Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stopniowe zmniejszenie obrotów wentylatora

06 Lis 2010 21:59 6211 12
 • Poziom 16  
  Witam.
  Zacznę od tego że mam dwa pomieszczenia, z których tylko jedno jest ogrzewane kominkiem wolno stojącym. Drugie jest mniejsze (ok. 6m2) i nie ma tam ogrzewania. Wydrążyłem więc otwór w ścianie i umieściłem tam wentylator średnicy 130mm, który goni ciepło od kominka. Nagrzewa to pomieszczenie właściwie ale wentylator ma za duże obroty 2300 i przy tym hałasuje.
  Zakupiłem więc regulator obrotów AVT-1007 i podłączyłem go celem zmniejszenia tych obrotów. Okazało się że wentylator ledwo się obraca i buczy.
  Postanowiłem więc zrobić regulację skokową przy zastosowaniu oporników.
  Interesują mnie 4 stopnie regulacji w przybliżeniu 90% obrotów i co 10 w dół. Czyli najmniejsze obroty powinny być około 1400-1600.
  Pytanie moje brzmi jakie oporniki zastosować?
  Parametry wentylatora to 230V 2300 obr/min ale ile amper to nie pamiętam.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 39  
  Zapewne wentylator posiada silnik indukcyjny synchroniczny i regulację obrotów zapewnisz tylko falownikiem (zmiana częstotliwości napięcia zasilającego).
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 16  
  Falownik ze względu na cenę nie wchodzi w grę. Bardziej mnie interesuje zmniejszenie napięcia poprzez opornik tak jak napisałem w pierwszym poście.
 • Poziom 27  
  any56 napisał:
  Zapewne wentylator posiada silnik indukcyjny synchroniczny i regulację obrotów zapewnisz tylko falownikiem (zmiana częstotliwości napięcia zasilającego).


  Synchroniczny?? Do wentylatora??

  Kolego andy 1978 podaj konkrety dotyczące silnika wentylatora. Najlepiej zmieść zdjęcie tabliczki znamionowej.
  Bez tych informacji próby pomocy są tylko gdybaniem.
  Stosowanie rezystorów do zmniejszania wydajności wentylatora nie jest najlepszym pomysłem.


  pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Zamieszczam foto. Nadmieniam, że chodzi mi o tanią regulację.
  Stopniowe zmniejszenie obrotów wentylatora
 • Poziom 27  
  W przypadku wentylatora, który posiadasz, do regulacji obrotów w grę wchodzi tylko regulator napięcia (silnik ze zwartą fazą rozruchową).
  Napisałeś, że regulator AVT nie funkcjonuje poprawnie. Niestety nie wiem dlaczego tak się dzieje...
  Można w obwód zasilania silnika włączyć rezystor, ale moc, która się na nim wydzieli będzie rzędu kilkunastu watów. Jako rezystory często sprawdzają się żarówki.
  Może lepszym rozwiązaniem okaże się wentylator o mniejszej wydajności zasilany prądem stałym. Myślałeś o takim rozwiązaniu?


  pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Inny wentylator raczej nie. Ten został już wbudowany a otwór w ścianie był wiercony pod taką średnicę.
  Sprawdzę jeszcze raz z regulatorem AVT. Może to on jest walnięty ale wątpię. A w między czasie mógłbyś MCB napisać czy dałoby radę obniżyć obroty przy pomocy oporników.
 • Poziom 27  
  Tak, jest taka możliwość. Należało by dobrać jego rezystancję do żądanych obrotów. Rezystory o mocy co najmniej 10÷15W.


  pozdrawiam
 • Poziom 16  
  MCB a mógłbyś napisać jak dobrać tą rezystancję?
 • Poziom 27  
  Zbyt mało wiemy o silniku. Najlepiej będzie, jak dobierzesz rezystancję doświadczalnie. Na początek zastosuj rezystor rzędu 1kΩ.

  Odrębną sprawę stanowi poziom bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Obudowę wentylatora należy bezwzględnie uziemić. Pamiętaj, że układ jest zasilany napięciem niebezpiecznym dla życia.

  pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Przy małych wentylatorach ostatnio stosowałem do regulacji obrotow kondesatory silnikowe o różnych pojemnościach dobieranych doświadczalnie. Włączane były w szereg z zasilaniem silnika wentylatora. Wieksza pojemność- wyższe obroty.
 • Poziom 1  
  Witam.
  Kolega napisał, że AVT nie zdał egzaminu. No bo nie mógł go zdać. LUDZIE! AVT1007 jest przeznaczony do silników szczotkowych!!!!!!!! (wiertarki, kątówki, miksery)
  Do wentylatora potrzebujesz coś takiego jak AVT1613B na układzie scalonym U2008B!!! MUSI DZIAŁAĆ!!!!!!!!!! skoro działa u mnie w kompie zamontowanym w szafce biurka, w łazience, na strychu i w kilku mieszkaniach, domach znajomych i innych fąfli, którym to poleciłem, zmontowałem, zamontowałem i im to uruchomiłem. Za symboliczną NIE-złotówkę. ;)
  Pozdrawiam.
  PS.
  Przepraszam, że tak późno, wywiało mnie stąd w 2008 roku i musiałem konto od nowa. ;)
 • Poziom 1  
  Sterownik Wentylatorów nawiewu z kominka 2-kanałowy i regulowane obroty.