Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obudowa do 2xGDS 20/10

28 Wrz 2004 15:46 1374 8
  • Poziom 22  
    Mam dwa glosniki GDS 20/10 firmy tonsil. Niewiem jaka do nich zastosowac obudowe. Zastanawialem sie rzaczej nad zamknieta z powodu latwiejszej konstrukjci. Kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac. Szukalem informacji na ten temat, ale to jest dosyc skomplikowane. Prosze o pomoc. Konkretnie: jaka obudowa, jak wytlumic, jaka zwrotnica. Ma dzialac jako subwoffer. Wiem ze glosniki nie sa ideale jak na subwoffer, ale niemam wyjscia. Zalezy mi na mozliwie malej obudowie.
  • Poziom 43  
    To sa głośniki szerokopasmowe, nie wiem jak wysoko kończy się ich pasmo 5,6 albo 7 kHz a jesli w środku jest lejek to nawet 15kHz - a to sa jakby nie było wysokie tony. Przy glębszym zastanowieniu nie bedzie potrzebna zwrotnica tylko dodatkowy głośnik wysokotonowy (albo nawet nie) cięty pod koniec pasma szerokopasmowca. Jesli byłby to subwoofer - no cóz nie wiem czy to dobry pomysł. Obudowa jak myśle dla takiego glosnika bedzie mała i zamknięta. Zapewne jest to głosnik na Twardym zawieszeniu, o wysokim Qts. Częstotliwosć rezonansowa około 60Hz. Taki glośnik może być nawet w otwartej, bo parametrów nie ma. Sugeruje sie parametrami innych głośników podobnej konstrukcji.
  • Poziom 15  
    jesli maja byc dwa w jednej obudowie to tak z 30 do 40 litroow (zamknieta oczywiscie). wiecej nie ma sensu. glosniki nie nadaja sie do subwoofera, moga pelnic role jedynie basowych i to tez bez rewelacji. to typowy glosnik szerokopasmowy. lepiej je sprzedaj, dolooz troszke i kup na allegro cos z GDN, nawet uzywanego, efekt bedzie lepszy. zrobisz, jak wazasz, jednak wg. mnie szkoda czasu i pieniedzy na robienie z tego suba.
    pozdrawiam
  • Spec od akustyki
    Tonsil robil takie kolumny w ktorych byl jeden taki glosnik miala obudowa jakies 10L sprzedawali je chyba z radiem Amator czy pionier produkcji unitra cos tam
    te glosniki nadaja sie w gruncie rzeczy na kolumny ale satelitarne (basu za wiele nie uswiadczysz z tego wiecej wyciagniesz z tonsilowskiej 12cm)
  • Poziom 43  
    W amatorze były 16/15W takie to siedziały w ZG10. Akurat bas miały ładny, jak na tamte czasy , nie niszczyły się w porównniu do innych tonsilów. obudowa miała 7 litrów. bardzo niską skuteczność.
  • Poziom 38  
    Były różne ZG10.Były tez takie o której wcześniej pisano na GDS20/10 w ok 10L.Kolumna miała taki nasadzany przód z plastiku.To o czym pisze było do AMATORA STEREO!!
    Amator 2 miał kolumny ZG15C11 czyli na GDN16/15
    Amato3 miał kolumny REMA 40 - takie duże kwadratowe z eliptycznym wysokotonowcem.
  • Spec od akustyki
    IWtam moze ale faktycznie chodzilo mi o takie z nasadzanym plastikowym przodem to moze raczej one byly z Pionierem (nie mylic z podrobkami z chin ) Ale wydaje mi sie ze jdnak z Amatorem stereo bo mialem takie cos wtedy jakis rok temu rozbroilem amamtora a kolumny troche wczesniej.

No faktyczni mozna powiedziec ze na tamate czasy bas byl niezly ale na dzisiejsze czasy to raczej zadna rewelacja.

HEHE jeszcze w radioelektroniku p Witord w artykule "estradowe zestawy glosnikowe" przedstawial projekty m.in wokalnej kolumny zbudowanej w oprciu o 4 szt takich glosników.

A pozniej w ok 88 roku pojawil sie nowszy odpowiednik GDS20/20 ale nie zdobyl zbytniej popularnosci jak inne niesmiertelne szerokopasmowe glosniki tonsila (GDS30/30 chyba pirewszy wyprodukowali w 72 roku czy jakos na licencji pioneera)i produkowali jeszcze go rok temu.
  • Poziom 19  
    GDS 20/10 stosowany był w kolumnach do amatora (najstarszy model 2x4W). Kolumna miała za małą objętość i całość brzmiała podle, chociaż głośno. Głośnik ten ma fr=70Hz, góra do ok. 12-14kHz. Mając wiecej takich głośników mozna zrobić coś niezniszczalnego do nagłaśniania z wykorzystaniem wzmacniacza niezbyt wielkiej mocy.
    Podsumowując: głośnik nijaki - niby sprawny, wytrzymały, nienajgorsze pasmo, ale do domu - ani basów, ani prawdziwych sopranów...
  • Poziom 22  
    Dziekuje wszystkim a pomoc. Prawdopodobnie sprzedam te glosniki na allegro. Chyba ze jest ktos chetny do kupna. Sa w dobrym stanie. Prawie nie uzywane. Zainteresowanych prosze o kontakt przez e-mail lub gg.
    Pozdrawiam.