Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłaczyć drug± pompę?

07 Lis 2010 11:41 5883 24
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam 2 piece tj. jeden gazowy a drugi węglowy.
    Chciałbym wykorzystać zasobnik w piecu gazowym, kiedy pale w piecu węglowym.
    Oba piece sa podł±czone ze sob± i je¶li chodzi o grzanie centralne to nie ma problemu bo oba grzej± na przemian(no i mog± chodzić 2 na raz) ale jak chce zagrzać wodę to tylko mogę to zrobić w gazowym gdyż jak pale w węglowym to w gazowym wył±cza sie pompa i nie przepuszcza cieplej wody do zasobnika.
    I tu pytanie czy można podł±czyć pompę z gazowego do pompy(czy sterownika)w piecu węglowym i żeby te obie pompy chodziły w tym samym czasie.
    Nadmieniam ze jestem blady w tych tematach wiec proszę pisać jak do laika
    Z góry dziękuje.
  • Poziom 15  
    Czy dobrze zrozumiałem: Chcesz zasilić pompę CWU (sterowan± z pieca gazowego)także ze sterownika pieca na paliwa stałe.

Innymi słowy pompa ma mieć możliwo¶ć zasilania z dwu Ľródeł jednym z nich jest sterownik pieca gazowego, a drugi ma być sterownik pieca węglowego.
    Je¶li dobrze Cię zrozumiałem to wykonanie takiego poł±czenia jest możliwe.
  • Użytkownik usun±ł konto  
  • Poziom 9  
    mam układ zamknięty i oba chodz± bez problemu
    zasobnik jest w gazowym(piec gazowy to taka lodówka)

czyli muszę zrobić kolejny obieg do pieca węglowego?
  • Poziom 9  
    w piecu węglowym sterownik
    a w piecu gaz mam dwie pompy(jedn± do centralnego, drug± do zasobnika)
  • Specjalista elektryk
    Nie piec tylko kocioł, to nie to samo. Czy Twój kocioł węglowy jest przystosowany do pracy w obiegu zamkniętym?
    Czy zamykasz ręcznie jakie¶ zawory gdy zmieniasz rodzaj ogrzewania?
  • Poziom 9  
    nie nic nie zamykam.
    Poprostu podłaczyli ten kocioł i tyle.
    Załozyli banke ci¶nieniow±.
  • Poziom 9  
    O to chodzi że nie s± spięte.
    Węglowy ma swój sterownik i gazowy chyba tez wbudowany wewn±trz.
    Je¶li chodzi Węglowy to gazowy stoi i na odwrót.
  • Specjalista elektryk
    No ale instalację (grzejniki) masz chyba jedn±?
  • Poziom 15  
    Może tak to teraz działa i wygl±da .... nie wiem zgaduje.

czyli pompa P1 pompuje Ciepł± wodę do pionu z kotła węglowego ,
    P3 pompuje ciepł± wodę do pionu z Kotła gazowego
    P2 pompuje ciepł± wodę do Wymiennika ALE TYLKO jak aktywny jest kocioł Gazowy...

Autor tematu chce doprowadzić dodatkowy obwód na silanie pompy P2 ze sterownika kotła WĘGLOWEGO. Obieg Wody poł±czy się przez zbiorniki wewn±trz kotłów.
    Ja to tak rozumiem.
  • Poziom 9  
    Może od pocz±tku.
    Miałem kocioł gazowy podłaczony do instalacji(Taka lodówka z zasobnikiem wbudowanym)
    W tym roku kupiłem węglowy i podpiołem go za kotłem gazowym
    To wygl±da mniej więcej tak

I teraz chciałęm sie dowiedzieć czy istnieje możliwo¶ć grzania ciepłej wody w zasobniku przez piec węglowy
    P1 i P3 pompuj± wodę do pionu
    P2 pompuje wode z zasobnika ale tylko z gazowego
  • Specjalista elektryk
    Najlepiej byłoby to rozwi±zać tak jak proponował kolega @gegu¶. No, ale musiałby¶ mieć drug± wężownicę w bojlerze, a skoro bojler jest integraln± czę¶ci± kotła gazowego to będzie to trudne do wykonania.
    Można oczywi¶cie próbować zrobić przeł±cznik do pompy obiegowej i raz j± sterować z kotła gazowego, a raz z węglowego. Jednak nie wiadomo czy to zadziała (IMHO raczej nie).
  • Poziom 11  
    mnie się wydaje że tutaj jest potrzebny dobry intalator CO.a potem kto¶ kto rozwi±że problem sterowania .
  • Poziom 9  
    Węglowym bo ten powrot tez jest za piecem gazowym, tylko tak na tym rysunku wyszło

