Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początkujący serwisant :) pyt dot. schematów, programatorów

Vix 07 Lis 2010 12:54 1395 9
  • #1 07 Lis 2010 12:54
    Vix
    Poziom 21  

Witam :)

Chcę zacząć naprawiać radia samochodowe. Mam już upatrzony odpowiedni multimetr, lutownice hot-air, oscyloskop.
    Chciałbym się zapytać , gdzie mogę zdobyć schemat do każdego radia ? Nawet jeśli jest płatny. Czy istnieje jakaś taka baza ? Na elektrodzie jest ich wiele, jednak to nie wszystko. Czasem może zdarzyć się sprzęt , którego schematu tutaj nie ma przez co dla mnie jako początkującego diagnoza może być nie możliwa bez pomocy schematu.

Pyt odnośnie programatorów . Tutaj moja wiedza jest uboższa jeśli chodzi o sprzęt. W jaki programator się zaopatrzyć do max 200 zł ? Ma b taki aby dawał możliwość odczytu i zapisu wielu rodzajów pamięci. Tak aby nie kupować 2 albo 3. Jakie programy do tych programatorów ?

0 9
  • #2 08 Lis 2010 13:55
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Schematy znajdziesz poprzez google.

0
  • #3 08 Lis 2010 15:56
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 09 Lis 2010 07:04
    Vix
    Poziom 21  

ciasteczkowypotwor napisał:
    Schematy znajdziesz poprzez google.

okej znajdę i już kiedyś znalazłem , ale były to schematy za $ i faktycznie było chyba wszystko.

Cytat:
    Za 200 zł nie kupisz programatora.

A programator pony prog ? widziałem za 80 zł ?

Żeby programować eeprom smd potrzebny jest adapter, a czy są jeszcze jakieś inne metody , np dolutowanie do każdego pinu przewodu i wsadzenie ich w odpowiednie gniazda w programatorze ?

0
  • #5 09 Lis 2010 08:11
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 09 Lis 2010 09:42
    Vix
    Poziom 21  

Zatem co polecasz ? Z naciskiem na układy smd.

0
  • #7 09 Lis 2010 11:49
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 09 Lis 2010 14:49
    Vix
    Poziom 21  

Rozumiem.
    Widziałem przejściówki dwóch rodzajów. Jedne z gniazdem z pozłacanymi stykami , drugi to przejściówka z montażu powierzchniowego do DIP poniżej zdjęcie.
    http://www.programatory.com.pl/aukcje/dorota/pcb/adapter_SO8/so8.jpg
    Jest tańsza wiadomo dlaczego, ale czy jest praktyczna ? Czy wystarczy układ położyć aby miał styk , czy trzeba za każdym razem lutować ?

No i z z tym programatorem , który na początek polecasz ?

0
  • #10 09 Lis 2010 15:43
    Vix
    Poziom 21  

Zatem , z naszej rozmowy wynika jednoznacznie: Aby prawidłowo programować eeprom zalecane jest wylutowanie , a nie sugerowane przeze mnie pająki i użycie powyższego adaptera.
    Rozumiem , że programatora mi nie polecasz bo sądzisz , że jak zobaczę cenę to mi puls podskoczy (:

Jeszcze pytanie odnośnie schematów. Jakie serwisy , strony w pierwszej kolejności należy wertować , aby znaleźć praktycznie każdy schemat ?
    Gdyby odnalezienie w googlach było takie proste to na elektrodzie pojawiał by się schemat automatycznie z nowo wypuszczonym na rynek produktem.
    Wziąłem sobie przykładowe w miarę nowe radio Clarion CZ100eg i wertowałem google tradycyjnie i pod kątem dodatkowych funkcji takich jak.
    ?intitle:index.of? rozszerzenie nazwa
    ''ndex of'' katalog nazwa
    Filetype:pdf (nazwa)
    Coś nie jest to takie proste.

Moderowany przez rubens:

Nie ma schematów w sieci do wszystkich urządzeń. Są to w większości przypadków pilnie strzeżone "tajemnice". I nie dziw się temu - patenty i nowe "rozwiązania" nie mogą być ogólnie dostępne. Temat zmykam.

0