pytania do kodu.

4\/3!!

0
  • #13 06 Lis 2010 22:49
    arrevalk
    Poziom 25  

Może by się przyjął taki przyklejony temat ale musiał by spełniać pare warunków:
    1. W pierwszym poście spis treści wrzuconych kawałków kodu.
    2. Raczej tylko kod funkcji rozwiązujących konkretny problem a nie cały kod aplikacji.
    3. PORZĄDNA dokumentacja opisująca co dany kod robi, jaką rolę pełnią parametry przekazywane do i z funkcji, jakie peryferia zostały wykorzystane, itp.
    4. Posty dodawane przez wybrane osoby do których wysyłane zostają propozycje a one je weryfikują, inaczej zapanował by bałagan.
    5. Absolutny zakaz dyskusji w takim temacie, a w przypadku gdyby kod wywołał merytoryczną dyskusję przy fragmencie link do tematu.

W innych przypadkach taki temat byłby śmietnikiem w którym ciężko było by cokolwiek znaleźć.

Inna sprawa co z prawami autorskimi do takich fragmentów kodu? GPL? Przekazanie praw na elektrodę (rodzi kolejny problem, pisemnych zrzeczeń się praw autorskich na korzyść elektrody).

0
  • #14 06 Lis 2010 22:51
    Freddie Chopin

No nie, po co mieszać do tego jakieś licencje? Zamieszczasz kod na forum, w takim razie jest to pełny freeware i już... Bez przesady.

4\/3!!

0
  • #15 06 Lis 2010 22:56
    medicb
    Poziom 28  

Cegiełki ... Owszem posiadam takowe, nawet sporo ich jest. Korzystam z nich często, jedyne co w nich zmieniam to nazwy zmiennych i ew pinologię procków. Tylko czy były by użyteczne dla kogoś innego, wątpie bo wykonane są pod mój gust. Mogą one być jakimś rozwiązaniem dla kogoś kto idealnie natrafi na problem którego poszukuje. Musiało by to być strasznie poszufladkowane na forum aby moderatorzy nie mieli przy tym wcale pracy: procek, język, temat, sprzęt, wraz z dokładnym komentarzem po każdej linijce kodu, komentarzem zmiennych, efektem działania.
    [atm8][bascom][dekodowanie ramki gps][GPS receiver AZ02].

0
  • #16 06 Lis 2010 23:00
    dondu

Ja bym się ograniczył do [język] + temat:
    Na przykład:

[assembler] klawiatura
    [C] klawiatura
    [assembler] wyświetlacz
    [assembler] generowanie dźwięku
    itd
    Przy założeniu że subforum dotyczy danej rodziny

LUB

W ostateczności jedno subforum algorytmy gdzie będą tylko tematy:
    [AVR] Klawiatura
    [AVR] Dźwięk
    [PIC] Klawiatura
    itd

0
  • #17 06 Lis 2010 23:05
    Freddie Chopin

Jaki assembler? Jaka klawiatura? Świat nie kończy się na AVR i klawiaturach matrycowych 4x4 - nawet jeśli niektórym wydaje się inaczej.

Chciałbym też dodać, że wg mnie przydatność algorytmu obsługi tak prostych rzeczy napisanych w assemblerze wynosi mniej więcej zero - ten assembler tam chyba jest tylko po to, żeby zaciemnić prostą sprawę. Co innego algorytmy typu fft, czy jakieś skomplikowane obliczenia/przekształcenia, ale assembler i "algorytm" odczytu stałej z pamięci czy "algorytm" odczytu stanu pinu wejściowego? Jeśli jako początkujący masz problem z prostymi algorytmami, to zacznij od jakiegoś języka wyższego poziomu, a nie od grzebania się w assemblerze. Piewców wydajności w tak nieistotnych sprawach zapewniam, że wydajność kodu stworzonego przez kompilator będzie zapewne porównywalna, jeśli nie lepsza, niż takiego napisanego ręcznie.

4\/3!!

0
  • #19 06 Lis 2010 23:16
    Freddie Chopin

Zrozum, że to forum nie potrzebuje specjalnego działu do pokazywania "algorytmów" odczytu stałej z pamięci, bo to jest podstawa opisana w manualu danego układu. Algorytm to jest FFT, PID, stabilizacja parametru układu, zmniejszenie wpływu niepożądanych zmiennych na pomiar, a nie to o czym ty piszesz... Sorry.

To że istnieje forum nie zwalnia nikogo z poznania ogólnie dostępnych podstaw. A procedur (bo to nie ma wiele wspólnego z algorytmem) odczytu klawiatury matrycowej na google znajdziesz sto tysięcy.

