Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział dysku na partycje (czy warto?), formatowanie dysku.

07 Lis 2010 11:43 13724 13
 • Poziom 11  
  Witam. Czy:

  1. Jest warto dzielić dysk na partycje? Czy są tego jakieś minusy i plusy?
  2. Są jakieś lepsze sposoby formatowania dysku, niż standardowe polecenie w windowsie "Formatuj" ?
 • Poziom 22  
  Ja głównie podzieliłem dysk na partycje, aby przy formatowaniu dysku c nie utracić dokumentów na innych.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  1. Warto. Jeżeli OS jest umieszczony na np. C:/ a wszystkie dane (dokumenty, zdjęcia) na D:/ to w przypadku jego awarii formatujesz tylko partycję C:/ nie tracąc danych.
  2. Np. Partition Magic
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  any56 napisał:
  Np. Partition Magic

  Wytłumaczyłbyś na czym polega "lepszość" partycji wytworzonych przez Partition Magic nad partycjami wytworzonymi przez Windows? Uwzględnij przy okazji wpływ innych niż przewidziane w systemie Windows miejsc zapisywnia informacji technicznych.
  A juz zupełnie przy okazji: jak polecasz program komercyjny, to podawaj jego cenę.
 • Poziom 11  
  Czy podział taki: Dysk c-system Dysk d-reszta jest dobry? (Na d utworzę katalogi Programy, Zdjęcia, Gry itp)
 • Poziom 30  
  A dlaczego miał by być zły ?
  Taki podział jest dobry.
 • Poziom 18  
  skyline11 napisał:
  Czy podział taki: Dysk c-system Dysk d-reszta jest dobry? (Na d utworzę katalogi Programy, Zdjęcia, Gry itp)

  Jest to rozsądne bo jak Ci już mówili ludzie jak system pada to masz reszte danych na d ale jeżeli chodzi o zdjęcia to radze przepalać je na płyty również, bo dysk rzecz martwa lubi sie zepsuć a w szczególności jak ma WD na sobie. Co do podziału to 40gb na c reszta na d.
 • Poziom 11  
  Nie musisz do stworzenia nowej partycji instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, wystarczy w panelu sterowania znaleźć narzędzia administracyjne a w nich zarządzanie komputerem i zarządzanie dyskami tam znajdziesz opcje formatowania dysku i z istniejącej partycji możesz zabrać trochę wolnego miejsca i utworzyć nową a dzięki temu nie musisz na nowo instalować systemu. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Powiem tak: formatowanie to takie zagospodarowanie przestrzeni na pamięci masowej, ustalenie standardu, którym będzie się posługiwał system (jak sama nazwa wskazuje jest to ustalanie formatu). Gdybym to porównał do powiedzmy książki to dysk twardy będzie ryzą czystego papieru. Założenie partycji będzie jak ustalenie ile kartek mamy do dyspozycji na naszą książkę. Formatowanie zaś to ustalenie jaką czcionką będzie zapisana treść, ustalenie jak będzie wyglądał spis treści oraz utworzenie tego spisu treści (na początku pustego - będzie on uaktualniany gdy będziesz na partycji kopiował/usuwał dane). Formatowanie szybkie to tylko utworzenie nowego spisu treści. Formatowanie pełne to sprawdzenie wszystkich kartek, czy nie są uszkodzone i utworzenie spisu treści (jeżeli znaleziono uszkodzenia to informacja o nich również znajdzie się w spisie treści tak by na uszkodzeniu system nic nie zapisywał). Dla twardego dysku formatowanie to nic innego jak kolejna operacja zapis - odczyt. Jeśli chodzi o porównanie jakościowe to dla dysku nie ma różnicy jakim narzędziem formatujesz. Różnica wynikać może z czego innego - polecenie formatowania, które masz w systemie pozwoli sformatować partycję w tylko w takich standardach jakie są obsługiwane przez ten system. Często dostosuje również automatycznie parametry do np: rozmiaru dysku. Jeśli zaś zastosujesz specjalne narzędzia (tak zwane menadżery partycji) to najczęściej masz możliwość utworzenia wielu rodzajów partycji np: linuxowych Ext3 - ale taka partycja nie będzie czytelna dla Windows. Zalety wielu partycji: jak chcesz od nowa zainstalować system to przenosisz na drugą partycję ważne dane i możesz tamtą sformatować (w celu szybkiego usunięcia z niej danych bo głównie po to się robi format przy instalacji systemu). Wady: daje czasami złudne poczucie bezpieczeństwa pod względem awarii dysku - jeżeli ten padnie to razem z nim mogą paść wszystkie partycje na nim założone). To już Twoja sprawa jak podzielisz: najlepiej jedna na system a reszta... i tu jak wolisz - możesz jedną na wszystkie dane albo podzielić sobie np: jedna na dokumenty, jedna na filmy, jedna na programy - jak Ci wygodnie.
 • Poziom 21  
  Warto zakładać parę partycji dla danych dla kopi systemu dla innego systemu operacyjnego itd.
  Dysk bez partycji to jakby mieć dom z kibem bez ścian.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  moddyy napisał:
  Warto zakładać parę partycji dla danych dla kopi systemu dla innego systemu operacyjnego itd.
  Dysk bez partycji to jakby mieć dom z kibem bez ścian.


  Po pierwsze: wypowiedź bez znaków interpunkcyjnych to... bełkot (kopia zaś to nie to samo co skrobia - również w wypadku pisowni dopełniacza).

  Po drugie: dysk bez partycji jest dyskiem bez partycji i niewiele z niego pożytku.

  Po trzecie: racz być mniej obrazowy w swych wypowiedziach, bo może ja i jestem głupi, ale Ty na aroganta wychodzisz (jeden dysk = jedna partycja i mam nieodparte wrażenie, że mniej mi się krzywd trafiło, z tytułu takiego postępowania, niż większości tych, którzy tak "dbają' o prawidłowe(?) rozróżnianie miejsca na dane wg ich typów).
 • Poziom 27  
  A co jest złego w rozróżnianie miejsca na dysku wdg danych (typów) ?

  Więc powiem że święte słowa, zrób jedną oddzielna na system a resztę tak jak chcesz. Bo faktycznie nie ma sensu czekać na inne odpowiedzi bo jeden woli jedną partycję i 100 folderów a inny z kolei 10 partycji i w każdej po 10 folderów.
 • Poziom 43  
  Bullseye - tyle samo ile w działaniu przeciwnym. - Jedni muszą mieć partycje, innym wystarcza folder. Z tego powodu wszelkie pytania typu "czy i jak podzielić?" uznaję za warte odpowiedzi "rób co i jak chcesz (bo to Twoje preferencje są istotne)".