Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon Technics RS-B765; za szybko odtwarza,wciąga taśmę

07 Lis 2010 00:19 5030 27
  • Poziom 12  
    Mam magnetofon jak w temacie. Odtwarza on z taką prędkością jakby przewijał, po krótkim czasie odtwarzanie zaczyna wciągać taśmę.
    Co może byż przyczyną takiego zachowania, może układ sterowania silnikiem BA6218 ?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 37  
    Zanim zaczniesz grzebać w elektronice zobacz czy mechanika jest w porządku. Czy nawija poprawnie taśmę? Czy rolka dociska do osi koła napędzającego?
    Paski w porządku?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Wcześniej wymyłem dokładnie cały tor przesuwu taśmy, zanim zacząłem w ogóle coś grzebać. Czy przyczyną takiej usterki może być ten sterownik BA6218 ?
  • Poziom 34  
    BA odpowiadają za sterowanie silników pomocniczych ; tutaj problem leży raczej w capstanie . Posprawdzaj połączenia modułu napędu DD ; jeśli OK , to kolejno - czujniki Halla , zasilanie , zegar .
  • Admin grupy audio
    W tym magnetofonie jest Capstan, obroty stabilizowane są kwarcem. Najprawdopodobniej usterka leży w mechanice, lub jakimś czujniku/siłowniku (jest ich tam kilka). Zazwyczaj przyśpieszone obroty wynikają ze złego docisku gumowej rolki do wałka. Z kolei wkręcanie taśmy związane jest z uszkodzeniem napędu rolki dowijania (np. pęknięty pasek). Tyle tylko, że gdyby ta rolka się nie kręciła, a gumowa rolka nie miałaby docisku, to taśma w ogóle by się nie przesuwała.

Trzeba dokładnie przyjrzeć się mechanice i jej połączeniom z elektroniką, nie ma sensu w ciemno wymieniać układów scalonych.
  • Poziom 12  
    Wciąganie taśmy już wyeliminowane, ale magnetofon dalej o wiele za szybko odtwarza. Mechanika ponownie dokładnie wyczyszczona.
  • Admin grupy audio
    A co było przyczyną wciągania taśmy? Rolkę dociskową Kolega sprawdził, czy tylko wyczyścił i zostawił?
  • Poziom 12  
    Przyczyną wciągania taśmy była rolka dociskowa(gumowa), po umyciu jest OK, ale nadal odtwarza o wiele za szybko
  • Admin grupy audio
    Zaręczam, że również ona jest przyczyną zbyt wysokich obrotów. Ew sprężyna lub inny element, który ją dociska.
  • Poziom 34  
    :arrow: darkmario Wczoraj twierdziłeś coś innego :

darkmmario napisał:
    Wcześniej wymyłem dokładnie cały tor przesuwu taśmy, zanim zacząłem w ogóle coś grzebać.

Ale już dzisiaj

Cytat:
    Przyczyną wciągania taśmy była rolka dociskowa(gumowa), po umyciu jest OK

Komentarz jest chyba zbędny .

Czystość rolki dociskowej i stan jej powierzchni to dwa , różne problemy . Czyścić należy do momentu uzyskania jednolitej , matowej powierzchni na całym jej obwodzie .
  • Poziom 12  
    Odtwarzanie nie jest przyspieszone ale magnetofon odtwarza z pełną prędkością, tak jakby przewijał. Mechanizm składa się z 2 silników, podczas włączania magnetofonu słychać jak jeden z tych silników pracuje ze zbyt dużą prędkością, słychać tak jakby "wył". Podczas dociskania rolki nic się nie dzieje ale podczas odciągania rolki od taśmy obroty spadają.
  • Admin grupy audio
    darkmmario napisał:
    Podczas dociskania rolki nic się nie dzieje ale podczas odciągania rolki od taśmy obroty spadają.