Ponownie proponuję - załóż temat, w którym podejmiesz się utrzymywać porządek dokładnie według pomysłu przedstawionego w tym poście - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8711579#8711579 - moderator na pewno zgodzi się przykleić taki temat jeśli będzie w nim już kilka takich treściwych postów. Jeśli temat "chwyci", to wtedy proponuj osobny dział, bo po co komu dział na 1 post / miesiąc?

4\/3!!

0
  • #20 06 Lis 2010 23:24
    dondu

Freddie Chopin napisał:
    Zrozum, że to forum nie potrzebuje specjalnego działu do pokazywania "algorytmów" odczytu stałej z pamięci, bo to jest podstawa opisana w manualu danego układu. Algorytm to jest FFT, PID, stabilizacja parametru układu, zmniejszenie wpływu niepożądanych zmiennych na pomiar, a nie to o czym ty piszesz... Sorry.

Gdyby na forum byli tylko starzy wyjadacze to miałbyś rację.
    Jest takie przysłowie: http://pl.wiktionary.org/wiki/zapomnia%C5%82_w%C3%B3%C5%82,_kiedy_ciel%C4%99ciem_by%C5%82

Bez urazy! Nie to jest moją intencją.

Twierdzisz że forum nie potrzebuje takiego działu, a ja jako cielę twierdzę, że jest mi potrzebny i korzystałbym na pewno gdyby taki dział był. Na ten moment mnie nie interesuje cyt. "stabilizacja parametru układu, zmniejszenie wpływu niepożądanych zmiennych na pomiar..." tylko rozwiązania dot. np. klawiatury. I gdyby były w jednym miejscu miałbym materiał do nauki, analizy i pisania własnego i z chęcią się nim podzielę z innymi w tym samym temacie.

Teraz już definitywnię kończę dyskusję, bo STAREGO WYJADACZA trudno przekonać.

Dziękuję Wam za polemikę.
    Zawsze pozytywnie zakręcony ... Dondu

PS.
    W ciągu 4 godzin temat wyświetlono 280 razy może jednak jest sens?

0
  • #21 07 Lis 2010 00:05
    gaskoin
    Poziom 38  

Freddy ma rację i mimo, że stażu nie mam długiego, to uważam, że dawanie ludziom rybę zamiast wędki nie jest dobrym pomysłem. Bardziej "skomplikowanym" "algorytmem" niż klawiatura matrycowa jest np obsługa one wire. Uwierz mi, że nie trzeba być stuletnim mistrzem programowania, żeby napisać jego obsługę w 30 minut z dokumentacją w ręku. Przy czym myślenia jest 5 minut, czytania 15, 10 pisania.

Algorytmy to właśnie np regulatory wszelakiego typu, FFT, IIR/FIR i tym podobne, gdzie mimo, że nie masz stu stron manuala tylko jeden wzór, to samodzielne napisanie nie zajmuje 10 minut.

Różnica jest taka, że obsługę Twojej klawiatury czy wyświetlacza, czy cyborga-T1000 masz opisaną dokładnie w datasheecie (ustaw bit taki w srakim rejestrze, poczekaj minute i ustaw sobie inny bit etc) a do algorytmów masz teorię i jeden wzór i radź sobie Pan :)

Stąd pewnie wniosek o bezsensowności - ponieważ to wszystko jest opisane w notach do danych urządzeń. Tu bez urazy, ale często te noty są pisane jak instrukcja obsługi dla dzieci. Tylko, że mało kto je czyta.

----------------------------------------------------------------------

Co do woła i cieląt - może i każdy kiedyś zaczynał od przykładu, ale dobrym nawykiem jest porzucenie w końcu tych przykładów i droga ku samodzielności. Co jak dostaniesz za zadanie uruchomienie jakiegoś z peryferiów i NIGDZIE w internecie nie będzie opisu jak to zrobić ? Bo akurat np rdzeń jest świeży na rynku ?

0
  • #22 07 Lis 2010 01:01
    qdot
    Poziom 15  

Co do wołu i cieląt:

Może w takim subforum znajdzie się coś również dla wołów. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie by tam pozbierać wiedzę na temat optymalnych sterowników silników krokowych.. włącznie z rekuperacją, na przykład.