Zdanie zaczyna się duż± liter±, a kończy kropk±. Proszę poprawić pisownię wszystkich postów. [retrofood]
  • Poziom 21  
    Kocioł węglowy nie może chodzić w zamkniętym obiegu (pod ci¶nieniem) !!!
  • Specjalista elektryk
    Zloty60 napisał:
    Kocioł węglowy nie może chodzić w zamkniętym obiegu (pod ci¶nieniem) !!!

W niektórych przypadkach może (jeżeli jest wyposażony w schładzaj±c± wężownicę bezpieczeństwa - Dziennik Ustaw Nr 56 Poz. 461 z 12 marca 2009 pkt 20 dotycz±cy par 133). Dlatego pytałem czy kocioł jest przystosowany do pracy w zamkniętych instalacjach. Jeżeli nie jest, to kolega ma w kotłowni potencjaln± bombę

Co do przeróbki, to moim zdaniem jest możliwa, ale wymaga ingerencji zarówno w układ elektryczny jak i hydrauliczny kotła gazowego, co oznacza naruszenie i gwarancji i homologacji tego kotła.
    Najprostszym (i chyba najtańszym) rozwi±zaniem byłby zakup i podł±czenia dodatkowego bojlera.

Pozdrawiam
    KJ1
  • Poziom 9  
    Dzieki za odpowiedz.
    To że mam bombę to wiem, ale jaki jest inny sposób podł±czenia obu kotłów jak jeden chodzi na otwartym a drugi na zamkniętym obiegu?

No i chyba będę musiał podpi±c nowy bojler.
  • Specjalista elektryk
    Pietruch1981 napisał:
    ale jaki jest inny sposób podł±czenia obu kotłów jak jeden chodzi na otwartym a drugi na zamkniętym obiegu?.

Poprzez wymiennik płytowy. Co jednak nie ustrzeże Cię przed drugim bojlerem.

Jak już będziesz ten bojler instalował to pomy¶l o tym wymienniku.
    "Kocioł-Bomba" może eksplodować gdy braknie pr±du.
  • Poziom 32  
    Ja dodam tylko, że ostatnio w TV podawali o takim przypadku z kotłem na węgiel i zamkniętym obiegiem. Użytkownik nie przeżył wybuchu. Jak się komu¶ bardzo chce kombinować to można wł±czyć się za zaworem zwrotnym ZW do pierwszego zasobnika w kotle gazowym i cyrkulować wodę przez wymiennik płytowy kotła na wyj¶cie z zasobnika. Z drugiej strony może być otwarty obieg kotła na paliwo stałe z wymuszonym przepływem pomp± CWU. Cało¶ć jednak wyjdzie pewnie drożej niż zasobnik, wiec jak się lubisz bawić... A do kotła węglowego lepiej dorób rurę bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze i przelew. Jak chcesz go używać do ogrzewania domu do włacz się przez wymiennik płytowy. Firma robi±ca kominki z płaszczem wodnym (Turbokominek - zagoogluj) ma na swojej stronie gotowe schematy.
  • Specjalista elektryk
    Tak mi przyszło do głowy, że można by spróbować podł±czyć wymiennik płytowy na powrocie kotła gazowego. Wtedy ciepła woda z wymiennika szła by do instalacji przez kocioł gazowy i ogrzewałaby również zasobnik cwu kotła gazowego. Ale musiałby¶ to przedyskutować z jakim¶ solidnym i do¶wiadczonym instalatorem, absolutnie nie rób tego sam.
    Pozdrawiam
    KJ1
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowedzi i podpowiedzi
    Podł±czylem jedn± pompę do drugiej i smiga.