Absolutnie niemożliwe!
  • Admin grupy audio
    Andrzej, po mojemu, to co by tam nie było (czy capstan, czy klasyczny napęd), to nie ma takiej możliwości żeby obroty spadały po odciągnięciu rolki. Chyba, że silnik dowijania nie ma siły, ale nadal świadczy to o usterce w mechanice. W tym mechanizmie (jak i w większości) o ile pamiętam przeniesienie napędu na rolkę dowijania jest na pasku - może pasek trzeba wymienić?
  • Poziom 37  
    Skoro autor mówi, że cała mechnika sprawdzona - założyłem, że po odciągnięciu rolki taśma nawijana jest tylko na kółko ciągnące - jeżeli mechanizm dość lekko chodzi a ciągnące kółko jest wystarczająco mocne - to jest możliwe. W każdym razie inaczej by się kręciło na początku i na końcu taśmy z uwagi na konieczną siłę ciągnącą jak też średnicą nawiniętej taśmy. Rónież na różnych taśmach będzie inna prędkość.
    Capstan jest regulowany i w zależności od wykrytych obrotów - następuje korekcja. Zakładam, że tu może tkić błąd.
    W każdym razie też twierdzę, że w pierwszej kolejności trzeba wyeliminować usterkę mechaniczną.
  • Admin grupy audio
    Zakończę te domysły :) Odkopałem zleżałego w warsztacie RS-B755 (bliźniaczy model), na szczęście działa :)

Niezależnie od tego, czy mamy początek, czy koniec taśmy - odciągnięcie rolki zawsze powoduje przyśpieszenie odtwarzania.
    Wnioski są chyba oczywiste :)
  • Poziom 12  
    Artur k. napisał:

Niezależnie od tego, czy mamy początek, czy koniec taśmy - odciągnięcie rolki zawsze powoduje przyśpieszenie odtwarzania.
    Wnioski są chyba oczywiste :)

Właśnie u mnie jest całkowicie na odwrót, odciągnięcie rolki powoduje zwolnienie odtwarzania prawie do zera, więc coś jest nie tak.
  • Admin grupy audio
    Ano jest nie tak. Udało mi się wywołać usterkę jak u Ciebie - jak wypnę podwójny przewód od czujnika po prawej stronie mechaniki przy silniku Capstan, to mam taki sam objaw jak Ty.

Tam poszukaj.
  • Poziom 12  
    I właśnie po odłączeniu tego przewodu nic się nie dzieje dalej jest tak jak było.
    Sprawdziłem i jest napięcie na każdym z tych przewodów i jest tam +2,2 i +1,46, czyli OK.
  • Poziom 34  
    Przemierz to uzwojenie FG - może ma przerwę i generator leży .
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    darkmmario napisał:
    ...Sprawdziłem i jest napięcie na każdym z tych przewodów i jest tam +2,2 i +1,46, czyli OK.

A nie powinno być na obu 2,2V? Jeśli o tym samym mówimy to na nóżkach 3 i 4 powinieneś mieć po 2,2V. Tak jak masz w serwisówce - cewka do sprawdzenia.
    Masz dostęp do oscyloskopu? Masz sygnał FG na nóżce 5 oraz zegar na nóżce 12?
  • Poziom 12  
    Napięcie na nóżce 12 to +1,9V, czyli OK, ale na nóżce 5 wynosi +2,1 V, czyli za duże. Cewka sprawna.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    No litości... My o zupie, a Ty o... ?

Przecież Andrzej Ci napisał - napięcia na nóżkach 3 i 4 musisz zmierzyć. Po co mierzysz na 5 i 12? Tam można mierzyć tylko oscyloskopem, miernikiem nic nie zdziałasz.

Cewka sprawna, a połączenia? Ten przewód jest z jednej strony lutowany - może się oderwał? Może złączka nie kontaktuje? Może kondensator C204 jest uszkodzony? Może jakiś lut puścił?
    Możliwości jest 1000, zacznij od sprawdzenia ciągłości połączenia pomiędzy układem IC201, a samą cewką.
  • Poziom 12  
    Przepraszam, że tak długo nie pisałem. Przyczyną był "przebity" kondensator C204.
    Po wymianie wszystko działa tak jak należy
    Dziękuję wszystkim za pomoc.