0
  • #23 07 Lis 2010 01:53
    mirekk36
    Poziom 42  

qdot --> to już nie chodzi o "wołu i cieląt", to już nie chodzi o "wędkę i rybę" - moim zdaniem zakładanie takiego tematu z tymi "perełkami" jak to mówisz będzie o tyle bez sensu, że :

1. swoje "perełki" będzie wrzucał każdy zarówno ten kto potrafi napisać perełkę jak i ANTY-perełkę

2. Ciach

3. Szybko z twojego wymarzonego tematu zrobi się wieża babel, każdy będzie gadał innymi językami i narzeczami a do tego będzie sporo jadu i mądrzenia się

4. Wtedy przyjdzie (już przyszedł ci pomysł) utworzenia takiego tematu w każdym z działów procesorów, za jakiś czas stwierdzisz żeby rozdzielić to jeszcze na języki a potem na grupy algorytmów bo nikt nie jest w stanie znaleźć coś sensownego w temacie ciągnącym się przez milion stron gdzie 50% to kłótnie i mało kulturalne odzywki, 40% to rzeczywiście może nawet kiepskiej jakości algorytmy, 9% te lepsze algorytmy a 1% prawidziwe "perełki", które strasznie ciężko znaleźć

Reasumując wyjdzie na to , że dzięki twojej na początku skromnej prośbie administratorzy tego forum się "zagotują" przez to że co chwilę będzie ci się zmieniała koncepcja.

W efekcie dobra była sugestia żebyś ew sam założył taką stronkę i prowadził ją tak jak o tym marzysz - jeśli będzie ciekawa i ty ją odpowiednio wymoderujesz to na pewno zajrzy tam wielu ludzi i być może także wrzuci perełki.

Dlatego też uważam taki pomysł za nierealny.

Robak

0
  • #24 07 Lis 2010 08:41
    _Robak_
    Poziom 33  

Pomysł na pewno godny uwagi;) Tyle, że jedynym dobrym wyjściem byłoby utworzenie przyklejonej strony z LINKAMI do tematów, w których to mogłaby się toczyć dyskusja. Czyli ktoś zakłada sobie temat [algorytm][C][Filtr IIR], wrzuca kod, ktoś może skomentować, lub nie, a kolega do swojego tematu dorzuca tylko link.

0
  • #25 07 Lis 2010 10:55
    sulfur
    Poziom 24  

Freddie Chopin napisał:
    No nie, po co mieszać do tego jakieś licencje? Zamieszczasz kod na forum, w takim razie jest to pełny freeware i już... Bez przesady.

Wiem, że się czepiam, ale: "freeware" zakłada, że oprogramowanie jest darmowe (w części lub całości), ale kod źródłowy nie jest dostępny. Tutaj należałoby założyć, że kod umieszczany na forum byłby na licencji BSD-new lub kompatybilnej. GNU GPL moim zdaniem odpada.

0
  • #26 07 Lis 2010 11:39
    Freddie Chopin

Nie wiem naprawdę czemu ten kod nie mógłby być po prostu na "licencji" "rób z tym co chcesz"? Przecież mowa tutaj o prostych algorytmach/procedurach...

4\/3!!

0
  • #27 07 Lis 2010 11:58
    hotdog
    Poziom 26  

Zgadzam się, że taki dział z procedurami do obsługi wyś. LED, czy klawiatur był by... Mało zachęcający do nauki.

Jak początkujący mają się nauczyć czegoś jak mają wszystko na talerzu. Zamiast tego powinno to wyglądać bardziej na opis "jak takie rzeczy się robi". Czyli opisy podejścia. Taki dobry opis by dużo wytłumaczył. Ale jak już koledzy wspomnieli to bardziej jest materiał na stronę WWW,, niż na dział na forum. Może faktycznie jakiś nowy dział na forum by się przydał w tym dziale odnośnie samego programowania. Dzielnie niektórych problemów na AVR, ARM, 8051 jest czasami nie na miejscu. No ale zawsze można założyć temat po prostu w Ogólnym dziale.

Tak można dzielić i dzielić. Moim zdaniem tak jak jest jest dobrze. Jedyne co można było by rozważyć to oddzielny dział odnoście algorytmiki i problemów programowych, optymalizacji. A w nim w sumie takie cegiełki mogły by być, ale z wyczerpującym opisem, który by często przewyższał objętościowo ilość kodu.

Poza tym jest też dział artykuły w którym takie rzeczy można by umieszczać (wiadomo schemat, kod + opis).

0
  • #28 07 Lis 2010 11:58
    arrevalk
    Poziom 25  

Freddie Chopin napisał:
    Nie wiem naprawdę czemu ten kod nie mógłby być po prostu na "licencji" "rób z tym co chcesz"?

Ale to też jest jakaś forma licencji, która jasno określa co można z danym kodem zrobić a co nie.

0
  • #29 07 Lis 2010 16:35
    gaskoin
    Poziom 38  

Co się tak czepiacie tych licencji ? Macie kod i róbta co chceta. Trzepcie z tego kodu kokosy jeżeli chcecie w firmie, albo obsłużcie sobie nim podlewacz do kwiatków w domu :) Przypisując oczywiście autorstwo sobie.

0
  • #30 07 Lis 2010 19:44
    sulfur
    Poziom 24  

Według mojej wiedzy nie da się przenieść/zrzec prawa autorskiego. Z punktu widzenia prawa prawo autorskiego jest niezbywalne.

0